Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Ναι αμέ , κόψε 2 από δω , άλλα δύο από παραπέρα, άλλα δύο από παρακείθε και άλλα δύο από παραδώθε.
Κόψε γενικώς ντιμπιά .
Οχι παίδες . Δεν κόβω τίποτα γιατί δεν χρειάζεται. Τόσο απλά.
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλημερούδιααααα!!! Τελικά κατόπιν σχετικά ωρίμου σκέψης και επειδή τη πάτησα μια φορά με τα Genelec, δεν τη ξαναπατάω δεύτερη, σήμερα πάω να παραλάβω τον αδερφούλη τελικό 4BST!! Ήμουν ανάμεσα σε αυτον και στη λύση των πλατών hypex που προτείνει ο Κώστας, αλλά σκέφτηκα τόσο την αξιοπιστία του μηχανήματος ( για να χαλάσει Bryston πρέπει να γίνει πολύ χοντρή μ@λακία ), όσο και τη μεταπωλητική αξία στη περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει αφού ένας Bryston φεύγει για πλάκα ( στη πργματικότητα καλύπτομαι προς το παρόν απο την ισχύ του δικού μου τελικού ). Edit: μη μπουρδολογώ, είναι και το κατάλοιπο της χαϊεντίλας μου και της λατρείας για τους Bryston, αλλά σκέφτηκα περισσότερο τα παραπάνω. Επίσης, μπορώ μελλοντικά να κάνω σύγκριση με πλάτες Hypex και να ανακυρήξω τον νικητή, αν βέβαια παρέχει ο αντιπρόσωπος demo μηχανάκια.
Ο κύβος ερρίφθη λοιπόν. Πάμε παρακάτω. Κοιτάζω στον thomann για crossovers, βλέπω κάποια μηχανάκια που κάνουν μόνο τη δουλειά του κροσαρίσματος ( με την ευκαιρία, κοιτάζω για stereo τρίδρομο ώστε να είναι έτοιμο να υποστηρίξει subs στο μέλλον και για αρχή να κόψω με low cut συχνότητες που στο σαλόνι μου δεν αναπαράγονται, άρα να μη ζορίζω άσκοπα τον ενισχυτή, σωστό? ), βλέπω και κάποια που κάνουν τη δουλειά του DSP, μέχρι και μηχανάκι με FIR βλέπω ότι υπάρχει. Αρχικά δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι ακριβό, σκέφτομαι να παίξω στη χαμηλή κατηγορία μέχρι 100€ καθώς έχω να πάρω σετ καλωδίων xlr, υλικά απορρόφησης και να πάνε τα ηχεία για έλεγχο και μετρήσεις στον Πέτρο για να βρούμε το ιδανικό σημείο κρος.
Δώστε μου λοιπόν τα φώτα σας για το μηχανάκι που να πάρω στην αρχή, όσο και για ένα καλύτερο για το μέλλον ( μέχρι 500€ που κάνει αυτό που έχει λειτουργία FIR ).
Εννοείται πως στη συνέχεια θα τσεκάρω για subs και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα svs τα 12άρια, αλλά δεν ξέρω που να τα χωρέσω. Απο την άλλη, ενώ τα Templor T10 είναι πιο άνετα στη τοποθέτηση λόγω μεγέθους, θέλω να ψωνίσω μια και καλή κάτι που θα με καλύψει.
