Μετατροπή παθητικού ηχείου σε ενεργό - αξίζει το κόπο;

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.641
ο πυκνωτης θα αλλαξει τη φαση του μεγαφωνου ετσι και αλλιως.
εγω δεν εβαλα καθολου.
θα εβαζα ισως καποια διαταξη διορθωσης εμπεδησης (που ειναι παραλληλες) αλλα τελικα δεν χρειαζεται , δεν χαμπαριαζει ο ncore απο τετοια φορτια.
ο κινδυνος του dc ειναι υπαρκτος , αλλα θεωρω οτι ειναι αρκετα καλη υλοποιηση για να εχει τετοιες πιθανοτητες.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
1583226338729.png


Σχέδιο δεν υπάρχει, εδώ καλά καλά δεν λέει η εταιρεία που κροσάρει. Πήρα απάντηση "στο περίπου".
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
View attachment 155809

Σχέδιο δεν υπάρχει, εδώ καλά καλά δεν λέει η εταιρεία που κροσάρει. Πήρα απάντηση "στο περίπου".
Το κροσσοβερ ειναι πολυ απλο και με σχετικα καλα υλικα.Φαινεται για 1ης ταξης μπασσα και 2ης πριμα.Αλλαξε τον πυκνωτη στο τουιτερ και θα παιξει σιγουρα καλυτερα.Ισως χρειαστει βεβαια να μεγαλωσεις ελαφρως και την αντισταση του τουιτερ που θα εχει στη σειρα.Ελαχιστος κοπος ομως μπροστα στον Γολγοθα της μετατροπης...

