Αντιπροσωπείες / Καταστήματα Hi-Fi / Hi-End... 25 Χρόνια Μετά...





Μηνύματα
98
Reaction score
24
Ο Δημήτρης ο Αυγερινός συνεργαζόταν πολύ με το βιντεορυθμο στη δεκαετία του 80-90 έφερνε electrocompaniet standesing rak adcom κτλ.
 


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Nομίζω πως ταιριάζει εδώ...


Ίσως ο πρώτος Ελληνας κατασκευαστής ενισχυτών.
Καλό Παράδεισο Σάκη Δουβλιδη.

Η εικόνα ίσως περιέχει: εσωτερικός χώρος, κείμενο που λέει VOLUME MICROI VOLUME MICRO XX VOLUME PUMICROI MAX MICRO I MAX DUBL MAX MAX E X AMPLIFIER QUALITY MODEL W.35 MICRO I PU-MICRO IM


θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι προχθές έφυγε από την ζωή ο Αθανάσιος Δουβλίδης σε ηλικία 93 ετών. Ένας μεγάλος δάσκαλος για πάρα πολλούς σημερινούς τεχνικούς και όχι μόνο. Ποτέ δεν κράτησε μυστικό τεχνογνωσίας για τον εαυτό του και πάντα προσπαθούσε να μεταδώσει όσα περισσότερα μπορούσε σε όλους .
 

Μηνύματα
1.058
Reaction score
731
Ωραίο νήμα, με ιδιαίτερη συγκινησιακή χροιά για μας τους γεροξούρες... Έχω αγοράσει μηχανήματα από τα περισσότερα μαγαζιά που αναφέρθηκαν, δεν θα ξεχάσω τα πρώτα μου μικρά magneplanar από το ΗΧΩ στην Αριστοτέλους, έναν Α1 musical fidelity από το spz, προ-τελικους rotel και luxman από τον Καρατσώλη, διάφορα rega από τον Ζωδιατη... Ένα cyrus από τον Θείο...

Τι κρίμα που τόσοι πολλοί έχουν αποδημήσει...


.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
4
Θα ήταν 1987 ή 1988 που κατέβηκα από Χαλκίδα και πήγα σε ένα μαγαζί μάλλον καπου στο Κολωνάκι, σε όροφο πολυκατοικίας θυμάμαι γιατί πήραμε ασανσέρ μαζί με έναν φίλο μου, αγόρασα τον Nad 3020e, μεγαφωνα audax και καλώδια. Μήπως θυμάτε κανείς πως έλεγαν το κατάστημα?
 

N

nickmitro

Guest
Θα ήταν 1987 ή 1988 που κατέβηκα από Χαλκίδα και πήγα σε ένα μαγαζί μάλλον καπου στο Κολωνάκι, σε όροφο πολυκατοικίας θυμάμαι γιατί πήραμε ασανσέρ μαζί με έναν φίλο μου, αγόρασα τον Nad 3020e, μεγαφωνα audax και καλώδια. Μήπως θυμάτε κανείς πως έλεγαν το κατάστημα?
Ισως στο δευτερο καταστημα του Ζωδιατη.Μου φαινεται οτι λεγοταν Audio Video Club,αν οχι ας με διορθωσει καποιος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Το καλό αυτό του νήματος είναι ότι η ψυχή και το μεράκι των επαγγελματιών του τότε ζει σίγουρα σε κάποιο σαλόνι και συντροφεύει τους vintageιακους που ακούνε ακόμα με παλιούς καλούς στερεφωνικους και όχι μόνο ενισχυτές, πικαπχια, CD players, κασετόφωνα, και πομπινες βεβαίως βεβαίως.

Όταν μου περισσέψουν φράγκα θα πάω τον SX880 για service. Τελευταία τον σέρβιρε ο Αξαρλης στην Κάνιγγος πριν πολλά χρόνια.
 

jm62

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
586
Reaction score
107
Καλησπέρα,
Το μαγαζί ήταν το Audio Video Club του Ζωδιάτη και πωλητής ήταν ο Γιώργος (το παιδί με τις τιράντες, μανιακός ψαροντουφεκάς).
Είχα αγοράσει από κει το Luxman C03, B03 με τα ηχεία Αudio Spectrum Ερμής ο 1ος με την κεκλιμένη πρόσοψη και το super tweeter.
 


Μηνύματα
19
Reaction score
3
Καλησπέρα,
Το μαγαζί ήταν το Audio Video Club του Ζωδιάτη και πωλητής ήταν ο Γιώργος (το παιδί με τις τιράντες, μανιακός ψαροντουφεκάς).
Είχα αγοράσει από κει το Luxman C03, B03 με τα ηχεία Αudio Spectrum Ερμής ο 1ος με την κεκλιμένη πρόσοψη και το super tweeter.
Πριν απο τον Γιωργο,το 87-88 που πηγαινα εγω συχνα,ηταν πωλητης στο AVC ο Στελιος που μετα εφυγε και πηγε στη Ροδο. Πολυ καλος πωλητης και ευγενικος ανθρωπος. Ηταν στο AVC μαζι με την γυναικα του Ζωδιατη την κ. Θαλεια αν θυμαμαι καλα..
 

papavmax

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.079
Reaction score
1.600
Aς βαλω και εγω ενα πολυ καλο καταστημα που υπηρχε στην Χαλκιδα και το ειχε ο Θοδωρης Χαλβατζης αντιπρωσωπεια JBL/Harman Kardon γενικα εφερνε οτι ειχε η Lyric.

Aπο εκει πηρα το 1995 τα πρωτα μου σοβαρα μηχανακια αφου ακουγα με Technics. Μολις ειχαν βγει τα Harman kardon σειρα Signature προ AP 2500 και τελικος PA2200 οπου μετα αγορασα τον πιο μεγαλο τελικο της σειρας PA2400, επισης deck td 450 3head kai tuner 330 επισης cd player marantz cd 63 kis, και τα πρωτα μου Φοβερα ηχεια Infinity SM115, oπου μετα ακολουθησαν τα Jbl LX9 Το σετ το εχω μεχρι σημερα με εναν ακομα pa2400 μπριτζαρισμενους στα 340w στα 8 εκτος απο τα ηχεια infinity που μετανοιωσα που τα εδωσα.

Ο Χαλβατζης τρελλος με τον ηχο και ηχοβολιζε και εστηνε τοτε οτι club υπηρχε στην Χαλκιδα και τα περιχωρα, θυμαμαι ειχα πεθανει στην δουλεια στα ξενυχταδικα δουλευωντας 7 στα 7 σαν παιδι τοτε για να τα ξεχρεωσω.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top