Τα...κρυφά συστήματα (ή τα off topics του ποιος έχει τι)

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
Εντάξει βρέ Δημήτρη, δεν χρειάζεται να φέρνουμε όσους μας ενοχλούν στα δικά μας μέτρα λογικής ή δεν ξέρω γώ τι άλλο.

Προσωπικά, έχω αφήσει χωρίς απαντήσεις κάποιες επιθέσεις γιατί θεωρώ ότι αυτό το πιγκ πογκ είναι ψυχοφθόρο και ανούσιο για το χόμπι.
Απλά εκθέτεις τον άλλο και οι λοιποί αντιλαμβάνονται ...ότι τέλος πάντων αντιλαμβάνονται.:drinks:
Α, μπα; Ανακαλύφθηκαν νέες κλίκες; Μετά τους πολυκάναλους και τους δικάναλους (ή μονοκάναλους κατά τον @Dimifoot :roflmao:), τώρα έχουμε Θεσσαλονικείς κι Αθηναίους, έτοιμους να "βγάλουν" τα ματάκια τους; Αχ, μωρή καραντίνα, τι κακό κάνεις στους ανθρώπους...
Γιώργο η καραντίνα δεν κάνει κακό, απλά αποκαλύπτει στοιχεία που υπό νορμαλ συνθήκες μένουν στη ντουλάπα.;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.426
Reaction score
79.768
Εντάξει βρέ Δημήτρη, δεν χρειάζεται να φέρνουμε όσους μας ενοχλούν στα δικά μας μέτρα λογικής ή δεν ξέρω γώ τι άλλο.
Συμφωνώ, αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Και ο @makis.pol που σχολίασε πριν, έχει επανειλλημένως ενοχληθεί από την συμπεριφορά του ΚΚ.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Αγορια εχετε γινει πολλοι οι υγειονομικοί εδω μεσα. Αλλαξτε κανα σαγονι. Ισιωστε κανα διατροχαντηριο. Καντε καμια ακτινοδιαγνωση. . Γραψτε κανα ψυχοφαρμακο. Αν ξεχασα κανεναν θα επανορθωσω.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.995
Reaction score
20.523
Γιώργο η καραντίνα δεν κάνει κακό, απλά αποκαλύπτει στοιχεία που υπό νορμαλ συνθήκες μένουν στη ντουλάπα.;)
Φίλε, η καραντίνα κάνει κακό, είμαι σίγουρος. Διότι, το 2012, που βρεθήκαμε στο Βόλο, Αθηναίοι, Θεσσαλονικείς, Λαρισσαίοι κι-εγώ-δεν-ξέρω-από-πού-αλλού, μια χαρά περάσαμε. Διόρθωση: Περάσαμε πάρα πολύ ωραία! Τότε, δεν υπήρχαν "πόλωση", "κλίκες" κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο; Υπήρχαν. Αλλά με την προσωπική επαφή και συζήτηση πολλά θέματα λύνονται. Τώρα, πίσω από μια οθόνη κι ένα πληκτρολόγιο, ε, βράστα κι άστα...
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
Συμφωνώ, αλλά δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο στην συγκεκριμένη περίπτωση.

Και ο @makis.pol που σχολίασε πριν, έχει επανειλλημένως ενοχληθεί από την συμπεριφορά του ΚΚ.
Εγώ τόσα χρόνια βλέπω ότι σε όλους που γράφουν αρκετά ποστς μπορείς για τον Χ λόγο να τους την πείς.
Γενικά μιλάω.

Συνήθως όμως δεν υπάρχει κάποια αντικειμενικότητα σ’ αυτό.
Κατανοητό γιατί δημιουργούνται ομάδες συμπάθειας, στα μέλη των οποίων υπάρχει αλληλο-υποστήριξη.

´Οταν μας τη λέει κάποιος απ’ τους «αποκεί υπάρχει κόντρα, ειρωνία, τρολάρισμα, ψιλό ή χοντρό γαζί κλπ.

Αυτό είναι πανθορατό, όχι εικασία.
Δεν είναι ζαβό, αλατοπίπερο είναι.