π.χ. αυτό είναι το μηχάνημα που υποστηρίζει FIR:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Καλημερούδιααααα!!! Τελικά κατόπιν σχετικά ωρίμου σκέψης και επειδή τη πάτησα μια φορά με τα Genelec, δεν τη ξαναπατάω δεύτερη, σήμερα πάω να παραλάβω τον αδερφούλη τελικό 4BST!! Ήμουν ανάμεσα σε αυτον και στη λύση των πλατών hypex που προτείνει ο Κώστας, αλλά σκέφτηκα τόσο την αξιοπιστία του μηχανήματος ( για να χαλάσει Bryston πρέπει να γίνει πολύ χοντρή μ@λακία ), όσο και τη μεταπωλητική αξία στη περίπτωση που το αποτέλεσμα δεν μου αρέσει αφού ένας Bryston φεύγει για πλάκα ( στη πργματικότητα καλύπτομαι προς το παρόν απο την ισχύ του δικού μου τελικού ). Edit: μη μπουρδολογώ, είναι και το κατάλοιπο της χαϊεντίλας μου και της λατρείας για τους Bryston, αλλά σκέφτηκα περισσότερο τα παραπάνω. Επίσης, μπορώ μελλοντικά να κάνω σύγκριση με πλάτες Hypex και να ανακυρήξω τον νικητή, αν βέβαια παρέχει ο αντιπρόσωπος demo μηχανάκια.
Ο κύβος ερρίφθη λοιπόν. Πάμε παρακάτω. Κοιτάζω στον thomann για crossovers, βλέπω κάποια μηχανάκια που κάνουν μόνο τη δουλειά του κροσαρίσματος ( με την ευκαιρία, κοιτάζω για stereo τρίδρομο ώστε να είναι έτοιμο να υποστηρίξει subs στο μέλλον και για αρχή να κόψω με low cut συχνότητες που στο σαλόνι μου δεν αναπαράγονται, άρα να μη ζορίζω άσκοπα τον ενισχυτή, σωστό? ), βλέπω και κάποια που κάνουν τη δουλειά του DSP, μέχρι και μηχανάκι με FIR βλέπω ότι υπάρχει. Αρχικά δεν θα ήθελα να πάω σε κάτι ακριβό, σκέφτομαι να παίξω στη χαμηλή κατηγορία μέχρι 100€ καθώς έχω να πάρω σετ καλωδίων xlr, υλικά απορρόφησης και να πάνε τα ηχεία για έλεγχο και μετρήσεις στον Πέτρο για να βρούμε το ιδανικό σημείο κρος.
Δώστε μου λοιπόν τα φώτα σας για το μηχανάκι που να πάρω στην αρχή, όσο και για ένα καλύτερο για το μέλλον ( μέχρι 500€ που κάνει αυτό που έχει λειτουργία FIR ).
Εννοείται πως στη συνέχεια θα τσεκάρω για subs και η αλήθεια είναι ότι μου αρέσουν τα svs τα 12άρια, αλλά δεν ξέρω που να τα χωρέσω. Απο την άλλη, ενώ τα Templor T10 είναι πιο άνετα στη τοποθέτηση λόγω μεγέθους, θέλω να ψωνίσω μια και καλή κάτι που θα με καλύψει.
π.χ. αυτό είναι το μηχάνημα που υποστηρίζει FIR:
Αυτό που ζητάς θα κάνει αρκετά παραπάνω πράγματα από απλό διαχωρισμό και μοίρασμα συχνοτήτων. Αρχικά θα είναι αναλογικοψηφιακός μετατροπέας. Στην συνέχεια, στο ψηφιακό επίπεδο, θα κάνει όλοι την επεξεργασία του σήματος, ενώ θα ακολουθεί η ψηφιοαναλογική μετατροπή πριν την έξοδο.
Καλό θα ήταν να πας σε ποιο αξιόπιστη, με σταθερό περιβάλλον λειτουργίας, συσκευή.
Το T-racks που κοιτάς κοστίζει 600 ευρώ. Αυτό εδώ, με ψηφιακές εισόδους επιπλέον, καθώς και ισορροπημένες και ανισόρροπες είσοδο-εξόδους κοστίζει μόλις 70 ευρώ παραπάνω, με την γνωστή αξιοπιστία.
https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-4x10-hd
 
