Cd κλασικής

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Μας τα ´παν κι άλλοι. Και μετά έκλαιγαν στη γωνία.
Μετρήσεις παρακαλώ.
Για την ώρα χαμογελάω μπροστά στην οθόνη μου.
(Δεν είμαι...οι άλλοι. Δεν ζω με τις...μετρήσεις...Ζω με τη μουσική.).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ζω με τις...μετρήσεις...Ζω με τη μουσική
Αφήστε λοιπον και τον νηματοθέτη να ζήσει με την μουσική και όχι με την μελέτη βιβλίων για την μουσική.
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Αφήστε λοιπον και τον νηματοθέτη να ζήσει με την μουσική και όχι με την μελέτη βιβλίων για την μουσική.
Εκείνος ζήτησε στο αρχικό και στο ποστ νο.12 (από εμένα) κάποιο βιβλίο και συγκεκριμένα CDs για μελέτη και σε αυτό απήντησα. Φυσικά, μπορεί να κάνει ό,τι επιθυμεί, πέρα από κάθε απάντηση και σύσταση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εκείνος ζήτησε στο αρχικό και στο ποστ νο.12 (από εμένα) κάποιο βιβλίο και συγκεκριμένα CDs για μελέτη και σε αυτό απήντησα
Ναι βέβαια βέβαια....

Αφού πρώτα στο ποστ ν7 τον βάλατε στην γωνία με τα άπερκατ και τα κροσέ
Ως από τους μάλλον αρκετά μέγαλους στην ηλικία εδώ και μουσικόφιλος (ως δεύτερη φύση) της Κλασικής Μουσικής για περίπου τέσσερις δεκαετίες, δεν θα συνιστούσα μία τέτοια προσέγγιση "για κάποιον που θέλει να έλθει σε επαφή με το είδος".
χρειάζεται να έχει ακούσει και μελετήσει πλήθος άλλων πιο απλών και κατανοητών έργων της φόρμας αυτής
Η σύστασή μου σε κάθε νέο ακροατή-μουσικόφιλο, που ενδιαφέρεται να προσεγγίσει την Κλασική Μουσική με πιο σοβαρό και συνεπή τρόπο, είναι να ξεκινήσει με κάποια μέθοδο, σε συνδυασμό με κάποιο(α) βιβλίο(α) αναφοράς, ώστε να έχει μία πρώτη αλλά καλή βάση για να κατανοήσει πως λειτουργεί ένα Κλασικό έργο, ποια είναι η φόρμα του, τι σημασία μπορεί να έχει η τονικότητά του ή ενορχήστρωσή του κοκ.
Προσωπικά, πιστεύω ότι η χρονική προσέγγιση αρχίζοντας από την πρώιμη περίοδο του Μπαρόκ (το αργότερο, εάν κανείς δεν αντέχει να ξεκινήσει από την Αναγέννηση) είναι πιο εποικοδομητική από πολλές πλευρές.
Εν ολίγοις, η αρχική προσέγγιση πρέπει να γίνει με κάποια μέθοδο, με αργό ρυθμό και συνέπεια, ώστε, σιγά αλλά σταθερά, τα έργα που ακροάται ο επίδοξος ενδιαφερόμενος να του καταστούν...κτήμα του και να τον οδηγήσουν στην οικοδόμηση της καλής αντίληψής, της σωστής εκτίμησης των έργων που θα συναντήσει καθ' οδόν, ούτως ώστε να δυνηθεί να έχει τη μεγαλύτερη δυνατή απόλαυση από αυτά.
Αλλά ενα κεφάλαιο για την σωστή αναπαραγωγή αυτών των έργων αρνείστε να διαβάσετε.
Δηλαδη ο άλλος να διαβάζει δυο τρία χρόνια για να ακούσει λίγο Rachmaninov αλλά εσείς να μην χάσετε ενα τρίωρο.

Σοβαρά τώρα;

:headbang:
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Υπάρχει η εξής διαφορα.
Είναι άλλο οι στοχευμένες συμβουλές προς κάποιον που τις αναζητεί για επίλυση συγκεκριμένου προβληματος, στο αντίστοιχο νημα
Και είναι άλλο οι συμβουλές
δεξιά και αριστερά για την επίλυση ανύπαρκτων προβλημάτων που ουδέποτε δηλώθηκαν.
Όταν μάλιστα αυτές παίρνουν την μορφή
"βάλε δύο sub" σε ηχεία μεγέθους και επιπέδου Wilson σε οικιακό περιβαλλον, το τονίζω αυτό, τότε έχουμε με βεβαιότητα περάσει στο χώρο της γραφικότητας.. IMHO
 
Last edited:


Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Υπάρχει η εξής διαφορα.
Είναι άλλο οι στοχευμένες συμβουλές προς κάποιον που τις αναζητεί για επίλυση συγκεκριμένου προβληματος
Και είναι άλλο οι συμβουλές
δεξιά και αριστερά για την επίλυση ανύπαρκτων προβλημάτων που ουδέποτε δηλώθηκαν.
Όταν μάλιστα αυτές παίρνουν την μορφή "βάλε δύο sub" σε ηχεία μεγέθους και επιπέδου Wilson σε οικιακό περιβαλλον, το τονίζω αυτό, τότε έχουμε με βεβαιότητα περάσει στο χώρο της γραφικότητας.. IMHO
Ευχαριστώ editor. Με έβγαλες από τον κόπο να απαντήσω.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Δε βλέπω καμία πρόθεση για συμβουλές από την πλευρά του Dimifoot προς τον Prince.
Αυτό που βλέπω είναι ευθεία αμφισβήτηση των ισχυρισμων του Prince.
Το αν τον ικανοποιεί και τον καλύπτει αυτό που ακούει, είναι δικό του γούστο και δικό του καπέλο.
Όμως, το αν του εξασφαλίζει μια ομαλή απόκριση στο συχνοτικο φάσμα γενικά και ειδικά στις πρώτες οκτάβες, δεν αποδεικνύεται με ισχυρισμούς, πόσο μάλλον με αυθαίρετες κατηγοριοποιησεις συσκευών (hi Fi, hi end κλπ). Το "βαρύ όνομα" κάποιων συσκευών δεν αποτελεί απαραίτητα εχέγγυο για αυτό που μπορούμε να ορίσουμε με βάση τις σύγχρονες τεχνολογικές δυνατότητες ως "υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής"
 

Μηνύματα
6.835
Reaction score
5.946
Δε βλέπω καμία πρόθεση για συμβουλές από την πλευρά του Dimifoot προς τον Prince.
Αυτό που βλέπω είναι ευθεία αμφισβήτηση των ισχυρισμων του Prince.
Το αν τον ικανοποιεί και τον καλύπτει αυτό που ακούει, είναι δικό του γούστο και δικό του καπέλο.
Όμως, το αν του εξασφαλίζει μια ομαλή απόκριση στο συχνοτικο φάσμα γενικά και ειδικά στις πρώτες οκτάβες, δεν αποδεικνύεται με ισχυρισμούς, πόσο μάλλον με αυθαίρετες κατηγοριοποιησεις συσκευών (hi Fi, hi end κλπ). Το "βαρύ όνομα" κάποιων συσκευών δεν αποτελεί απαραίτητα εχέγγυο για αυτό που μπορούμε να ορίσουμε με βάση τις σύγχρονες τεχνολογικές δυνατότητες ως "υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής"
Όντως δεν είναι απλή συμβουλή η ανάγνωση συγκεκριμένου κεφαλαίου συγεκριμένου βιβλίου. Είναι επιτακτική προτροπή και μάλιστα επαναλαμβανόμενη, παρά τις με διαφορούς τρόπους εξηγήσεις μου ότι δεν μου χρειάζεται...τώρα πια...και σε ένα νήμα που δεν αφορά την εν λόγω προτροπή..
Οι ισχυρισμοί μου αφορούν μόνον εμένα και δεν έχω απαίτηση ούτε ζήτησα από κανέναν να τις αποδεχθεί ή να τις ασπασθεί ως θέσφατο.
Το "βαρύ όνομα" των κάποιων συσκευών μου εξασφαλίζει τόση μουσική που μου γεμίζει, με εξαιρετική ποιότητα, τον χώρο, σε τέτοιο βαθμό που δεν "χωράει" άλλη ποσότητα "υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής" στο οικιακό μου ακουστικό περιβάλλον, όπως πολύ προσφυώς τόνισε και ο editor.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Όντως δεν είναι απλή συμβουλή η ανάγνωση συγκεκριμένου κεφαλαίου συγεκριμένου βιβλίου. Είναι επιτακτική προτροπή και μάλιστα επαναλαμβανόμενη, παρά τις με διαφορούς τρόπους εξηγήσεις μου ότι δεν μου χρειάζεται...τώρα πια...και σε ένα νήμα που δεν αφορά την εν λόγω προτροπή..
Αν δεν έχετε καταλάβει την ανακολουθία της συλλογιστικής σας λυπάμαι.

