Ήρθε η ώρα να εγκαταλείψετε το WhatsApp;

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263




Το 2016, το WhatsApp έδωσε τη δυνατότητα στους χρήστες του να επιλέξουν αν θέλουν ή όχι να μοιράζονται ορισμένα από τα προσωπικά δεδομένα τους με το Facebook. Στα δεδομένα αυτά περιλαμβάνονται στοιχεία όπως ο αριθμός του κινητού του χρήστη, τα τηλέφωνα των επαφών, οι φωτογραφίες προφίλ ακόμη και εκείνα που δείχνουν πότε είναι συνδεδεμένος.

Με την αλλαγή της περασμένης εβδομάδας, δεν προσφέρεται πλέον αυτή η επιλογή και αν θέλει κάποιος να συνεχίσει να χρησιμοποιεί το WhatsApp, θα πρέπει να αποδεχτεί ότι το Facebook θα μπορεί να χρησιμοποιεί αυτά τα δεδομένα!

Οι αντιδράσεις ήρθαν γρήγορα



Η άνοδος της δημοτικότητας του Signal είναι εντυπωσιακή και είναι χαρακτηριστικό ότι πλέον είναι η πιο δημοφιλής εφαρμογή επικοινωνίας που «κατεβάζουν» οι χρήστες. Σε αυτό βοήθησε και ένα πρόσφατο tweet του Elon Musk, ο οποίος έγραψε απλά: «χρησιμοποιήστε το Signal». Από εκεί και πέρα, η αύξηση της χρήσης του Signal ήταν εντυπωσιακή καθώς ο αριθμός των λήψεων έχει ξεπεράσει τις 800 χιλιάδες σε ημερήσια βάση και σε παγκόσμιο επίπεδο.

Εκτός του Signal, σημαντικά «κέρδη» αναμένεται να έχει -τουλάχιστον στην Ευρώπη- και το Viber, το οποίο επίσης προσφέρει πλήρη κρυπτογράφηση των μηνυμάτων, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα δημοφιλές στη Βόρεια Αμερική.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
το whatsApp (και το viber) δεν έπρεπε να το χρησιμοποιεί κανένας από την αρχή αλλά κανείς δεν κάνει τον κόπο να διαβάσει τους όρους χρήσης, άσε που κι αυτοί που ξέρουν τι γίνεται έχουν τη λογική του "δεν έχω τίποτα να κρύψω"
Δεν υπάρχει σωτηρία αλλά τουλάχιστον όλο και κάτι κινείται

 


symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μόλις γιγαντωθεί το Signal θα εξαγοραστεί απο Microsoft, Facebook ή άλλον κολοσσό και η ιστορία ξεκινάει απο το μηδέν.
Δεν είναι τόσο απλό. Το Signal χρηματοδοτείται από το Signal Foundation, που είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός. Και ό,τι παράγει είναι open source. Δεν μπορώ φυσικά να προβλέψω το μέλλον, αλλά ας κάνουμε τώρα αυτό που πρέπει και στο μέλλον εδώ είμαστε. Κι αν δεν θέλουμε να το κάνουμε, ας μην αναζητούμε δικαιολογίες του τύπου "έλα μωρέ, όλοι τα ίδια είναι". Ελεύθεροι είμαστε, αλλά να αναγνωρίζουμε και τις πραγματικές αιτίες (ευκολία, ωχαδερφισμός κλπ.).

Κάτι αντίστοιχο π.χ. συμβαίνει και στους browsers με τον Firefox και το Mozilla foundation. Δεκαετίες πέρασαν, δεν είδα να τους εξαγοράσει κάνας κολοσσός. Οι χρήστες βέβαια τους γύρισαν την πλάτη, αλλά πάντως αποδείχτηκε πως δεν ξεπουλήθηκαν. Άρα αν οι χρήστες το έκαναν με τη δική σου δικαιολογία, αποδεικνύεται πως έκαναν λάθος.
 