Έτσι το βλέπω και το αισθάνομαι και μου κάθεται αρνητικά η στοχευμένη-προσωπική αναφορά.

Παληοτερα τοβλεπα διαφορετικά, τώρα γέρασα.

Υγεία μάγκες και όσο μπορούμε καλή καρδιά.
:drinks:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.615
Reaction score
38.023
το προβλημα ειναι ο αλεξιπτωτισμος και ο κλεφτοπολεμος (δηλαδη μπαινει ο αλλος πεταει μια εξυπναδα και χαιρεται..μαζι με το πηγαδακι του ή και οχι) στο σαιτ, ειδικα τα τελευταια χρονια που εχουν αλλαξει οι εποχες και εχουν μπει και νεα μελη. 🐒
περα απο αυτο, το δικαωμα να αποκρυπτεις συστημα και ταυτοτητα/ιδιοτητα εχει καποια κατ'αντιστοιχια υποχρεωση καπου προς τους υπολοιπους που εκτθετονται, σε γενικο πλαισιο αυτο, βεβαια.
Εχει να κανει βεβαια και με τον δεοντολογικο κωδικα του καθενα ως προς το διαδικτιακο βιο... 8-)
 

Μηνύματα
4.005
Reaction score
3.851
το προβλημα ειναι ο αλεξιπτωτισμος και ο κλεφτοπολεμος (δηλαδη μπαινει ο αλλος πεταει μια εξυπναδα και χαιρεται..μαζι με το πηγαδακι του ή και οχι) στο σαιτ, ειδικα τα τελευταια χρονια που εχουν αλλαξει οι εποχες και εχουν μπει και νεα μελη. 🐒
Δεν έχεις άδικο, αλλά δεν αναφέρομαι στο σωστό ή λάθος του κάθε ποστ.
Είναι όπως βλέπεις μια ταινία.
Κάποιοι χαρακτήρες σε κάνουν να ταυτίζεσαι, κάποιοι σε απωθούν και πάει λέγοντας.
Έτσι συμβαίνει και στο φόρουμ.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.615
Reaction score
38.023
Geomiat, δεν αναφερομαι σε κανενα σωστο ή λαθος, διοτι εκτιμω τα λαθη ειναι για να διορθονωνται και να μαθαινουμε απο αυτα.
δεν μου εχει τυχει καποια ταυτιση ποτε (ουτε σε ταινιες, ουτε σε στιχους, ουτε σε βιβλια ,ουτε σε αθρωπους, ουτε στο διαδικτιο, ουτε στη προσωπικη ζωη - και αναλογικα με την ηλικια μου οι εμπειριες δεν θα ελεγα οτι ειναι λιγες), σιγουρα οχι μετα τα 25 .. γενικα η ταυτιση, σημαινει οτι κατι δεν εχεις καταλαβει ειτε στη ταινια, ειτε σε οτιδηποτε ή δεν εχεις καταλαβει τον εαυτο σου, δεν μπορει να ειναι κανεις ο D.Lynch οπως και δεν μπορει να γινει κανεις ο Dale Cooper.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.079
Αγορια εχετε γινει πολλοι οι υγειονομικοί εδω μεσα. Αλλαξτε κανα σαγονι. Ισιωστε κανα διατροχαντηριο. Καντε καμια ακτινοδιαγνωση. . Γραψτε κανα ψυχοφαρμακο. Αν ξεχασα κανεναν θα επανορθωσω.
Να κάνουμε και οι μηχανικοί μια ομάδα. :p

