SMSL SA300-SMSL M100 MKII πρόταση ηχείων


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Πωπω με βάλατε σε σκέψεις χιχιχι πρωί πρωί εν μέσω καραντίνας. Λέω να βάλω στην εξίσωση και την αγορά ενεργών αλλά με προϋπόθεση να μην κρατήσω τα SMSL.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Μια χαρά ακούγονται ΚΑΙ στα 3 μέτρα με συμβιβασμούς ,ανεξάρτητα με ότι τι λέει ο ear.
Θέλει όμως παθητικά ,το έγραψε
Το μια χαρά είναι σχετικό :). Αν το έχεις ακούσει σε αποστάσεις μέχρι 1,5 μέτρο που πραγματικά κεντάει (ακόμα και χωρίς sub) καταλαβαίνεις πόσο χάνει όσο αυξάνεται η απόσταση. Στα 3 μέτρα, ακόμα και με πολλά sub για τα χαμηλά, πιστεύω ότι δεν έχει αυτό που απαιτείται πάνω από τους 100 κύκλους για να σταθεί καν. Τα 2μ με sub είναι οριακό και τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου για το 120.

Βέβαια εδώ πάμε για παθητικό σετάπ άρα off topic πάλι είμαι :)
 

Μηνύματα
46
Reaction score
34
Σε παθητικά θα πρότεινα τα παρακάτω, είναι σχετικά φθηνά (φθηνότερα από τα KEF) έχουν καλές μετρήσεις και γενικά οι κάτοχοι τους μόνο θετικές εντυπώσεις έχουν.

https://www.skroutz.gr/s/22445260/Elac-DBR62.html

Αν πάλι καταλήξεις σε ενεργά, μια οικονομική και αρκετά καλή πρόταση είναι τα ADAM T5V ή T7V και ακόμα πιο οικονομική και καλή πρόταση στα χρήματα που κοστίζουν είναι τα https://www.skroutz.gr/s/5695203/Fluid-Audio-FX8-Black.html
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Το μια χαρά είναι σχετικό :). Αν το έχεις ακούσει σε αποστάσεις μέχρι 1,5 μέτρο που πραγματικά κεντάει (ακόμα και χωρίς sub) καταλαβαίνεις πόσο χάνει όσο αυξάνεται η απόσταση. Στα 3 μέτρα, ακόμα και με πολλά sub για τα χαμηλά, πιστεύω ότι δεν έχει αυτό που απαιτείται πάνω από τους 100 κύκλους για να σταθεί καν. Τα 2μ με sub είναι οριακό και τραβηγμένο κατά τη γνώμη μου για το 120.

