Πότε χρειάζονται οι ακίδες στα ηχεία?



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Ενισχυτής ο Α1000 της musical fidelity 2Χ50 σε κλάση Α, εξαιρετικός, πεντακάθαρος και επαρκέστατος για να κουνήσει τα millenium II χωρίς ζόρι σε στάθμες οικιακής ακρόασης.
Το "σε στάθμες οικιακής ακρόασης" σώζει την πρόταση.

Γενικώς μιλώντας :
Τα 50 βατ είναι ισχύς για τουιτερ για ηχείο οικιακής χρήσης.

Μπορώ να ανεβάσω άπειρα παραδείγματα μικρών ενεργών ηχείων με ενισχυτή για το τουιτερ >50 βατ, ενώ μπορώ να σου δείξω και ωραία βαρβατα ηχεία με πολύ μεγαλύτερης ισχύος ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια για τα τουιτερ, από 150 βατ και πάνω όλα.
Μόνο για το τουιτερ.

Ενδεικτικά παραδείγματα μικροσκοπικών ηχειων:




Η λίστα είναι τερατώδης.
Υπ'οψιν πως τα ανωτέρω δεν έχουν απώλειες παθητικού Κρος, δηλαδή έχουν καθαρά τουλάχιστον 50 βατ μόνο για το μεγάφωνο του τουιτερ.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.829
Reaction score
10.048
Είδα ότι έβαλες αγγελία τον ενισχυτή. Με τί σκέφτεσαι να τον αντικαταστήσεις;
 

Μηνύματα
74
Reaction score
34
Είδα ότι έβαλες αγγελία τον ενισχυτή. Με τί σκέφτεσαι να τον αντικαταστήσεις;
Να σου πω την αλήθεια δεν εχω σκεφτεί κατι.εχεις κατι στο μυαλο σου?
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Αυτό το οικονομικό δίδρομο τζενελεκ


Έχει 150 βατ στο τουιτερ, όσα και το τριδρομο dynaudio


Ενώ το μεγάλο Άνταμ που είναι 4 δρόμων, έχει 250 βατ ενισχυτή μόνο για το τουιτερ:


Στο σωτήριο έτος 2021 μετά Χριστόν, που οι ενισχυτές μεγάλης ισχύος είναι πλέον προσιτοί και εξαιρετικών επιδόσεων, η αναφορά και μόνο ενισχυτικών σταδίων τέτοιας ποταπούς ισχύος για πλήρη οδήγηση παθητικού οικιακού ηχείου, μου προκαλεί γέλιο μετά δακρύων.
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
@costas EAR ε και για ενα μιντ-γουφερ 5"-6" κανουν τα 50 βατ... 🐒
Και τα 20 βατ φτάνουν, αρκεί να μην υπάρχει παθητικό Κρος και να μιλάμε για ενεργή πολυενισχυση, όπου έχουμε ένα ενισχυτικό στάδιο για την οδήγηση μόνο ενός μεγάφωνου υψηλής ευαισθησίας στο εύρος λειτουργίας του.