Έχουμε και ψυχ; Δεν το ήξερα
Ποιόν;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.430
Reaction score
74.819
´Οταν μας τη λέει κάποιος απ’ τους «αποκεί υπάρχει κόντρα, ειρωνία, τρολάρισμα, ψιλό ή χοντρό γαζί κλπ.
Υπάρχει σαφής γραμμή που ξεχωρίζει τα τρολλζ απο τους επιθετικούς posters. Πολλοί τρολλάρουν λίγες φορές, λίγοι είναι τρολλζ.
Το τρολλ θέλει να ενοχλήσει και να δημιουργήσει ένταση με κάθε τρόπο, συνήθως με παραμύθια και ανυπόστατες κατηγορίες (απο την επανάληψη των οποίων συνήθως κάτι μένει), ή με πλαστή ανύψωση "των δικών του".
Δεν έχει αντικείμενο το προκείμενο αλλά τη μείωση των "εχθρών" ώστε να φτάσουν, πιστεύει, χαμηλότερα απ' το δικό του επίπεδο, είτε οφείλεται στην πραγματικότητα είτε, συνηθέστερα, στη χαμηλή αυτοεκτίμηση, τις ανασφάλειες ή/και τα συμπλέγματα.
Είναι χαρακτηριστικό (όχι απαραίτητο) των τρολλζ να μην εκτίθενται στην κριτική, αφού συνήθως δεν την αντέχουν.
Άλλο χαρακτηριστικό τους είναι οι συνεχείς προσβολές εκτός ή στο όριο των κανονισμών, γιατί τα τρολλζ αν και συνήθως χαμηλών "ικανοτήτων" έχουν μάθει να τους παρακάμπτουν δε χαρντ ουέυ απο την πολλή τρολλολοεξάσκηση. :biggrin:
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Πλάκα κάνεις Μάκη;

Ο Κεφάλας (Αθηναίος) συνεχώς για Σαλονικούς γράφει κοροϊδευτικά. Ιδιαίτερα για τον Έαρ τελευταία (όταν τυχαίνει να διαβάσω τέλος πάντων). Θέλεις να βάλω λινκ;
Εκτός αν τον εξαιρείς για κάποιον λόγο.

Και προφανώς δεν πρόκειται για τοπικιστικό ανταγωνισμό, παρά μόνο για την συμπεριφορά ενός συγκεκριμένου μέλους, ο οποίος πρέπει να λάβει την απάντηση του, αλλά και για να ξέρουν και τα μέλη, ειδικά τα νέα μέλη, ποιος είναι ποιος.

Μην νομίζουν κάποιοι πως μπορούν να ειρωνεύονται χωρίς απάντηση. Όλα εδώ πληρώνονται.

Δεν έγινε κανένα αντίστοιχο σχόλιο για άλλα συστήματα, πέραν των συμβουλών βελτίωσης σε αντίστοιχες συζητήσεις.


Και να πούμε επίσης πως δεν θα κριτικάρω συστήματα με οικονομικούς περιορισμούς ή περιορισμούς χώρου.
Ούτε θα γράψω ποτέ για κάποιον πως έχει φτηνό σύστημα άρα δεν έχει γνώσεις, όπως συνηθίζουν να κάνουν πολλοί εδώ μέσα.

Αυτά που έγραψα έχουν να κάνουν αποκλειστικά με την εφαρμογή της γνώσης.
Όχι δεν κάνω πλάκα .
Γενικά η συμπεριφορά κάποιων έχει πειράξει πολύ κόσμο
Γι'αυτό δεν είναι ενεργοί αρκετοί εδώ μέσα.
Και εγώ είχα τσαντιστει δεν σου κρύβω με τον κκ.
Πλέον βαριέμαι και αυτό .
Και είναι και ήταν η αιτία που δεν ανέβασα φωτό από αυτό που έκανα βήμα βήμα η έστω τελική μορφή .
Κουράστηκα πλέον δεν με νοιάζει .
Δεν έχω να αποδείξω τίποτα ούτε για χώρους , ούτε για καλώδια ούτε για rt ούτε για ποιος την έχει ποιο μεγάλη .
Βαρέθηκα .
Σαν επιστήμονα σε σέβομαι και σε κοιτώ με δεος.
Εάν θυμάσαι είχαμε πιει έναν καφέ μαζί κάποτε .
Και ξσναπινουμε οπότε θες .
Την υγεία μας να έχουμε .
Μόνο θα μου επιτρέψεις όταν γίνει αυτό να μιλήσουμε ότι άλλο θες εκτός από pdf μετρήσεις κλπ κλπ
ΒΑΡΈΘΗΚΑ !
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.426
Reaction score
79.768
Όχι δεν κάνω πλάκα .
Γενικά η συμπεριφορά κάποιων έχει πειράξει πολύ κόσμο
Γι'αυτό δεν είναι ενεργοί αρκετοί εδώ μέσα.
Και εγώ είχα τσαντιστει δεν σου κρύβω με τον κκ.
Πλέον βαριέμαι και αυτό .
Και είναι και ήταν η αιτία που δεν ανέβασα φωτό από αυτό που έκανα βήμα βήμα η έστω τελική μορφή .
Κουράστηκα πλέον δεν με νοιάζει .
Δεν έχω να αποδείξω τίποτα ούτε για χώρους , ούτε για καλώδια ούτε για rt ούτε για ποιος την έχει ποιο μεγάλη .
Βαρέθηκα .
Σαν επιστήμονα σε σέβομαι και σε κοιτώ με δεος.
Εάν θυμάσαι είχαμε πιει έναν καφέ μαζί κάποτε .
Και ξσναπινουμε οπότε θες .
Την υγεία μας να έχουμε .
Μόνο θα μου επιτρέψεις όταν γίνει αυτό να μιλήσουμε ότι άλλο θες εκτός από pdf μετρήσεις κλπ κλπ
ΒΑΡΈΘΗΚΑ !
Και πολύ καλά έκανες. Και να συμφωνήσω και στα υπόλοιπα.

