Αγορα τηλεορασης panasonic Plasma

Μηνύματα
581
Reaction score
63
εχω την 55" vt60 και βρηκα την 65" vt 60
να παω στις μεγαλυτερες ιντσες που θα το προτιμουσα ή μηπως η μειωση της φωτεινοτητας ειναι τοση ωστε να ξενερωσω ?
εχω βρει και μια oled 55" lg B6v με ενα burn in θεματακι
Θα προτιμουσα την panasonic γενικα γιατι εχω και τιτλους 3δ αλλα μηπως παω γυρευοντας ?
η τιμη ειναι γυρα στα 450,00-500 η 65αρα πανυ και 300,00 η oled
 


Μηνύματα
581
Reaction score
63
Αποψη μου 65 .
Εάν είναι υποχρεωτικο να πάρεις
Για τη φωτεινότητα της συγκεκριμένης 65 έχεις άποψη ? Γιατί και γω για εκεί προσανατολιζομαι . Καλημέρα
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Λογικά η 65 θα έχει λίγο χαμηλότερη φωτεινότητα .
Αλλά δεν θα έχει θέματα στο πάνελ .
Ίσως τα 450 όμως είναι πάρα πολλά .
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Καλύτερα με την oled.
Oled με ήδη υπάρχον burn in; Με την καμία όμως...

Στην δικιά μου oled έπεφτε πάντα το μάτι εκεί, με αποτέλεσμα να μην βλέπω ταινία, αλλά την διαφορετική εμφάνιση του burn in ανάλογα με τα προβαλλόμενα χρώματα. Σε κόκκινο και magenda γινόταν πάρτυ. :biggrin:
 

Μηνύματα
3.187
Reaction score
773
H plasma είναι πισωγύρισμα.

Βάρος, κατανάλωση, ηλικία, smart λειτουργίες.

Και δεν ξερω και πολλές plasma δεκαετίας με μηδενικό burn in. Γενικά, γερικο άλογο.

Αν το αντίστοιχο της oled είναι ήπιο και σε κάποιο άκρο, ως συνήθως από κάποιο τηλεοπτικό σήμα, τότε δεν θα είναι εμφανές σε θέαση ταινίας, με ή χωρίς μπάρες.

Αν δεν ειναι καλή η oled, τότε καμμια από τις δύο.

Αντιλαμβάνομαι πάντως πλήρως το σκεπτικό σου.
 
Last edited:

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Καταρχην ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το θεμα μου και χρονια πολλα σε ολους !
Αρχικα θελω απλα μεγαλυτερη τηλεοραση η μια 2η πολυ καλη και βολικη για τοιχο αλλα επισης οικονομικη .
αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα θα πηγαινα σε oled 65 και οχι μικροτερη : )
αλλα δεν την εχω στην παρουσα φαση :prankster:.
Απο κει και περα εχω πολλες 3d ταινιες blu ray και μου αρεσει η plasma σαν αποψη εικονας
ειναι γενικα πολυ ευχαριστη στη θεαση και οι τελευτεες της panasonic μπορει να μην ειναι εντυπωσιακες σαν τις oled αλλα ειναι απιστευτα φυσικες στην εικονα .
Την oled θα την παρω μονο για 2η εκτος αν το γυρισω σε 2d θεαση αποκλειστικα + οτι στο σαλονι δεν θελω τηλεοραση με burn in :p .
Πριν λιγο εκανα viber με το παλικαρι που εχει την πλασμα και ειχε ελαχιστο burn in που καλα καλα δεν το εβλεπα απο την οθονη μου . Αν και το μαυρο δεν εχει ξεφτιλιστει ( θα τραβηξει βιντεο στο σκοταδι ) με βλεπω για την plasma γιατι και το παλικαρι φαινετε τιμιο παιρνοντας παντα ενα ρισκο γιατι οπως λεει και ο φιλος πιο πανω ειναι ενα γερικο αλογο .
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εγώ πάντως δεν ξέρω εάν θα αγόραζα καμμιά από τις 2 .
Και μόνο που θα ήξερα ότι έχουν θέμα και οι 2 απλά δεν .
Με υπόμονη βρίσκεις 65αρα oled στο χιλιαρικο κοντά
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Καλημερα
Αν εννοεις το burn in στην πλασμα αυτο ειναι απειροελαχιστο .
Στην ολεντ ειναι πιο σημαντικο αλλα το βλεπεις σε ελαχιστες περiπτωσεις .
Συμφωνοι , βρισκεις oled στα 1200 μτχ αλλα παλιο μοντελο που εχει ακομη εντονες τις αδυναμιες στην κινηση και αλλες εγγενεις .
Αν εβρισκα την Panasonic ακριβη σειρα η κανενα Α9 σονυ σε αυτα τα χρηματα θα το χτυπαγα .
Γενικα οταν θα παρω oled θα παρω κατι μονιμο για αρκετα χρονια , σε αντιθεση με την πλασμα που καλως εχοντων των πραγματων θα αντικατασταθει τα επομενα 3 χρονια απο oled .
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Τίποτα δεν είναι μόνιμο .
Και δεν το συζητώ ότι η ποιότητα κατασκευής όσο πάει και χειρότερη γίνεται.
Είδα σε φίλο την 77 oled
Όπως και 65αρα
Νομίζεις ότι αν φυσήξεις θα φύγει από την βάση
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Είδα σε φίλο την 77 oled
Όπως και 65αρα
Νομίζεις ότι αν φυσήξεις θα φύγει από την βάση
Πού είναι το κακό; Εκτός αν θέλεις να τη χρησιμοποιήσεις για σάκο του box.

