To subwoofer or not to subwoofer

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Οταν γράφουμε για ΜΠΙΕΝΤΝΤΑΜΠΛΙΓΙΟΥ να τα πλένουμε τα χεράκια με αγιασμό (φρέσκο, απο θεοφανεια)!

Άντε πήρατε άερα, το ηχείο δε θέλει ουτε sub ούτε bus ... Αγάπη μόνο και γερό πορτοφόλι
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Οταν γράφουμε για ΜΠΙΕΝΤΝΤΑΜΠΛΙΓΙΟΥ να τα πλένουμε τα χεράκια με αγιασμό (φρέσκο, απο θεοφανεια)!

Άντε πήρατε άερα, το ηχείο δε θέλει ουτε sub ούτε bus ... Αγάπη μόνο και γερό πορτοφόλι
και τον ενισχυτη που "του πρεπει"....
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Για πείτε μου, εγώ ένα hyper HiEnd εξάρτημα δεν έχω;

Ούτε ένα; Έτσι για δείγμα;

Μα είναι δυνατόν να έχω ξεπέσει τόσο;
Τα πολύμπριζα. Ξέρεις. Εκείνα τα άσπρα με το διακόπτη και το κόκκινο φωτάκι.
Περιφερειακη.... Δεν ειμαι στελεχος της κορυφαιας εταιρειας ηλεκτρονικων ηχου στον κοσμο αν αυτο ρωτατε, αλλα η εταιρεια εχει στενες σχεσεις μαζι μου για την κατασκευη του 1ου συστηματος μου (που ειναι ολοκληρο απο το phono ως και τα cross-over των ηχειων reference-custom κατασκευη της TLA) και ειναι αποκλειστικος προμηθευτης μου και για τις υπολοιπες συσκευες (αλλων κατασκευαστων) που εχω στα 3 hyper HiEnd συστηματα που εχω στους χωρους του σπιτιου μου και στον κινηματογραφο μου. Γιατι ρωτατε?
Αυτή η εταιρία σε βοήθησε με το Velodyne; Δεν μπορούσε να το σιάξει να παίζει;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Μπούρδες. Εσύ αν ακούσεις στάθμες κάτω από τα 40 θα τρομάξεις.


Τί καταλαβε; Ότι θα μείνει με ακουστικά; 😂
τελικά καταλήξαμε στα 305 (μου φαίνεται αυτά εχεις και εσύ έτσι?) λόγω χώρου
και αργότερα προς Πάσχα για sub..... με ρωτούσε οδηγίες για το dayton που έχω αν βγαίνει σε πιο μικρό :laugh:
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Τα πολύμπριζα. Ξέρεις. Εκείνα τα άσπρα με το διακόπτη και το κόκκινο φωτάκι.


Αυτή η εταιρία σε βοήθησε με το Velodyne; Δεν μπορούσε να το σιάξει να παίζει;
Γιατι πιστευεις οτι χρειαζομαι βοηθεια για να στησω ενα velodyne? Με ξερεις κι απο χθες?

Απλα τo Velodyne και οποιοδηποτε αλλο εξαιρετικο sub, ειναι αχρηστο (μα εντελως) αν το προσθεσεις σε συστημα που περιλαμβανει συνδιασμο ενισχυτη και ηχειων ικανο να κατεβει "flat" ως τις βαθυτερες χαμηλες στις πραγματικες ταχυτητες της ηχογραφησης.

Το μονο που μπορει να κανει σε ενα τετοιο συστημα ειναι να "θολωσει" την αναλυση και να δημιουργησει φασικη απορυθμιση στην λειτουργια του crossover με συνεπεια η στερεοφωνικη εικονα να ¨πηγαινει περιπατο" στο τσιρκο με τους clown στην παραδιπλα γειτονια...

Και ολα αυτα βεβαια χωρις να προσθετει ουτε ιχνος σε εκταση η ενταση....

