B&W club

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ο ήχος μπορεί να είναι καλός . Μπορεί.
Η εικόνα είναι πελέ μαύρα που λέει και ο Μαέστρος. Και πολύ μικρή.
.... δε καταλαβαίνεις ότι αυτό που λείπει από την εικονα δεν τον ενοχλεί..!!! .. Θες γιατρό, δεν πας στον pstergio; :p
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Αυτό το d3 το εχω ακούσει σε τέσσερα διαφορετικά σεταπ, και κάθε φορά με απογοήτευσε. :(
Και ήμουν κάθε φορά θετικά προκατειλημμένος.

Ακούγεται σαν δορυφοράκι, έτσι ακριβώς οπως δείχνει η μέτρηση, άμπασο και τσιριχτό (αναλυτικό το λένε οι άσχετοι):

D50BB1BC-03EE-4C49-AB97-D0CEED5FDB18.jpeg


Σαν ανορεξικιά στριμένη :o
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Αυτό το d3 το εχω ακούσει σε τέσσερα διαφορετικά σεταπ, και κάθε φορά με απογοήτευσε...
bw_n801.jpg


Σαν το 801 κανένα, δε καταλαβαίνω γιατί το σταμάτησαν. Δυστυχώς δεν έχω ακούσει ούτε τη Matrix σειρά ούτε τους ναυτίλους.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Αυτό το d3 το εχω ακούσει σε τέσσερα διαφορετικά σεταπ, και κάθε φορά με απογοήτευσε. :(
Και ήμουν κάθε φορά θετικά προκατειλημμένος.

Ακούγεται σαν δορυφοράκι, έτσι ακριβώς οπως δείχνει η μέτρηση, άμπασο και τσιριχτό (αναλυτικό το λένε οι άσχετοι):

View attachment 192628

Σαν ανορεξικιά στριμένη :o
Έτσι ακριβώς.

Το σχεδιάγραμμα απόκρισης δείχνει απολύτως ξεκάθαρα το πως ακούγεται, κι όντως, έτσι όπως λες ακούγεται αυτό το ηχείο.

Με συνοδεία σοβαρών σαμπ και με λίγο καλιμπραρισμα, θα μπορούσε να είναι εξαιρετική επιλογή.
Σαν το 801 κανένα, δε καταλαβαίνω γιατί το σταμάτησαν.
Συμφωνούμε. Ήταν και για μένα το καλύτερο άκουσμα από τη φίρμα.

Ωστόσο, κι αυτό ήθελε σαμπ, αν τυχόν ήθελες στάθμες κει κάτω. Ναι μεν είχε απόκριση, αλλά αδυνατούσε να βγάλει στάθμες στην πρώτη οκταβα, σα τα μεγάλα μαγκνεπαν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Αυτό το d3 το εχω ακούσει σε τέσσερα διαφορετικά σεταπ, και κάθε φορά με απογοήτευσε. :(
Και ήμουν κάθε φορά θετικά προκατειλημμένος.

Ακούγεται σαν δορυφοράκι, έτσι ακριβώς οπως δείχνει η μέτρηση, άμπασο και τσιριχτό (αναλυτικό το λένε οι άσχετοι):

View attachment 192628

Σαν ανορεξικιά στριμένη :o
Έτσι ακριβώς.

Το σχεδιάγραμμα απόκρισης δείχνει απολύτως ξεκάθαρα το πως ακούγεται, κι όντως, έτσι όπως λες ακούγεται αυτό το ηχείο.
Υπάρχει δυνατότητα να αντιπαρατεθούν και να συγκριθούν αυτά τα διαγράμματα για το D2 και το D3;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.932
Υπάρχει δυνατότητα να αντιπαρατεθούν και να συγκριθούν αυτά τα διαγράμματα για το D2 και το D3;
To D2 δεν βλέπω να το μέτρησε το stereophile. Αν το βρείτε ανεβάστε το.

Εδώ συγκριση του 802D με το D3

DB800966-5E8D-4CEE-AD8B-7F30C2443C44.jpeg
611F2855-EE10-4177-82D6-B39042D00584.jpeg


Περιπου ίδιο στα μεσαία και πρίμα, περισσότερο μπασο το D, το -3db ειναι γύρω στα 30Hz. Και λιγοτερο τσίριγμα.

Στο D3 ειναι στα 50Hz
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Η τόνωση μπάσου στο D το έκανε πολύ πιο "ολοκληρωμένο" ηχείο για χρήση χωρίς σαμπ (και χωρίς ισοσταθμιση), σε σχέση με το D3.

To D3 χωρίς σαμπ και χωρίς ισοσταθμιση είναι άθλιο.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.060

Κι όμως, οι προδιαγραφές του D3 είναι ....17hz-28Khz +-3 db from reference axis!!!

