Amir's interview (ASR)

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Behringer DEQ2496!
Στεργιο οταν χρησιμοποιουμε εκουαλαιζερ θελει πολυ προσοχη το τι θα κανουμε ειναι πολυ δυσκολο μηχανημα ;)
Εγω τωρα το πηρα για τα επαγγελματικα μου μηχανηματα, οχι τα ,,οικιακα΄΄
Αφου μετρησουμε με το REW επεμβενουμε λιγο ομως ξερωντας τι κανουμε.......;)
Τωρα σε ενα τυπικο σαλονι με γυμνους τοιχους καλυτερα ειναι να μην ασχοληθουμε με το αθλημα
Γιατι αν ασχοληθουμε ειμαι σιγουρος οτι θα γινει του κουτρουλη ο γαμος
Δεν ξερω τα ντι πι εσια ισως μ αυτα να γινεται δουλεια, με μεγαλη επιφυλαξη το λεω
Οι ντι τζει ,οι ΄΄ηχοληπτες'' στο εκουαλαιζερ σιαχναν μια βαρκα τσιτα τα χαμηλα και ψηλα ,η μεσαια περιοχη πηγαινε βολτα να παρη αερα:gotcha:
Οταν πηγαινα σ αυτους του ναους της τεχνης ειχα παντα μα παντα της οτοασπιδες
Πλην Σταυρου ΞΑΡΧΑΚΟΥ, και οταν ηταν ηχοληπτης στο περιβολι του ουρανου ο Γιαννης Συγγλετος με την Εστουντιαντινα:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
δυο συσκευές που μετράνε το ίδιο δεν ακούγονται το ίδιο.
Α)2 ολοκληρωμένοι οι οποίοι βγάζουν 2Χ100/8 και 2Χ200/4. Ακούγονται το ίδιο?
Δύο ενισχυτές που "μετράνε το ίδιο" δεν ισοδυναμεί με δύο ενισχυτές "2Χ100/8 και 2Χ200/4".

Υπάρχουν πολλές ακόμα μετρήσεις που ερμηνεύουν ικανοποιητικά τα πάντα όλα.

Η ισχύς από μόνη της, ιδίως ως ονομαστική τιμή, δε λέει τίποτα, χρειάζονται πραγματικές μετρήσεις ισχύος με σχεδιαγράμματα παραμόρφωσης σε κάθε ισχύ, χρειάζονται μετρήσεις ισχύος σε μιγαδικό φορτίο, ανάλυση παραμορφώσεων, σιναντ, κλπ, δηλαδή χρειάζεσαι πραγματικες μετρήσεις, όπου βεβαίως κανένας ενισχυτής δε μετράει σε καμία περίπτωση όμοια με κανέναν άλλο.

Μια χαζή ονομαστική τιμή ισχύος (κατό βατ) είναι εντελώς άχρηστη.
Γ)Τα ανκόρια δηλαδή βγάζουν τις αρετές τους σε σούπερ στάθμες με πολλές ίντσες σάμπια και ηχεία σωστά μετρημένα και τοποθετημένα.
Ο σοβαρός ενισχυτής, όπως ένας ενκορ, διακρίνεται από υψηλό δυναμικό εύρος, χαμηλές ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, υψηλή απαραμορφωτη ισχύ, χαμηλό κατώφλι θορυβικων συνιστωσών, υψηλό νταμπινγκ φακτορ και ομοιογενή απόκριση σε μιγαδικό φορτίο.

Αυτές είναι οι προδιαγραφές υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής.

Το τι "χρειάζεσαι" εσύ, είναι δικό σου θέμα, διότι δεν είμαι γω αυτός που θα αποφασίσω αν θες να στήσεις σετάπ υψηλής πιστότητας αναπαραγωγής ή μια παραμορφοσιομηχανή που θα "σ'αρέσει" γιατί "έτσι".

Ο διάλογος και η ιχνηλάτηση των μετρήσεων και των πραγματικών αντικειμενικών προτερημάτων κάθε μηχανήματος, έχει ουσία και νόημα μόνο στην αντικειμενική προσέγγιση του ήχου.

Όλα αυτά είναι κουτσουλιές στην προσέγγιση του "γιατί έτσι", και εκεί δε μένει χώρος σοβαρού διαλόγου, και βεβαίως δεν έχει αξία καμία μέτρηση, τίποτα.