Αλλά το δικό σου σύστημα αξίζει να το δούμε, έστω και ως απλή παρουσίαση χωρίς “pdf”.

Εγώ προσωπικά ως μπιενταμπλακιας θέλω να δω φωτό, αστον τον άλλον τον φαλακρό
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Κατανοητό γιατί δημιουργούνται ομάδες συμπάθειας, στα μέλη των οποίων υπάρχει αλληλο-υποστήριξη.
Βεβαίως κατανοητό, και εν πολλοίς, επιθυμητό, καθώς αποτελεί αφορμή για γνωριμίες από κοντά, και μακροχρόνιες φιλικές σχέσεις.

Το πρόβλημα που προκύπτει, είναι τυπικά να θίγεται ένας εξ'αυτων, από αρνητικά σχόλια για το σετάπ του, ταυτίζοντας την ίδια του την υπόληψη με αυτήν των μηχανημάτων.

Σε αυτή την περίπτωση, υπάρχουν τρείς κατηγορίες αρνητικών σχολίων:

1. η πρώτη κατηγορία αφορά αντικειμενικά κριτήρια, τα οποία οδηγούν σε σχόλια που στόχο έχουν να λυθούν προβλήματα προς όφελος του ιδιοκτήτη, και κανενός άλλου.

2. Η δεύτερη κατηγορία, αφορά υποκειμενικά ή λανθασμένα αντικειμενικά κριτήρια, δηλαδή πρόκειται για απλώς λανθασμένες εκτιμήσεις, που δε στέκουν αντικειμενικά, και ασχέτως καλής ή κακής πρόθεσης, ας πούμε καλής, οφείλουν να αντικρούονται με αντικειμενικότητα, ώστε να μην οδηγήσουν σε υποδεέστερο αποτέλεσμα στον ιδιοκτήτη που θα τα εφαρμόσει.

3. Η τρίτη κατηγορία αφορά απλώς κακοήθη υποτιμητικά και επιθετικά σχόλια προς αυτούς που ανήκουν στις προηγούμενες κατηγορίες, τόσο για μηχανήματα όσο και για τον χαρακτήρα ή τη γυναίκα ή το επάγγελμα ή τη σχέση με αντιπροσωπείες, ή για τα λεφτά του μπαμπά του, ή για τον τρόπο γραφής του, ή για τις δυσνόητες λέξεις που έγραψε, ή οτιδήποτε άσχετο, που μόνο στόχο έχουν το να μειώσουν αυτόν που καλοπροαίρετα άσκησε κριτική.