Τα πράγματα ειναι απλά: εφόσον δεν θέλετε να σας λένε ποιο είναι το τεκμηριωμένα σωστό στις θετικές επιστήμες, καλό ειναι να αποφύγετε να λέτε σε άλλους ποιο είναι το (μη τεκμηριωμένο, υποκειμενικό σας) σωστό στην τέχνη, και να τους αφήσετε ήσυχους να ακούσουν μουσική.

Η ελιτίστικη αντιμετώπιση της κλασικής τρομάζει όσους δεν έχουν background στο είδος, και χρησιμοποιώ την συγκεκριμένη έκφραση επίτηδες. Οι παλιοί ξέρουν γιατί.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
εχουμε πει καποια στιγμη(ο @costas EAR) οτι η μοναδικη περιπτωση που δεν χρειαζετε υπογουφερ ενα συστημα ειναι η περιπτωση καταλληλα διαμορφομενου χωρου μαλιστα ειχε δωσει και μια περιγραφη αυτου, το οποιο περισσοτερο θυμιζε καστρο... (παχος τοιχων 1 μετρο κτλ) 🐒
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
εχουμε πει καποια στιγμη(ο @costas EAR) οτι η μοναδικη περιπτωση που δεν χρειαζετε υπογουφερ ενα συστημα ειναι η περιπτωση καταλληλα διαμορφομενου χωρου μαλιστα ειχε δωσει και μια περιγραφη αυτου, το οποιο περισσοτερο θυμιζε καστρο... (παχος τοιχων 1 μετρο κτλ) 🐒
Όχι
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
.. σιγουρα οχι.. σαρκαστικα το γραφω, παρα κυριολεκτικα. Καθως δεν θυμαμαι (και αρκετα δυσκολο να βρω) τι ειχε γραψει ο EAR.
Ισως για εντοιχισμένα τεράστια ηχεία, ή πολλαπλά καρδιοειδή.

Αλλά ο σκοπός της παρέμβασης μου δεν ηταν να συζητήσουμε για σαμπς σε αυτο το νήμα.
Ηταν να μην εκδιωχθεί ο @antonis2017 απο την κλασική.

Η κλασική μουσική είναι για όλους. Μην ψαρώνετε. Απολαύστε.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
οσο και οτι ακουει ο καθενας καλο ειναι, αρκει να ακουει χωρις κομπλεξ.
(και να καταλαβαινουν τι γραφουν, υπο την εννοια τις επιγνωσης)
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αφηστε τα βιβλια κ τις γνωσεις και βαλτε youtube ν ακουσετε μουσικουλα κλασσικη, μια χαρα ειναι δε χρειαζετε τιποτα να ξερετε τιποτα να διαβασετε ουτε υποβαθρο.
Ολα καλα, απολαυστε!

:rolleyes:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Αφηστε τα βιβλια κ τις γνωσεις και βαλτε youtube ν ακουσετε μουσικουλα κλασσικη, μια χαρα ειναι δε χρειαζετε τιποτα να ξερετε τιποτα να διαβασετε ουτε υποβαθρο.
Ολα καλα, απολαυστε!

:rolleyes:
Γιου τχιούμπ ρουλζζζζ
Και να βλέπεις στον προβολέα τους μουσικούς, με τα παπιγιόν και τα σμόκιν να βαράνε κάτι τύμπανα ΝΑαααα με το συμπαθιο, αξία ανεκτίμητη.

Να ακούς τον παβαροτι χωρίς να τον βλέπεις να ιδρώνει, είναι σα να τρως πίτσα χωρίς κοκακολα, πάει η μισή χαρά.

Εδώ όλοι οι χαϊεντάδες έχουν στο κέντρο τα μηχανήματα και απλωμένα τα πλουμιστά καβλώδια για να τα βλέπουν, να χορτάσει το μάτι, και συ να μη βλέπεις τους μουσικούς; Τι σόι μουσικόφιλος είσαι; Που πήγε η χαμένη μουσικότητα οεο;

Μουσικόφιλος, φίλος με τους μουσικούς, ο Χρήστος είναι φίλος μας, είμαστε μουσικόφιλοι.
Άντε γεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
... αυτοι στις ορχηστρες ηθοποιοι ειναι ετσι για μπουγιο , και 2-3 βιολια δε φτανουν ?
Τα βγιολιά είναι σα τα σαμπ.
Όσα κι αν έχεις, δε φτάνουν.

Στην 4-αδα αρχίζει ίσα ίσα η μουσικότητα (κουαρτέτο σαμπ).
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
Τα βγιολιά είναι σα τα σαμπ.
Όσα κι αν έχεις, δε φτάνουν.
... τα βγιολια κρεμαστε τα πσηλα !? 🤡

καλημερα γιατρε, πως το ειχες θεσει τη συνθηκη με τον χωρο και τα μεγαφωνα πιο πανω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top