Audyssey MultEQ Editor app


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αλλος ενας που μαθαινει τι μπορει να κανει το audyssey αν ψαχνει +/- 1db

View attachment 182354

Δεν εχουν καταλαβει ακομα τις δυνατοτητες του audyssey και την φιλοσοφια του στο γιατι εχει μια εφαρμογη στο κινητο μονο....


θελει για μια θεση καμπυλη ;
θελει για πολλαπλες θεσεις καμπυλη;
θελει για πολλαπλες θεσεις καμπυλη με μεγαλυτερη βαρυτητα σε καποιες ;

Οτι και να θελει το κανει απλα πρεπει να ασχοληθει...
Αυτο ειναι το ελαχιστο που μπορει να κανει καποιος σε διορθωση καμπυλης χειροκινητα.
......μπορει ανα 1hz διορθωση...



Απλα πρεπει να ξερει τις δυνατοτητες ηχειων που εχει να τα φερει οπως θελει και να μην ξεπερασει τα ορια τους στις μεγιστες σταθμες που ακουει...
και δεν του εφτανε το +/- 1.2 db ηθελε κατι καλυτερο....:biggrin:

α3.png
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Τώρα τελευταία μου κάνει νερά το app όταν κάνω νέες μετρήσεις, αν και μπορεί να είναι πιο σύνθετο πρόβλημα. Καταρχάς, όταν ξεκινάνε οι μετρήσεις κολλάει 2-3 φορές στην μέτρηση στάθμης του sub 1 ή 2και δεν προχωράει στο επόμενο βήμα να κάνει τα sweeps. Όταν τλκ στρώσει και κάνει τις μετρήσεις καμιά φορά με πετάει από την μέτρηση με pop up ότι έχασε την σύνδεση με τον ενισχυτή(denon 3500h). Πρώτη φορά μου το κάνει αυτό 1 χρόνο που τον έχω χωρίς να έχω αλλάξει κάτι.
Τέλος, οταν τα με τα χίλια ζόρια καταφέρνω να ολοκληρώνω μία καταραμένη μέτρηση, 4 στις 5 φορές μου βγάζει απόσταση από front left 0.0m(σαν να μην το έχει μετρήσει) και καμιά φορά κάνει τα ίδια και για το left surr και sub 1( που όλα παρεμπιπτόντως είναι αριστερά. Τα μπροστά ηχεία είναι ενεργά συνδεδεμένα στα preouts του ενισχυτή και τα ηχεία δεν έχουν ζημιά(τα μέτρησα με umic και παίζουν το ίδιο και τα τρία μπροστά)

Τι σκατά συμβαίνει κανείς καμιά ιδέα? Φαντάζομαι το 1ο και 2ο πρόβλημα με το τελευταίο μπορεί να μην σχετίζονται.

Πς* υπάρχει περίπτωση μία κλασσική κιθάρα που υπάρχει στον χώρο κοντά στην θέση ακρόασης να μπερδεύει το μικρόφωνο κάποιες φορές? Την είχα απομακρύνει μία φορά στα όρια της δεισιδαιμονίας κι όντως δούλεψε:headbang::headbang:
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Τα δύο σου πρώτα προβλήματα τα χω κι εγώ, τα λύνω κλείνοντας ενισχυτή, εφαρμογή απ το κινητό, wi fi του κινητού και τα ανοίγω ξανά απ την αρχή, αν επιμείνει κάνε ρισέτ και στο ρούτερ.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Αν και έχω denon το δικό μου δεν υποστηρίζει το app.
Για δοκίμασε , ενα γενικό reset σε ενισχυτή , ρούτερ κινητό ή ότι έχεις και δουλεύεις το app.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Αν και έχω denon το δικό μου δεν υποστηρίζει το app.
Για δοκίμασε , ενα γενικό reset σε ενισχυτή , ρούτερ κινητό ή ότι έχεις και δουλεύεις το app.
σιγά μην πάει και στο ρολόι της ΔΕΗ να κάνει ρισταρτ όλο το σπίτι :lol: :lol:
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Τα δύο σου πρώτα προβλήματα τα χω κι εγώ, τα λύνω κλείνοντας ενισχυτή, εφαρμογή απ το κινητό, wi fi του κινητού και τα ανοίγω ξανά απ την αρχή, αν επιμείνει κάνε ρισέτ και στο ρούτερ.
θενξ θα το δοκιμάσω, πολύ πιθανό να βοηθήσει γιατί πρωτη φορά συνέβη σμρ, το 3ο πρόβλημα είναι σταθερό εδώ και λίγο καιρό, ίσως απ΄όταν έκανα κάποιες παρεμβάσεις στον χώρο(έβαλα λίγα πάνελς απορρόφηση):idk:
Καμιά γνώμη?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Το μικ να έχει πάθει κάποια ζημιά?

