Τα...κρυφά συστήματα (ή τα off topics του ποιος έχει τι)

Μηνύματα
112
Reaction score
127
(Ευχαριστώ για τα καλά λόγια, και για τα λιγότερα καλά ;) )

Όχι, θα μου επιτρεψεις να δώσω σημασία, ακόμα και αν θεωρείς τον εαυτό σου “αυτόκλητο με το στανιό επιμορφωτή”. Βρίσκω ενδιαφέρουσα την προσέγγιση.

Και περιμενω πρόταση για φόρουμ τεχνολογίας. Καθωσπρεπισμός ή εμμονή στην τεκμηρίωση;

(Εγω πάντως δεν ψάχνω για φίλους στο Ίντερνετ.)
Ένα κοινό χόμπι άνετα μπορεί να οδηγήση σε μία ειλικρινή φιλία.Δεν σού έχει τύχει;Όλοι λίγο πολύ έχουμε ανάλογες εμπειρίες.Καλές γιορτές σε όλους μας κ προ πάντων υγεία,κ με την αυγή της ερχόμενης χρονιάς εύχομαι ότι επιθυμή ο καθένας να το ζήση στο σπιτικό του κ αυτούς οικείους του.Καλά χριστούγεννα,κ Καλή χρονιά .Κλέων
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ένα κοινό χόμπι άνετα μπορεί να οδηγήση σε μία ειλικρινή φιλία.Δεν σού έχει τύχει;Όλοι λίγο πολύ έχουμε ανάλογες εμπειρίες.Καλές γιορτές σε όλους μας κ προ πάντων υγεία,κ με την αυγή της ερχόμενης χρονιάς εύχομαι ότι επιθυμή ο καθένας να το ζήση στο σπιτικό του κ αυτούς οικείους του.Καλά χριστούγεννα,κ Καλή χρονιά .Κλέων
Αυτό που θα έλεγαν...΄΄Ένας αλλά...Κλέων΄΄. :wink:
Ναι ρε, που να τραβγιέμαι τώρα..
Θα με φάνε τα ταξίδια, ούτε Τέσλα δε πήρα.
Απαπαπαπα, Κοτσίδης μόνο.

Εδώ δίπλα μου είναι, μια χαρά θα βολευόμαστε να αλλάζουμε φορέματα και να προβάρουμε διχτυωτά καλσόν και γόβες μόλις ανοίξουν τα μαγαζιά.

Επί του θέματος τώρα:

Νομίζω πως πολλοί αναπολούν νοσταλγικά το παλιό καλό κοινωνικό Χάι Ενδ.
Που μαζεύονταν πεντέξ να ακούσουν το καινούριο ηχείο του τάδε, το νέο πικάπ του δείνα και το καλώδιο του καλωδιολάγνου, να πουν όλοι μπροστά του υποκριτικές ευγένειες και γελοίες κολακείες, να τον θάψουν όλοι πίσω από την πλάτη του, και τέτοια μετά στο επόμενο σπίτι του άλλου με την νέα κεφαλή στο πικάπ, μετά στου άλλου κλπ κλπ κλπ

Για μένα έχει κλείσει εντελώς αυτός ο νοσηρός κύκλος του κοινωνικού Χάι Ενδ, και δε τον αναπολώ διόλου νοσταλγικά, ήμασταν βλαμμένα καημένα παιδιά.

Δε θέλω να πάω στου ντιμιφουτ να ακούσω πως παίζει και να του πω ότι παίζει τέλεια και μετά να πάρω τον Κοτσίδη να του πω ότι ο ντιμιφουτ δεν έχει μπασα. Θέλω να πάω να δω το ταργκετ κερβ και να το πειράξω, γιατί δεν έχει μπάσα όπως θέλω εγώ και να τσακωθούμε επί τόπου. Και μπύρες και κρέατα. Ποιο κοινωνικό Χάι Ενδ μωρέ;
Θα ήταν κρίμα να μη γίνει αντιληπτό ότι οι παρουσιάσεις που έθεσαν τις θεωρίες και τα δεδομένα στην πράξη υπό αναλυτική κιόλας περιγραφή των Αρχών εφαρμογής απευθύνονται κυρίως σε παραδοσιακούς δικαναλικούς...
Όσουςπροσπαθούν να εκστασιαστούν με δικά τους - συχνά έχοντα πιο αβανταδόρικη σύνθεση - setup υπό αντίξοες συνθήκες,παραβλέποντας πόσο αντιμετωπίσιμες γίνονται πρώτα με κατάλληλη διαχείριση και ιδέες ΄΄έξω από το (χαϊενδικό) κουτάκι΄΄ όπως λένε οι αγγλοσάξωνες παρά με τυχερά παιχνίδια σχετικά με εναλλαγές γνωστών και μη εξαιρετέων παρελκομένων...
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Επειδή η @Rosinante είναι Αθήνα τα λες αυτά
Δεν τα φτιαχνω με τον Κωστα αν και ειναι αξιολογος κυριος με προικα. Ντρεπομαι να του πω οτι ειμαι ακομη... δικαναλη😄😄
Ενδεδειγμένο πάντως θα ήταν προτού καταλήξει κάποιος με τους ενδοιασμούς του σε ψυχίατρο,ν'αποταθεί πρώτα σε ψυχολόγο...
I am the woman. Reasonable prices φυσικα.😉
 




Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
Σικ δε θα πεις τίποτα.
Ήμουν και γω τέτοιος, αρρωστάκι.
Εκ των υστέρων, έτσι το κρίνω όπως ακριβώς τα λες, μα ομολογώ πως τότε μου "άρεζε", περνούσαμε καλά.
Πτι φουρ.