Στο αντικειμενικό του θέματος, δηλαδή στο τι χρειάζεσαι για να ακούσεις υψηλό σιναντ και να αναπαράγεις στο χώρο σου με υψηλή πιστότητα το περιεχόμενο της οποιαδήποτε ηχογράφησης, το έχουμε αναλύσει σε βαθμό κακουργήματος σε αυτό το φόρουμ, ολιστικά.


:party: :party: :party: :party:


ΥΓ.
Εγώ που θέλω να ακούσω στα 90db το βράδυ που γυρνάω στο σπίτι τη τζαζιά μου με τα τοσοδούλια γουφεράκια των ηχείων μου να πάρω ανκορ ή κανα 2Χ30 τάξη Α?
Τίποτα από τα δύο.

Το βράδυ που λες, που δε θες ούτε σοβαρές στάθμες ούτε τίποτα, προφανώς δε ξεπερνάς ούτε για πλάκα τα 90 dB SPL στις κορυφές, ακούς χαλαρά τη μουσική σου σε μέση στάθμη 70-75 ντεσιμπέλ και άντε καμιά κορυφούλα να πιάσει 90.

Το κατώφλι θορύβου περιβάλλοντος δεν προβλέπεται να είναι κάτω των 30 ντεσιμπελ σε τυπικό οικιακό περιβάλλον, και πρακτικά δεν έχει νόημα τίποτα σε τόσο χαμηλή στάθμη.

Το χρήσιμο δυναμικό εύρος θα είναι 90-30= 60 ντεσιμπέλ, δηλαδή δε χρειάζεται για νυκτερινές ακροάσεις ενισχυτής με σιναντ μεγαλύτερο του 60, σε καμία περίπτωση.

Τα ηχεία βεβαίως, με τα τοσοδουλια γουφερακια, προφανώς αδυνατούν να βγάλουν ακόμα και σε αυτές τις στάθμες την πρώτη οκταβα, είναι εκτός των προδιαγραφών τους έτσι κι αλλιώς η πρώτη οκταβα, και κουτσουρεμένη η δεύτερη.

Οι αρχές της ψυχοακουστικής ορίζουν πως όσο κόβεται από τις πρώτες οκτάβες, τόσο θα πρέπει να κόβεται και από τις ανώτερες οκτάβες ώστε να έρχεται στην αντίληψη του ακροατή το άκουσμα ως "ισορροπημένο". Δηλαδή χρειάζεσαι γερό κόψιμο στα πρίμα, για να "αρέσει".

Βεβαίως χρειάζεται εφαρμογή φίλτρου λαουντνες σε χαμηλές στάθμες αναπαραγωγής, για να μη χάνεις πληροφορίες που θα βρίσκονται κάτω από την ουδο ακοής.

Τέλος χρειάζεται επιδέξιος τονισμός στο φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων που μπορεί να αναπαραχθεί από το ηχείο, ώστε μέσω αρμονικών να αντιλαμβάνεσαι τις συχνότητες που δεν αναπαράγονται καθόλου, καθώς έχει αποδειχθεί από την ψυχοακουστική πως είναι πλήρως αντιληπτές οι πληροφορίες στην πρώτη οκταβα από τα παράγωγα στη δεύτερη και τρίτη οκταβα, κι ας μην αναπαράγεται διόλου η πρώτη.

Εν συντομία, χρειάζεσαι ένα ντιρακ που θα το στήσει ένας άνθρωπος που γνωρίζει τις βασικές αρχές στο οντιο, χρειάζεται πολλές μετρήσεις, κι ένα ενισχυτή με σιναντ τουλάχιστον 60 και μάλλον μικρής ισχύος, αναλόγως ευαισθησίας των ηχείων σου.

Οι ελαττωμένες στο ελάχιστο δυνατό αποστάσεις ακρόασης, και το έντονο toe in, θα βγάλουν εκτός την συμπεριφορά του απεριποιητου ηχητικά χώρου ακρόασης.

Πιθανώς κάποιοι χαρακτηριστικοί ιδιοσυντονισμοι του χώρου, να χρειαστούν έξτρα προδερμ από την ισοστάθμιση.

