ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό ακολούθησα κι εγώ, το αποτέλεσμα είναι ευδιάκριτο... 👍
Άκουσε ένα κομμάτι που γνωρίζεις, με το sub συνδεδεμένο στην sub out, αλλά να είναι κλειστό ή με το ρυθμιστικό έντασης του στο 0.
Μετα, άκου το ίδιο κομμάτι αφού πρώτα θα έχεις αποσυνδέσει τελείως το sub από τη sub out.
Πες μας μετά, αν άκουσες ξεκάθαρη διαφορά στη συμπεριφορά των ηχείων χαμηλά.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Άκουσε ένα κομμάτι που γνωρίζεις με το sub συνδεδεμένο στην sub out, αλλά το sub κλειστό ή με το ρυθμιστικό έντασης του στο 0.
Μετα, άκου το ίδιο κομμάτι αφού πρώτα θα έχεις αποσυνδέσει τελείως το sub από τη sub out.
Πες μας μετά, αν άκουσες ξεκάθαρη διαφορά στη συμπεριφορά των ηχείων χαμηλά.
Καλησπέρα, απαντάω σε ταχύτητα Φωτός διότι η διαφορά είναι παραπάνω από ξεκάθαρη.... Το επόμενο ερώτημα είναι πώς συνδέω 2ο sub😉
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Άκουσε ένα κομμάτι που γνωρίζεις, με το sub συνδεδεμένο στην sub out, αλλά να είναι κλειστό ή με το ρυθμιστικό έντασης του στο 0.
Μετα, άκου το ίδιο κομμάτι αφού πρώτα θα έχεις αποσυνδέσει τελείως το sub από τη sub out.
Πες μας μετά, αν άκουσες ξεκάθαρη διαφορά στη συμπεριφορά των ηχείων χαμηλά.
Ένας τρόπος είναι αυτός.
Ο άλλος υποθέτω με κάποια μέτρηση;
Όπως και να 'χει, αν μπορεί ο φίλος να το δει και να μας πει εντυπώσεις θα ήταν πολύτιμη πληροφορία
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Καλησπέρα, απαντάω σε ταχύτητα Φωτός διότι η διαφορά είναι παραπάνω από ξεκάθαρη.... Το επόμενο ερώτημα είναι πώς συνδέω 2ο sub😉
Άρα, με βάση αυτό που λες, με το που κουμπώνει rca στην έξοδο σαμπ, ο ενισχυτής αυτόματα ενεργοποιεί φίλτρο που κόβει οτιδήποτε κάτω από 90 προς τα ηχεία και το στέλνει στη sub out.
Καλά καταλαβαίνω ;
 


Μηνύματα
295
Reaction score
837
Ένας τρόπος είναι αυτός.
Ο άλλος υποθέτω με κάποια μέτρηση;
Όπως και να 'χει, αν μπορεί ο φίλος να το δει και να μας πει εντυοωσε

Ένας τρόπος είναι αυτός.
Ο άλλος υποθέτω με κάποια μέτρηση;
Όπως και να 'χει, αν μπορεί ο φίλος να το δει και να μας πει εντυπώσεις θα ήταν πολύτιμη πληροφορία
Αγαπητέ sotisdiv δεν δίστασα να απαντήσω διότι η διάφορα είναι "ακουφανεστατη" και νομίζω δεν χρειάζεται μέτρηση και ανάλυση. Κυρίως ακούω jazz, το μπάσο εμφανίζεται ύπουλα, συνήθως δεν φαίνεται ενώ κανονικά έπρεπε να πρωταγωνιστει. Ε, ναι πλέον πρωταγωνιστει. Μην παρεξηγηθώ, όσο μπορεί να το κάνει σε ένα χαμηλού budget σύστημα..
Άρα, με βάση αυτό που λες, με το που κουμπώνει rca στην έξοδο σαμπ, ο ενισχυτής αυτόματα ενεργοποιεί φίλτρο που κόβει οτιδήποτε κάτω από 90 προς τα ηχεία και το στέλνει στη sub out.
Καλά καταλαβαίνω ;
Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ..
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Αγαπητέ sotisdiv δεν δίστασα να απαντήσω διότι η διάφορα είναι "ακουφανεσταση" και νομίζω δεν χρειάζεται μέτρηση και ανάλυση. Κυρίως ακούω jazz, το μπάσο εμφανίζεται ύπουλα, συνήθως δεν φαίνεται ενώ κανονικά έπρεπε να πρωταγωνιστει. Ε, ναι πλέον πρωταγωνιστει. Μην παρεξηγηθώ, όσο μπορεί να το κάνει σε ένα χαμηλού budget σύστημα..