Εχεις ακουσει ποτε 801 σε studio? Kανε τον κοπο αμα μπορεις.... θα μαθεις πολλα απο τους μηχανικους ηχους εκει, αλλα το κυριωτερο... Θα ακουσεις τα 801 σαν να ειναι "αλλα ηχεια" απο αυτα που ηξερες απο "του κολλητου σου"....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.334
Κοίτα, με αυτά που γράφεις, απλώς φαίνεται πως δεν έχεις ιδέαν από σαμπ και ορθή ενσωμάτωσή τους σε ένα σεταπ.

Εντάξει, δε ξέρεις, το καταλάβαμε όλοι.
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Κοίτα, με αυτά που γράφεις, απλώς φαίνεται πως δεν έχεις ιδέαν από σαμπ και ορθή ενσωμάτωσή τους σε ένα σεταπ.

Εντάξει, δε ξέρεις, το καταλάβαμε όλοι.
Πες μας λοιπον εσυ που ξερεις καλλυτερα απο τους (ασχετους) μηχανικους ηχου των Αbbey Road Studios και θα κανεις τα 801 να παιξουν καλλυτερα με sub... με περισσοτερη εκταση απο τα 18 Ηz που κατεβαινουν εκει με μονον -2db απωλεια σταθμης (μετρημενα) και χωρις να εισαγεις καμμια φασικη αποκλιση...

Ξερεις... καποιοι τοχουν στον χαρακτηρα τους ενω δεν ξερουν με ποιον μιλανε, να ειναι ικανοι να αποκαλουν (χωρις να τεκμηριωνουν ομως) ακομα και τον Εinstein "ασχετο" και η "συζητηση" (ο Θεος να την κανει) να ειναι για πυρηνικη φυσικη...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Πες μας λοιπον εσυ που ξερεις καλλυτερα απο τους (ασχετους) μηχανικους ηχου των Αbbey Road Studios και θα κανεις τα 801 να παιξουν καλλυτερα με sub... με περισσοτερη εκταση απο τα 18 Ηz που κατεβαινουν εκει με μονον -2db απωλεια σταθμης (μετρημενα) και χωρις να εισαγεις καμμια φασικη αποκλιση...

Ξερεις... καποιοι τοχουν στον χαρακτηρα τους ενω δεν ξερουν με ποιον μιλανε, να ειναι ικανοι να αποκαλουν (χωρις να τεκμηριωνουν ομως) ακομα και τον Εinstein "ασχετο" και η "συζητηση" (ο Θεος να την κανει) να ειναι για πυρηνικη φυσικη...
αν διάβαζες κάποια θρεντ.... θα γνώριζες ότι όλα έχουν τεκμηριωθεί

οπότε ότι και να λες....δεν
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Γιατι πιστευεις οτι χρειαζομαι βοηθεια για να στησω ενα velodyne? Με ξερεις κι απο χθες?

Απλα τo Velodyne και οποιοδηποτε αλλο εξαιρετικο sub, ειναι αχρηστο (μα εντελως) αν το προσθεσεις σε συστημα που περιλαμβανει συνδιασμο ενισχυτη και ηχειων ικανο να κατεβει "flat" ως τις βαθυτερες χαμηλες στις πραγματικες ταχυτητες της ηχογραφησης.

Το μονο που μπορει να κανει σε ενα τετοιο συστημα ειναι να "θολωσει" την αναλυση και να δημιουργησει φασικη απορυθμιση στην λειτουργια του crossover με συνεπεια η στερεοφωνικη εικονα να ¨πηγαινει περιπατο" στο τσιρκο με τους clown στην παραδιπλα γειτονια...

Και ολα αυτα βεβαια χωρις να προσθετει ουτε ιχνος σε εκταση η ενταση....

