Γιατί οι AVR's έχουν τόσο χαμηλό SINAD?

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ασπάστηκες τη nearfield ακρόαση;
όχι, απλά δεν έφταναν τα καλώδια του λάπτοπ να έρθει κοντύτερα στη θέση ακρόασης γι' αυτό και έγραψα "για λόγους ευκολίας". ήταν αδύνατο να έρθει κοντύτερα στο καναπέ. και δε θα μπορούσα να το χειριστώ.
Με άλλα λόγια ΔΕ μπορούσα να κάνω μέτρηση αλλιώς..
ΑΝ θέλω ν' ακούσω σε αποστάσεις κάτω του μέτρου που απαιτείται ..ορθοπαιδικό κολάρο για να κεντράρω το sweetspot προτιμώ να μην ακούσω..
τζάμπα χαρήκατε δηλαδή! :rofl:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.630
Reaction score
80.624
Αν συνεχίσουμε την συζήτηση θα παραδεχτείς κι άλλα. ;)

Για να το κλείσουμε επιτέλους, αν έλεγες από την αρχή πως ήσουν nearfield όπως ο @Petros_Dalipis, και όχι στην κανονική σου θέση, βγάζοντας ουσιαστικά τον χώρο και το RT60 από την εξίσωση, ίσως να μην γινόταν όλη αυτή η συζήτηση. Ίσως να γινόταν σε άλλο ύφος.

Αλλά και το 25/25 είναι κάπως και αυτό....αν έβαζες 10/10 και έλεγες πως σταματάς εδώ για να μην κάνεις ζημιά, θα ήσουν ακόμα πιο σωστός.

Το πείραμα αυτό όμως δεν σε κάνει Golden Ear, ούτε δίνει ΤΗΧ certification στο σύστημά σου.
Όταν έκανα εγώ το πείραμα δεν είχα κανέναν καημό να το τερματίσω. Ποια η διαφορά δηλαδή αν το δυναμικό εύρος στον χώρο μου είναι 74, 78 ή 82db?
Πάντως σίγουρα δεν είναι 120db, όπως ψευδώς νομίζουν κάποιοι. Το Redbook είναι υπεραρκετό, το βινύλιο σε εμένα είναι ανεπαρκές. Σε κάποιους μπορεί και να είναι επαρκέστατο, αν έχουν ψηλο RT60 ή θόρυβο περιβάλλοντος.

Αυτό είναι το μάθημα της ημέρας.

Δεν υπήρχε λοιπόν κανένας λόγος να μην ενημερώσεις για τις πραγματικές συνθήκες του πειράματος.
(θέλει δουλίτσα ακόμα, πες και πως έγερνες προς το ηχείο στο σιγανό πέρασμα :tongue: )
Δεν παίρνεις κάποιο βραβείο αποκρύπτοντας τα δεδομένα.
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
ΑΝ θέλω ν' ακούσω σε αποστάσεις κάτω του μέτρου που απαιτείται ..ορθοπαιδικό κολάρο για να κεντράρω το sweetspot προτιμώ να μην ακούσω..
Γιατί απαιτείται κολάρο; Τί διαστρευλομένη άποψη έχεις; Μόνος σου το σκέφτηκες ή το είδες πουθενά γραμμένο;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Αν συνεχίσουμε την συζήτηση θα παραδεχτείς κι άλλα. ;)

Για να το κλείσουμε επιτέλους, αν έλεγες από την αρχή πως ήσουν nearfield όπως ο @Petros_Dalipis, και όχι στην κανονική σου θέση, βγάζοντας ουσιαστικά τον χώρο και το RT60 από την εξίσωση, ίσως να μην γινόταν όλη αυτή η συζήτηση. Ίσως να γινόταν σε άλλο ύφος.

Αλλά και το 25/25 είναι κάπως και αυτό....αν έβαζες 10/10 και έλεγες πως σταματάς εδώ για να μην κάνεις ζημιά, θα ήσουν ακόμα πιο σωστός.

Το πείραμα αυτό όμως δεν σε κάνει Golden Ear, ούτε δίνει ΤΗΧ certification στο σύστημά σου.
Όταν έκανα εγώ το πείραμα δεν είχα κανέναν καημό να το τερματίσω. Ποια η διαφορά δηλαδή αν το δυναμικό εύρος στον χώρο μου είναι 74, 78 ή 82db?
Πάντως σίγουρα δεν είναι 120db, όπως ψευδώς νομίζουν κάποιοι. Το Redbook είναι υπεραρκετό, το βινύλιο σε εμένα είναι ανεπαρκές. Σε κάποιους μπορεί και να είναι επαρκέστατο, αν έχουν ψηλο RT60 ή θόρυβο περιβάλλοντος.

