Couriers


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.276
Reaction score
93.713
Σας έχω καλύτερο... Παραγγελία της κόρης με κάτι απίστευτες μλκίες από USA, που θα πληρώσει(ω) χρυσά με το τελωνείο, από 27 Νοεμβρίου, παραλήφθηκε από DHL eCommerce (μάλλον ο βραδυποριακός της DHL) στις 20 Δεκεμβρίου, και επί 9 ημέρες προχώρησε (λιγάκι) στις ΗΠΑ. Ο Ατλαντικός ακόμα αγνοείται, να μην πω για Ελλάδα και τελωνείο. Φαντάζομαι μέσα στον Φεβρουάριο του '21 πιθανόν να παραλάβει, αν πληρώσει(ω). :party:


fanjoy.png

DHL.png
 



Μηνύματα
397
Reaction score
446
Γατάκια... αλλά εντάξει διακαιολογούνται...

View attachment 193758
Νομίζω ότι μπορώ να σε πάω μια κοντρίτσα :p
ή τουλάχιστον είμαι σε καλό δρόμο.. φροντίζει η dhl γι'αυτό :lolsign:

Παραγγελία λοιπόν απο γερμανία 3/12 μέσω dhl και τσουυυυυυπ επιστροφή σε αυτούς στις 9/12 !
bike 24 αρχική.JPG


Ε λέω, θα άλλαξε γνώμη βρε αδερφέ, θα το μετάνιωσε και γύρισε πίσω το πακέτο.

2η απόπειρα, το ξαναστέλνουν 10/12 (αφού του έδωσαν οδηγίες "θα πας να κάτσεις ήσυχα μαζί με τα άλλα πακετάκια, δε θα μιλάς και θα περιμένεις να'ρθει η σειρά σου"), αλλά αυτό
ξανατσουυυυυυυυυυυυυυυυυυυπ :party: μας την ξαναέσκασε (το άτιμο) και γύρισε πίσω στις 19/12.

bike 24 2η.JPG


Ε αφού ξεκουράστηκε από 19/12 μέχρι 28/12 στην αγκαλιά της μαμάς (bike24), το ξαναέστειλαν χτες
κι ελπίζομεν να δώσει το πνεύμα των ημερών να αποκτήσουμε κι εμείς μια τρόμπα
για να φουσκώνουμε τα λάστιχά μας :lolsign: ουφ!
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Νομίζω ότι μπορώ να σε πάω μια κοντρίτσα :p
ή τουλάχιστον είμαι σε καλό δρόμο.. φροντίζει η dhl γι'αυτό :lolsign:

Παραγγελία λοιπόν απο γερμανία 3/12 μέσω dhl και τσουυυυυυπ επιστροφή σε αυτούς στις 9/12 !
View attachment 193763

Ε λέω, θα άλλαξε γνώμη βρε αδερφέ, θα το μετάνιωσε και γύρισε πίσω το πακέτο.

2η απόπειρα, το ξαναστέλνουν 10/12 (αφού του έδωσαν οδηγίες "θα πας να κάτσεις ήσυχα μαζί με τα άλλα πακετάκια, δε θα μιλάς και θα περιμένεις να'ρθει η σειρά σου"), αλλά αυτό
ξανατσουυυυυυυυυυυυυυυυυυυπ :party: μας την ξαναέσκασε (το άτιμο) και γύρισε πίσω στις 19/12.

View attachment 193766

Ε αφού ξεκουράστηκε από 19/12 μέχρι 28/12 στην αγκαλιά της μαμάς (bike24), το ξαναέστειλαν χτες
κι ελπίζομεν να δώσει το πνεύμα των ημερών να αποκτήσουμε κι εμείς μια τρόμπα
για να φουσκώνουμε τα λάστιχά μας :lolsign: ουφ!
Φιλαράκι δε θέλει. Άστην στην ησυχία της!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
Σας έχω καλύτερο... Παραγγελία της κόρης με κάτι απίστευτες μλκίες από USA, που θα πληρώσει(ω) χρυσά με το τελωνείο, από 27 Νοεμβρίου, παραλήφθηκε από DHL eCommerce (μάλλον ο βραδυποριακός της DHL) στις 20 Δεκεμβρίου, και επί 9 ημέρες προχώρησε (λιγάκι) στις ΗΠΑ. Ο Ατλαντικός ακόμα αγνοείται, να μην πω για Ελλάδα και τελωνείο. Φαντάζομαι μέσα στον Φεβρουάριο του '21 πιθανόν να παραλάβει, αν πληρώσει(ω). :party:


View attachment 193765
View attachment 193764
Δεν είναι ντροπή Γιάννο μου...όλοι έχουμε πλερώσει τέτοια....σειρά σου τώρα.. :lolsign:

πριν χρόνια έκανα το λάθος να δώσω το paypal στο γωγουλίνι για κάτι αντίστοιχες ππρίστες μαγιό, μπλουζάκια κλπ κλπ
ούτε ρώτησε...ούτε ιδέα είχε για την ύπαρξη τελωνείου....ούτε ρώτησα και εγώ (ήταν η εποχή που το έπαιζα large:laugh:)

κάποια στιγμή πήραν τηλέφωνο και ζητούσαν 80 ευρώ τελωνείο + κάτι ακόμα διάφορα

για απίστευτα καλή μας τύχη το τηλεφώνημα έγινε από Θεσσαλονίκη-αεροδρόμιο Μακεδονία
στο οποίο ο καλός της θείος Κούλης με το Όνομα-βυσματάρα ΝΑ δουλεύει(συνταξιούχος πλέον) εκεί μπάτσος 20 χρόνια :party:

πήγε και τα πήρε χωρίς να πληρώσουμε μία
και μου είπε να κόψω τις μλκίες με την ανιψιά...μην την αφήνεις λάσκα σε τέτοια...θα σε καταστρέψει :cry::lol:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Για να πέσουν τα στοιχήματα...

Θα έρθει πρίν το 2021 ?
Θα έρθει τον Ιανουάριο ?
Θα έρθει τον Φεβρουάριο ?
Θα έρθει τουλάχιστον τον Μάρτιο ?
Δεν θα έρθει ποτέ ?
Θα κάνω refund via paypal και θα πάνε να... ειδωθούνε ?



Εντάξει.... δεν ξέρω τι να σχολιάσω τώρα... και δεν είναι λάθος.
Σε δύο δέματα που έχω με αυτούς και είναι παρεμφερών ημερών παραγγελίας έγινε ακριβώς το ίδιο...

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
ενα μπλουζακι αξιας 20 δολαριων + οσα μεταφορικα... αν το παραγγειλω γνωριζετε μηπως ποσα μπορει να ειναι τα εκτελονιστικα;
δεν ειναι το θεμα μας βεβαια αλλα εδω ειστε μαζεμενοι..
απο Οχαιο παντως που παρελαβα δεματακι περσυ απο φιλη μου, δεν ειχε χρεωση.
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
ενα μπλουζακι αξιας 20 δολαριων + οσα μεταφορικα... αν το παραγγειλω γνωριζετε μηπως ποσα μπορει να ειναι τα εκτελονιστικα;
δεν ειναι το θεμα μας βεβαια αλλα εδω ειστε μαζεμενοι..
απο Οχαιο παντως που παρελαβα δεματακι περσυ απο φιλη μου, δεν ειχε χρεωση.
Από φιλο δεν έχει τελωνείο. Από επιχείρηση που γράφει αξία έχει ΦΠΑ και κόστος εκτελωνισμού που παίζει απο 20€ έως 80€ απο δική μου εμπειρία.
 

Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Το +"όσα μεταφορικά" είναι που μετράει, γιατί στα 20 δολάρια σκέτο, δεν έχει τελωνειακά τέλη. Αν περάσει από ΕΛΤΑ, έχει στο αξία πακέτου+μεταφορικά το ΦΠΑ+15 ευρώ (νομίζω), αν είναι με άλλο κούριερ να περιμένεις μάλλον αρκετά παραπάνω για την αμοιβή εκτελωνισμού (πόσο ακριβώς δεν ξέρω, δεν έχω τέτοια κακή εμπειρία! ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.550
Reaction score
37.786
ειναι merchandise.. και θελω τη μπλουζα... οποτε αναγκαστικά θα προβω σε αγορα.. και θα το συζητησω με τον υπάλληλο στο ταχυδρομιο...
-φιλε ειναι μια μπλουζα 20 δολαρια.. (+15 ; 20; δολαρια μεταφορικα ) το βλεπεις λογικο να επιβαρυνθω με ακομα 80 ; ειναι για προσωπικη χρηση και οχι για εμποριο.
ε ντακς αν δεν παιρνει απο λογια θα αναγκαστω να μεινω νηστικος μερικες μερες :)
 

