Αγορά νέου προβολέα;

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Δεν ξέρω αν φταίει η σχετικά αγορά μίας μεγάλης τηλεόρασης 4Κ και ο εθισμός σε αυτήν ! Πάντως όταν ξανέβαλα σε λειτουργία, τον ΗD προβολέα μου, μετά από δύο χρόνια ακινησίας, δεν νιώθω πλέον την ίδια ευχαρίστηση να παρακολουθώ σε αυτόν ταινίες, όπως ένιωθα παλιά, παροτι οι περισότερες ταινίες που βλέπω εξακόλουθούν ακόμη, να είναι κυρίως HD! Φταίει ΄άραγε γι αυτό, ο εθισμός στο 4Κ και την υψηλή φωτεινότητα ή απλά, η ηλικία του προβολέα μου; Θα ήθελα καλύτερη εικόνα,. Δεν είμαι όμως πλέον διατεθιμένος να ξοδέψω, πάνω από 3 , το πολύ 3.5 χιλιάδες ευρώ. Θα άξιζε άραγε να ψάξω, σε αυτό το εύρος τιμών, για κάτι που να αξίζει την αντικάταση του προβολέα μου; Ο προβολέας μου είναι ο JVC DI-LA 100 και θα έμπαινα σε έξοδα, μόνο αν μπορούσα να βρώ κάτι πολύ καλύτερο, στο προαναφερόμενο εύρος τιμών! Λόγω αποχής από το ''άθλημα'' και τις αντίστοιχες εκθέσεις για 15 έτη, δεν έχω ιδέα αν οι σύγχρονοι προβολείς των 3000 -3500 Ευρώ, είναι πλέον , πολύ καλύτεροι από έναν προβολέα υπερ διπλάσιας τιμής πριν δεκαπέντε χρόνια! Θα ήθελα τη βοήθειά σας πάνω στο θέμα αυτό!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Παρά το οτι συμφωνώ όπως έγραψα πρόσφατα με την απόλαυση θέασης απο σύγχρονη τηλεόραση, ο προβολέας σου (τον οποίο είχα κάποτε κι εγώ) είναι πολύ ξεπερασμένος απο ποιότητα εικόνας.
Θα δεις μεγάλη διαφορά με κάποιον σύγχρονο.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Η μαγεια της βιντεοπροβολης βασιζεται στο ΜΕΓΕΘΟΣ της προβαλλομενης εικονας (ειδικα απο 110''-120'' και πανω). Αυτες τις διαστασεις δεν μπορει ναδωσει καμια οικιακη συσκευη TV,τουλαχιστον μεχρι τωρα. Αν οι συνθκες του σαλονιου σου το επιτρεπουν, ανοιξε μια οθονη 120'' π.χ. και παρε εναν ΣΥΓΧΡΟΝΟ βιντεοπροβολεα της ταξεως των 2500 Ε (βλεπε Epson 9400 για παραδειγμα), και νομιζω οτι θα αναθεωρησεις αποψεις .
 