20191130_161352.jpg


Ίσα ίσα είναι εντυπωσιακό το πόσο λεπτή είναι.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Εντυπωσιακοτατο όντως .
Εάν όμως είναι στην βάση της ακουμπησμενη και καταλάθος την ακουμπήσεις σε πιάνει η καρδιά σου από τα περά δώθε .
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Δεν εχω προβλημα με ελαφρια τηλεοραση , με ελαφρια τσεπη εχω :dance2:
Τίποτα δεν είναι μόνιμο .
Και δεν το συζητώ ότι η ποιότητα κατασκευής όσο πάει και χειρότερη γίνεται.
Είδα σε φίλο την 77 oled
Όπως και 65αρα
Νομίζεις ότι αν φυσήξεις θα φύγει από την βάση
Καλα μονιμο που λεει ο λογος , απλα θα την κρατησω χρονια χωρις να ασχοληθω εννωω .
...εννοειται οτι προτιμω 77αρα : ) αλλα εκει δεν θα πεσει και πολυ στα επομενα χρονια .
Ηδη τα 3700 που βρισκεις ειναι πολυ καλη τιμη , γιαυτο που παιρνεις στην παρουσα φαση παντα
 

Μηνύματα
581
Reaction score
63
Εντυπωσιακοτατο όντως .
Εάν όμως είναι στην βάση της ακουμπησμενη και καταλάθος την ακουμπήσεις σε πιάνει η καρδιά σου από τα περά δώθε .
Αυτο με την ποιοτητα λειτουργει υπερ της plasma παντως , μιλαμε για ασηκωτο κομματι ! :D
 





Μηνύματα
462
Reaction score
346
Oled με ήδη υπάρχον burn in; Με την καμία όμως...