Εχεις ακουσει ποτε 801 σε studio? Kανε τον κοπο αμα μπορεις.... θα μαθεις πολλα απο τους μηχανικους ηχους εκει, αλλα το κυριωτερο... Θα ακουσεις τα 801 σαν να ειναι "αλλα ηχεια" απο αυτα που ηξερες απο "του κολλητου σου"....
έχεις εξαιρετικές ελλείψεις σε ότι έχει να κάνει με τη λειτουργία ενός sub

εφόσον ξεκίνησες που ξεκίνησες να γράφεις ''δυναμικά'' ψάξε και διάβασε κάποια πράγματα....και μη γυρίσεις πίσω να ξανα διαβάσεις αυτά που έγραψες μέχρι τώρα
 

mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ευχαριστω για τις συμβουλες σου... καλη χρονια σου ευχομαι, να απολαμβανεις το συστημα σου οσο εγω τα δικα μου. Νασαι καλα...
 


Μηνύματα
2.397
Reaction score
3.603
20 χρονών φοιτητής...μένει με τους γονείς...

γιατί το λέω εγώ ρε π@π@ρα! (και του στέλνω 3-4 λινκ από avsite)

μετά από 1 ώρα μου στέλνει μήνυμα
ναι οκ...κατάλαβα
Φοιτητής εε?
Εφόσον κατάλαβε, Γιατρός θα γίνει...;) :lolsign:


Στα του θέματος.
Εφόσον ο φίλος έχει (?) ενα τέτοιο σύστημα ας κάνει μια παρουσίαση, φαντάζομαι όλοι θα θέλουν να δουν και φυσικά να θαυμάσουν.
 

Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.068
Γιατι πιστευεις οτι χρειαζομαι βοηθεια για να στησω ενα velodyne? Με ξερεις κι απο χθες?



Εχεις ακουσει ποτε 801 σε studio? Kανε τον κοπο αμα μπορεις.... θα μαθεις πολλα απο τους μηχανικους ηχους εκει, αλλα το κυριωτερο... Θα ακουσεις τα 801 σαν να ειναι "αλλα ηχεια" απο αυτα που ηξερες απο "του κολλητου σου"....
Ε ναι. Από χτες άρχισες να γράφεις πόσο μάπα αποτέλεσμα είχες με το "κορυφαίο Velodyne". Μια εταιρία, που σε παλιότερες εποχές ήταν στο λέξικό δίπλα στον όρο υποβαθύφωνο.

Αρχίσαμε τώρα τις ακουστικές εκτιμήσεις και εμπειρίες; Και ναι, τα έχω ακούσει τα 801 και ακόμα μέχρι σήμερα θυμάμαι πόσο εντυπωσιασμένος ήμουν.
Το μονο που μπορει να κανει σε ενα τετοιο συστημα ειναι να "θολωσει" την αναλυση και να δημιουργησει φασικη απορυθμιση στην λειτουργια του crossover με συνεπεια η στερεοφωνικη εικονα να ¨πηγαινει περιπατο" στο τσιρκο με τους clown στην παραδιπλα γειτονια...

Και ολα αυτα βεβαια χωρις να προσθετει ουτε ιχνος σε εκταση η ενταση....
Και ορίστε ξανά, μόνος σου το λες πόσο οικτρά απέτυχες να ενσωματώσεις το sub. Τσίρκο το έκανες το σαλόνι σου.
θα κανεις τα 801 να παιξουν καλλυτερα με sub... με περισσοτερη εκταση απο τα 18 Ηz που κατεβαινουν εκει με μονον -2db απωλεια σταθμης (μετρημενα)
Θα μας δείξεις τις μετρήσεις που το λένε αυτό, γιατί άλλα ξέρω εγώ. Αλλά αν μιλάς για στάθμες ανσανσέρ, ναι εκεί τα έχουν τα 18 Hz, δε διαφωνώ.
Ευχαριστω για τις συμβουλες σου... καλη χρονια σου ευχομαι, να απολαμβανεις το συστημα σου οσο εγω τα δικα μου. Νασαι καλα...
Και όταν το μαχαίρι φτάνει στο κόκκαλο μια επίκαιρη ευχή και με ελαφρά πηδηματάκια.
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Φοιτητής εε?
Εφόσον κατάλαβε, Γιατρός θα γίνει...;) :lolsign:


Στα του θέματος.
Εφόσον ο φίλος έχει (?) ενα τέτοιο σύστημα ας κάνει μια παρουσίαση, φαντάζομαι όλοι θα θέλουν να δουν και φυσικά να θαυμάσουν.
δεν νομίζω να χρειάζονται γνώσεις αστροφυσικής για να κατανοήσεις το πρόβλημα των αλληλεπιδράσεων του χώρου με τις χαμηλές συχνότητες

γνώσεις χρειάζονται για να λυθεί....;)
 


mouseslept

Buckalis Επαγγελματίας
Μηνύματα
425
Reaction score
343
Ε ναι. Από χτες άρχισες να γράφεις πόσο μάπα αποτέλεσμα είχες με το "κορυφαίο Velodyne". Μια εταιρία, που σε παλιότερες εποχές ήταν στο λέξικό δίπλα στον όρο υποβαθύφωνο.

Αρχίσαμε τώρα τις ακουστικές εκτιμήσεις και εμπειρίες; Και ναι, τα έχω ακούσει τα 801 και ακόμα μέχρι σήμερα θυμάμαι πόσο εντυπωσιασμένος ήμουν.
Kοιταξε... οταν καποιος ειναι τοσο ανοητα εμπαθης οπως εσυ και ξεκιναει "συζητηση" παρουσιαζοντας σαν "συμβαντα" η "γεγονοτα" πραγματα που ουδεποτε υπηρξαν η συνεβησαν, ειναι προφανως ασυγκροτητος και ανικανος να κανει κουβεντα!

Ποτε ειπα εγω τα Velodyne "μαπα"? Ποτε ποσταρα εγω "εχτες"?

Σε αγνοω εφοσον δεν μπορεις να διαβασεις και να καταλαβεις τι γραφω (δεν εισαι ο μονος) και σε πληροφορω οτι δεν το συνηθιζω να κανω συζητησεις με ασυγκροτητους ουτε να πηδαω σαν καγκουρω απο την μια στην αλλη, ουτε αλλωστε προσπαθω να σε πεισω...

Αλλωστε ειμαι βεβαιος πως (οπως οι περισσοτεροι) ¨@rxιδι@ 801 εχεις ακουσει" και ουτε θα τα "ακουσεις" ποτε σου γιατι δεν εισαι ευπροσδεκτος στο χωρο μου να ακουσεις το 3ο (σε καταταξη) συστημα μου (μπορει ομως να τα δεις και να τα "ακουσεις" σε αλλα "συστηματα"-κλαμπατσιμπανα)... Δεν παιζουν "απο μονα" τους τα 801 ξερεις...

Αλλα... τι λεω τωρα... Εσυ εχεις "ακουσει" και καλλυτερο πικαπ απο το KRONOS και καλλυτερο phono απο το Kronos phono που φτιαχνεται εδω στην ¨ψωροκωσταινα" απο την ΤLA (διπλα-διπλα με τις τροφοδοσιες των πικαπ)...
δεν νομίζω να χρειάζονται γνώσεις αστροφυσικής για να κατανοήσεις το πρόβλημα των αλληλεπιδράσεων του χώρου με τις χαμηλές συχνότητες

γνώσεις χρειάζονται για να λυθεί....;)
Σιγουρα... και ΔΕΝ λυνεται ΚΑΘΟΛΟΥ μαλιστα εαν δεν υπαρχει απολυτη "φασικη ταυτηση" που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να υπαρξει οταν παιζουν δυο διαφορετικα μεγαφωνα οδηγουμενα απο δυο διαφορετικους ενισχυτες στον ιδιο χωρο με το ιδιο σημα... Sub μονον οταν το ηχειο δεν ειναι (πραγματικο και οχι κατ'ισχυρισμο) ¨full range¨ λοιπον...
 
Last edited by a moderator:



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.575
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top