Μηνύματα
833
Reaction score
776
Με 3000 - 3500 αγοράζεις καλό προβολέα που θα σου κάνει την διαφορά.
Σε αυτά τα χρήματα να υπολογίσεις και την αμοιβή του τεχνικού που θα σου κάνει το calibration.
Εκτός και άν έχεις τα σχετικά όργανα και τις γνώσεις να το κάνεις ό ίδιος.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα @ARAV
Όπως ισχύει στις τηλεοράσεις ισχύει και στους προβολείς τι εννοώ ...
Είχες τηλεόραση 720p μετά 1080p και τώρα 4Κ είχεις την ίδια εικόνα δεν νομίζω, ανεξαρτήτως μάρκας TV.
Ο προβολέας που έχεις είναι 1080p και στην εποχή του ήταν από τους καλυτέρους ........( τον κοίταζα και εγώ αλλά μου έπεφτε πολύ ακριβός) ....... φυσικά αν θέλεις κάποιον αντίστοιχο 4K θα χρειαστείς από ένα τάληρο και πάνω ( jvc, sony ) αλλά πιστεύω ότι με έναν Epson 9400 η έναν Benq 5700 θα δεις διαφορά από τον σημερινό σου JVC
η άποψή μου .....
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Παρά το οτι συμφωνώ όπως έγραψα πρόσφατα με την απόλαυση θέασης απο σύγχρονη τηλεόραση, ο προβολέας σου (τον οποίο είχα κάποτε κι εγώ) είναι πολύ ξεπερασμένος απο ποιότητα εικόνας.
Θα δεις μεγάλη διαφορά με κάποιον σύγχρονο.
Καλησπέρα @ARAV
Όπως ισχύει στις τηλεοράσεις ισχύει και στους προβολείς τι εννοώ ...
Είχες τηλεόραση 720p μετά 1080p και τώρα 4Κ είχεις την ίδια εικόνα δεν νομίζω, ανεξαρτήτως μάρκας TV.
Ο προβολέας που έχεις είναι 1080p και στην εποχή του ήταν από τους καλυτέρους ........( τον κοίταζα και εγώ αλλά μου έπεφτε πολύ ακριβός) ....... φυσικά αν θέλεις κάποιον αντίστοιχο 4K θα χρειαστείς από ένα τάληρο και πάνω ( jvc, sony ) αλλά πιστεύω ότι με έναν Epson 9400 η έναν Benq 5700 θα δεις διαφορά από τον σημερινό σου JVC
η άποψή μου .....
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Την τελευταία φορά που κοίταξα για προβολείς, ήταν πριν το 2017, σε εκθέσεις! Κατόπιν για τρία χρόνια, λόγω μετακόμισης, σε πολύ μικρότερο και μη ιδιόκτητο σπίτι, δεν είχα home cinema. Εκείνη την περίοδο, έβλεπα, αισθητά καλύτερους από το δικό προβολέα , εάν πλήρωνα όμως, της ίδιας τάξεως χρήματα, δηλαδή 6 με 8 χιλιάδες ευρώ! Όμως δεν ήμουν έτοιμος να ξοδέψω τόσα χρήματα, ειδικά, χωρίς να έχω τον κατάλληλο χώρο, για να βλέπω ταινίες! Επιπλέον, ο ρυθμός απαξίωσης των οπτικοακουστικών συστημάτων είναι πλέον πολύ γρήγορος, ώστε να ξοδεύει κανείς, σε σχετικά τακτά χρονικά διαστήματα, αυτής της τάξεως χρήματα, που είναι, τουλάχιστον για τη δική μου περίπτωση, βαρύ. Ενδεικτικά η τηλεόραση 65 ιντσών που αγόρασα, πριν από μόλις ενάμισι χρόνο, πωλείται ακόμη σήμερα καινούργια, αλλά σε υποπολλαπλάσια τιμή, ενώ ήταν κλάσεις καλύτερη από την προηγούμενη μικρότερη που είχα αγοράσει προ εξαετίας σε υπέρ πολλαπλάσια τιμή! Ακριβώς για αυτό, αναρωτήθηκα μήπως στα τρία χρόνια που έχασα, η πρόοδος της τεχνολογίας στους προβολείς αντιστοίχως, έχει κάνει εφικτό, το να μπορεί κανείς, να έχει πολύ καλύτερη εικόνα σε υποπολλαπλάσια τιμή! Λόγω καραντίνας , δεν είναι εφικτή η επί τόπου διαπίστωση με θέαση κάποιου προβολέα αυτής της τάξεως τιμής, ώστε να κρίνω (σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικά), αν αξίζει μία τέτοια σκέψη για αλλαγή, σε αυτή τη κατηγορία τιμής! Θα προσπαθήσω να δω , όποτε είναι εφικτό, τα μοντέλα που μου προτείνεις και ευχαριστώ ξανά, για τις προτάσεις σου!
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Λογικά σε έξι μήνες περίπου θα βγουν νέα μοντέλα .
Μην ξεχνάς ότι είναι μεταβατικη περίοδος hdmi .
Οπότε ανάλογα το μπάτζετ σου και τις απαιτήσεις σου είτε θα πετύχεις πολύ καλύτερη τιμή η νέο μοντέλο .
Εγώ στην θέση σου θα περιμένα λιιιγο ακόμα .
Μόνο θετικά θα έχει αυτή σου η απόφαση
 
