Ποδήλατο


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
υπολογιστή garmin μπορείς να τον βρεις πακέτο και με τους 3 αισθητήρες οπότε γλυτώνεις ένα 50άρι
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Να με και εγώ, γράφω στο avsite, χαζεύω και τον παρολιγο εμφύλιο στην dear USA. :bigboss:

Έχοντας παραγγείλει παπούτσια, εχοντας παραλάβει σορτσάκι, φανελάκι, μακρυμάνικο και κοντομάνικο ποδηλατικό μπλουζάκι με φερμουάρ πως λέγονται. Τώρα βάζω στο προγραμμα τα επόμενα αναγκαία.
Όπως:
Cadence meter Garmin Speed & Cadence sensor 2 Bundle
Ζώνη για παλμούς Polar H10 / Garmin HRM dual / HRM pro
Υπολογιστής ποδηλάτου προπόνησης κτλ ??
Watt meter ??
Κράνος λογικά για κανα KASK Mojito 3 λευκό (να με βλέπουν σίγουρα) και εγώ θα πάω. Κουκλί φαινετε

Παρακαλω προτινεται.

Οποτε μένει το ποιο ίσως σημαντικό.
Ειμαι μεταξύ του Canyon Endurace CF SL Disc 7.0 & Endurace CF SL Disc 8.0 Di2

Ναι μπορώ να καταλάβω το 8.0 είναι καλύτερο. Η απορία μου είναι αν εγώ θα εκτιμήσω τη διαφορά πέρα από το να πατάω κουμπάκια και να αλλάζει ταχύτητες (Υποθέτω είναι full Di2 όποτε θα έχει το..κουμπί?)?

Γιατί υπάρχει μια οικονομική διαφορά που αν δεν εκτιμήσω - καταλάβω τη διαφορά θα προτιμούσα να μην γίνει.

Εχουν γίνει κρατήσεις και στα 2 ποδήλατα για Απρίλιο και Φεβρουάριο. Όποτε μέχρι τέλος του μήνα βαριά βαριά πρέπει να έχω αποφασίσει. Παρακαλώ για άλλη μια φορά θα ήθελα τα φώτα σας:download::drinks:
Βάλε ρούχα, κάτσε μπροστά σε λευκό φόντο και στείλε φώτο να δούμε ύψος πλάτες χέρια κοιλιά για να ξέρουμε τι ποδήλατο θα προτείνουμε...
Υγ το πιο σύγχρονο εννοείται, μόνο εγώ ψωνίζω vintage...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.054
Reaction score
41.356
Γκουχου Γκουχου...
:lol: :lol: :lol:
Τι?
Πνίγηκε το παιδί? :lolsign:

Να πω επίσης πως το 530 μετά από αρκετές φορτίσεις (6-8~) έχει στρώσει αρκετά η αυτονομία της μπαταρίας.
Με ένα πρόχειρο υπολογισμό βγάζει άνετα 7-8χ 100 χλμ προπονησεις.
Σε κάποιον που του έχει φορτωμένο με λιγότερους αισθητήρες ίσως βγάζει και παραπάνω.
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
υπολογιστή garmin μπορείς να τον βρεις πακέτο και με τους 3 αισθητήρες οπότε γλυτώνεις ένα 50άρι
Μιλάς για αυτό?

Εσυ Μητσο παλιοχαρακτηρα, θες να με εκθέσεις σε λευκό φόντο, μόνο πράσινο γουστάρω και ειδικά εφέ Olympus has fallen που είναι και επίκαιρο! :whistling: Τις επόμενες ήμερες πάμε μια βόλτα Υμηττο για σπανακόπιτα στην καλοπουλα.

Thanx για το info Χρήστο,θα τα βάλω κάτω να τα δω με υσηχια το επόμενο διάστημα. Μαζεύεται πράγμα και θα αφήσω κάποια για αργότερα δεν γίνεται.

Σχετικά με τα watt meters τι παίζει? Πρέπει να παρω ειδικα πεταλια η υπάρχει και άλλος λογικός στην τσέπη τρόπος?

Προτινεται βρε και κανα ωραίο σατινε γυαλάκι, έτσι να ψαρώνουν οι τσούπρες αλλά μη γυαλίζει και πολύ και αναγκαστώ να ξυρίσω πόδια και μετά τρέχουν :prankster:
 



Μηνύματα
553
Reaction score
994
Πήρα του το δω από το κατάστημα της γειτονιάς. Χρωμα μαύρο-μπρετσι . Δεν ήθελα να μπλέξω με παραγγελιες από ιντερνετς. Δυστυχώς δε βρίσκω ετοιμοπαραδοτη την 13-29 κασέτα όποτε Ίσως κάποια στιγμή μπω να την παραγγείλω.
Λέω κάποια στιγμή να επισκεφτώ και καρδιολόγο για ένα τσεκ απ γιατί παρατηρώ πράγματα που δεν μου αρέσουνε πολύ, και από βδομάδα να αρχίσω σιγά σιγά παλι...
 

Attachments


Μηνύματα
266
Reaction score
123
Καλώς σας βρήκα :)

Επειδή βλέπω ψάχνεται και ο Diylover παρακολουθώ τη συζήτηση να δώ και εγώ τί θα πάρω.

Η αλήθεια είναι αφού υπάρχει το κινητό γιατί να μήν είναι και το ίδιο η οθόνη με όλες τις πληροφορίες?
Γιατί δηλαδή να προσθέσω και άλλη συσκευή?

Να πάρω τους αισθητήρες HR, Cadence, Speed και να τους συνδέσω στο κινητό όπου θα τρέχει κάποια εφαρμογή και θα προσομοιώνει ότι δείχνει ένα garmin edge.
 

Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
1) είναι πιο εύκολο να στηρίξεις το κομπουτόρι από ότι το τηλέφωνο.
2) είναι μόνο για ποδήλατο οπότε έχει λυμένες τις ιδιαιτερότητες που προκείπτουν , πχ την ζεύξη με τους αισθητήρες (στο τηλέφωνο μπορείς να συνδέσεις μόνο BT και όχι ANT+) , την καταγραφή θέσης στο δρόμο (και την διόρθωσή της εμπειρικά ) κλπ
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
αλήθεια είναι αφού υπάρχει το κινητό γιατί να μήν είναι και το ίδιο η οθόνη με όλες τις πληροφορίες?
Γιατί δηλαδή να προσθέσω και άλλη συσκευή?
Γιατί αν φτάσεις σε σημείο να κανεις πολλές ώρες, τότε θα εξαντλεις τη μπαταρία του κινητου και σε καμία περίπτωση ανάγκης μπορεί να μην μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο. Τα κινητά τα κάνουν όλα σήμερα, αλλά εγώ δεν ξεχνώ ότι πρωτίστως είναι ένα τηλέφωνο και μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμης σημασίας σε μια περίπτωση περίεργη. Δε θέλω να του τραβάω μπαταρία.
 


Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
1) είναι πιο εύκολο να στηρίξεις το κομπουτόρι από ότι το τηλέφωνο.
2) είναι μόνο για ποδήλατο οπότε έχει λυμένες τις ιδιαιτερότητες που προκείπτουν , πχ την ζεύξη με τους αισθητήρες (στο τηλέφωνο μπορείς να συνδέσεις μόνο BT και όχι ANT+) , την καταγραφή θέσης στο δρόμο (και την διόρθωσή της εμπειρικά ) κλπ
Μία παρατήρηση μόνο. Μπορείς και σε τηλέφωνα να συνδέσεις ΑΝΤ+, απλά δεν υποστηρίζεται από όλα (στο δικό μου πχ OnePlus 7 μπορώ να συνδέσω ΑΝΤ+).
Γιατί αν φτάσεις σε σημείο να κανεις πολλές ώρες, τότε θα εξαντλεις τη μπαταρία του κινητου και σε καμία περίπτωση ανάγκης μπορεί να μην μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο. Τα κινητά τα κάνουν όλα σήμερα, αλλά εγώ δεν ξεχνώ ότι πρωτίστως είναι ένα τηλέφωνο και μπορεί να αποδειχθεί κρίσιμης σημασίας σε μια περίπτωση περίεργη. Δε θέλω να του τραβάω μπαταρία.
Επίσης δεν είμαι καθόλου μα καθόλου σίγουρος για την ακρίβεια καταγραφής της διαδρομή με το GPS των smartphone. Στο strava έχω δει πολύ μεγάλες έως τεράστιες αποκλίσεις με καταγραφές με το app της Strava από κινητό, πράγμα που εξαρτάται προφανώς και από το ίδιο το κινητό και το τσιπάκι GPS που είναι εξοπλισμένο (άλλα μπορεί να έχουν καλύτερη ακρίβεια, άλλα πολύ κακή, άλλα να κλειδώνουν το σήμα αμέσως, άλλα να το χάνουν και να ψάχνονται για ώρα... τρέχα γύρευε δηλαδή να βρεις ποιο smartphone έχει την πιο αξιόπιστη καταγραφή GPS).
 


Μηνύματα
14.877
Reaction score
20.422
στο δικό μου πχ OnePlus 7 μπορώ να συνδέσω ΑΝΤ+
να τα βλέπεις ; τα βλέπεις ;
εγώ που είμαι με την αστική τάξη να έχω το 3Τ και άλλοι να έχουν το 7 και να συνδέεται και με ANT+ :biggrin:

το πρόβλημα είναι στην κεραία και τον τρόπο που το λογισμικό χρησιμοποιεί τον αισθητήρα.
όταν η συσκευή προορίζεται να καταγράφει κινήσεις ποδηλάτη έχει διάφορους αυτοματισμούς που προκύπτουν εμπειρικά για την συγκεκριμένη εφαρμογή και τους χρήστες , ώστε να διορθώσουν τα σφάλματα στίγματος , να απορρίψουν τις τιμές που είναι λάθος και γενικά να επεξεργαστούν τις τιμές με δεδομένα ποδηλασίας.
 

Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
να τα βλέπεις ; τα βλέπεις ;
εγώ που είμαι με την αστική τάξη να έχω το 3Τ και άλλοι να έχουν το 7 και να συνδέεται και με ANT+ :biggrin:
Πάντως κι γι αυτό υπάρχει λύση, αν σώνει και καλά θέλεις να συνδέσεις ΑΝΤ+ σε smartphone που δεν έχει, με ανταπτοράκι/δέκτη ΑΝΤ+ USB (αν και βέβαια σε smartphone χρειάζεται και καλωδιάκι usb/otg σε αυτή την περίπτωση). Έχω ένα τέτοιο που το χρησιμοποιώ κάποιες φορές με το PC, αλλά το είχα βάλει και στο προηγούμενο τηλέφωνο που είχα και δεν υποστήριζε εγγενώς ΑΝΤ+ με δικό του τσιπάκι.
 


Μηνύματα
18.959
Reaction score
13.323
Δε νομίζω ότι είναι αυτό το θέμα με τα smartphone πάντως, τα περισσότερα νέα μοντέλα των τελευταίων 2-3 ετών τουλάχιστον υποστηρίζουν GPS, Galileo, Glonass, ακόμα και Beidu ίσως (το κινέζικο), και δεν ξέρω τι άλλο... 😎
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top