Βέβαια εδώ πάμε για παθητικό σετάπ άρα off topic πάλι είμαι :)
Σιγά ,συνήθως off topic είμαστε :)
Χάνει σίγουρα με την απόσταση αλλά δεν παύει για τα λεφτά τους να είναι απίστευτα έστω και κοντά στα 3 μέτρα
Το ξέρω σίγουρα γιατί ζω με 5 από αυτά τα διαμαντάκια !
(Στον χώρο δοκιμάστηκαν και τα kef) 5A55ACE2-8C05-4632-A0A9-6B3DC4EAB205.jpeg BFFC3DDC-F09C-4DB4-8B52-C433F100D018.jpeg
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Υπάρχει κάποιος λόγος που εμμένεις στον ενισχυτή της SMSL; Ρωτάω διότι καμιά φορά, προκειμένου να δικαιολογήσουμε κάποια παλαιότερη αγορά μας, μπαίνουμε σε έναν όχι και τόσο efficient δρόμο (no pun intended). Η περίπτωσή σου φωνάζει "ενεργά". Αν ήσουν σε κάποιο σαλόνι, θα καταλάβαινα να πας στη λύση ενός ολοκληρωμένου με τις ευκολίες που παρέχει κ.λπ., αλλά εδώ μιλάμε κατά κύριο λόγο για χρήση γραφείου.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Υπάρχει κάποιος λόγος που εμμένεις στον ενισχυτή της SMSL; Ρωτάω διότι καμιά φορά, προκειμένου να δικαιολογήσουμε κάποια παλαιότερη αγορά μας, μπαίνουμε σε έναν όχι και τόσο efficient δρόμο (no pun intended). Η περίπτωσή σου φωνάζει "ενεργά". Αν ήσουν σε κάποιο σαλόνι, θα καταλάβαινα να πας στη λύση ενός ολοκληρωμένου με τις ευκολίες που παρέχει κ.λπ., αλλά εδώ μιλάμε κατά κύριο λόγο για χρήση γραφείου.
Εμμένω γιατί είναι ένα πολύ καλό ζεύγος ηχητικά ενισχυτή (SA300) και dac (m100 mk2) και έχουν δέσει πολύ καλά πάντα για τα δικά μου αυτιά. Επίσης υπάρχουν και είναι brand new (2 μήνες) και λυπάμαι να τα διώξω και να πάρω κάτι που μπορεί να μην με καλύψει στο τέλος. Αλλά όχι ότι δεν είναι στο μυαλό μου η αγορά ενεργών. Ένα παράδειγμα ενεργών λόγω μάρκας είναι τα Tannoy Gold 8 τα οποία από την αρχή μου άρεσαν αλλά αναφέρονται ως near field και δεν ξέρω πως θα καλύψουν το χώρο πέρα από την άμεση χρήση τους στο γραφείο. Και μην ξεχνάς ότι ο SMSL έχει και έξοδο για sub που εξετάζω επίσης για το χώρο. Είναι γραφείο μεν αλλά τα παιδιά μεγαλώνουν και προβλέπω να γίνεται στο τέλος προσωπικός χώρος για τις ασχολίες του μπαμπά ;) καθότι στο σαλόνι δεν βρίσκω την ησυχία που θέλω για να ακούσω την μουσική μου.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εμμένω γιατί είναι ένα πολύ καλό ζεύγος ηχητικά ενισχυτή (SA300) και dac (m100 mk2) και έχουν δέσει πολύ καλά πάντα για τα δικά μου αυτιά. Επίσης υπάρχουν και είναι brand new (2 μήνες) και λυπάμαι να τα διώξω και να πάρω κάτι που μπορεί να μην με καλύψει στο τέλος. Αλλά όχι ότι δεν είναι στο μυαλό μου η αγορά ενεργών. Ένα παράδειγμα ενεργών λόγω μάρκας είναι τα Tannoy Gold 8 τα οποία από την αρχή μου άρεσαν αλλά αναφέρονται ως near field και δεν ξέρω πως θα καλύψουν το χώρο πέρα από την άμεση χρήση τους στο γραφείο. Και μην ξεχνάς ότι ο SMSL έχει και έξοδο για sub που εξετάζω επίσης για το χώρο. Είναι γραφείο μεν αλλά τα παιδιά μεγαλώνουν και προβλέπω να γίνεται στο τέλος προσωπικός χώρος για τις ασχολίες του μπαμπά ;) καθότι στο σαλόνι δεν βρίσκω την ησυχία που θέλω για να ακούσω την μουσική μου.
Σε τρομάζει ο χαρακτηρισμός near field στα οχτάιντσα Tannoy και σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις στα 3 μέτρα τα 5,5αρια KEF ls 50 ;
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Σκέφτεσαι να δώσεις μέχρι 1000 ευρώ για ένα ζευγάρι ηχείων που θα οδηγούνται από έναν ολοκληρωμένο πολύ χαμηλής ισχύος. Θα πάρεις τα ηχεία και σε έξι μήνες θα ψάχνεσαι για ενισχυτή αντάξιο των ηχείων και πάει λέγοντας.

Τελικά αυτή η ταινία είχε τις απαντήσεις για τα πάντα:

Πάρε ενεργά λοιπόν :D
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σκέφτεσαι να δώσεις μέχρι 1000 ευρώ για ένα ζευγάρι ηχείων που θα οδηγούνται από έναν ολοκληρωμένο πολύ χαμηλής ισχύος. Θα πάρεις τα ηχεία και σε έξι μήνες θα ψάχνεσαι για ενισχυτή αντάξιο των ηχείων και πάει λέγοντας.