  • Like
Reactions: PMC



Μηνύματα
45
Reaction score
140
Η μαγεια της βιντεοπροβολης βασιζεται στο ΜΕΓΕΘΟΣ της προβαλλομενης εικονας (ειδικα απο 110''-120'' και πανω). Αυτες τις διαστασεις δεν μπορει ναδωσει καμια οικιακη συσκευη TV,τουλαχιστον μεχρι τωρα. Αν οι συνθκες του σαλονιου σου το επιτρεπουν, ανοιξε μια οθονη 120'' π.χ. και παρε εναν ΣΥΓΧΡΟΝΟ βιντεοπροβολεα της ταξεως των 2500 Ε (βλεπε Epson 9400 για παραδειγμα), και νομιζω οτι θα αναθεωρησεις αποψεις .
Συμφωνώ! Πάντα είχα και μεγάλη τηλεόραση και προβολέα. Ο εν λόγω προβολέας, αγοράστηκε, σχεδόν την ίδια εποχή με μία τηλεόραση pioneer Kuro που τότε τη θεωρούσαν κορυφαία τηλεόραση! Ποτέ όμως δεν ένιωθα εφικτή, τη σύγκριση του ενός μέσου με το άλλο και αυτό όχι τόσο λόγω της διαφοράς μεγέθους εικόνας, όσο λόγω της διαφορετικής, κινηματογραφικής αίσθησης που προκαλεί η θέαση με προβολέα! Αν δε δεις κατά τη ταπεινή μου γνώμη, ταινία σε κινηματογραφικές συνθήκες, δηλαδή με πεοβολικό μέσο σε πανί, σε απομόνωση και απόλυτο σκοτάδι, χάνεις μεγάλο μέρος της μαγείας μίας ταινίας ! Δεν νομίζω πως η διαφορά στην αίσθηση, οφείλεται τόσο στο μέγεθος της εικόνας, όσο στην μεγάλη διαφορά της τεχνολογίας και στην κατά κάποιο τρόπο άδικη σύγκριση, μεταξύ μίας μέσης 65ντάρας τηλεόρασης πρόσφατης τεχνολογίας, με ένα προβολέα δεκαπενταετίας που προβάλει στις 120 ίντσες! Είμαι σίγουρος ότι ένας συγχρονος προβολέας ανάλογης τιμής και σήμερα, δεν συγκρίνεται σε κινηματογραφική αίσθηση με μία σύγχρονη τηλεόραση, παρότι η ψαλίδα μεταξύ τηλεοράσεων και προβολέων τείνει σε κάποια σημεία όπως π.χ στη διαφορά μέγεθος της οθόνης ή φωτεινότητας, να κλείνει, με τις τηλεοράσεις μάλλον να βελτιώνονται, με ταχύτερους ρυθμούς, σε σχέση με τους προβολείς! Ποτέ όμως η τηλεόραση δε συγκρίνεται άμεσα (τουλάχιστον όχι ακόμη) με ένα προβολέα! Είναι σα να συγκρίνουμε μία μηχανή με ένα αυτοκίνητο, πράγματα δηλαδή από τη φύση τους διαφορετικά, που ποτέ δεν πρόκειται να δώσουν στον οδηγό ούτε την ίδια αίσθηση, ούτε να κάνουν ακριβώς την ίδια δουλειά!
Παρά το οτι συμφωνώ όπως έγραψα πρόσφατα με την απόλαυση θέασης απο σύγχρονη τηλεόραση, ο προβολέας σου (τον οποίο είχα κάποτε κι εγώ) είναι πολύ ξεπερασμένος απο ποιότητα εικόνας.
Θα δεις μεγάλη διαφορά με κάποιον σύγχρονο.
Αυτό είναι σίγουρο!
 


Μηνύματα
833
Reaction score
776
Πιστεύω ότι η αγορά αυτορυθμίζεται, ένας προβολέας θα είναι πιο ελκυστικός από μία TV για τους χ λόγους, ώστε να αξίζει να δώσεις το παραπάνω ποσό για να τον αποκτήσεις.

