Παρουσίαση συστήματος... PMC

P

PMC

Guest
Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια .....


Λοιπόν...για αρκετά χρόνια (13)είχα τον optoma hd82 για ταινίες με μια απλή οθόνη της da lite 104ιντσων.
κάποια στιγμή πριν από πολύ καιρό έπαψε το τηλεχειριστήριο να έχει επαφή με τον προβολέα όποτε δεν μπορούσα να κάνω την παραμικρή διόρθωση εκτός από το zoom και το focus τα οποία ηταν χειροκίνητα .....
Οταν πριν από δυο χρόνια απευθύνθηκα στην νεα αντιπροσωπεία μου είπαν πως δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι γιατί ο προβολέας ήταν παλιός....
Ενα άλλο θέμα που είχα είναι πως οι 104 ίντσες του Optoma μου φαίνονταν πια λίγες....
Ψαχνοντας να βρω νέο προβολέα γιατί μετά από τόσες προβολές ο Optoma είχε αρχίσει να τα παιζει, κατάλαβα πως από την απόσταση που προβάλω είναι πολύ δύσκολο να πάρω πάνω από 104 ίντσες με συμβατικές λύσεις.

Ένας ultra shorc throw προβολέας θα ήταν μια σύγχρονη λύση και θα μου έδινε παραπάνω μέγεθος στην εικόνα. Το ζητούμενο ήταν οι 120 ίντσες.....

Ο Samsung lsp9t είναι η επιλογή που έκανα .....

1. Ειναι ο μόνος από τους ust προβολείς που μπορεί να ανοίξει αξιοπρεπώς 130 ίντσες Από 30 περίπου cm μακριά.....
2.Είναι DLP . Η εμπειρία μου με τον Optoma ήταν ικανοποιητική , rainbow effect δεν βλέπει κανείς από την οικογένεια μου όποτε όλα μια χαρά.....
3. είναι 4Κ ( με τον τρόπο που είναι )
4. Έχει 20.000ώρες όριο αρίστης λειτουργίας της φωτεινής του πηγής.
5. Ειναι smart.....με ότι αυτό σημαίνει. Σύνδεση με το δυκτιο (WiFi or Ethernet) και .....Netflix, Apple TV, YouTube, cosmote , ertflix, red bull tv .......με απλές γρήγορες και εύκολες κινήσεις μέσω εφαρμογών όλα . ( μπορείς να του βάλεις άπειρες εφαρμογές που τις χειρίζεσαι ολες πανεύκολα από το έξυπνο remote control του προβολεα)
6. Έχει δορυφορικό και επίγειο δεκτή. ( από ένα πρώτο search που έκανα στον δορυφορικό κατεβήκαν περίπου 4000 κανάλια . Τα μισα ελεύθερα τα ανοίγει κανονικά . Για τα κωδικοποιημένα χρειάζεται συνδρομή .....)
7. Η τοποθέτηση δεν θέλει μακριά hdmi τρύπες και βάσεις στο ταβάνι η σε τοίχους.
8. Είναι όμορφος με ωραίο design.
9.Ειναι ΑΘΟΡΥΒΟΣ ( καμία σχέση με ότι ξέρετε ) και μακριά τοποθετημένος από το κεφάλι μου.... ;)
10. Για μένα εύκολα ΦΟΡΗΤΟΣ παρόλο που δεν είναι μικρός η πανάλαφρος , τον βλέπω στο νησι το καλοκαίρι για προβολές στον λευκό τοίχο.....
11.Δεν έχει προβλήματα φωτεινότητας. Μπορεί να προβάλει μέρα μεσημέρι χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα , σε σκοτάδι φυσικά και είναι πολύ καλύτερος .
12. Ο ηχος του είναι υπέροχος , τρισδιάστατος ....πολύ καλυτερος από έναν πολύ καλό ήχο τηλεόρασης. Φυσικά έχει και έξοδο ηχου σε οπτική ίνα ώστε να μπορέσεις να ακούσεις το 5.1 που δίνει στην έξοδο του το Netflix ας πούμε....το οποίο είναι αξιοπρεπέστατο .
13. Η τοποθέτηση του είναι πανεύκολη . Αρκεί να τηρούνται κάποια απλά δεδομένα....
14. μπορεί να παίξεις παιχνίδια η να ανοίξεις εφαρμογές η να δεις τις φωτογραφίες από το κινητό με την λειτουργία mirror....σε άριστη ανάλυση .
15 . Μπορείς να του μιλάς και να εκτελεί εντολές αλλαγής καναλιών η εφαρμογών μέσω της Alexa .
16. Είναι ο μοναδικός μέχρι στιγμής με 3πλο λέιζερ.

και αλλά που δεν έχω ανακαλύψει ακόμα.......


Ο Samsung ως ust προβολέας θέλει και την αντίστοιχη οθόνη .
Μπορεί να προβάλει και σε έναν λευκό και ίσιο τοίχο αλλά μια ειδική οθόνη σίγουρα τον αφήνει να μας χαρίσει ολη την ομορφιά της εικόνας του....