Καλά, είναι δυνατόν;

Τελικά η μετάβαση από το ωραιότατο mylar των προηγούμενων σειρών στο σκαμμένο αλουμίνιο, και από το τίμιο κέβλαρ σε αυτό το νέο ασημί παπαροϋλικό, μήπως έγινε ολίγον για μόστρα και lifestyle ανάγκες;


Το 801Ν παραέχει δυναμικά μεσαία. Έχει έκταση χαμηλά, αλλά με τους fusion και τα φίλτρα που δίνουν, έχω κόψει κατόπιν μετρήσεων αρκετά ιδίως στις μεσαίες-χαμηλομεσαίες για να έρθουν πιο φλατ, καθώς επιβάλλονταν στο λοιπό φάσμα -συγγνώμη, ήταν ...προβολικές. Αυτός ο χώρος του audio, όλο με ευφημισμούς ομιλεί, πρέπει να μάθεις να διαβάζεις πίσω από τις γραμμές :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.110
Reaction score
124.681
Τελικά η μετάβαση από το ωραιότατο mylar των προηγούμενων σειρών στο σκαμμένο αλουμίνιο, και από το τίμιο κέβλαρ σε αυτό το νέο ασημί παπαροϋλικό, μήπως έγινε ολίγον για μόστρα και lifestyle ανάγκες;
Πιθανώς.

Οι αποκρίσεις που βλέπουμε στις επάλληλες μετρήσεις από D έως D3, ακολουθούν πιστά τις "συνταγές" της χαϊεντάδικης αυτής φίρμας, με κλασσική την τόνωση πριμων στα 4κ για να γράφουν στα περιοδικά για περισσή "ανάλυση" και φυσικά με έξτρα τόνωση στους 10κ για να λένε για "αέρα".

Οι δύο αυτές τονώσεις είναι μεγάλου εύρους και οφθαλμοφανέστατες, ώστε και κουφός να είσαι, να κάνουν μπαμ.

Στα μπάσα τώρα, οι ελλείψεις είναι ομοίως οφθαλμοφανέστατες, και περιμένουν οι κάτοχοι τα στάσιμα του χώρου να τα ερμηνεύσουν ως "μπάσο".


Το 801Ν παραέχει δυναμικά μεσαία. .. έχω κόψει κατόπιν μετρήσεων αρκετά ιδίως στις μεσαίες-χαμηλομεσαίες για να έρθουν πιο φλατ, καθώς επιβάλλονταν στο λοιπό φάσμα -συγγνώμη, ήταν ...προβολικές.
Τι συγνώμη; Έτσι ήταν το ηχείο. Άφθονα και προβολικά μεσαία, που έδιναν ένα χαρακτηριστικό άκουσμα, στις συνταγές της εποχής.

Η έννοια της "συνταγής" ήταν πάντα χαρακτηριστικό της φίρμας, όπως και σε άλλες πολλές φίρμες βεβαια, που ήθελαν να πουλάνε ηχεία με "χαρακτήρα".

Προφανώς οι επιλογές του μάρκετινγκ είναι πιο σημαντικές σε αυτές τις φίρμες από την ομοιογένεια στο φάσμα, και βεβαια οι πωλήσεις που πέτυχαν με αυτούς τους "χαρακτήρες" ηχητικής σφραγίδας σε συνδυασμό με τα κολακευτικά σχόλια στον χαϊενδότυπο μέσω αποτελεσματικού πλάνου προώθησης και διαφήμισης, δείχνουν πως έχουν δίκιο, έτσι έπρεπε να κάνουν.
 




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
@costas EAR και να φανταστείς , ότι τα 800D του JARGON GR εμένα μου φαινόταν ότι ξύριζαν .
Με τα δύο 10ιντσα.
Καλά όντως ήταν προβολικά στις μεσαιο υψηλές ούτως ή άλλως.
Και του το είχα πεί.
Είχε φιάξει μία καμπύλη , φλατ και καλά , και ήταν κάπως υποφερτά.
 




Μηνύματα
136
Reaction score
217
Χρονια πολλα κυριοι! Μια και αναφερθηκατε στα διδυμα μου τα 801n , προσφατα μου εκαναν δωρο το sub της σειρας, το ηθελα για το home cinema, δε λεω βοηθησε αλλα δεν εριξα και τζαμια δυστυχως.. λογικα πρεπει να ψαξω κατι αλλο για home cinema. Το δοκιμασα ομως σε bluray audio pink floyd μεσω του home cinema processor και πρεπει να πω οτι ηταν εντυπωσιακο το δεσιμο του στα χαμηλα με τα 801n, ισως να το βγαλανε γι αυτο το λογο, δεν ξερω.. σκεφτομαι σοβαρα να παρω αλλο για το home cinema και να το ενταξω στο δικαναλο (εκτος αν γινονται και τα δυο?) . Σ αυτην την περιπτωση η καλυτερη συνδεση ειναι με καλωδια ηχειων απο τους τελικους στις εισοδους του sub λογικα? η αλλη επιλογη ειναι απο το preout του προενιχυτη rca l+r, λογικα ομως δεν ειναι το ιδιο. ideas?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top