Βιβλία

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Καλή ανάγνωση! Ξέρεις εάν κυκλοφορεί και σε έντυπη έκδοση;
Ευχαριστω! Ναι εννοειται κυκλοφορει.
Ειμαι ηδη στη μεση.

Αυτός ο συγγραφέας έχει πάντα ένα περίεργο τρόπο να σε κρατάει σε εγρήγορση και ενδιαφέρον, έστω κι αν πάντα στο τέλος Ξενερώνεις και λίγο.
Όπως επίσης και το κάθε το βιβλίο είναι διαφορετικό αλλά με ένα δικό του στυλ πάντα
 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Πρόσφατο πακέτο από τον Ιανο.( Λείπουν δυο ακόμη βιβλία) Προβλεπεται μακρύς Και βαρύς ο χειμώνας.

DCB8127E-823E-444A-98B5-3D73AAC70748.jpeg


Επένδυση έγινε και σε άλλους εκδοτικούς οίκους.

Εξαίρεση αποτελεί Το βιβλίο με τίτλο « Η αύρα του ανθρώπου « που εκδόθηκε το 1962 και συνοδευται από το ζευγάρι γυαλιων ( του πιλότου ) για εξάσκηση. Είναι Δανειο από την υπερήλικα φιλη μου που το περιμένει σύντομα να της το επιστρέψω για να εξασκηθεί.

423ED9F7-E457-4D18-9489-18E905ACC2FC.jpeg



Τα έχω αρχίσει όλα σχεδόν...Να υπήρχε ένας τρόπος να διαβάζει κανείς παράλληλα πάνω από δυο βιβλία.....!?
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Έχω τρία βιβλία του Καμύ - "Η Πανούκλα", "Η πτώση" και "Ο Ξένος". Είναι στη λίστα ανάγνωσης, αλλά μπαίνουν συνεχώς άλλα "μπροστά" τους - το ίδιο συμβαίνει και στο "Οδυσσέας" του Joyce. Κάποια στιγμή, θα τα διαβάσω.
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Τωρα το τελειωνω.
διαβασα Νομιζω σχεδον ολα του Γκρανζε, τουλαχιστον αυτα που αν δεν κανω λαθος υπαρχουν, μετα τα πορφυρα ποταμια.
Νομιζω το χειροτερο του αν κ το τελευταιο του το πιο φρεσκο.
στιγμες αναρωτιομουν αν οντως το εγραψε ο ιδιος...
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Οχι ακομα, δεν το ξεκινησα.
Να το ξεκινησω η δεν αξιζει;
Το έχω σε έντυπη έκδοση και το έχω διαβάσει. Θα περιμένω να το διαβάσεις και μετά θα σου πω τη γνώμη μου.
...για να μην σε επηρεάσω.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.340
Reaction score
30.714
«Ο Κώδικας της Δημιουργίας», το φιλόδοξο έπος δράσης και μυστηρίου του συγγραφέα-«φάντασμα» Γιώργου Ζορμπά αποτελεί από μόνο του μία νέα κατηγορία για το ελληνικό βιβλίο - την επική παγκόσμια εναλλακτική πραγματικότητα.


Αμα τα διαβασει κανενας να μας πει !
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
«Ο Κώδικας της Δημιουργίας», το φιλόδοξο έπος δράσης και μυστηρίου του συγγραφέα-«φάντασμα» Γιώργου Ζορμπά αποτελεί από μόνο του μία νέα κατηγορία για το ελληνικό βιβλίο - την επική παγκόσμια εναλλακτική πραγματικότητα.