Η τιμη του είναι υψηλή όμως είναι ο μόνος που έχει τριπλό λέιζερ και είναι φουλ από χαρακτηρίστηκα που τον κάνουν μοναδικό. Υπερκαλύπτει 109% το χρωματικό τόξο HDR BT. 2020 , βγάζει 147% dci p3.
( περισσότερα από μετρήσεις όταν θα έρθει ο @Μανώλης Κ. για καλημπραρισμα)






2ED254EB-FF52-4758-A0F2-05FDD2D77DCA.jpeg




AC297895-3653-44A9-B73C-C463E8F92D53.jpeg



Σε 120 ίντσες.....

0A225316-4CA2-40BF-8FE2-B7F4B055D480.jpeg
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Φοβερός και αξιοζήλευτος χώρος, με Χαι εντ επιλογές, τα ηχεία φαίνονται τεράστια σαν τα καινούργια του Κοτσίδη.
Καλές ακροάσεις και προβολές, είσαι Άρχοντας. 😍
 


P

PMC

Guest
Για να χωρέσει οθόνη με 120 ίντσες ανάμεσα στα ηχεία μου έπρεπε να γίνουν καποιες αλλαγές σε όλο το σύστημα έτσι όπως ήταν τοποθετημένο.
Φυσικά οι αλλαγές θεωρητικά θα επέφεραν και βελτιώσεις στον ήχο ....


συνολικα μεταφέρθηκε το δεξί ηχείο 90 πόντους πιο δεξιά . Τώρα τα Ηχεια απέχουν όσο και η θέση ακροασης από τα Ηχεια. 360cm. Έχουμε λοιπόν ισοπλευρο τρίγωνο 360 cm κάθε πλευρά.
Άλλαξε η θέση του επίπλου και το ίδιο το έπιπλο ώστε να πατήσει η οθόνη των 3 μέτρων πάνω του.
Αλλαξε η θέση του καναπέ ο οποίος ήρθε πιο κεντρικά στο τοίχο του δωματιου.
Αλλαξε η θέση των σαμπ τα οποία είναι πάντα κολλητά στον καναπέ .
Το αριστερό σαμπ που ήταν στην γωνία και είχε θέμα σε μια βύθιση στους 30 κύκλους απομακρύνθηκε 60 πόντους από την γωνία και ελπίζουμε να βελτιωθεί και η συμπεριφορά του....το ίδιο μεταφέρθηκε και το δεξί σαμπ.
Τα περιφερειακά Ηχεια απομακρύνθηκαν κατά 80 πόντους από την θεση ακροασης και τοποθετήθηκαν πάνω στης βάσεις τους.
Η διαχυση στο ταβάνι από 6 τεμάχια 60Χ120 ανέβηκε στα 9 τεμάχια 60Χ120
Η απορρόφηση στο πίσω μέρος του καναπέ από 6 τεμάχια 60Χ60 ανέβηκε στα 8 τεμάχια 60Χ60
Η διάχυση ανάμεσα στα Ηχεια μεταφέρθηκε και αυξήθηκε από 2 τεμάχια 60Χ120 έγινε 2τεμαχια αλλά 60Χ180.
Ελευθερώθηκαν οι ενισχυτες και πλέον παιρνουν αέρα από παντού.

Δεν έχουν γίνει ακόμα μετρήσεις οι οποίες θα γίνουν από τον @Μανώλης Κ. μαζι με την ρύθμιση του προβολέα και την νέα ισοσταθμηση που χρειάζεται να γίνει στον τριννοβ......


E228EB14-9B41-4E3E-A622-CDAEED53A13B.jpeg



284D837C-672E-48ED-8FCD-8099DB2227FD.jpeg




F85A7946-3954-47C2-9A47-25D57B0B372C.jpeg







F8533034-51F2-402C-8CCB-40FC4C1E3247.jpeg




BF5F55EE-8634-4EA2-A17D-4FB7C8D4D8DF.jpeg





Υπάρχουν λάθη το ξέρουμε .
ειναι κοινόχρηστο σαλόνι πάνω από ολα.
δουλευουμε με αυτά που έχουμε και παίρνουμε από αυτά που έχουμε το καλύτερο με βάση τις συνθήκες που έχουμε.....
Περιμενω τον Μανώλη να μετρήσουμε και να τοποθετηθεί το καθετί στην τελική του θέση....
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Σοβαρές αλλαγές στις θέσεις των ηχείων και στα βελτιωτικά ήχου. Όλα προς το καλύτερο. Αναμένουμε βελτίωση!!
Αν μπορούσες να φέρεις τον καναπέ 40 εκατοστά πιο μπροστά, θα ήταν μια ακόμα βελτίωση (με σκοπό τα περιφερειακά ηχεία να πάνε πιο πίσω από τη θέση ακρόασης, στις 100-120 μοίρες).
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για να χωρέσει οθόνη με 120 ίντσες ανάμεσα στα ηχεία μου έπρεπε να γίνουν καποιες αλλαγές σε όλο το σύστημα έτσι όπως ήταν τοποθετημένο.
Φυσικά οι αλλαγές θεωρητικά θα επέφεραν και βελτιώσεις στον ήχο ....


