Ενεργά εναντίον παθητικών ηχείων


Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
Μάναμ σκέψου ότι πέφτω για ύπνο και μου τη δίνει που ακούω τους φορτιστές των κινητών μας στα κομοδίνα.

Σταδιάλα, @xfader καταντάω σιγά σιγά, όλα μου φταίνε.

Έχετε δει το Better call Saul? Ε, σαν τον αδερφό του ένα πράμα. :cautious:

Θα σταματήσω να καθαρίζω τα αυτχιά μου, δεν πάει άλλο.
Τι διάολο φορτιστές είναι αυτοί?
Εμένα του δικού , 6S ούτε που ακούγεται.
Τι σκ@τά ? τελικό φορτίζεις?
Αδίκως κοπιάζετε με τη στιχουργικη..
Τα διλημματα τα λύνει η ζωή.

Ο κόσμος, εκτός αν θέλει να βάλει κάτι πάνω στο γραφείο του για το computer,
θα παίρνει παθητικά ηχεία. Τέλος.
Και ενισχυτές που θέλει να τους βλέπει.

Μένουν κάποιοι λίγοι τολμηροί, χαιενταδες απο την ανάποδη, που βάζουν στο σαλόνι τους μεγάλα ενεργα. Εκεί κάτι μπορεί να γίνεται..
Εγώ που έχω DIY μεγάλα ενεργά με κλασικούς ενισχυτές και εξωτερικό ενεργό κρος που ανήκω?
Μάλλον μία κατηγορία από μόνος μου.
Δεν θέλω ειρωνίες . Μόνο σχόλια. :lolsign:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Και στα Neumann 310 αν βάλεις αυτί πάνω στο Τουίτερ, μια χαρά ακούς φύσημα.
Και στα Focal. Το ίδιο ελάχιστο που ακουγόταν και με όλα μου ανεξαιρέτως τα παθητικά.
 


Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
Παιδγιά είναι απολύτως φυσιολοφικό ένα μικρό φύσημα στο τουίτερ.
Οπως είπε και ο ζιζικ , σε όλα ακούγεται είτε ενεργά είτε παθητικά. Δεν κόβεται , εκτός και κάνει Mute ο ενισχυτής όταν δεν παίρνει σήμα στην είσοδο. Δεν θυμάμαι ποιός το έκανε κάποτε , μάλλον κάποιος Hypex, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Σα τα γεμιστά της θειάς μου της Μαγδάλως, κανείς.
Τι έχουνε μέσα τα της θειάς Μαγδάλως?
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αδίκως κοπιάζετε με τη στιχουργικη..
Τα διλημματα τα λύνει η ζωή.

Ο κόσμος, εκτός αν θέλει να βάλει κάτι πάνω στο γραφείο του για το computer,
θα παίρνει παθητικά ηχεία. Τέλος.
Και ενισχυτές που θέλει να τους βλέπει.

Μένουν κάποιοι λίγοι τολμηροί, χαιενταδες απο την ανάποδη, που βάζουν στο σαλόνι τους μεγάλα ενεργα. Εκεί κάτι μπορεί να γίνεται..
Βασίζεσαι σε εσφαλμένα αξιώματα...Πρώτον,η στιχουργική μου βγαίνει εντός δεκαλέπτου αβίαστα,αρκεί να έχει εναρμονιστεί το πνεύμα κάθε φορά με το κατάλληλο κομμάτι...Δεύτερον,είναι άτοπος ο διλημματικός χαρακτήρας κατά την επιλογή ανάμεσα σε παθητικά κι ενεργά...Ρώτα και τον Μάκη τον Κασμά εκτός από τον Σουγιά... :sneaky:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
δεν είναι φυσιολογικό κανένα φύσημα ... ιδιαίτερα όταν γίνεται αντιληπτό
Μπορεί να είναι φυσιολογικό ανάλογα με την ποιότητα κατασκευής ή διασυνδέσεων,αλλά σε κάθε περίπτωση όχι καλό δείγμα.

Αυτό από κάποιον που ενοχλείται τόσο πολύ από ανάλογα φαινόμενα,ώστε να έχει επιλέξει μοντέλα και ρυθμίσει όλα του τα laptop με γνώμονα την αθόρυβη λειτουργία (<32 dB για όλο το συνήθη κύκλο εργασιών...)
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
δεν είναι φυσιολογικό κανένα φύσημα ... ιδιαίτερα όταν γίνεται αντιληπτό
Αναλόγως τι εννοείς αντιληπτό.
Αν μιλάμε για το αυτί στους 10 πόντους από το τουτίτερ είναι απόλυτα φυσιολογικό.
Αν μιλάμε για 1,5 μέτρο , τότε ναι δεν είναι.
Εχει κυρίως να κάνει με την ευαισθησία του μεγαφώνου, τουίτερ εν προκειμένω και όχι με κάτι άλλο.
Αν το τουίτερ είναι αρκετά ευαίσθητο , πχ 95db , ή ακόμα και 92db πάλι θα είναι ακουστό το φύσημα , σε μικρή απόσταση από αυτό. Θεωρώντας δεδομένο πως ο ενισχυτής χωρίς σήμα εκείνη την στιγμή δεν ενισχύει τίποτα.
Και είναι μόνο το κέρδος της ενίσχυσης αυτό που ακούγεται , ο εγγενής ελάχιστος θόρυβος αυτού δλδ.
 