Με αυτόν τον τρόπο, το αποτέλεσμα σίγουρα θα σου "αρέσει". Έχουν επιβεβαιωθεί όλα αυτά και δεν τίθεται θέμα συζήτησης.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μποτζόρνο του εβριμπόντι.
Α)2 ολοκληρωμένοι οι οποίοι βγάζουν 2Χ100/8 και 2Χ200/4. Ακούγονται το ίδιο? Το πιθανότερο είναι να οδηγούν με τον ίδιο τρόπο ένα Χ ζευγάρι ηχεία. Υπάρχει περίπτωση να αρέσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλον?
Β)αυτό το λιγότερο τζίτερ θυμάμαι ότι μου έκανε μεγάλη διαφορά, θενκς φορ δε τιπ (άσχετα αν το πούλησα το εργαλείο)
Γ)Τα ανκόρια δηλαδή βγάζουν τις αρετές τους σε σούπερ στάθμες με πολλές ίντσες σάμπια και ηχεία σωστά μετρημένα και τοποθετημένα. Εγώ που θέλω να ακούσω στα 90db το βράδυ που γυρνάω στο σπίτι τη τζαζιά μου με τα τοσοδούλια γουφεράκια των ηχείων μου να πάρω ανκορ ή κανα 2Χ30 τάξη Α?
Δε ξέρω, ρωτάω.
Είναι ευχάριστο να έχεις εμπεδώσει την πραγματική τιμή ισχύος σε τάξη Α που βγάζει ο MF A1000...Η ένσταση από τη δική μου πλευρά πάντως είναι ότι ιδιαίτερα στις χαμηλές στάθμες ακρόασης και αργά τη νύχτα είναι ακόμα πιο απαραίτητη ολική τονική ισορροπία και ρυθμική αίσθηση που θα προσέδιδαν sub καλά ενσωματωμένα έναντι αρμονικών κορεσμών σε ανώτερες οκτάβες.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
2 ολοκληρωμένοι οι οποίοι βγάζουν 2Χ100/8 και 2Χ200/4. Ακούγονται το ίδιο?.... Υπάρχει περίπτωση να αρέσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλον?
Αυτή είναι μια πολύ βασική ερώτηση.
Να και μια αλλη.
Δύο επαγγελματίες στο ίδιο τραγούδι, ακόμα και αν το τραγουδουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ακούγονται το ίδιο;
Υπάρχει περίπτωση ν'αρεσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλο;

Δείτε τώρα τον παραλογισμό με τις μετρησεις.
Βασιζόμενοι στις μετρήσεις και στις δύο περιπτώσεις θα απαιτηθούν λεπτές, πολυάριθμες, λεπτομερείς, επίπονες μετρησεις χρονικών μικροδιαφορών στο πεδίο του χρονου, διαφορων έντασης, και καταγραφή τεράστιων
η απειροελαχιστων διαφορων συχνοτητων μαζί με την κατανομή τους στο φασματικό πεδίο, όσον αφορά στις αρμονικές.
Αυτές κατόπιν θα πρέπει να ερμηνευτούν βάσει κάποιας γενικής θεωρίας περί αρεστου
που δεν υπάρχει ακόμα.
Αυτή είναι, η πρακτικά αδύνατη, τεκμηρίωση με βάση τις μετρήσεις.

Όλα αυτά γιατί;
Για την πιστοποίηση και
γιατί δεν θέλουμε να ασκήσουμε την ακοή μας ως όργανο.
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Δύο επαγγελματίες στο ίδιο τραγούδι, ακόμα και αν το τραγουδουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ακούγονται το ίδιο;
Υπάρχει περίπτωση ν'αρεσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλο;
Μπορεί. Οι επαγγελματίες σχεδόν σίγουρα όχι αν και υπάρχουν πολλοί που "υιοθετούν" στυλ άλλων μέσω τις μίμησης. Κατά κανόνα όμως, έχουν άλλες φωνές και σίγουρα δεν "μετράνε" το ίδιο.