Last edited:


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Νομίζω ότι το dcx 2496 της behringer είναι μια πάρα πολύ καλή λύση γι'αυτό που θες να κάνεις.
Τώρα τα fir δεν τα ξέρω αλλά μ'αυτό το μηχανάκι κάνεις παπάδες απ'ότι λένε.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αυτό που ζητάς θα κάνει αρκετά παραπάνω πράγματα από απλό διαχωρισμό και μοίρασμα συχνοτήτων. Αρχικά θα είναι αναλογικοψηφιακός μετατροπέας. Στην συνέχεια, στο ψηφιακό επίπεδο, θα κάνει όλοι την επεξεργασία του σήματος, ενώ θα ακολουθεί η ψηφιοαναλογική μετατροπή πριν την έξοδο.
Καλό θα ήταν να πας σε ποιο αξιόπιστη και με σταθερό περιβάλλον λειτουργίας συσκευή.
Το T-racks που κοιτάς κοστίζει 600 ευρώ. Αυτό εδώ, με ψηφιακές εισόδους επιπλέον, καθώς και ισορροπημένες και ανισόρροπες είσοδο-εξόδους κοστίζει μόλις 70 ευρώ παραπάνω, με την γνωστή αξιοπιστία.
https://www.minidsp.com/products/minidsp-in-a-box/minidsp-4x10-hd
Άρα, δεν το γλυτώνουμε το Minidsp! Για κάτι φτηνό στη μέχρι 100€ κατηγορία για τους πρώτους μήνες χρήσης και μόνο για διαχωρισμό συχνοτήτων; Είπαμε να κάνουμε το χόμπι μας, αλλά έχουν πλακώσει παραγγελίες στη δουλειά και χρειαζόμαστε τα κεφάλαια! :D
Νομίζω ότι το dcx 2496 της behringer είναι μια πάρα πολύ καλή λύση γι'αυτό που θες να κάνεις.
Τώρα τα fir δεν τα ξέρω αλλά μ'αυτό το μηχανάκι κάνεις παπάδες απ'ότι λένε.
αυτό ηταν απο τα πρώτα μηχανήματα που πήρε το μάτι μου όταν συνέταξα αυτό το thread, η αλήθεια είναι.

Btw, ο υπολογιστής μου κάνει μια χαρά τη διαδικασία του dsp ( τουλάχιστον μέχρι τα 192KHZ που τον έχω δοκιμάσει ), άρα τουλάχιστον για αρχή δεν είναι απαραίτητο να κάνει τη δουλειά το νέο μηχανάκι. Απλά είδα το χαρακτηριστικό στο the t.racks και μου έκανε εντύπωση, αν και διάβασα τεστ που λέει ότι ο ανεμιστήρας του ακούγεται και αυτό δεν θα το ήθελα με τίποτα ( δεν έκανα fanless το nuc μου για να ακούω τον ανεμιστήρα του προσέσορα! )
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Άρα, δεν το γλυτώνουμε το Minidsp! Για κάτι φτηνό στη μέχρι 100€ κατηγορία για τους πρώτους μήνες χρήσης και μόνο για διαχωρισμό συχνοτήτων; Είπαμε να κάνουμε το χόμπι μας, αλλά έχουν πλακώσει παραγγελίες στη δουλειά και χρειαζόμαστε τα κεφάλαια! :D
Αυτό εδώ με 25 ευρώ συν έναν μετασχηματιστή 20 ευρώ και αν θες και σασί άλλα 25. Συν διακόπτη και ledaki.
https://www.audiophonics.fr/en/ampl...2200hz-24dboct-class-a-2-channels-p-9945.html
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
επειδή τη πάτησα μια φορά με τα Genelec, δεν τη ξαναπατάω δεύτερη
Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα αυτό, αν δεν σου κάνει κόπο πες με λίγα λόγια τι εννοείς. Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Επειδή δεν το έχω παρακολουθήσει το θέμα αυτό, αν δεν σου κάνει κόπο πες με λίγα λόγια τι εννοείς. Ευχαριστώ.
Τότε που είχαν βγει κάποια genelec σε αγγελία, ενώ τα ήθελα και είχα ψηθεί, δεν τα πήρα καθώς ήταν δύσκολη συγκυρία ( πρώτη καραντίνα ) και μπορούσα μόνο με πώληση των μηχανημάτων που έχω. Το σύστημα πουλήθηκε κι εγώ έκτοτε αναρωτιέμαι πόσο μεγάλη μ@λακία έκανα που δεν τα πήρα. Όταν λοιπόν είδα την αγγελία του συστήματος με τον Bryston και ενώ πριν λίγες ημέρες σκεφτόμουν να έβρισκα έστω τον 3BST για δοκιμή, ψήθηκα μεν, αλλά κρατήθηκα αρχικά με το σκεπτικό της λύσης των Hypex. Αφού το σκέφτηκα όμως λίγο παραπάνω, συνειδητοποίησα ότι αν δεν έπαιρνα τον τελικό, θα χτυπούσα πάλι το κεφάλι μου στον τοίχο ( δεν βγαίνουν κάθε μέρα Bryston για πώληση και ειδικά οι 4Β ).
Απο την άλλη, θα μπορούσα να επένδυα το ποσό σε ένα high end καλώδιο :p :p :p