Σε αυτήν την κατηγορία, ανήκουν οι συνήθεις ύποπτοι που έχουν ελάχιστες έως διόλου γνώσεις για το αντικείμενο του όντιο, και μη έχοντας σοβαρά αντικειμενικά επιχειρήματα, οδηγούνται σε τέτοιες κακοήθεις πρακτικές, συσπειρώνοντας τις "ομάδες συμπάθειας" στις οποίες ανήκουν, για τον κοινό σκοπό.

Έτσι, έχουμε φτάσει να δούμε κριτική και προς τον μπουτχια, είτε εντελώς λανθασμένη όσον αφορά αντικειμενικά δεδομένα στο οντιο, είτε όσον αφορά το χαρακτήρα του, τον τρόπο γραφής του, την ευγένειά του, το οτιδήποτε άσχετο με το "καυτό πιάτο".

Ποιον; Τον μπουτχια ρε φίλε, που όταν πας να τον "διορθώσεις" και καλά, επειδή δήθεν βρήκες ένα λάθος, πρέπει να το ξαναδείς εξήντα πέντε φορές, γιατί στο 99% των περιπτώσεων θα ανακαλύψεις μόνος σου ότι εσύ έκανες λάθος, και δε θα γράψεις τίποτα, αλλά τη μια που θα γράψεις γιατί δε καταλαβαίνεις το λάθος σου μόνος σου με τίποτα, θα στο εξηγήσει σα να είσαι παιδάκι του, με αγάπη και γλυκά γλυκά, αποκαλώντας σε "αγαπητέ μου", "λατρεμένε μου", κλπ, κι όχι "τι λες ρε μΑλαξ" που θα είχε δίκιο να πει.

Βλέποντας μόνον τις κακοήθεις, αβάσιμες, λανθασμένες και εκτός θέματος κριτικές προς τον μπουτχια, ανακαλύπτεις με τον πιο απλοϊκό τρόπο τους θαμώνες της 3ης κατηγορίας, όπως και την τακτική αλληλοϋποστήριξης από την "ομάδα συμπάθειας" στην οποία ανήκουν.

Γενικώς, αν δεις σχόλια που δεν αφορούν θέματα όντιο, αλλά άσχετα προς το αντικείμενο που πραγματεύεται ένα φόρουμ av, ανακαλύπτεις πάλι αυτές τις αξιοθρήνητες ομάδες.

Οκ?
 

P

PMC

Guest
Υπάρχει σαφής γραμμή που ξεχωρίζει τα τρολλζ απο τους επιθετικούς posters. Πολλοί τρολλάρουν λίγες φορές, λίγοι είναι τρολλζ.
Το τρολλ θέλει να ενοχλήσει και να δημιουργήσει ένταση με κάθε τρόπο, συνήθως με παραμύθια και ανυπόστατες κατηγορίες (απο την επανάληψη των οποίων συνήθως κάτι μένει), ή με πλαστή ανύψωση "των δικών του".
Δεν έχει αντικείμενο το προκείμενο αλλά τη μείωση των "εχθρών" ώστε να φτάσουν, πιστεύει, χαμηλότερα απ' το δικό του επίπεδο, είτε οφείλεται στην πραγματικότητα είτε, συνηθέστερα, στη χαμηλή αυτοεκτίμηση, τις ανασφάλειες ή/και τα συμπλέγματα.
Είναι χαρακτηριστικό (όχι απαραίτητο) των τρολλζ να μην εκτίθενται στην κριτική, αφού συνήθως δεν την αντέχουν.
Άλλο χαρακτηριστικό τους είναι οι συνεχείς προσβολές εκτός ή στο όριο των κανονισμών, γιατί τα τρολλζ αν και συνήθως χαμηλών "ικανοτήτων" έχουν μάθει να τους παρακάμπτουν δε χαρντ ουέυ απο την πολλή τρολλολοεξάσκηση. :biggrin:

Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένας τρυφεράκανθος που ζούσε στο λιβάδι με τα στάχυα, τις κόκκινες ανεμώνες και τα τριφύλλια. Είχε φίλο του τον ήλιο που τον ξυπνούσε το πρωί. Το φεγγάρι που τον νανούριζε με τον αυλό του τις νύχτες. Τον αγέρα που του τραγουδούσε γλυκά και μια γέφυρα-ουράνιο τόξο για να σεργιανάει στον ουρανό. Δεν είχε όμως φίλους τ’ άλλα ζωντανά του λιβαδιού, αν και θα ήθελε,που τον περιγελούσαν επειδή ήταν διαφορετικός τον κορόιδευαν και διασκέδαζαν μαζί του. Έτσι ο τρυφεράκανθος μια μέρα ζήτησε από το ξωτικό του δάσους να γίνει ακανθόχοιρος για να πληγώνει όποιον τον πειράζει. Τότε όμως άρχισαν οι περιπέτειές του, γιατί ο ακανθόχοιρος που ήταν καταβαθοσ τρυφεράκανθος κι εξακολουθούσε να έχει τρυφερή ψυχή έχασε τους φίλους του και ήρθε αντιμέτωπος με μεγαλύτερα προβλήματα.....

ολοι καλοι είμαστε ...το ιντερνετ μας κάνει μαλακες.
καποιοι Παραιτούνται εγκαταλείπουν .....κάποιους μας παίρνει η μπάλα. κάποια στιγμή πρέπει να το καταλάβουμε και να σηκωθούμε να φύγουμε από αυτη την Ψυχοφθόρα συνήθεια.
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Και πολύ καλά έκανες. Και να συμφωνήσω και στα υπόλοιπα.

Αλλά το δικό σου σύστημα αξίζει να το δούμε, έστω και ως απλή παρουσίαση χωρίς “pdf”.

Εγώ προσωπικά ως μπιενταμπλακιας θέλω να δω φωτό, αστον τον άλλον τον φαλακρό
Εχεις ανοικτή πρόσκληση και το ξέρεις .
Μόνο που πλέον δεν υπάρχουν b&w.
Μόνο αναμνήσεις από αυτά .
Συγκλονιστικες αναμνήσεις .
Πλέον υπάρχουν μόνο εντάσεις .
Την ποιότητα δυστυχώς την χάσαμε .
 


P

PMC

Guest
Την ποιότητα δυστυχώς την χάσαμε .
δεν ισχύει.....έχει γίνει πολύ καλή δουλειά στο κομμάτι του ήχου ( και όχι μονο ) ! Εντυπωσιακά καλή.
σιγουρα αξίζει παρουσίαση τέτοια προσπάθεια αλλά σκεψουτο καλά........
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.426
Reaction score
79.768
Προσωπική εκτίμηση:

Αφήνοντας έξω τα πολιτικά (άλλο αντικείμενο, δεν το παρακολουθώ και πολύ συχνά) και επικεντρώνοντας στα τεχνολογικά του ήχου-εικόνας, στο αντικείμενο του συγκεκριμένου φόρουμ δηλαδή, παρατηρώ τις εξής μορφές αντιπαράθεσης:

  • Τεχνικού χαρακτήρα, πχ που πρέπει να κροσάρει ο @wizzy τα B&W, ή αν πρέπει να πάρει σαμπ και πόσα τεμάχια κάποιος που έχει πολύ μεγάλα ηχεία. Και που να τα τοποθετήσει. Κλασική συζήτηση, και τσακωνόμαστε και με τον φαλακρό στις μπίρες για κάτι τέτοια. Αυτό είναι απολύτως συμβατό με ένα φόρουμ ήχου.
  • Γνωσιακή αντιπαράθεση. Δηλαδή αν κάποιος έχει διαβάσει ή όχι το μάθημα του πριν σηκωθεί στον πίνακα. Ποιος ήρθε διαβασμένος σήμερα; Επειδή μιλάμε για τεχνολογικά θέματα, αυτό θα προκύψει, απολύτως συμβατό. Μετράει η γνώση ή ή άποψη; (δες και παρακάτω)
  • Εμπορικού-οπαδικού χαρακτήρα αντιπαράθεση. πχ Αν το Dirac είναι καλύτερο από την Οδύσσεια. (Ναι :biggrin: ). Προφανώς και αυτή η διαφωνία είναι συμβατή με ένα φόρουμ ήχου, και ίσως διαφωνώντας μάθουμε και κάτι-όπως και στην προηγούμενη κατηγορία
  • Φιλοσοφικού χαρακτήρα, αν δηλαδή το ωραίο (για ποιον?) είναι και αντικειμενικά σωστό, και αν το αντικειμενικά σωστό είναι ωραίο (πάλι, για ποιον?). Και αυτή η διαφωνία είναι οριακά συμβατή με ένα φόρουμ ήχου, αλλά εδώ υπεισέρχονται και γενικές απόψεις/προσεγγίσεις του κάθε μέλους για την ζωή το σύμπαν και τα πάντα, οπότε συχνά οδηγεί σε μεγαλύτερες αντιθέσεις.
  • Κάποιοι υποστηρίζουν πως η ανωτέρω αντιπαράθεση δεν είναι συμβατή με φόρουμ τεχνολογίας και κάποιοι όχι. Αυτή είναι μια άλλη αντιπαράθεση από μόνη της ;), και έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
  • Μετά, δυστυχώς, αρχίζουν οι προσωπικές αντιπαραθέσεις. Ποια είναι τα αποδεκτά όρια των προσωπικών αντιπαραθέσεων; (πάμε σε υποκατηγορίες)
  1. Ο προσωπικός καλοπροαίρετος χαβαλές, το πείραγμα, του τύπου "πότε ρε @Kotsidis John θα φτιάξεις πολυκάναλο" ή αντίστοιχα "πότε ρε φαλακρέ θα πάρεις καλά καλώδια" είναι αποδεκτός; (για εμένα ναι)
  2. Το τρολάρισμα είναι αποδεκτό; (για εμένα όχι)
  3. η επισήμανση πως κάποιος δεν γνωρίζει την θεωρία είναι αποδεκτή και πως πρέπει να διαβάσει πριν εκφέρει γνώμη είναι αποδεκτή; (για εμένα ναι)
  4. η κρίση των γραφομένων με κριτήριο την αξία του ηχοσυστήματος του καθενός είναι αποδεκτή; (για εμένα όχι)
  5. Τα σχόλια για το ποιος αγαπάει την μουσική και ποιος όχι είναι αποδεκτά; (για εμένα όχι)
  6. Τα κοροϊδευτικά σχόλια που απευθύνονται στον κάτοχο του συστήματος και όχι στο σύστημα, είναι αποδεκτά; (για εμένα όχι)

Επειδή λοιπόν και εγώ βαρέθηκα όπως λέει ο @makis.pol, αντιδρώ πλέον διαφορετικά.
Από όποιον δεν πρόκειται να μάθω κάτι ή αν δεν πρόκειται να μάθει κάτι από εμένα, τον αγνοώ.
Όποιον τρολάρει συστηματικά και δεν προσφέρει γνώση, τον αγνοώ.

Και πάμε παρακάτω. Αν πέσει στην αντίληψη μου πως κάποιος μου επιτίθεται προσωπικά (συνήθως δεν τα βλέπω), ξαναλέω προσωπικά και όχι για το σαμπγούφερ μου, να περιμένει shitstorm. Πολλά μποφόρ, σε δόσεις, και με σταδιακή κορύφωση. Το καλύτερο θα το κρατάω πάντα για το τέλος. Και θα επιλέγω πολύ προσεκτικά τον τρόπο που θα τον κάνω ρόμπα, για να τσούζει. Μην μπλέξετε.

Δεν πρόκειται να ανεχτώ τον κάθε τυχάρπαστο να με προσβάλει χωρίς απάντηση. Τέρμα αυτά.
Σχόλια για το ηχοσύστημα, ελεύθερα παιδιά. Βαράτε. Πείτε πως είναι ΓΤΠΚ, απαράδεκτο, δεν παίζει, ό,τι θέλετε. Κανένα πρόβλημα, αν έχω κάτι να αντιπαραθέσω θα το κάνω, αλλά δεν κρατάμε κακία.