Στην δικιά μου oled έπεφτε πάντα το μάτι εκεί, με αποτέλεσμα να μην βλέπω ταινία, αλλά την διαφορετική εμφάνιση του burn in ανάλογα με τα προβαλλόμενα χρώματα. Σε κόκκινο και magenda γινόταν πάρτυ. :biggrin:
Δυστυχώς έτσι είναι, όταν υπάρχει burn-in στην εικόνα, το μάτι μας πάντα πάει εκεί και δεν μας αφήνει να ησυχάσουμε, όσο απειροελάχιστο και να είναι. Εμείς που το ξέρουμε βέβαια, οι υπόλοιποι μας κοροϊδεύουνε.
Έχω μια LG 60PB5600 του 2015, η τελευταία plasma όλων των κατασκευαστών. Την είχα δώσει του γιού μου για περίπου 3 χρόνια. Πριν αρκετούς μήνες χάλασε ξαφνικά και σταμάτησε να παίζει. Νεκρή εντελώς. Την πήρα πίσω τον Οκτώβριο, την άνοιξα και μετά από αρκετό ψάξιμο την επισκεύασα και παίζει απροβλημάτιστα έκτοτε. Όμως, ο γιός μου τη γύρισε με ένα αχνό burn-in του starHD πάνω αριστερά, και αρκετά μικρά αχνά παραθυράκια κάτω, από τα Windows - την είχε σαν monitor. Δοκίμασα για πολλές ώρες "ξέπλυμα οθόνης" με διάφορα ειδικά βίντεο, είτε χρωματιστά εναλλασόμενα τετραγωνάκια, είτε ασπρόμαυρο θόρυβο, χωρίς αποτέλεσμα. Πάνω που το αποδέχθηκα, αρχίσανε να βλέπουνε NOVA cinema στο καθιστικό μιας και είναι η μοναδική τηλεόρασή μας, και παρόλο που φοβόμενος και άλλου καψίματος φωσφόρων κατέβασα αρκετά panel light και contrast, προστέθηκαν νέα παράσημα. Ένα κυκλάκι πάνω αριστερά, αυτό που έχουν βάλει τα #@&*κανάλια για το όριο ηλικίας, και δεξιά ένα αχνό novachristmasHD μαζί με ένα κλαδάκι χριστουγεννιάτικου δέντρου για να μου θυμίζει τις χαρούμενες γιορτινές μέρες.
Το θέμα είναι ότι παρόλο που οι plasma έχουν άκρως φυσική εικόνα σε σκοτεινό ελεγχόμενο χώρο και αν και "μόλις" 1080p η εικόνα σε blu-ray είναι απόλαυση, ΔΕΝ ενδείκνεινται για τηλεοπτικά κανάλια. Προσωπικά με απογοήτευσε το συγκεκριμένο θέμα του burn-in και έχω κουραστεί να νταντεύω τη τηλεόραση, να την έχω στο zoom άμα βλέπουν οι γυναίκες του σπιτιού και να πετάγομαι κάθε λίγο και λιγάκι να τσεκάρω πως βλέπουν και μην έχουν πειράξει την εικόνα.

Στον φίλο που σκέφτεται την 65 Panasonic θα του έλεγα ότι είναι δίκοπο μαχαίρι. Πρόκειται για μια από τις καλύτερες plasma που έχουν κατασκευαστεί, αλλά αν τη θέλει ΜΟΝΟ για ταινίες και δεν ενοχλείται από το burn-in που έχει, καλώς, αν όμως θα παίζει και τηλεοπτικά ας το ξανασκεφθεί γιατί είναι πρόβλημα. Ακόμη, πρόκειται για μια τηλεόραση 6ετίας (την είδα την αγγελία) που αν έπαιζε με τα ρυθμιστικά ψηλά, θα υπάρχει γήρανση των ηλεκτρονικών με ότι αυτό συνεπάγεται, άρα εμπεριέχει ρίσκο.

Για τηλεόραση που θα παίζει τα πάντα, μια καλή 65άρα LED των 1000-1300 ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή (του γιού μου του πήρα την 65άρα SONY XH9077 και έχει τρελλαθεί αλλά η χρήση της είναι κυρίως games και ταινίες). Για αποκλειστική θέαση ΜΟΝΟ ταινιών τότε μια OLED είναι η μοναδική επιλογή. Ή ένας προβολέας. Όσον αφορά μεταχειρισμένη 65 VT60 plasma, προσωπικά θα την αγόραζα στα 500 ευρώ χωρίς δεύτερη σκέψη ΑΝ δεν είχε καθόλου burn-in και ΑΝ την έβαζα στο dedicated home cinema μιας και από την εμπειρία μου με τη δική μου plasma, η εικόνα τους είναι εξαιρετικά φυσική με άριστα χρώματα και πρακτικά άπειρη γωνία θέασης. Ακόμη και σε σύγκριση με τη SONY XH9077, η LG έχει φυσικότερη εικόνα και ας μην είναι 4Κ. Αλλά ποτέ ξανά plasma / OLED για γενική χρήση.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.526
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top