Ένας μίμος όμως φτάνει εξαιρετικό κοντά στη φωνή κάπου άλλου και παρόλο που έχει σίγουρα μετρήσιμες διαφορές πολύ μεγαλύτερες από τις απειροελάχιστες που αναφέρεις, οι περισσότεροι από εμάς πέφτουμε "θύματα" του μίμου με τα αυτιά μας.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Αυτή είναι μια πολύ βασική ερώτηση.
Να και μια αλλη.
Δύο επαγγελματίες στο ίδιο τραγούδι, ακόμα και αν το τραγουδουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ακούγονται το ίδιο;
Υπάρχει περίπτωση ν'αρεσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλο;

Δείτε τώρα τον παραλογισμό με τις μετρησεις.
Βασιζόμενοι στις μετρήσεις και στις δύο περιπτώσεις θα απαιτηθούν λεπτές, πολυάριθμες, λεπτομερείς, επίπονες μετρησεις χρονικών μικροδιαφορών στο πεδίο του χρονου, διαφορων έντασης, και καταγραφή τεράστιων
η απειροελαχιστων διαφορων συχνοτητων μαζί με την κατανομή τους στο φασματικό πεδίο, όσον αφορά στις αρμονικές.
Αυτές κατόπιν θα πρέπει να ερμηνευτούν βάσει κάποιας γενικής θεωρίας περί αρεστου
που δεν υπάρχει ακόμα.
Αυτή είναι, η πρακτικά αδύνατη, τεκμηρίωση με βάση τις μετρήσεις.

Όλα αυτά γιατί;
Για την πιστοποίηση και
γιατί δεν θέλουμε να ασκήσουμε την ακοή μας ως όργανο.
Απολύτως άκυρος παραλληλισμός.
Μπροστά στις πεπερασμένες διαφορές δύο, ίδιας εργασίας και σκοπού χρήσης, ηλεκτρικών κυκλωμάτων, οι διαφορές δύο οργανισμών, μάλιστα της ανώτατης εξελικτικής βαθμίδας, φαντάζουν άπειρες.
Να πιάσουμε τα εύκολα? Σωματική μάζα, μέγεθος αναπνευστικού συστήματος, μέγεθος και σχήμα στοματικής κοιλότητας, καθώς και κρανίου, κατάσταση κοιλιακών μυών και διαφράγματος?
Ή τα δύσκολα? Βιοχημική δομή και κατάσταση φωνητικών χορδών π.χ.?
Ρωτήστε και κανέναν βιολόγο...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Η δουλειά των μηχανημάτων αναπαραγωγής ήχου, είναι να αναπαράγουν πιστά τις διαφορές μεταξύ τραγουδιστών και μουσικών οργάνων.

Όσο μπερδεύετε κάποιοι τα μηχανήματα αναπαραγωγής με τους τραγουδιστές και τα όργανα, είστε άξιοι της μοίρας σας και ανάξιοι σοβαρού ηχοσυστήματος.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Η δουλειά των μηχανημάτων αναπαραγωγής ήχου, είναι να αναπαράγουν πιστά τις διαφορές μεταξύ τραγουδιστών και μουσικών οργάνων.
ΝΑΙ και παλι ΝΑΙ μετα γιατι εισαι αγριος; :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
μετα γιατι εισαι αγριος;
Στο γραπτό λόγο είμαι όσο πιο "κόσμιος" και "χαλαρός" γίνεται.

Που να δεις πως αντιδρώ λάιβ, άμα ακούω κοτσανες.. :lol:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Όσο μπερδεύετε κάποιοι τα μηχανήματα αναπαραγωγής με τους τραγουδιστές και τα όργανα, είστε άξιοι της μοίρας σας και ανάξιοι σοβαρού ηχοσυστήματος.
ΝΑΙ το γλεπω κοσμιος και χαλαρος :drinks:
Που να δεις πως αντιδρώ λάιβ, άμα ακούω κοτσανες..
Θα θελα ναμαι σε μια γωνια να ακουω, το γελιο που θα εκανα δεν θελω τιπτα αλλο :drinks:
Αν ειναι και η Μαιμουμου μιλαμε για υπερπαραγωγη κατι σαν σινεμασκοπ θα λεγα μια που εισαι και τε πα :) σου αρεσει ο κινηματογραφος........:drinks:
 
Last edited:



Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Όσο μπερδεύετε κάποιοι τα μηχανήματα αναπαραγωγής με τους τραγουδιστές και τα όργανα
Αυτό που κατάλαβες ειναι ότι συγκρίνω έναν τραγουδιστή με ένα μηχάνημα έτσι;
Μην αδικείς τον εαυτό σου.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Βαριέμαι να σπαταλήσω άλλο ιντερνετικό σάλιο επί του θέματος.

Συνεχίστε να επιλέγετε μηχανήματα με τα αφτχιά, όπως ακριβώς επιλέγετε ποιο κλαρίνο και ποιος Νταλάρας σας αρέσει.. Ζμπίτσαμ.