Τελικά αυτή η ταινία είχε τις απαντήσεις για τα πάντα:

Πάρε ενεργά λοιπόν :D
Διαφωνώ με την προσέγγιση αυτή. Ο ενισχυτής καθώς και το dacακι έχουν καλύτερο sinad όπως επιβεβαιώνει και ο AMIR σε σχέση με πολλά μεγαθήρια της αγοράς. Και πίστεψε με κελαηδάνε για τα χρήματα τους. Ο φίλος ο @Astronaut Jr. επίσης έχει πάνω σε Bryston το dac m500 της SMSL και μπορεί και εκείνος να σου επιβεβαιώσει την αξία των μηχανημάτων της SMSL και πόσο καλά παίζουν. Δεν είναι μηχανήματα που τα αλλάζεις εύκολα και ας έχουν μικρή συνολική αξία. Είναι από τα λίγα φωτεινά παραδείγματα με χαμηλή αξία αλλά μεγάλη ηχητική αξία. Αξίζει να αναφέρω για παράδειγμα το άψογο για την τιμή του ifi zen phono, άλλη μια εταιρία η ifi με διαμάντια σε χαμηλή τιμή.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Σε τρομάζει ο χαρακτηρισμός near field στα οχτάιντσα Tannoy και σκέφτεσαι να χρησιμοποιήσεις στα 3 μέτρα τα 5,5αρια KEF ls 50 ;
Οχι δεν με τρομάζει απλά είναι η πρώτη φορά που αξιολογώ ηχεία για αγορά σε τέτοιες συνθήκες και θέλω κάτι για να μείνει. Τα Tannoy λόγω αγάπης με την εταιρεία είναι μια επιλογή αλλά πάντα αφού αποφασίσω να πουλήσω τα SMSL.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Πωπω με βάλατε σε σκέψεις χιχιχι πρωί πρωί εν μέσω καραντίνας. Λέω να βάλω στην εξίσωση και την αγορά ενεργών αλλά με προϋπόθεση να μην κρατήσω τα SMSL.
Τo dac είναι μια χαρά, ενώ ο ενισχυτής δεν θα πάει χαμένος, θα τον βολέψεις στην κουζίνα, υπνοδωμάτιο με ένα ζευγάρι ηχεία. Με 500-600 ευρώ αγοράζεις ενεργά που θα παίξουν καλύτερα από τον συνδυασμό smsl sa-300 μαζί με ένα παθητικό στα ίδια χρήματα. Μάλλον αυτό τον δρόμο πρέπει να ακολουθήσεις.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Διαφωνώ με την προσέγγιση αυτή. Ο ενισχυτής καθώς και το dacακι έχουν καλύτερο sinad όπως επιβεβαιώνει και ο AMIR σε σχέση με πολλά μεγαθήρια της αγοράς. Και πίστεψε με κελαηδάνε για τα χρήματα τους. Ο φίλος ο @Astronaut Jr. επίσης έχει πάνω σε Bryston το dac m500 της SMSL και μπορεί και εκείνος να σου επιβεβαιώσει την αξία των μηχανημάτων της SMSL και πόσο καλά παίζουν. Δεν είναι μηχανήματα που τα αλλάζεις εύκολα και ας έχουν μικρή συνολική αξία. Είναι από τα λίγα φωτεινά παραδείγματα με χαμηλή αξία αλλά μεγάλη ηχητική αξία. Αξίζει να αναφέρω για παράδειγμα το άψογο για την τιμή του ifi zen phono, άλλη μια εταιρία η ifi με διαμάντια σε χαμηλή τιμή.
Τι σχέση έχει το dac με την οδήγηση των παθητικών ηχείων που σκέφτεσαι να αγοράσεις; Θες να οδηγήσεις ένα ζεύγος παθητικών ηχείων με πεντάρι μιντ και ευαισθησία 85db (για τα ls50 που αναφέρθηκαν, λέω) με έναν ενισχυτή που βλέπω ότι βγάζει 40 βατ στα 8 ohm (δεν μας λέει ο κατασκευαστής τιμές παραμόρφωσης) για να ακούς σε απόσταση τριών μέτρων. Δεν έχω άποψη για τα μηχανήματα της smsl, διαβάζω πολύ καλά λόγια πάντως. Όμως οι κανόνες της φυσικής είναι αυτοί που είναι.