Αυτό είναι το μάθημα της ημέρας.

Δεν υπήρχε λοιπόν κανένας λόγος να μην ενημερώσεις για τις πραγματικές συνθήκες του πειράματος.
(θέλει δουλίτσα ακόμα, πες και πως έγερνες προς το ηχείο στο σιγανό πέρασμα :tongue: )
Δεν παίρνεις κάποιο βραβείο αποκρύπτοντας τα δεδομένα.
όχι, απλά δεν έφταναν τα καλώδια του λάπτοπ να έρθει κοντύτερα στη θέση ακρόασης γι' αυτό και έγραψα "για λόγους ευκολίας". ήταν αδύνατο να έρθει κοντύτερα στο καναπέ. και δε θα μπορούσα να το χειριστώ.
Με άλλα λόγια ΔΕ μπορούσα να κάνω μέτρηση αλλιώς..
ειλικρινά τώρα?
τα 30 εκ είναι το πρόβλημα σου??
Εδώ αρχικά με "χρεωσες" +4,5-6db θορύβου για να επιβεβαιώσεις ότι το σύστημα μου δε τα λέει, έδωσες θόρυβο με κανονικές συνθήκες σε σχέση με το απόλυτο κυκλοφορικό τίποτα της απαγόρευσης που ρίχνει το θόρυβο σε συνθήκες πόλης τουλάχιστον άλλα 2-3db καιμ λίγα λέω, και πειράχτηκες επειδή η μέτρηση μου δεν είχε τη πλάτη μου κολλημένη στο καναπέ?
σοβαρά τώρα??
τα 30 περίπου εκατοστά στα 235 ήταν το πρόβλημα??
τι άλλο θα βρεις ρε ντοκ..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.630
Reaction score
80.624
για να επιβεβαιώσεις ότι το σύστημα μου δε τα λέει
Όταν θα ξεκολλήσεις από αυτό, ίσως καταλάβεις και τα υπόλοιπα.
Δεν με νοιάζει αν το σύστημα σου παίζει 70 ή 80db δυναμικό εύρος. Καθόλου.

Το σύστημα σου είναι αυτό που είναι, έχω δει πολύ χειρότερα.
Μια χαρά λοιπόν.
Η ουσία είναι πως δεν παίζει 100db, και πως πρέπει να είμαστε ειλικρινείς σε αυτά που ανεβάζουμε.

Το πιο σημαντικό κομμάτι του puzzle, που αμφιβάλλω αν κατάλαβες αν και εξηγήθηκε επαρκώς, είναι το RT60
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.411
Reaction score
78.409
τα 30 περίπου εκατοστά στα 235 ήταν το πρόβλημα??
τι άλλο θα βρεις ρε ντοκ..
235 μετράς την υποτείνουσα ή την κάθετη απόσταση?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.889
Reaction score
127.338
Θα σας ανεβάσω μια μέτρηση πάνω από 140 ντεσιμπέλ από τα ηχεία μου, μάλιστα θα παίζει μόνο ένα ηχείο, σκέτο, ούτε σαμπ ούτε τίποτα.

Στα 3cm από το Μιντ, μπορεί να ξεπεράσω και τα 150 ντεσιμπέλ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
235 μετράς την υποτείνουσα ή την κάθετη απόσταση?
υποτείνουσα
Θα σας ανεβάσω μια μέτρηση πάνω από 140 ντεσιμπέλ από τα ηχεία μου, μάλιστα θα παίζει μόνο ένα ηχείο, σκέτο, ούτε σαμπ ούτε τίποτα.

Στα 3cm από το Μιντ, μπορεί να ξεπεράσω και τα 150 ντεσιμπέλ.
θα σου λείπουν άλλα 202 εκ για να φτάσεις τα 205 που πήρα τις μετρήσεις .. τίποτα δηλαδή..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.889
Reaction score
127.338
για να επιβεβαιώσεις ότι το σύστημα μου δε τα λέει,
Λέανδρος, ξεκόλλα.
Δεν χρειάζεται καμία επιβεβαίωση επί τούτου, είναι αυταποδεικτο.
Το "σύστημά" σου είναι χωρίς σαμπ, χωρίς σοβαρή ισοστάθμιση, χωρίς ταργκετ κερβ.
Σε μη dedicated χώρο, με ματ μπογιά για το Έκο φλατερινγκ.
Είναι εξ'ορισμου low fi, δε παίζει ούτε στάθμες αναφοράς, ούτε όλο το φάσμα που προβλέπει το hi-fi.
Μη πας να βγάλεις από τη μύγα ξύγκι, δε βγαίνει.
ΓΤΠ(Κ) όλε σεταπ. Τέλος συζήτησης.
 



Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Πόση διαφορά έχει στην συγκεκριμένη περίπτωση η υποτείνουσα από την κάθετη απόσταση ?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.411
Reaction score
78.409
Πόση διαφορά έχει στην συγκεκριμένη περίπτωση η υποτείνουσα από την κάθετη απόσταση ?
αν μας πει την κάθετη πλευρά θα βγει....αλλιώς δεν μπλέκω με ημιτονοσυνημίτονα τέτοια ώρα :biggrin:
 

Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Επειδή το συνεχίζεις, αν και έκανες βήματα ειλικρίνειας, σου ξαναδείχνω αυτό:

View attachment 203855 View attachment 203854

Εξήγησε μου τώρα πως το έκανες με 200w ενισχυτή.
Σόρυ Μήτσε εδώ σε έχασα.
Τι δουλειά έχει να κάνει η ισχύς του ενισχυτή του?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.889
Reaction score
127.338
Εξήγησε μου τώρα πως το έκανες με 200w ενισχυτή.
Με 256 βατ ροζ θόρυβο, θα έχει 24 ντεσιμπέλ στάθμη πάνω από την αναφερόμενη ευαισθησία του σχεδιαγραγράμματος στο 1 βατ.
Κι αυτή θα είναι στάθμη στο 1μ.

Δε φτάνει αυτή η στάθμη.

Βέβαια, με τόσα βατ σε ροζ θόρυβο, θα ψηθεί κανονικά κάθε μεγάφωνο αυτού του ηχείου, σε ντετε. Στο χιλιοστό του δευτερόλεπτου. Στο πιτς φιτιλι. Καπνοί θα βγουν, σα τα ντουμανια στις κουδούνες των καρναβαλων προ λοκνταουν από τη φωτιά που καίει στο κέντρο και χοροπηδαν αυτοί γύρω γύρω.

Μπουρλότο κανονικό. Θρύψαλα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.630
Reaction score
80.624
Πόση διαφορά έχει στην συγκεκριμένη περίπτωση η υποτείνουσα από την κάθετη απόσταση ?
Αν έκανε μπρος πίσω το σώμα του προς το ηχείο για ακούσει το σιγανό πέρασμα, η απόσταση άνετα πήγαινε και στο 1,5μέτρο. Και πιο κάτω.

Επειδή όμως η συμπεριφορά του είναι ενός τρολ, κρίμα για την ηλικία του, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ούτε γι αυτό. Μπορεί και να πήγε ακόμα πιο κοντά, ή και να χρησιμοποίησε ακουστικά, μόνο και μόνο για να τρολάρει.

Αλλά το ηχείο του με τον ενισχυτή του δεν παίζει ροζ θόρυβο σε αυτήν την στάθμη, για την απόσταση που δηλώνει και για το RT60 του χώρου του. Το βλέπουμε στην μέτρηση.
Τι δουλειά έχει να κάνει η ισχύς του ενισχυτή του?
Στα 2,83V εχει σταθμη 80-83db σε ροζ θόρυβο. Πως θα φτάσει τα 110db περίπου με 200watt ενισχυτή; δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Θελει 500watt++++, και θα γίνει και ζημιά.

(Με πρόλαβε ο Έαρ)
 



Μηνύματα
27.725
Reaction score
26.050
Αν έκανε μπρος πίσω το σώμα του προς το ηχείο για ακούσει το σιγανό πέρασμα, η απόσταση άνετα πήγαινε και στο 1,5μέτρο. Και πιο κάτω.

Επειδή όμως η συμπεριφορά του είναι ενός τρολ, κρίμα για την ηλικία του, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος ούτε γι αυτό. Μπορεί και να πήγε ακόμα πιο κοντά, ή και να χρησιμοποίησε ακουστικά, μόνο και μόνο για να τρολάρει.

Αλλά το ηχείο του με τον ενισχυτή του δεν παίζει ροζ θόρυβο σε αυτήν την στάθμη, για την απόσταση που δηλώνει και για το RT60 του χώρου του. Το βλέπουμε στην μέτρηση.

Στα 2,83V εχει σταθμη 80-83db σε ροζ θόρυβο. Πως θα φτάσει τα 110db περίπου με 200watt ενισχυτή; δεν μου βγαίνουν τα νούμερα. Θελει 500watt++++, και θα γίνει και ζημιά.

(Με πρόλαβε ο Έαρ)
Α οκ . Εντάξει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.027
Μηνύματα
2.885.826
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top