Η γνωμη μου ειναι τζαμπα ο κοπος.Εκτος αν θελετε να παιξετε οποτε παω πασσο
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.641
η να παρεις μετρησεις πιο πριν , να το βαλεις σε ενα προγραμμα εξομοιωσης , να μετρησεις τις πραγματικες τιμες των στοιχειων και να φτιαξεις ενα πιο σοβαρο κρος για διδρομο.
ειναι μια λυση αλλα θα σου παρει κανα 2μηνο.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
η να παρεις μετρησεις πιο πριν , να το βαλεις σε ενα προγραμμα εξομοιωσης , να μετρησεις τις πραγματικες τιμες των στοιχειων και να φτιαξεις ενα πιο σοβαρο κρος για διδρομο.
ειναι μια λυση αλλα θα σου παρει κανα 2μηνο.
αν φτάσω στο σημείο να έχω όλα αυτά τα δεδομένα διαθέσιμα, τότε μπορώ να εφαρμόσω τις ρυθμίσεις και σε ένα ενεργό κροσόβερ. Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορώ να έχω τις μετρήσεις ή τουλάχιστον όχι σωστές μετρήσεις.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Ένας πυκνωτής μπορεί να κόψει dc, λίγο πολύ,τι πραγματικά συμβαίνει;
Μπορεί να έχουν κυκλώματα κάποιοι ενισχυτές για προστασία dc,τα οποία μπορεί να έχουν καλό ,μέτριο κακό χρονο αντίδρασης η και καθόλου τέτοιο κύκλωμα... Ένας πυκνωτής βοηθά στο ενδιάμεσο χρονο αντίδρασης; Η στον καθλου εάν π.χ. δεν έχει η δεν λειτουργήσει;θα μπορούσε να τοποθετηθεί πυκνωτής εάν οι δορυφόροι είναι κομμένοι στα 100hz ?για να προστατέψουμε και τα μεγάφωνα (γουφερ?
Οτιδήποτε περάσει προς το tweeter κάτω από 500 Hz απλά το ταλαιπωρεί, χωρίς νόημα. Με έναν αρκετά μεγάλο πυκνωτή εξασφαλίζεις ακριβώς αυτό. Ένα απλό υψηπερατό φίλτρο πρώτης τάξης είναι, όπου δεν θα αφήνει το tweeter να εκτελεί τεράστιες διαδρομές για τα δεδομένα του, αν για κάποιο λόγο περάσει χαμηλή συχνότητα ή κάποιο <<υποπροϊόν>> από τις ενισχυτικές βαθμίδες.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Ένας πυκνωτής μπορεί να κόψει dc, λίγο πολύ,τι πραγματικά συμβαίνει;
Μπορεί να έχουν κυκλώματα κάποιοι ενισχυτές για προστασία dc,τα οποία μπορεί να έχουν καλό ,μέτριο κακό χρονο αντίδρασης η και καθόλου τέτοιο κύκλωμα... Ένας πυκνωτής βοηθά στο ενδιάμεσο χρονο αντίδρασης; Η στον καθλου εάν π.χ. δεν έχει η δεν λειτουργήσει;θα μπορούσε να τοποθετηθεί πυκνωτής εάν οι δορυφόροι είναι κομμένοι στα 100hz ?για να προστατέψουμε και τα μεγάφωνα (γουφερ?
τα γουφερ δεν παθαίνουν κάτι από μερικά mv
αν όμως ακούγονται τσαφ τσουφ κατά το άνοιγμα κλείσιμο
τότε θέλει κύκλωμα καθυστέρησης γιατί ο πυκνωτής που θα
χρειάζονταν θα είχε τερατια χωρητικότητα
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Η τοποθετηση ηταν γενικη δεν αναφερθηκα για τουιτερ ουτε για ανοιγματα, διαρροες dc,κατα τη λειτουργια,για καποιο λογο βραχυκυλωμα τρανιστορ κατι τελοςπαντων,...
Ο πυκνωτης δηλαδη τι κανει σε τετοια διαρροη;
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Η τοποθετηση ηταν γενικη δεν αναφερθηκα για τουιτερ ουτε για ανοιγματα, διαρροες dc,κατα τη λειτουργια,για καποιο λογο βραχυκυλωμα τρανιστορ κατι τελοςπαντων,...
Ο πυκνωτης δηλαδη τι κανει σε τετοια διαρροη;
για να βγει σεβαστο dc στην έξοδο πρέπει να πάθη βλάβη ο ενισχυτής.
έχω συνάντηση σε ακραία περίπτωση να καούν ασφάλειες εξοδου (ναι έχει ασφάλειες στην έξοδο)
και να πέραση όλο το dc του τροφοδοτικού 60volt+ στις εξόδους.
ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση ο πυκνωτής σώζει.
είχα 4 γουφερ κάρβουνο δυο σε κάθε ηχείο ενώ το dc δεν πέρασε παραπάνω αφού το σταματησαν
οι πυκνωτές του κροσοβερ σε μιντ και τουιτερ.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Αντίστοιχα... ένα δυνατό τσαφ, που μπορεί να προέλθει ή από άνοιγμα κλείσιμο προ με τον τελικό ΟΝ ή μια στιγμιαία ταλάντωση από επαφή καλωδίου, πυκνωτή τροφοδοτικού, κ.τ.λ. στέλνουν αδιάβαστα τα tweeters, και με κανονικό κροσόβερ, ενώ ίσα που <<γαργαλάν>> τα woofers.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα calculator για high pass μπορούν να δώσουν ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικές τιμές.
Π. χ. Για 100hz 160uf /10 ohm rc filter. Παίζει; οι τιμές της αντίστασης θα επηρεάσουν την εμπέδηση του μεγαφωνου θα μου πεις, που εάν είναι κάτω από το high pass τι μας νοιάζει;.
Θα μου πεις το να χρησιμοποιείς πυκνωτή σε σειρά με το γουφερ του πηδησες τα γκάζια.. Η θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλής αντίστασης με δισαναλογο κόστος και οποίες αλλοιώσεις σε σήμα και ως προς την φασικη μετατοπιση... γιαυτο και δεν χρησιμοποιούνται.
Αρα άνοιγμα τελικού στο τέλος και ανάποδα στα κλεισιματα;
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Δεν έχει νόημα , να μπεί πυκνωτής σε σειρά με το tweeter , έχοντας ενεργό κροςς.
Στα δικά μου που είναι και Unobtainium tweeters, δεν έχω βάλει τίποτα , και δεν ακούγεται και τίποτα , απλά έχω αλλάξει όλους τους ηλεκτρολυτικούς του κροςς, που το μόνο που κάνουν είναι να κόβουν dc. Καμιά 90 κομμάτια.
Δεν έχει περάσει ποτέ τίποτα. Βέβαια η σειρά έναυσης , είναι πάντα προ - κροςς, και μετά τελικοί. Ούτε τσαφ ούτε τσούφ , ποτέ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Τα calculator για high pass μπορούν να δώσουν ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικές τιμές.
Π. χ. Για 100hz 160uf /10 ohm rc filter. Παίζει; οι τιμές της αντίστασης θα επηρεάσουν την εμπέδηση του μεγαφωνου θα μου πεις, που εάν είναι κάτω από το high pass τι μας νοιάζει;.
Θα μου πεις το να χρησιμοποιείς πυκνωτή σε σειρά με το γουφερ του πηδησες τα γκάζια.. Η θα πρέπει να είναι πολύ χαμηλής αντίστασης με δισαναλογο κόστος και οποίες αλλοιώσεις σε σήμα και ως προς την φασικη μετατοπιση... γιαυτο και δεν χρησιμοποιούνται.
Αρα άνοιγμα τελικού στο τέλος και ανάποδα στα κλεισιματα;
απαγορεύεται η αντισταση δια ροπαλου.
θα καταστρέψεις το DF του ενισχυτή.