Για τα πρώτα σου προβλήματα με ένα restart σε router και να βάλεις βγάλεις ρεύμα στον av θα λυθούν.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Και εμένα μου κάνει κάτι τέτοια. Συνήθως λύνονται με ένα άνοιξε / κλείσε ρουτερ και ενισχυτή.
 




Μηνύματα
157
Reaction score
109
Παρανορμαλ σκηνικά σήμερα. Το πρωί οταν σηκώθηκα και τα αστροπελεκια εδιναν πονο, μολις παω στο σαλονι ακουω το γνωστο κλικ απο τα ρελε των ηχειων οταν κλεινουν. Παω κοντα κ συνειδητοποιώ οτι ενα ειναι ανοιχτο κ δεν ηταν η ιδεα μου(ακουγοταν το hiss απο το tweeter), τα δυο αλλα φροντ μολις ειχαν κλεισει. Εχει συμβει σε κανεναν να ξυπναμε απο stand by με κεραυνούς ή να καλεσω ghost busters?

Εννοείται τα τσεκαρα κ δουλευουν τελεια κ ειναι πανω σε surge protector(οχι οτι εχει καμια σημασια φανταζομαι)
 


Μηνύματα
157
Reaction score
109
Είναι μήπως ανοιχτή η επιλογή auto update;
Yes it is, για τον ενισχυτη ομως (δενον), στη ηχεια γιατι να δωσει σημα κ να βγουν απο stand by

Να διευκρινίσω οτι επεσε κεραυνος πολυ κοντα στο σπιτι:offtopic::idk:
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Μήπως είχε η τάση κάποια βύθιση λόγω του κεραυνού και με το που ήλθε ατα ίσα της, τα ηχεία ηταν σαν να πήραν ρεύμα;
προφανως θα είχε γίνει και κάμποσα λεπτά νωρίτερα αφού τα αλλα δυο μόλις είχαν κλείσει όπως λέτε
 

Μηνύματα
157
Reaction score
109
Μήπως είχε η τάση κάποια βύθιση λόγω του κεραυνού και με το που ήλθε ατα ίσα της, τα ηχεία ηταν σαν να πήραν ρεύμα;
προφανως θα είχε γίνει και κάμποσα λεπτά νωρίτερα αφού τα αλλα δυο μόλις είχαν κλείσει όπως λέτε
Πιθανοτατα, αυτο είναι,

σκεφτόμουν οτι πρεπει να λαβουν σημα απο τις εισοδου ηχου για να ενεργοποιηθούν, αλλα κ στην περίπτωση που λες το ίδιο θα γινόταν, οπότε δεν ειναι δα κ μυστήριο... Θενξ!
 



Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προσωπικά τα μηχανήματα τα έχω μόνιμα off απο ρεύμα και ανάβουν όταν θελω να τα δουλέψω.
Σε κακοκαιρία τουλάχιστον θα έπρεπε να τα σβήνεις όλα.

Εφόσον μάλιστα έπεσε κεραυνός κοντά σε σένα τότε μάλλον στάθηκες τυχερός ;)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top