Αυτό καταλαβαίνω κι εγώ..
Προς Θεού δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου, άλλωστε είναι φανερός ο ενθουσιασμός σου από το αποτέλεσμα απλά εστιάζω στη λεπτομέρεια της αποκοπής των χαμηλών συχνοτήτων από τους δορυφόρους διότι αν ισχύει, εγώ πχ με το δίδρομο Zensor 3 θα δω όφελος στην καθαρότητα ενώ εσύ με το Oberon 7 έχεις ούτως η άλλως ξεχωριστό μεγάφωνο για μεσαίες και χαμηλές οπότε δυσκολότερα θα παρατηρήσεις κόπωση και μπέρδεμα συχνοτήτων.
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις 👍🏻
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Προς Θεού δεν αμφισβητώ τα λεγόμενα σου, άλλωστε είναι φανερός ο ενθουσιασμός σου από το αποτέλεσμα απλά εστιάζω στη λεπτομέρεια της αποκοπής των χαμηλών συχνοτήτων από τους δορυφόρους διότι αν ισχύει, εγώ πχ με το δίδρομο Zensor 3 θα δω όφελος στην καθαρότητα ενώ εσύ με το Oberon 7 έχεις ούτως η άλλως ξεχωριστό μεγάφωνο για μεσαίες και χαμηλές οπότε δυσκολότερα θα παρατηρήσεις κόπωση και μπέρδεμα συχνοτήτων.
Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις 👍🏻
Η αμφισβήτηση είναι ευπρόσδεκτη 😊, εδώ μέσα υπάρχουν άνθρωποι που σίγουρα θα βοηθήσουν, σίγουρα με πολλαπλάσια γνώση από τη δική μου. Εγώ σε ευχαριστώ κι εύχομαι να βρεις το δρόμο των χαμηλών, μπορείς να πέσεις πιο χαμηλά... 😂😁
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922


Μηνύματα
23
Reaction score
19
Δεν υπάρχει ματς.
Το manual αναφέρει ότι κάνει cross στα 90hz αλλά δεν αναφέρει αν συνεχίζει να δίνει full range στους δορυφόρους και αυτή είναι η απορία.
Ο ενισχυτής δεν έχει bass management.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Δεν υπάρχει ματς.
Το manual αναφέρει ότι κάνει cross στα 90hz αλλά δεν αναφέρει αν συνεχίζει να δίνει full range στους δορυφόρους και αυτή είναι η απορία.
Ο ενισχυτής δεν έχει bass management.
Output level/Output impedance
REC OUT 200 mV/1.0 kΩ or less
SUBWOOFER OUT (Cut Off
Frequency: 100 Hz) 3.5 V/1.2 kΩ
Στα 100 Hz λέει ο Άπω Ανατολίτης... 😁
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Στον AS-501 το έχει στα 90Hz.
Τέλος πάντων

Πάντως το sub που έχεις λογικά θα το κάνω add to cart για το δεύτερο σεταπ στην κρεβατοκάμαρα το οποίο αποτελείται από τον Yamaha R-N402D και ηχεία τα Elac debut 5.2.
Εκεί αναγκαστικά λόγω έλλειψης subwoofer out η συνδεσμολογια θα γίνει όπως είχε προταθεί στην αρχή του thread δηλαδή ενισχυτής-> sub-> ηχεία.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Στον AS-501 το έχει στα 90Hz.
Τέλος πάντων

Πάντως το sub που έχεις λογικά θα το κάνω add to cart για το δεύτερο σεταπ στην κρεβατοκάμαρα το οποίο αποτελείται από τον Yamaha R-N402D και ηχεία τα Elac debut 5.2.
Εκεί αναγκαστικά λόγω έλλειψης subwoofer out η συνδεσμολογια θα γίνει όπως είχε προταθεί στην αρχή του thread δηλαδή ενισχυτής-> sub-> ηχεία.
Εύχομαι το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και να μην ξεχνάμε ποτέ πως η ΜΟΥΣΙΚΗ είναι το ζητούμενο... Μόνο χαρά 🙏👌
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ε, ναι πλέον πρωταγωνιστει. Μην παρεξηγηθώ, όσο μπορεί να το κάνει σε ένα χαμηλού budget σύστημα
Το θέμα δεν είναι αν πρωταγωνιστει το μπάσο , αλλά αν λείπει εμφανώς όταν έχεις κουμπωμένο sub στη sub out, αλλά το έχεις κλειστό ή στο 0.
Αυτή θα ήταν όντως ένδειξη πως γίνεται κάποιο κόψιμο στα ηχεία. Αυτό ήταν το νόημα του αρχικού μου ποστ.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Το θέμα δεν είναι αν πρωταγωνιστει το μπάσο , αλλά αν λείπει εμφανώς όταν έχεις κουμπωμένο sub στη sub out, αλλά το έχεις κλειστό ή στο 0.
Αυτή θα ήταν όντως ένδειξη πως γίνεται κάποιο κόψιμο στα ηχεία. Αυτό ήταν το νόημα του αρχικού μου ποστ.
Με κλειστό sub ή 0 το μπάσο εμφανίζεται ελλιπές... Τα αυτιά μου κρίνουν, πάντα με επιφύλαξη ομιλώ...
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Με κλειστό sub ή 0 το μπάσο εμφανίζεται ελλιπές... Τα αυτιά μου κρίνουν, πάντα με επιφύλαξη ομιλώ...
Σαφώς λιγότερο από όταν παίζουν τα ηχεία μόνα τους, χωρίς σαμπ κουμπωμένο στην σαμπ άουτ;
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Υποθέτω, όταν λειτουργεί το sub, όχι... Υποθέτω 😁
Παιξε αυτο το αρχειο (ή κατι αναλογο) με το σαμπ αποσυνδεμενο και συνδεμενο αντιστοιχα.
Ακουμπας το δαχτυλο στο γουφερ του ηχειου και καταλαβαινεις απο που αρχιζει να παιζει σε καθε περιπτωση.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Παιξε αυτο το αρχειο (ή κατι αναλογο) με το σαμπ αποσυνδεμενο και συνδεμενο αντιστοιχα.
Ακουμπας το δαχτυλο στο γουφερ του ηχειου και καταλαβαινεις απο που αρχιζει να παιζει σε καθε περιπτωση.
Νομίζω είναι ευκολότερο να δω τη Αναπαράσταση του Αγγελόπουλου... 🙄
Αντε να δοκιμάσω..
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top