Να παρουσιάσω και γω ρε παιδιά τον χώρο μου και τα μηχανήματά μου














costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
στον Αμιρ το ακουσα πολυ καλο και τεστ
για τα μπασσα να δουμε τι θα πει και η Μαιμουμου που ειναι μαστορας του ειδους
Και δεν θελω αντιρησεις χερ ντοκτορ :drinks:
Αγαπητέ μου συνάδελφε,

Ο Αμίρ ξέρει τι λέει.




ΥΓ. Βεβαίως το έχω και το ακούω, αλλά όχι από γιού τχιούμπ.


Ιδέαν δεν έχεις πως ακούγεται αυτό:

Screenshot_20210207_111233_com.roon.mobile~2.jpg


Βασικά είναι πολύ δύσκολο άκουσμα στην πολυκαναλη έκδοση.

Το αποτέλεσμα είναι σα να φοράς 3D ..ακουστικά! 8-)

Έχει πολύ μεγάλη ποσότητα στάθμης στα πλαϊνά σαράουντ, και τα πίσω ηχεία παίζουν τουλάχιστον σε ίση στάθμη με τα εμπρός ηχεία, δηλαδή το πίσω ηχητικό τεταρτοσφαιριο είναι κατά βάση μεγαλύτερης ενέργειας από το εμπρός, σε βαθμό που έως και τύμπανα, ακούγονται να έρχονται από πίσω σου!

Πραγματικά δύσκολο άκουσμα για την συντριπτική πλειοψηφία των πολυκαναλων σεταπ. ;)
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Κοίτα:

Από αριστερά προς δεξιά, οι πρώτες 2 μπάρες είναι τα εμπρός κυρίως κανάλια, η τρίτη μπάρα είναι το κεντρικό κανάλι, και οι επόμενες δύο μπάρες είναι τα πλαϊνά σαράουντ.
Όπως βλέπεις, τα πλαϊνά σαράουντ είναι σε υψηλότερη στάθμη από τα κυρίως εμπρός ηχεία!

IMG_20210207_122149.jpg


Η τελευταία δεξιά μπάρα είναι η στάθμη του .1 καναλιού, και οι 2 προηγούμενες μπάρες (που φαίνονται με ψηλές στάθμες) είναι τα πίσω ηχεία ταβανιού, άτμος.

Πραγματικά πολύ έντονο σαράουντ μάστερ, με δυνατό auro 3D upmixing, βγάζει ηχοσφαιρα πλήρη μπρος πίσω πάνω και δεξιά αριστερά, ακριβώς σα να φοράς 3D ακουστικά.

Λίγες ηχογραφήσεις έχουν τόσο έντονο 3D μάστερινγκ, ιδίως τόσο φορτωμένα πλαϊνά σαράουντ. ;)



ΥΓ. Προσωπικά, δεν το βρίσκω ιδιαίτερα ευχάριστο αυτό το μαστερινγκ, προτιμώ (προσωπικό γούστο) ο κύριος όγκος της μουσικής σκηνής να είναι εμπρός, και να συμπληρώνεται η μουσική εικόνα από το πίσω τεταρτοσφαίριο, ίσως με ένα δύο όργανα, ή με λεπτούς ήχους, ώστε να μη κυριαρχεί αυτό.

Για μένα εξαιρετικό (στα γούστα μου) πολυκάναλο μάστερινγκ έχουν οι Πινκ Φλόιντ, οι κραφτγουερκ, κλπ..

Ωστόσο, έτσι το ήθελε ο μαστερας και ο καλλιτέχνης, και δεν θα κάνω δικό μου μάστερινγκ για να ταιριάζει με τα γούστα μου, θα το απολαύσω όπως το ήθελε κατ'ουσιαν ο ίδιος ο καλλιτέχνης, ο δημιουργός του, να το δώσει στον κόσμο, για συγκεκριμένη εμπειρία, αίσθηση, αποτέλεσμα.. ;)
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Βασικά είναι πολύ δύσκολο άκουσμα στην πολυκαναλη έκδοση.

Το αποτέλεσμα είναι σα να φοράς 3D ..ακουστικά! 8-)

Έχει πολύ μεγάλη ποσότητα στάθμης στα πλαϊνά σαράουντ, και τα πίσω ηχεία παίζουν τουλάχιστον σε ίση στάθμη με τα εμπρός ηχεία, δηλαδή το πίσω ηχητικό τεταρτοσφαιριο είναι κατά βάση μεγαλύτερης ενέργειας από το εμπρός, σε βαθμό που έως και τύμπανα, ακούγονται να έρχονται από πίσω σου!

Πραγματικά δύσκολο άκουσμα για την συντριπτική πλειοψηφία των πολυκαναλων σεταπ. ;)
Να, αυτά παθαίνετε εσείς οι "σινεματζήδες".... :p
Αντί να απολαύσετε τη μουσική, κάθεστε και προσέχετε από που θα 'ρθουν τα ...βιολιά! :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Να, αυτά παθαίνετε εσείς οι "σινεματζήδες".... :p
Αντί να απολαύσετε τη μουσική, κάθεστε και προσέχετε από που θα 'ρθουν τα ...βιολιά! :p
Ιδέαν δεν έχεις!

Το σωστά φτιαγμένο πολυκάναλο σεταπ, οδηγεί σε απόλυτο "ξεβρακωμα" οποιουδήποτε μάστερινγκ, χωρίς κανένα κόπο από την πλευρά του ακροατή, και δεν ξεφεύγουν διόλου τα δικάναλα μάστερινγκ, ίσα ίσα αναλύονται απελπιστικά και ακούγεται οτιδήποτε έχει κάνει ο μαστερας, χωρίς καθόλου προσπάθεια εκ μέρους σου.

Ο,τι έχει γραμμένο μέσα η ηχογράφηση, θα το εισπράξεις στα μούτρα, με το νι και με το σίγμα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ο,τι έχει γραμμένο μέσα η ηχογράφηση, θα το εισπράξεις στα μούτρα, με το νι και με το σίγμα.
Εγώ ο αιρετικός, θα ρίξω εδώ τον προβληματισμό μου.
Όταν είσαι σε συναυλία σε ανοιχτό χώρο ή σε κείνα τα σοβαρά τα Μέγαρα με το ταβάνι στον Θεό και σωστά "περιποιημένο", δεν υπάρχουν ανακλάσεις από πάνω.
Λέω λοιπόν, ότι αυτά τα άτμος κ.λ.π. συναφή χρειάζονται μόνο για ταινίες. Πού είναι το λάθος?
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top