σκέτος πυκνωτής θα έπρεπε να έχει τεραστια χωρητικότητα με αποτέλεσμα να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί καλη ποιότητα.

δεν ξέρω αν μιλάς θεωρητικά αλλα αν έχεις πρόβλημα πάρε δυο κιτ προστασίας και καθυστέρησης ηχείων.
αυτά καθυστεουν την έξοδο 2-3 sec για να αποφύγουν το τσαφ και επίσης σε περίπτωση βλάβης και ανίχνευση αυξημένου dc τα αποσυνδέουν.

speaker protection delay circuit with dc protection ψάξε στο ebay φτηνά είναι
Δεν έχει νόημα , να μπεί πυκνωτής σε σειρά με το tweeter , έχοντας ενεργό κροςς.
Στα δικά μου που είναι και Unobtainium tweeters, δεν έχω βάλει τίποτα , και δεν ακούγεται και τίποτα , απλά έχω αλλάξει όλους τους ηλεκτρολυτικούς του κροςς, που το μόνο που κάνουν είναι να κόβουν dc. Καμιά 90 κομμάτια.
Δεν έχει περάσει ποτέ τίποτα. Βέβαια η σειρά έναυσης , είναι πάντα προ - κροςς, και μετά τελικοί. Ούτε τσαφ ούτε τσούφ , ποτέ.
ποιο dc ρε Γιάννη κόβουν αφού το ενεργό είναι πριν τους ενισχυτές
δεν ακούγεται τίποτα γιατί οι ενισχυτές έχουν λυμένα αυτά τα θέματα όπως και οι περισσότεροι ενισχυτές.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Μιλάω για dc που ενδεχομένως βγάλει ο προ ρε Γιώργη.
Εννοείται , ότι οι τελικοί είναι οκ και με μηδενισμένο dc offset.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.256
Αν δεν έχεις πυκνωτή στο Τουίτερ, μπορεί να το κάψεις εσύ, με δικά σου λάθη.
Πχ να ανοίξεις τον προ μετά τους τελικούς.

Εγώ χρησιμοποίησα ριμπον επί σειράς ετών χωρίς πυκνωτή, και ποτέ δεν είχα θέμα. Ριμπον λέμε, που το κοιτάς άγρια και κόβεται...

Φυσικά οι ενκορ δε κάνουν ούτε τσαφ ούτε τσουφ, είναι πολύ προσεγμένα στάδια.