Τώρα, μετά από πολλά χρόνια τέτοιων πρακτικών, προφανώς έχουν μείνει σημαντικά οφέλη, κι αυτά είναι παλιές και μεγάλες φιλίες.

Ακόμα και τώρα θα μαζευτούμε στο σπίτι κάποιου με αφορμή δήθεν ακροάσεις, μα πλέον δεν εμπεριέχονται αυτές, είναι μόνο κατ'ευφημισμόν το πρόσχημα της ακρόασης, πάμε για τη μάσα και τις μπύρες, καμία ακρόαση, μηδέν.
Ένα Μόμπι, λίγο γκάζι, κι άντε γεια.
Μηδέν ενδιαφέρον. Δεν έχει νόημα.

Στου Κοτσίδη πάω για τα κρασιά και τα σαλαμια, τα σαλαμια τα τρώω, δε τα κρύβω κάτω από τα χαλιά, και στο κρασί δε κάνω οικονομία, πίνω σα νεροφίδα, τέλος στο στέρεο πάω καθιερωμένα για να σηκώνω το βολιουμ μέχρι να τρομάξει ο γείτονας, και να δω τον Κοτσίδη να τρέχει σφαίρα με τις γόβες για να το χαμηλώσει, χωρίς να σκοντάφτει, επιδέξια. Αν τύχει και δε φοράει γόβες, κάνουμε διαγωνισμό κάλτσας, ποιος έχει την πιο πλουμιστή.
Έχω και φωτογραφικό υλικό επ'αυτου.
Εκτός απο τη υψηλή μεταδοτικότητα γνώσης που επισημάνθηκε σε ένα άλλο πόστ, στις δυο παρακάτω παραγράφους (ιδίως στην 1η) διαφαίνεται καθαρά και μια, εάν όχι ισάξια, τουλάχιστον επάξια γραφή Μπουκόφσκι (δεν ειναι αστεισμός) :

1) Στου Κοτσίδη πάω για τα κρασιά και τα σαλαμια, τα σαλαμια τα τρώω, δε τα κρύβω κάτω από τα χαλιά, και στο κρασί δε κάνω οικονομία, πίνω σα νεροφίδα, τέλος στο στέρεο πάω καθιερωμένα για να σηκώνω το βολιουμ μέχρι να τρομάξει ο γείτονας, και να δω τον Κοτσίδη να τρέχει σφαίρα με τις γόβες για να το χαμηλώσει, χωρίς να σκοντάφτει, επιδέξια. Αν τύχει και δε φοράει γόβες, κάνουμε διαγωνισμό κάλτσας, ποιος έχει την πιο πλουμιστή.
Έχω και φωτογραφικό υλικό επ'αυτου.

2) Σε αυτό το φόρουμ που συμμετέχω, δεν επιθυμώ να δημιουργήσω περαιτέρω σχέσεις, δε θέλω άλλους φίλους, δε προσεγγίζω κανέναν, δεν έχω σκοπό να αυξήσω τον κοινωνικό μου κύκλο δια μέσω του φόρουμ, δεν κυνηγάω σχέση ούτε με καμία γυναίκα εδώ μέσα, με μόνη εξαίρεση πιθανώς τον Κοτσίδη που θα γίνουμε αργά ή γρήγορα φίλες, και ο οποίος γουστάρει αντρίκια βαρβατιλίκια και μου'χει εξομολογηθεί πως θέλει να είμαι πάντα ο εαυτός μου και να τα λέω τσεκουράτα.

Αρα εκτός απο δάσκαλος / καθηγητής και ικανός συγγραφέας με λίγη δουλειά. Εάν και μάλλον είναι πολύ αργά ίσως για σένα, το επισημαίνω σε περίπτωση που το διαβλέψεις το ταλέντο σε κάποιον απο τους απογόνους σου. Τουλάχιστον, να ξέρεις και απο που προήλθε και να μη τους ρίξεις ευθύνες σε ποιον έμοιασαν. Σε σένα, χρήσιμο πλέον μόνο εαν τώρα με τη νέα μέθοδο A.I. που θα διαβάζει τις ακτινογραφίες μας και θα τις συγκρίνει με ένα εκατομμύριο διαγνώσεις κορυφαίων ακτινολόγων, χαλαρώσεις απο δουλειά και αρχίσεις λιγο teaching και writing.
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.368
Reaction score
79.438
Ένα κοινό χόμπι άνετα μπορεί να οδηγήση σε μία ειλικρινή φιλία.Δεν σού έχει τύχει;
Μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά δεν είναι ο στόχος μου.