Μετά όλο το θέμα είναι το τί απαιτήσεις έχεις και τί ποσό είσαι διατεθειμένος να δώσεις για έναν προβολέα. Τα χρήματα παίζουν κυρίαρχο ρόλο.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
140
Λογικά σε έξι μήνες περίπου θα βγουν νέα μοντέλα .
Μην ξεχνάς ότι είναι μεταβατικη περίοδος hdmi .
Οπότε ανάλογα το μπάτζετ σου και τις απαιτήσεις σου είτε θα πετύχεις πολύ καλύτερη τιμή η νέο μοντέλο .
Εγώ στην θέση σου θα περιμένα λιιιγο ακόμα .
Μόνο θετικά θα έχει αυτή σου η απόφαση
Να κάνω μία ερώτηση πάνω σε αυτό; Ο προβολέας μου συνδέεται με ένα 12 μετρο HDMI καλώδιο που συνδέει το προβολέα, με τον ενισχυτή. Συγχωρέστε με για την ασχετοσύνη μου, αλλά αυτά τα νέα HDMI θα συνδέονται με τα παλιά καλώδια και συσκευές, ή θα πρέπει αναγκαστικά να αλλαξει κανείς και τα υπόλοιπα μέρη της οπτικοακουστικής αλυσίδας όταν έλθουν αυτά τα νέα HDMI;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Εξαρτάται και διαπιστώνεται μόνο με δοκιμή. Συνήθως τα high speed καλώδια δεν έχουν θέμα μα μπορεί τα 12 μέτρα να είναι πολλά. Έβγαλα προχθές ένα παλιό HDMI 8 μέτρων γιατί ήθελα να στείλω στην τιβί 4K απο player χωρίς να το μετακινήσω, κλείδωσε άμεσα και έπαιξε (τέλεια!). :idk:

Οι πηγές θα παίξουν κανονικά αλλά δεν αποκλείονται ασυμβατότητες με πολύ παλιούς AV ενισχυτές pre HDMI 1.3.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αν το καλώδιο σου είναι 1.3a ίσως να μη μπορεί να χειριστεί σήματα 4Κ και HDR, από 1.4 και πάνω λειτουργεί.
Παίζει ρόλο αυτό που λέει και ο @Zizik αν το καλώδιο σου έχει πιστοποίηση Premium High-Speed και αν η ταχύτητα του είναι πάνω από 15Gbps ίσως σου παίξει, στην πράξη θα το δεις καλύτερα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Αν το καλώδιο σου είναι 1.3a ίσως να μη μπορεί να χειριστεί σήματα 4Κ και HDR, από 1.4 και πάνω λειτουργεί.
Δεν υπάρχουν καλώδια 1.3, 1.4 αφού δεν περιέχουν ηλεκτρονικά, μόνο συσκευές με τέτοιες προδιαγραφές.

Τα (σωστά) καλώδια αναγράφουν ονομασίες:


Α, αν παίζει είναι εντάξει. :tongue:
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Δεν υπάρχουν καλώδια 1.3, 1.4 αφού δεν περιέχουν ηλεκτρονικά, μόνο συσκευές με τέτοιες προδιαγραφές.

Τα (σωστά) καλώδια αναγράφουν ονομασίες:


Α, αν παίζει είναι εντάξει. :tongue:
ΣΟΡΡΥ μη με φας κιόλας :cry: σωστά τα λες, :thumbsup: εγώ δε το έγραψα αναλυτικά.
Το HDMI είναι ένα πρωτόκολλο διασύνδεση πολυμέσων υψηλής ευκρίνειας και αν η version του είναι 1.3 η 1.4 και όχι τα καλώδια συγκεκριμένα.
 


Μηνύματα
593
Reaction score
558
Για εμένα Τηλεόραση και προβολέας δεν μπορούν να συγκριθούν μεταξύ τους στο τι ειναι καλύτερο τελικά .έχοντας αλλάξει περιπου 10 προβολείς τα τελευταία 20 χρόνια είπα να παρω μια τν 75 ,καλά μαύρα ,φωτεινότητα, κτλ .ΤΟ κινηματογράφικο του προβολέα δεν μπορεί να το φτασει καμία Τηλεόραση, εικόνα χωρίς φως στα μάτια. Απο την άλλη θες λεφτά για να δεις καλή εικόνα δεν νομίζω με 3000 να κάνεις δουλειά και αν ναι θα ειναι για λίγο .Δύσκολη απόφαση πρέπει να ξέρεις τη θες για να μην κλαις τα λεφτά σου
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Απο την άλλη θες λεφτά για να δεις καλή εικόνα δεν νομίζω με 3000 να κάνεις δουλειά και αν ναι θα ειναι για λίγο .Δύσκολη απόφαση πρέπει να ξέρεις τη θες για να μην κλαις τα λεφτά σου
Μπορει με 3000 να μην κανεις δουλεια,αλλα να δεις με 2500 τι καλη δουλεια κανεις.........!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.364
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top