Μην μου πατήσετε τον κάλο :mad::mad::mad:, έχω ευαισθησία.
Αφήστε τα προσωπικά εκτός. Θα αντιδράσωΧ1000 και μετά θα παραπονιέστε.
Εχεις ανοικτή πρόσκληση και το ξέρεις .
Μόνο που πλέον δεν υπάρχουν b&w.
Μόνο αναμνήσεις από αυτά .
Συγκλονιστικες αναμνήσεις .
Πλέον υπάρχουν μόνο εντάσεις .
Περίεργος είμαι, θέλω να δω τι έχει γίνει.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.450
Reaction score
125.910
Και στο οντιο, και σε άλλα θέματα, οι επιθέσεις, προσβολές και τα υποτιμητικά σχόλια επί του προσώπου του γράφοντος, είναι μικρότητες, δείχνουν ανασφάλειες και εν συντομία δείχνουν ποιοι είναι οι μ@λάκες.

Δεν έχετε καμιά δουλειά να αναφέρεστε στο επάγγελμα κανενός, ούτε σε οτιδήποτε άλλο που αφορά το πρόσωπό του.

Ακόμα και δήθεν χαλαρές προσβολές (καημένε, κακομοίρης, κλπ) όχι μόνον δεν έχουν θέση, αλλά αποτελούν (και θα συνεχίσουν να αποτελούν) και εκ μέρους μου αιτία ανάλογης αντίδρασης όπως του ντιμιφουτ, κι αν σας αρέσει.

Ομηρικοί καυγάδες επί μηχανημάτων και δυνατοτήτων αυτών, θεμιτοί και επιθυμητοί.

Βεβαίως, πάνω στα αντικειμενικά δεδομένα του όντιο και γενικά των θετικών επιστημών, δεν υπάρχει πρακτικά περιθώριο άποψης, δεν υπάρχει δημοκρατία, δεν γίνονται και δε θα γίνονται σεβαστές οι άλλες ανυπόστατες απόψεις, ούτε για το Έκο το φλατερινγκ και τη ματ μπογιά τη διαχυτική, ούτε για τίποτα, θα πίπτει ράβδος αντικειμενικών δεδομένων, διότι απλώς δεν μπορούν και δεν επιτρέπεται να γίνονται αποδεκτές λανθασμένες θεωρίες, όπως εύστοχα έδειξε ο βετ με αυτό:


1607954097622.png


Όχι, κανένα ρισπεκτ, άρων το οπίνιόν σου και περιπάτει. "Κι άμα σας αρέσει", που λέει κι ο βετ, δε θα ξεχάσουμε αυτά που μάθαμε για χάριν κανενός, ούτε είναι θέμα ευγένειας. ;)

Απλά παραδείγματα:

Τι μετρήσεις λες να κάνει ο άλλος σε 2 σαμπ, χωρίς χρονική ευθυγράμμιση (τουλάχιστον φάσης); Για να δεις μια καμπύλη και να πεις το μακρύ και το κοντό σου;:lol:
Τι κεφαλή να αλλάξει ο άλλος στο πικάπ, χωρίς σωστό ταίριασμα χωρητικότητας; Για να πεις το μακρύ σου και το κοντό σου για τις γλυκές χροιές;:lol:
Τι δουλειά έχει Μέιν Μόνιτορ στο 1,5μ απόσταση ακρόασης και τι δουλειά το 5"-ακι στα 3,5μ; :lol:
Τι τρύπες σε μη ηχοπερατή οθόνη με καρφίτσα, αφού είναι ...μη ηχοπερατός μουσαμάς; Θα τρελαθούμε ρε παιδιά; Πως δε το ανακάλυψαν οι κατασκευαστές οθονών ως τώρα, να δίνουν και Κιτ τρυπήματος; :lol:
Πώς θα σου αλλοιώσει το DNA το εμβόλιο και πόσο θα υποφέρεις από το τσιπακι που κρυφά θα σου βάλουν;:lol:

Κλπ κλπ κλπ.

Κανένα ρισπεκτ σε τέτοιες απόψεις.
Καμία ευγένεια. Πυρ κατά βούληση.

Ρισπεκτ στα προσωπικά του δεδομένα, ιδίως όταν μιλάμε για θέματα όντιο.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.773
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top