χιχιχιχιχι
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Τότε που είχαν βγει κάποια genelec σε αγγελία, ενώ τα ήθελα και είχα ψηθεί, δεν τα πήρα καθώς ήταν δύσκολη συγκυρία ( πρώτη καραντίνα ) και μπορούσα μόνο με πώληση των μηχανημάτων που έχω. Το σύστημα πουλήθηκε κι εγώ έκτοτε αναρωτιέμαι πόσο μεγάλη μ@λακία έκανα που δεν τα πήρα. Όταν λοιπόν είδα την αγγελία του συστήματος με τον Bryston και ενώ πριν λίγες ημέρες σκεφτόμουν να έβρισκα έστω τον 3BST για δοκιμή, ψήθηκα μεν, αλλά κρατήθηκα αρχικά με το σκεπτικό της λύσης των Hypex. Αφού το σκέφτηκα όμως λίγο παραπάνω, συνειδητοποίησα ότι αν δεν έπαιρνα τον τελικό, θα χτυπούσα πάλι το κεφάλι μου στον τοίχο ( δεν βγαίνουν κάθε μέρα Bryston για πώληση και ειδικά οι 4Β ).
Απο την άλλη, θα μπορούσα να επένδυα το ποσό σε ένα high end καλώδιο :p :p :p

χιχιχιχιχι
Οκ κατάλαβα. Νόμιζα ότι τα πήρες και είχε προβλήματα. Thanks.
Υπάρχει μια θεωρία που λέει αν δεν σου βγαίνει κάτι εύκολα μη το πιέζεις. Μάλλον σε καλό σου βγήκε καθώς πήρες αυτό που εξ αρχής ήθελες. :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
νταξ' εισαι μοιοψηφια.. (@Astronaut Jr. )
προσωπικα θα ξεκαθαριζα τι ακριβως επιθυμω και θα οδευα προς τα εκει (στον χρονο του ο καθενας).
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
μονο εγω δε καταλαβα τι εγινε!; 🐒
πηρες τον Πριξτον.. ο Γουιζι θα σου στειλει καλωδιο... και πσαχνεις επεκσεργαστη ;!
με τα ηχεια τι εκανες!;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
μονο εγω δε καταλαβα τι εγινε!; 🐒
πηρες τον Πριξτον.. ο Γουιζι θα σου στειλει καλωδιο... και πσαχνεις επεκσεργαστη ;!
με τα ηχεια τι εκανες!;
Tα ηχεία ( να δούμε πότε θα είναι εφικτό βέβαια ), θα πάνε στον Πέτρο για να τα μετρήσει, να βρούμε το ιδανικό σημείο κρος, οπότε θα φύγει το παθητικό κρος και θα τα οδηγήσουν κροσαρισμένοι οι τελικοί. Λίγο υπερβολή μεν ( όπως σωστά παρατήρησε ο Πέτρος, το σκέφτηκα κι εγώ ) 250 βατ να οδηγούν ένα τουίτερ, αλλά ο σκοπός ήταν να βρω ένα δίδυμο τελικό. Και τον βρήκα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Κάνε το Κρος μέσω pc και βγάλε 4 εξόδους από το πισι σου, για αρχή.

Ειδάλλως mini dsp για να έχεις και Ντιράκ.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κάνε το Κρος μέσω pc και βγάλε 4 εξόδους από το πισι σου, για αρχή.

Ειδάλλως mini dsp για να έχεις και Ντιράκ.
για Minidsp μιλάμε γι'αυτό που πόσταρε ο Πέτρος πια, καθώς ο SHD βγάζει μόνο 4 εξόδους και εγώ θα χρειαστώ 6 ( 4 για τους δορυφόρους και δύο για τα subs που θα μπουν μελλοντικά, να μη πηγαίνω το σήμα στα subs, το φέρνω πίσω για να κροσαριστεί για τους τελικούς και γενικότερα επικρατεί ένα χάος ). Αν και αρχικά λέω να βάλω ένα φτηνό κροσόβερ να ξεκινήσω, πως γίνεται να βγάλει 4 εξόδους το pc? Προς το παρόν έχω ένα δικάναλο dac ( smsl m500 ).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Στο πισι όλα γίνονται, θες μια πολυκαναλη κάρτα ήχου και σοφτγουερ θα βρεις.
Φυσικά θα ακούς τα ντακ της κάρτας.

Στην περίπτωση minidsp θα ακούς τα ντακ του μινιντιεσπι.

Το δικό σου ντακ το δικάναλο είναι για λε πουλ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top