Tην τεράστια.
1612442734847.png
 
Last edited:


Μηνύματα
215
Reaction score
336
Αυτή είναι μια πολύ βασική ερώτηση.
Να και μια αλλη.
Δύο επαγγελματίες στο ίδιο τραγούδι, ακόμα και αν το τραγουδουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, ακούγονται το ίδιο;
Υπάρχει περίπτωση ν'αρεσει σε κάποιον ο ένας περισσότερο από τον άλλο;

Δείτε τώρα τον παραλογισμό με τις μετρησεις.
Βασιζόμενοι στις μετρήσεις και στις δύο περιπτώσεις θα απαιτηθούν λεπτές, πολυάριθμες, λεπτομερείς, επίπονες μετρησεις χρονικών μικροδιαφορών στο πεδίο του χρονου, διαφορων έντασης, και καταγραφή τεράστιων
η απειροελαχιστων διαφορων συχνοτητων μαζί με την κατανομή τους στο φασματικό πεδίο, όσον αφορά στις αρμονικές.
Αυτές κατόπιν θα πρέπει να ερμηνευτούν βάσει κάποιας γενικής θεωρίας περί αρεστου
που δεν υπάρχει ακόμα.
Αυτή είναι, η πρακτικά αδύνατη, τεκμηρίωση με βάση τις μετρήσεις.

Όλα αυτά γιατί;
Για την πιστοποίηση και
γιατί δεν θέλουμε να ασκήσουμε την ακοή μας ως όργανο.

''Μετα 11 χρόνια και ένα μήνυμα τον μήνα κατά μέσο όρο βρήκες επιτέλους την κλίση σου.
Never give up... ''

Ηταν ενα μηνυμα σου προς εμενα .......! Το θυμασε ......................?????

Μετα απο 1.284 μηνυματα παρατηρω οτι εχεις βρει την κλιση σου ........!!!! Αρλουμπες χωρις νοημα ......
καμια σχεση αυτα που γραφεις ..........καμια ομως !!!

Δωσε μια ξεκαθαρη απαντηση στον συνομιλητη σου , αν μπορεις , αν γνωριζεις ........!
δεν ειναι ντροπη να μην γνωριζουμε κατι ( βλεπεις, βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) !
Μη παρασιυρεις ομως τους αλλους με αρλουμπες ..........
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Δωσε μια ξεκαθαρη απαντηση στον συνομιλητη σου , αν μπορεις , αν γνωριζεις ........!
δεν ειναι ντροπη να μην γνωριζουμε κατι ( βλεπεις, βαζω και τον εαυτο μου μεσα ) !
Μη παρασιυρεις ομως τους αλλους με αρλουμπες ..........

Οι ξεκάθαρες απαντήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα δίνονται σε πραγματικό περιβάλλον,
όποιος έχει τις άριστες μετρήσεις ας μας το αποδείξει και στη ΠΡΑΞΗ τι σημαίνει αυτό.

Προσωπικά... από 2 φαφλατάδες εδώ μέσα που ζήτησα να τους επισκεφτώ για ακρόαση έκαναν το Αλέκο...
κάνε μας την χάρη λοιπόν !!
.
 


Μηνύματα
215
Reaction score
336
Οι ξεκάθαρες απαντήσεις πάνω σε αυτά τα θέματα δίνονται σε πραγματικό περιβάλλον,
όποιος έχει τις άριστες μετρήσεις ας μας το αποδείξει και στη ΠΡΑΞΗ τι σημαίνει αυτό.

Προσωπικά... από 2 φαφλατάδες εδώ μέσα που ζήτησα να τους επισκεφτώ για ακρόαση έκαναν το Αλέκο...
κάνε μας την χάρη λοιπόν !!
.

αλλος ''πελατακος '' απο δω .....................................!!!!!
εσυ ποιος εισαι ? αναφερθηκα ποτε σε ενα ............................
εχουμε κατι μαζι και δεν το ξερω ?
κανε μου τη χαρη λοιπον !!!!! ενικος ετσι ........δεν εχω παρεα .......!

και δεν με ενδιαφερει με ποιους εχεις νταλαβερια ,ακροασεις , κ.λ.π.
ΓΙΑΤΙ μου επιτιθεσαι.......................????????????
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top