Αμα τα διαβασει κανενας να μας πει !
βλεπω παντως απ τις καλυτερες βαθμολογιες στο goodreads.
Για να ριξω μια ματια σε ebooks..
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Κι ενώ, μόλις τα είχα τοποθετήσει στη θέση τους, στη βιβλιοθήκη μου κι έλεγα να "πιάσω" το "Confess", "έπεσε" το μάτι μου στο "Dead Rockers Society" και λέω "Ε, γιατί όχι;". Οπότε, ξεκίνησα αυτό - sorry Rob!
Τελείωσα το "Dead Rockers Society". Ήταν, ομολουμένως, ενδιαφέρον ανάγνωσμα. Σε σύνολο 29 προσωπικοτήτων, δεν ήξερα/δεν είχα ακούσει για έξι (6) από αυτές: Jeff Healey, Paul Kossoff, Roy Buchanan, Felix Pappalardi, Sam Kinison και Ian Dury. Στην περίπτωση των Kossoff και Pappalardi, ξέρω τα συγκροτήματα στα οποία διέπρεψαν (Free και Mountain, αντίστοιχα), έχω τραγούδια/δίσκους τους, απλώς δεν τους συγκράτησα ονομαστικά. Οι υπόλοιποι μου ήταν παντελώς άγνωστοι, οπότε, το βιβλίο λειτούργησε, τρόπον τινά, για να γνωρίσω "νέους" μουσικούς και τη μουσική τους. Ο Jeff Healey με άφησε άναυδο, με τους υπόλοιπους δεν πρόλαβα να ασχοληθώ ακόμα - εκτός από τον Sam Kinison, ο οποίος ήταν επαγγελματίας κωμικός με μικρή συμμετοχή σε δισκογραφία.

Ο συγγραφέας παραθέτει σε λίγες σελίδες μια μικρή βιογραφία κάθε μίας από τις προσωπικότητες που φιλοξενεί στο βιβλίο του. Σε κάθε mini βιογραφία, περιλαμβάνει και στοιχεία για την ψυχοσύνθεση κάθε προσωπικότητας, συνδέοντάς τα, σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό με την πορεία και την κατάληξη της κάθε μίας, ενώ στη συνέχεια δίνει έμφαση στην περίοδο κοντά στο θάνατό τους και στα γεγονότα που οδήγησαν σε αυτόν. Εξετάζοντας τις πηγές του, τις οποίες αναφέρει στο τέλος κάθε κεφάλαιου, διαπίστωσα ότι δεν είναι γεγονότα άγνωστα στο ευρύ κοινό ή για γεγονότα τα οποία δεν υπάρχουν στα αντίστοιχα άρθρα στη Wikipedia, για παράδειγμα. Η διαφορά ή η ουσία, αν θέλετε, είναι ότι στο βιβλίο παρουσιάζονται "συμπυκνωμένα", οπότε κάποιος που ενδιαφέρεται και θέλει να μάθει για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες όλες αυτές οι προσωπικότητες απεβίωσαν έχει μια εξαίσια ευκαιρία.

Οι πληροφορίες μπορούν να αποτελέσουν αφορμή για συζήτηση/ανταλλαγή γνώσεων με άλλους ομοϊδεάτες/φίλους του hard rock. Εννοείται ότι το βιβλίο αποτελεί πολύ χαλαρό ανάγνωσμα. Δεν απαιτεί καμία προσπάθεια από τον αναγνώστη - ως γεγονός, αποτελεί συλλογή αυτοτελών ιστοριών/βιογραφιών, κάτι το οποίο λειτουργεί θετικά προς την πλευρά του χαρακτηρισμού ως "χαλαρό ανάγνωσμα", διότι ο αναγνώστης δεν χρειάζεται να διατηρήσει κάποια συνοχή σο μυαλό του. Συστήνεται σε όλους τους hard rockάδες κι ιδιαίτερα σε όσους γνώρισαν τους μουσικούς που φιλοξενούνται στο βιβλίο μέσα από τη μουσική τους, πολύ αργότερα από την αποδημία τους από τον κόσμο μας.

Υ.Γ.: Ξεκίνησα το "Confess" του Rob Halford - επιτέλους! :)
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
20201216_161739.jpg

πτωση #1
πανούκλα υπεροχο
μετα παμε σε μυθο σισυφου επαναστατημενο ανθρωπο κτλ. -δεν γραφω γι αυτα-
ο ξενος δεν μου αρεσε.
Ετσι, με εχει επιρεασει οσο αλλος ενας συγγραφεας (ο Μπεκετ) οπου βρισκω αρκετους παραλληλισμους.
 
Last edited:


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Βρισκομαι στην 220η σελίδα ....Κοπιαστικό το διάβασμα έως εδώ....ελπίζω να αποζημιωθούμε στην πορεία.

Στην αρχη ειμαι Σωτο, ξεκινησε ωραια κ δυνατα, παει να χαλαρωσει λιγο, και βλεπουμε!
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top