Τέλος, αφού λες ότι κελαηδάνε, δεν καταλαβαίνω γιατί θες να πας σε άλλο ηχείο. It's your money, βέβαια...
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τo dac είναι μια χαρά, ενώ ο ενισχυτής δεν θα πάει χαμένος, θα τον βολέψεις στην κουζίνα, υπνοδωμάτιο με ένα ζευγάρι ηχεία. Με 500-600 ευρώ αγοράζεις ενεργά που θα παίξουν καλύτερα από τον συνδυασμό smsl sa-300 μαζί με ένα παθητικό στα ίδια χρήματα. Μάλλον αυτό τον δρόμο πρέπει να ακολουθήσεις.
Πόσα ακόμα μηχανήματα βρε tanto; Στην κουζίνα δεν ακούω μουσική, ούτε στο υπνοδωμάτιο. Αν πάω για ενεργά θα φύγει σίγουρα το set για να εξοικονομήσω χρήματα μιας και είναι και καινούργιο και όχι εύκολο να βρεθεί καθότι στο Amazon τελευταία που είχα κοιτάξει δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.
Τέλος, αφού λες ότι κελαηδάνε, δεν καταλαβαίνω γιατί θες να πας σε άλλο ηχείο. It's your money, βέβαια...
Γιατί τα magnat που έχω τώρα θα πάνε στο σαλόνι για το 7.1. Αυτή ήταν η προοπτική τους απλά κάλυψαν την ανάγκη μέχρι να αγορaστούν ηχεία για τα SMSL.
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.564
Πόσα ακόμα μηχανήματα βρε tanto; Στην κουζίνα δεν ακούω μουσική, ούτε στο υπνοδωμάτιο. Αν πάω για ενεργά θα φύγει σίγουρα το set για να εξοικονομήσω χρήματα μιας και είναι και καινούργιο και όχι εύκολο να βρεθεί καθότι στο Amazon τελευταία που είχα κοιτάξει δεν είναι διαθέσιμο για Ελλάδα.
Mπορεις να δώσεις μόνο τον ενισχυτή και όχι όλο το set, άλλωστε dac χρειάζεσαι έτσι και αλλιώς. Απλά έχω καταλάβει ότι λατρεύεις τον ενισχυτή της smsl και το οπτικό σύνολο των δυο συσκευών. Προτείνω λοιπόν την αγορά ενός αντίστοιχου ηχείου με τα μικρά magnat, στην κατηγορία των 300-350 ευρώ, είτε καινούργιο, είτε σαν μτχ. Θα πάρεις σίγουρα καλύτερο ηχo και δεν σπας το σετ. Σε καμιά περίπτωση όμως μην πας σε επιλογή όπως τα kef, ακριβό δηλαδή παθητικό ηχείο, θα το αδικήσεις, θα δώσεις πολλά και δεν θα μείνεις ικανοποιημένος. Πιο πάνω είχα προτείνει τα dali oberon 1, κάτι τέτοιο εννοώ. Αν όχι αυτό, τότε ενεργά, απλά θα πρέπει να αποχωριστείς τον sa300.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Tanto έχεις δίκιο, για αυτό το σκέφτομαι πολύ. Αισθητικά είναι πολύ όμορφα τα SMSL και ταιριαστά λόγω μεγέθους για ένα γραφείο. Ηχητικά έχει αναφερθεί παραπάνω η αξία τους και όταν προμηθευτώ τα ηχεία που θα καταλήξω θα σας κάνω ένα video να δείτε την κατά προσέγγιση τους απόδοση.
 



Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Εκτός και μου την δώσει και πάω σε ενεργά χαχαχαχα.
Αν σου τη "δώσει", τα 120, λίιιγο πάνω από το budget σου, είναι τρομερά για αυτή τη δουλειά. Όχι για τα 3 μέτρα αλλά για desktop είναι εξαιρετικά. Και εγώ έχω PC-> SMSL (το 300 mkII αν θυμάμαι καλά) --> 120 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
 

Μηνύματα
98
Reaction score
49
Καλησπέρα, τυχαίνει να έχω τον ίδιο ενισχυτή για το budget συστηματάκι μου και τον έχω ταιριάξει μια χαρά με τα Dali Spector 2 που τα πήρα σε προσφορά από Media Markt. Σου μιλάω εγγυημένα, είναι τέλειο ταίριασμα, οικονομικό με super απόδοση!
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top