Τα δεδομένα είναι εντελώς διαφορετικά όταν μιλάμε για παθητική οδήγηση διδρομου ή τριδρομου ηχείου με πολύπλοκο παθητικό Κρος.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Α, δεν το είδα. Καλύτερα. Πάμε για ενεργά.
Ναι! Νέο θέμα!
Εχεις αυτον τον ταλιμπαν τον @costas EAR παιδι μου, τους πειθει μεσα σε καμμια δεκαρια ποστ πια. Δε θελει παραπανω.
Μονο ο @Astronaut Jr. του εχει ξεφυγει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Να πω εγώ τώρα κάτι και ας βαράτε όσο θέτε. Ο Anthem AV που έχω στο πολυκάναλο που παίζει μόνιμα δίνει 75 watt ανά κανάλι. Ποτέ δεν έχει πάει στο 0. Ποτέ, δεν μπορώ. Στα 6-7 χρόνια που τον έχω αν θυμάμαι καλά αντε να πήγε 1-2 μέχρι το - 10. Κατά 95% παίζει max στο - 20. Ποιός ο λόγος να πάω στα 150 watt πχ; Το Sub έχει δικό του 650watt.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εχεις αυτον τον ταλιμπαν τον @costas EAR παιδι μου, τους πειθει μεσα σε καμμια δεκαρια ποστ πια. Δε θελει παραπανω.
Μονο ο @Astronaut Jr. του εχει ξεφυγει.
Καλά, μη παίρνεις και όρκο! Με έχει πείσει 101% για τη σπουδαιότητα των ενεργών! Απλά βρήκα ευκαιρία να κάνω τις δικές μου χαριτωμενιές, σχεδόν εκ του ασφαλούς απο οικονομικής άποψης. ;)
Ουσιαστικά όμως, ακολουθώ αυτά που έχω μάθει απο τον Κώστα. Όξω τα καλώδια, όξω τα κρος, κροσαρισμένοι ενισχυτές, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ασπάζομαι το dsp και το eq. Και βέβαια, εν αρχή ην ο χώρος.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Alex, σε ποια ηχεια καταληγουν ? ή για τι κρος και διαστασεις μεγαφωνων;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.665
Να πω εγώ τώρα κάτι και ας βαράτε όσο θέτε. Ο Anthem AV που έχω στο πολυκάναλο που παίζει μόνιμα δίνει 75 watt ανά κανάλι. Ποτέ δεν έχει πάει στο 0. Ποτέ, δεν μπορώ. Στα 6-7 χρόνια που τον έχω αν θυμάμαι καλά αντε να πήγε 1-2 μέχρι το - 10. Κατά 95% παίζει max στο - 20. Ποιός ο λόγος να πάω στα 150 watt πχ; Το Sub έχει δικό του 650watt.
Όσο πιο πολλά ηχεία, τόσο μειώνεται η απαίτηση ισχύος για το καθένα από αυτά ώστε να βγει ικανοποιητική στάθμη.

Οι απαιτήσεις ισχύος (και Μαξ εσπιελ) σε πολυκαναλα σεταπ είναι εξόχως μικρότερες από ότι σε δικάναλο, για την ίδια τελική στάθμη στην θέση ακρόασης.

Με 13 δορυφόρους που έχω, ξέρεις πόσα ντεσιμπέλ παραπάνω βγαίνουν από ότι με 2; από δεκαφεύγα έως καμιά κοσαριά..
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
οπως αναφερει και ο EAR πιο πανω ειναι θεμα crossover...
ενα παραδειγμα: με ενισχυτή 100 βατ σε διδρομο(δυο μεγαφωνων) δεν ειχα προβλημα, σε 3 δρομο 4ρων μεγαφωνων... πληρης ανεπαρκια οδηγησης (edit : ή ανεπαρκεια πλήρους συνολικής οδηγησης πιο σωστά) ... γιατι δεν τα εχω παρατησει να γινω βασίλισσα... δεν κσερω... 🐒
σσ: 90-100 βατ σε 8 ωμ ... 160-180 στα 4 ωμ.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.688
Όσο πιο πολλά ηχεία, τόσο μειώνεται η απαίτηση ισχύος για το καθένα από αυτά ώστε να βγει ικανοποιητική στάθμη.

Οι απαιτήσεις ισχύος (και Μαξ εσπιελ) σε πολυκαναλα σεταπ είναι εξόχως μικρότερες από ότι σε δικάναλο, για την ίδια τελική στάθμη στην θέση ακρόασης.

Με 13 δορυφόρους που έχω, ξέρεις πόσα ντεσιμπέλ παραπάνω βγαίνουν από ότι με 2; από δεκαφεύγα έως καμιά κοσαριά..
Οπότε σε μικρά δωμάτια (20m2 - 25m2) με πολυκάναλα συστήματα τα 150watt στο woofer (ίσως και τα 90watt??) να είναι πολλά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.221
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top