Συμμετέχω στο φόρουμ για να μάθω, και να πληροφορηθώ. Για να λειτουργήσει αυτη η διαδικασία σωστά και επωφελώς για όλους , και εγώ προσπαθώ να μεταφέρω τις γνώσεις μου σε όποιον εχει κάποια απορία που μπορώ να βοηθήσω.

Αν τύχει λοιπόν να προκύψει και κοινωνική διάσταση, και αξίζει τον κόπο, καλώς.

Αλλά δεν θα θυσιάσω τον κυρίως στόχο συμμετοχής μου σε φόρουμ τεχνολογίας, που είναι η γνώση, για το κοινωνικό κομμάτι. το οποίο το θεωρώ δευτερεύων. Φίλους έχω, γνώσεις ψάχνω.

Καταλαβαίνω πως δεν το βλέπουν όλοι έτσι, και αυτό δημιουργεί τριβές.

Σε φόρουμ με χροιές, άποψη, τσάι και συμπάθεια (και πισώπλατα μαχαιρώματα) δεν θα συμμετείχα.
 
Last edited:





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.557
Reaction score
37.828
πριν καποια χρονια υπήρχε μια Αθηναικη γκαραζομπαντα με το ονομα Cheenaskees... ειχαν παιξει σε ενα κλαμπ χαρλε'ι'αδων ;!μηχανοβιων ;!στο Κεραμεικό ... (...) δε θυμαμαι και πολλα.. παντως αφου δε μας εδειραν εκεινο το βραδυ παλι καλα..
 
Last edited:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Μπορεί, ποτέ δεν ξέρεις, αλλά δεν είναι ο στόχος μου.

Συμμετέχω στο φόρουμ για να μάθω, και να πληροφορηθώ. Για να λειτουργήσει αυτη η διαδικασία σωστά και επωφελώς για όλους , και εγώ προσπαθώ να μεταφέρω τις γνώσεις μου σε όποιον εχει κάποια απορία που μπορώ να βοηθήσω.

Αν τύχει λοιπόν να προκύψει και κοινωνική διάσταση, και αξίζει τον κόπο, καλώς.

Αλλά δεν θα θυσιάσω τον κυρίως στόχο συμμετοχής μου σε φόρουμ τεχνολογίας, που είναι η γνώση, για το κοινωνικό κομμάτι. το οποίο το θεωρώ δευτερεύων. Φίλους έχω, γνώσεις ψάχνω.

Καταλαβαίνω πως δεν το βλέπουν όλοι έτσι, και αυτό δημιουργεί τριβές.

Σε φόρουμ με χροιές, άποψη, τσάι και συμπάθεια (και πισώπλατα μαχαιρώματα) δεν θα συμμετείχα.
Πες μας κι άλλα πράγματα για σένα.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.903
Reaction score
12.535
Αλήθεια τώρα , έχουμε ψυχίατρο εδώ μέσα ?
και Εν πάσει περιπτώσει......., τι κάνει?
Κρατά μανιωδώς σημειώσεις.

Ένα κοινό χόμπι άνετα μπορεί να οδηγήση σε μία ειλικρινή φιλία.
Πάντως κάποιοι εδώ μέσα γράφουν με σκοπό να κάνουν ειλικρινείς εχθρούς. Δεν εξηγείται αλλιώς.

Γράφουν; γράφουμε; γράφετε; whatever.
 

Μηνύματα
12.465
Reaction score
14.626
πριν καποια χρονια υπήρχε μια Αθηναικη γκαραζομπαντα με το ονομα Cheenaskees... ειχαν παιξει σε ενα κλαμπ χαρλε'ι'αδων ;!μηχανοβιων ;!στο Κεραμεικό ... (...) δε θυμαμαι και πολλα.. παντως αφου δε μας εδειραν εκεινο το βραδυ παλι καλα..
πριν καποια χρονια υπήρχε μια Αθηναικη γκαραζομπαντα με το ονομα Cheenaskees... ειχαν παιξει σε ενα κλαμπ χαρλε'ι'αδων ;!μηχανοβιων ;!στο Κεραμεικό ... (...) δε θυμαμαι και πολλα.. παντως αφου δε μας εδειραν εκεινο το βραδυ παλι καλα..
Να παίζατε το Ροχάιντ οπως οι Μπλουζ Μπραδερς χα χα.
 
Last edited:

Μηνύματα
112
Reaction score
127
Η φιλία δεν διεκδικειται.Κτίζεται σβώλο σβώλο,σιγά σιγά κ βέβαια δοκιμάζεται.Υπάρχουν καταστάσεις που με απογοήτευσαν.Αλλά κάπου αλλού κ εγώ δεν ήμουν σωστός.Γηράσκω αει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.590
Μηνύματα
2.866.672
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top