Μηνύματα
371
Reaction score
917
Τα ΕΛΤΑ χρεώνουν το 20ρικο. Δεν υπάρχει περίπτωση κουβέντας γιατί το κοστούμι κόβεται στο τελωνείο και όχι στο κατάστημα της γειτονιάς σου.
 


Μηνύματα
19.202
Reaction score
13.480
Μέχρι 22 ευρώ (αξία CIF, κόστος αντικειμένου+μεταφορικά) δεν έχει τέλη, ούτε ΦΠΑ. Από εκεί και πάνω βαράνε, μέχρι 150 ευρώ έχει ΦΠΑ, από εκεί και πάνω έχει και τελωνειακό τέλος. Το θέμα δηλαδή είναι κυρίως η αμοιβή εκτελωνισμού, με μικρότερη αυτή που χρεώνουν τα ΕΛΤΑ (τα 15 ευρώ, που αυξάνονται κι αυτά στα 20 ευρώ αν το κόστος περάσει τα 150 ευρώ και επόμενο στάδιο στα 25 ευρώ από τα 500 και πάνω, και 50 ευρώ πάνω από 1000 ευρώ κόστος+μεταφορικά)

 

Μηνύματα
397
Reaction score
446
ζήτα αποζημίωση από το κατάστημα.
χωρίς πλάκα.
είχα όλη την καλή διάθεση να το κάνω :) , αλλά η αποζημιώση (από την courier) είναι 6ευρώ για κάθε μέρα που θα αργήσει πέραν αυτής που έχει "συμφωνηθεί".



Η δικιά μου ημερομηνία παράδοσης είχε οριστεί (αν θυμάμαι καλά από τις 16.12 που έφτασε Ελλάδα) στις 28.12 και το παρέλαβα 29.12 , οπότε..

Εννοείται ότι είχα διαμαρτυρηθεί και στο bikediscount μόλις είδα ημερομηνία παραλαβής 28.12 (και ότι φυσικά πλήρωσα και 15ευρώ μεταφορικά), αλλά δεν ίδρωσε το αυτάκι τους.

Ορίστε και η απάντησή τους:


" Hello and thank you for reaching out.



Unfortunately, delivery into foreign countries can sometimes take a little longer. Especially these days due to an enormous parcel amount caused by pandemic situation, latest online actions like Black Friday and CyberWeek and rising Christmas trade.
But from experience, the arrival of your parcel is to be expected rather soon.
If there might be, against expectations, no further scan of the parcel until this weeks end, feel free to contact us again. We are able to start an official investigation once the last scan is two weeks old.

We ask for your patience and thanks in advance.

Please feel free to contact us in case of any other questions or concerns. "
 

Μηνύματα
14.979
Reaction score
20.646
από το κατάστημα ζήτα όχι από τον μεταφορέα.
τα μεταφορικά , αυτός θα τα ζητήσει πίσω από την dhl .
πλήρωσες για να παραλάβεις σε 3-4 μέρες το πολύ όχι σε 26.
αν είναι στοιχειωδώς σοβαρό το κατάστημα θα το κάνει.
το έχω κάνει 3 φορές φέτος , μέχρι και τα λεφτά σε next day delivery πήρα πίσω επειδή το next day έγινε after the next.
αν δεν γυρίσουν τα παράπονα στους μεγάλους πελάτες των μεταφορικών δεν θα γίνει δουλειά
 



Μηνύματα
700
Reaction score
1.344
Είχα φέρει διάφορα από αμερική και δε πλήρωσα τίποτα, φίλτρα φακών φωτιστικά για βίντεο ανακλαστήρες έ ρε και μου κάθησε λαχείο μου έστειλαν φωτογραφική μηχανή δώρο και πλήρωσα φπα συν εκτελωνιστή συν συν και έκλαιγα για βδομάδες.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.168
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top