Μηνύματα
23
Reaction score
19
Δεν είναι τόσο απλό. Το Signal χρηματοδοτείται από το Signal Foundation, που είναι μη κερδοσκοπικός οργανισμός. Και ό,τι παράγει είναι open source. Δεν μπορώ φυσικά να προβλέψω το μέλλον, αλλά ας κάνουμε τώρα αυτό που πρέπει και στο μέλλον εδώ είμαστε. Κι αν δεν θέλουμε να το κάνουμε, ας μην αναζητούμε δικαιολογίες του τύπου "έλα μωρέ, όλοι τα ίδια είναι". Ελεύθεροι είμαστε, αλλά να αναγνωρίζουμε και τις πραγματικές αιτίες (ευκολία, ωχαδερφισμός κλπ.).

Κάτι αντίστοιχο π.χ. συμβαίνει και στους browsers με τον Firefox και το Mozilla foundation. Δεκαετίες πέρασαν, δεν είδα να τους εξαγοράσει κάνας κολοσσός. Οι χρήστες βέβαια τους γύρισαν την πλάτη, αλλά πάντως αποδείχτηκε πως δεν ξεπουλήθηκαν. Άρα αν οι χρήστες το έκαναν με τη δική σου δικαιολογία, αποδεικνύεται πως έκαναν λάθος.
Εύχομαι να επιβεβαιωθείς (για το δικό μας καλό)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Δεν είναι άσχημο το Signal. Καμία σχέση με τα whatsApp & Viber που είναι ...μπουρδελοκατάσταση...
Ο πολύς κόσμος πάει εκεί που είναι οι φίλοι του και δυστυχώς αδιαφορεί για τα δεδομένα του.
Με αρκετό κόσμο που χρειάζεται να επικοινωνούμε, αποφασίσαμε από καιρό και χρησιμοποιούμε το Telegram.


Η αλλαγή στους όρους του whatsApp επηρέασε και αυτό. Σε 3 μέρες πήρε 25 εκατομμύρια χρήστες όπως ανακοίνωσε.
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Υποστηρίζει και κλήσεις ή μόνο μηνύματα?
Αν ρωτάς εμένα για το Telegram η απάντηση είναι ναι, κλήσεις/βιντεοκλήσεις.
Αν ρωτάς για το Signal, δε θυμάμαι, το έχω βγάλει πριν καιρό, αλλά λογικά ναι.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ας κανουν οτι θελουν με το φβ , μην εχουν προσβαση στο αβουσαιτ ειναι το θεμα 🐒
 




minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Πάντως το Signal είναι ασφαλές, ανοιχτού κώδικα και έχει ενσωματώσει αρκετές ευκολίες που περιμένει κανείς από εφαρμογές IM. Εγώ το προτείνω ανεπιφύλακτα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Οι τράπεζες το γυρνάνε απο τα SMS στο Viber, το οποιό μισώ πολύ περισσότερο απ' το Ουωτσάππι (το desktop Whatsapp είναι σούπερ).
Και οι couriers.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Σε corporate επίπεδο έχει υπερισχύσει εδώ και χρόνια το whatsapp, και όσο ισχύει αυτό δεν πρόκειται να χάσει τη πρωτοκαθεδρία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Οι τράπεζες το γυρνάνε απο τα SMS στο Viber, το οποιό μισώ πολύ περισσότερο απ' το Ουωτσάππι.
Τι λες καλέ;
Το viber είναι γ@μάτο.

Να σβήσουν όλα και να κρατήσουμε Viber, θα προτιμούσα.

Μέχρι και για τον κορονοϊό, από κει μας τα στέλνει η θεϊκή ελληνική κυβέρνηση, και δε κολλάει τίποτα. Σούπερ είναι.
 


TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Από τα ποσοστά χρήσης που πέφτουν ίσως... Εγώ παραμένω φανατικός, μέχρι τελικής πτώσεως.
Κι εγώ, αλλά δεν είμαι πια ευχαριστημένος. Κώδικας που σχεδιάσα σε Firefox και εξακολουθεί να δουλεύει άψογα σε Chrome και Edge έχει πάψει να δουλεύει σε Firefox από πέρυσι και δεν έχω βρει άκρη...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Κι εγώ συμφωνώ ότι έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το Viber τελευταία.
Το ερώτημα είναι, από πλευράς privacy, κερδίζουμε κάτι να το χρησιμοποιούμε αντί του Whatsapp;
(πέρα από το απλό, καλύτερα να δίνεις τα δεδομένα σου σε έναν αντί να τα δίνεις σε δύο)
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top