Last edited:


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Έχω στην διάθεση σας μετρήσεις θορύβου για όλα σχεδόν τα ενεργά που κατά καιρούς αναφέρετε:biggrin:

Στα 10cm αποσταση:

Neumann 16,5 dB
Adam αυτά τα sv3 22dB
Yamaha HS8 25dB

Σκεφτείτε τώρα σε τι απόσταση ακούτε και την πτώση της στάθμης κατά 3ντιμπι σε κάθε διπλασιασμό της απόστασης.
Αυτοί που δεν θέλουν ή βαριουντε να σκεφτούν ας πάρουν καλωδια:tongue:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Έχω στην διάθεση σας μετρήσεις θορύβου για όλα σχεδόν τα ενεργά που κατά καιρούς αναφέρετε:biggrin:

Στα 10cm αποσταση:

Neumann 16,5 dB
Adam αυτά τα sv3 22dB
Yamaha HS8 25dB

Σκεφτείτε τώρα σε τι απόσταση ακούτε και την πτώση της στάθμης κατά 3ντιμπι σε κάθε διπλασιασμό της απόστασης.
Αυτοί που δεν θέλουν ή βαριουντε να σκεφτούν ας πάρουν καλωδια:tongue:
Πού τις βρήκες; Θέλω κι εγώ.
Επίσης σε ποιά θέση του ποτενσιόμετρου στάθμης των ενεργών είναι οι μετρήσεις;
 

Μηνύματα
27.256
Reaction score
25.245
Ε πάρε τα yamaha , στα 10 εκ 25db στα 100εκ -15dbΤι μένει να ακούσεις? 13db στα1,6μέτρα.
10db στα 3,2 μέτρα .
Σιγά μην το ακούνε.
Πού τις βρήκες; Θέλω κι εγώ.
Επίσης σε ποιά θέση του ποτενσιόμετρου στάθμης των ενεργών είναι οι μετρήσεις;
Τι σημασία έχει το ποτενσιόμετρο του volume?
 


Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Τις μετρήσεις θέλω, όχι ηχεία.:tongue:
Είναι ένα γερμανικό περιοδικό, μια σπέσιαλ έκδοση με 80 μόνιτορ.
https://www.soundandrecording.de/shop/studiomonitore-special/
Δεν αναφέρει κάτι περισσότερο για τις συγκεκριμένες μετρήσεις θορύβου, μεθοδολογία.
Α να ένα φθηνό Άνταμ των 400ευρω εντυπωσιάζει με την επίδοση του στο συγκεκριμένο τομέα, κάτω από 20ντιμπι στα 10εκ.. 17,1db παρακαλώ
Όπως λένε μια από τις καλύτερες επιδόσεις, εδώ βέβαια καταρρέει ακόμη ένας μύθος των χαλιενταδων που μας τα κάναν τσουρέκια με τα φθηνά μονιτορακια.
Επίσης να διορθώσω τον εαυτό μου, μείον 6 ντιμπι για κάθε διπλασιασμό της απόστασης. Εμ με αυτά που διαβάζω από του απανταχού χαιενταδες αρχίζω να ξεχνάω και αυτά που ξερω :biggrin:
IMG_20201201_183217.jpg
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Δεν είπαμε, τώρα θα πούμε: Yamaha HS8 & HS7.
πως καταντησες ετσι καημενε !!.....θα σε φανε τα φιδια φφφφφφςςςςςςςςςςςςςςς...:roflmao:
.......μακρια απο immersive setup με ενεργα ....
αν βαλετε 11 ηχεια ποσα db εχετε ;
......και με τα rt που εχετε δημιουργειται μια ωραια σφαιρικη ηχητικη ατμοσφαιρα..:p
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Είναι ένα γερμανικό περιοδικό, μια σπέσιαλ έκδοση με 80 μόνιτορ.
https://www.soundandrecording.de/shop/studiomonitore-special/
Δεν αναφέρει κάτι περισσότερο για τις συγκεκριμένες μετρήσεις θορύβου, μεθοδολογία.
Α να ένα φθηνό Άνταμ των 400ευρω εντυπωσιάζει με την επίδοση του στο συγκεκριμένο τομέα, κάτω από 20ντιμπι στα 10εκ.. 17,1db παρακαλώ
Όπως λένε μια από τις καλύτερες επιδόσεις, εδώ βέβαια καταρρέει ακόμη ένας μύθος των χαλιενταδων που μας τα κάναν τσουρέκια με τα φθηνά μονιτορακια.
Επίσης να διορθώσω τον εαυτό μου, μείον 6 ντιμπι για κάθε διπλασιασμό της απόστασης. Εμ με αυτά που διαβάζω από του απανταχού χαιενταδες αρχίζω να ξεχνάω και αυτά που ξερω :biggrin:
Έχει και τα JBL 305 και 308;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.486
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top