Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έχω δει δυο τρία. Τώρα που έφτασε στα χέρια μου θα ξαναδω και θα αρχίσω να παίζω με αυτό μπας και βγει άκρη...
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
O marantz, λόγω διακοπής ρεύματος (λόγω κεραυνού) αποδήμησε .....

Έγινε προσπάθεια επισκευής απο τεχνικό ο οποίος έχει επισκευάσει ενισχυτή μέλους του φόρουμ (ενώ στην αντιπροσωπεία του ειπαν πέτα τον) αλλά τζίφος....

Οπότε καιρός για αναβάθμιση. Πλέον έχω αρχίσει να σκέφτομαι να δοκιμάσω αυτό το ντιράκ για το οποίο λέν΄ διάφορα, διάφοροι εδώ μεσα. Οπότε σκέφτομαι τον nad 758....

Όπως έχω γράψει έχω και το mini dsp για δυο σαμπ.

Για την ώρα χρησιμοποιώ εναν παλιό δικάναλο του πατέρα μου (vintage πλεον). Τον χρησιμοποιώ σαν δικάναλο οπότε απο κει στέλνω στο μινι dsp και έτσι χρησιμοποιώ και τα σαμπς.

Αν και ο χώρος έχει τρίτμεντ, κάτω απο 20 κύκλους το σπεκτογραφ δεν τα λέει καλά. Οπότε δοκίμασα να κόψω όσο πιο απότομα μπορώ (απο το μινι) τις χαμηλές απο 20 και κάτω. Τα σαμπ κροσσάρονται απο το app τους στους 80 και φυσικά τα ηχεία απο το μινιντιεσπι επίσης στους 80 (24 db/ovtave). Μετρήσεις φυσικά δεν μπορώ να κάνω.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι μάλλον έσφιξε το μπάσο, σαν να καθάρισε. Λογικά, κάτι τέτοιο einai εφικτό, δεδομένου ότι κόπηκαν οι πολύ χαμηλές που όπως φαινόταν και στις μετρήσεις, έκαναν ζημια.

Κάτι τέτοιο, ειναι δυνατόν ή είναι πλασιμπο άραγε; Γνωρίζω ότι η ενσωμάτωση των σαμπς δεν έγινε σωστά, αλλά, λόγω εξοπλισμού (παλιού ενισχυτή) δεν μπορώ να κάνω κάτι...
 



Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δεν μας τα λες καλά. Βάλε το spectrogram
Δυστυχώς δεν τα ειχα σωσει σε εξωτερικό σκληρο και...

Οταν ερθει ο καινούργιος ενισχυτής θα μετρήσω και θα βαλω.

Αλλα, αν υποθέσουμε ότι οντως, κατω απο είκοσι, δεν ειναι καλη η μετρηση, μπορει να ισχύει αυτο που γράφω; Οτι βελτιώθηκε δλδ το μπασο;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Κρίμα για τον ενισχυτή.

Καλός ο Nad βρε παιδί μου, δε λέω, το Dirac δουλεύει, αλλά... 1.500€ για 7.1?

Κι αν θελήσεις ακόμη 4 κανάλια για Atmos, προσθέτεις το ΑΜ 230 με... άλλα 600€?
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Ατυχία φίλε μου. Τον είχες σε πολυπριζα ή απευθείας στην πρίζα; εδώ πάντως έχει καλό καιρό τις τελευταίες μέρες. Πως σε πέτυχε κεραυνός;
Τον Nad τον έχεις ήδη παραγγείλει;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Επίσης, και όχι ότι το θεωρώ ευαγγέλιο αλλά τέλος πάντων μια βαρύτητα την έχει:

...πείτε μου ότι το έκτρωμα του SINAD 53 που κοσμεί τη με τεράστια διαφορά τελευταία και καταϊδρωμένη θέση μεταξύ των μετρήσεων του Amir στους AVR αφορά κάποια προηγούμενη έκδοση του NAD T758, και πως στην τρέχουσα v3 έχουν αλλάξει όλα τα σωθικά με κάτι που όντως αξίζει!

Best AVR DAC.png


Yikes!
 
  • Like
Reactions: PPG

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αλλα, αν υποθέσουμε ότι οντως, κατω απο είκοσι, δεν ειναι καλη η μετρηση, μπορει να ισχύει αυτο που γράφω; Οτι βελτιώθηκε δλδ το μπασο;
Οχι, κάτι άλλο παιζει
πείτε μου ότι το έκτρωμα του SINAD 53
Τον μέτρησε εκτός προδιαγραφών
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι έτσι το λένε τώρα εκτός προδιαγραφών.
Την χλάπα , την μέτρησε εκτός προδιαγραφών.
Οτι και να κάνει η χλάπα , χλάπα θα παραμείνει.
Εκτός προδιαγραφών θα είναι πάντα .
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Ο κεραυνός έκαψε ουσιαστικά το ζιντου, ο οποίο έκαψε την είσοδο στον av. Δοκιμάζοντας το ζιντου σε άλλη εισοδο, την έκαψε κι αυτή (παλι καλά βεβαια που δεν έκαψε και της τηλεόρασης στο τελος). Εν ολιγοις κάηκαν τρεις εισόδοι στον μαραντζ (ουσιαστικά εγώ έκαψα τις άλλες δυο λόγω δοκιμών). Οι υπόλοιπες έπαιζαν, απλά κάποιες φορές, τον αναβα και δεν έστελνε σήμα στην τηλεόραση, δεν εμφάνιζε στην οθόνη του τα ηχεία (είτε l r σε στερεο είτε 7.2) οπότε δεν ακουγόταν και τιποτα.... Αυτές οι φορές αυξήθηκαν μέχρι που μονιμοποιήθηκε η βλάβη....

Πάντως ειναι σε άριστη εμφανισιακή κατάσταση!!! Μόνο τα αυτοκόλλητα έχω βγάλει!

Όποιος εχει να προτείνει ας προτείνει φυσικά. Ταβάνι 2000.

Δεν έχω κάτι με το οντισι φυσικά, αλλά δεν εχω και μέτρο σύγκρισης...
 






Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Τελικά με το sinad του NAD, τι ισχυει;
Αυτό που έγραψα. Όπως πάντα. 8-)
Εντός προδιαγραφών, στο 1V έξοδο έχει 88.

128F7341-A568-4C86-8AFB-FD3B599F5A9E.jpeg


Δηλαδη THD and Noise 0,003%.

Δεν ακούς αυτήν την παραμόρφωση με τίποτα, άρα δεν σε απασχολεί το θέμα SINAD, όπως εχει εξηγηθεί επανειλλημένως.

Και πρέπει να πάρεις τελικούς που να τους αρκεί το 1V, υπάρχουν πολλές επιλογές.

Δύσκολα να βρεις κατι πιο οικονομικό με σοβαρό προγραμμα ισοσταθμισης. Τα Pioneer θα ειναι τα ακριβά μοντέλα μόνο.
 



Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
στον 8015 υπαρχει περιπτωση να φτασεις; με τον crown στα μπροστα, και τα υπολοιπα καναλια στον 8015 θα εισαι αρχηγος.
μπορεις βεβαια να περιμενεις και τους νεους γιαμαχα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top