Τες πα.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.173
Μία από τα ίδια χωρίς ενκόρ, με SANSUI.
Οταν ανεβάζω τον διακόπτη στο regulator , μετά από λίγο ακούω 4 τσικ που κάνουν τα ρελέ, 1 προενισχυτής , 2 ενισχυτής μπάσων, 3 ενισχυτής μεσαίων 4 ενισχυτής πρίμων. Ούτε τσαφ ούτε τσουφ. Τίποτα. Nada. Niente, nothing.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Τα σανσουι του Γιαννη δε φταρνιζονται ποτε γιατι εχουν καλο ανοσοποιητικο... :laugh:
Μια φορα θα γριπωθουν ομως και τοτε χωρις εμβολιο να δουμε τι θα γινει...θα αρχισει τα oh por dios, no lo creo,....oh my God,i cant believe it.:laugh:
Ναι θεωρητικη γενικα ως προστασια εξτρα για ενα ολοκληρωμενο ηχειο με ολα τα πιθανα προβληματα που φερει...
Σε καθε περιπτωση ενας εξτρα πυκνωτης στα τουιτερ γιατι οχι?πετρο με προλαβες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.336
Reaction score
125.256
Εδώ, πως προτείνει η miniDSP να συνδέσεις τα μηχανάκια τους, τους ενισχυτές και τα μεγάφωνα...
Ωωω κοίτα να δεις που βάζει πυκνωτή πριν το tweeter!!!
https://www.minidsp.com/applications/digital-crossovers/stereo-2-way-xover
Ναι, αυτά που λέμε δω λέει κι εκεί, συμπεριλαμβάνοντας την περίπτωση να στείλεις εσύ μπάσα στο Τουίτερ, δηλαδή ακόμα ένα δικό σου λάθος:

This will help to protect the tweeter from any turn-on and turn-off surges from the amplifier, or if you accidentally send low frequency test signals to it.

Άλλα πιθανά δικά σου λάθη είναι να ανοιγοκλείνεις την πηγή ενώ έχεις σηκώσει το βολιουμ, να βαζοβγαζεις ιντερκονεκτ, και γενικά να κάνεις ένα σωρό αηδιες. Τυπικά ο χρήστης φταίει.

Βασικά απαγορεύεται δια ροπάλου το σμπατ σμπουτ από τον ενισχυτή. Αν έχεις τέτοια σματ στα ηχεία, βάλε πυκνωτή. Αμφίβολο αν θα σε σώσει, αφού μιλάμε για φίλτρο με μια πολύ ήπια κλίση 8 ντεσιμπελ ανά οκταβα..
 
Last edited:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.208
Ναι, αυτά που λέμε δω λέει κι εκεί, συμπεριλαμβάνοντας την περίπτωση να στείλεις εσύ μπάσα στο Τουίτερ, δηλαδή ακόμα ένα δικό σου λάθος:

This will help to protect the tweeter from any turn-on and turn-off surges from the amplifier, or if you accidentally send low frequency test signals to it.

Άλλα πιθανά δικά σου λάθη είναι να ανοιγοκλείνεις την πηγή ενώ έχεις σηκώσει το βολιουμ, να βαζοβγαζεις ιντερκονεκτ, και γενικά να κάνεις ένα σωρό αηδιες. Τυπικά ο χρήστης φταίει.

Βασικά απαγορεύεται δια ροπάλου το σμπατ σμπουτ από τον ενισχυτή. Αν έχεις τέτοια σματ στα ηχεία, βάλε πυκνωτή. Αμφίβολο αν θα σε σώσει, αφού μιλάμε για φίλτρο με μια πολύ ήπια κλίση 8 ντεσιμπελ ανά οκταβα..
Ναι μα αυτά ισχύουν. Για ποιο λόγο να πουν κάτι άλλο.
Αν κόψεις και 2 dbια από τα 8 θα είσαι ΟΚ.:)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.877
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top