συνολικα μεταφέρθηκε το δεξί ηχείο 90 πόντους πιο δεξιά . Τώρα τα Ηχεια απέχουν όσο και η θέση ακροασης από τα Ηχεια. 360cm. Έχουμε λοιπόν ισοπλευρο τρίγωνο 360 cm κάθε πλευρά.
Άλλαξε η θέση του επίπλου και το ίδιο το έπιπλο ώστε να πατήσει η οθόνη των 3 μέτρων πάνω του.
Αλλαξε η θέση του καναπέ ο οποίος ήρθε πιο κεντρικά στο τοίχο του δωματιου.
Αλλαξε η θέση των σαμπ τα οποία είναι πάντα κολλητά στον καναπέ .
Το αριστερό σαμπ που ήταν στην γωνία και είχε θέμα σε μια βύθιση στους 30 κύκλους απομακρύνθηκε 60 πόντους από την γωνία και ελπίζουμε να βελτιωθεί και η συμπεριφορά του....το ίδιο μεταφέρθηκε και το δεξί σαμπ.
Τα περιφερειακά Ηχεια απομακρύνθηκαν κατά 80 πόντους από την θεση ακροασης και τοποθετήθηκαν πάνω στης βάσεις τους.
Η διαχυση στο ταβάνι από 6 τεμάχια 60Χ120 ανέβηκε στα 9 τεμάχια 60Χ120
Η απορρόφηση στο πίσω μέρος του καναπέ από 6 τεμάχια 60Χ60 ανέβηκε στα 8 τεμάχια 60Χ60
Η διάχυση ανάμεσα στα Ηχεια μεταφέρθηκε και αυξήθηκε από 2 τεμάχια 60Χ120 έγινε 2τεμαχια αλλά 60Χ180.
Ελευθερώθηκαν οι ενισχυτες και πλέον παιρνουν αέρα από παντού.

Δεν έχουν γίνει ακόμα μετρήσεις οι οποίες θα γίνουν από τον @Μανώλης Κ. μαζι με την ρύθμιση του προβολέα και την νέα ισοσταθμηση που χρειάζεται να γίνει στον τριννοβ......


View attachment 204044


View attachment 204045



View attachment 204046






View attachment 204043



View attachment 204047




Υπάρχουν λάθη το ξέρουμε .
ειναι κοινόχρηστο σαλόνι πάνω από ολα.
δουλευουμε με αυτά που έχουμε και παίρνουμε από αυτά που έχουμε το καλύτερο με βάση τις συνθήκες που έχουμε.....
Περιμενω τον Μανώλη να μετρήσουμε και να τοποθετηθεί το καθετί στην τελική του θέση....
Σου είχα πει πιο παλιά πως με τόσο μεγάλα ηχεία σε χώρο σαν το δικό σου θα ένιωθα άβολα αν θυμάσαι..
Με αυτές τις μικροαλλάγές που έκανες και άνοιξες λίγο τα ηχεία νιώθω τον χώρο πολύ καλύτερα.. 8-)
Αδιάφορο φυσικά, εσύ και η οικογένεια έχει μόνο σημασία πως νιώθεις αλλά ήθελα να το πω..
Καλύτερα έτσι, σαν να πήραν ανάσα λίγο.
Ελπίζω να μην χάσεις τίποτα από ήχο (αν και δεν το πιστεύω).
Καλή απόλαυση.. :drinks:
 
  • Like
Reactions: PMC


P

PMC

Guest
Σοβαρές αλλαγές στις θέσεις των ηχείων και στα βελτιωτικά ήχου. Όλα προς το καλύτερο. Αναμένουμε βελτίωση!!
Αν μπορούσες να φέρεις τον καναπέ 40 εκατοστά πιο μπροστά, θα ήταν μια ακόμα βελτίωση (με σκοπό τα περιφερειακά ηχεία να πάνε πιο πίσω από τη θέση ακρόασης, στις 100-120 μοίρες).
θα το δούμε . Τώρα είμαστε μόλις 15 πόντους μπροστά......θα μετρήσουμε και αν υπάρχει καλή διαφορα θα το κάνουμε.
 



Μηνύματα
397
Reaction score
446
συγχαρητήρια, φαίνεται εξαιρετικό.
Επίσης, δένει πολύ όμορφα με το χώρο.

Μου κίνησε την περιέργεια το ρακ, μπορείτε να μοιραστείτε πληροφορίες (υλικό, μοντέλο,εταιρεία)
ή/και κάποιο link;

Γύρισα λίγο πίσω (στο thread), αλλά δε βρήκα κάτι.
 
  • Like
Reactions: PMC

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Ωραιότατα όλα Γιάννη. Alternative σαλονάτο home cinema. Γουστάρω! Πότε μπαίνει το έπιπλο;
 
  • Love
Reactions: PMC

P

PMC

Guest
Η οθόνη τι λέει;
Τον προβολέα τον είχα δοκιμασει και στην απλή λευκή οθόνη που έχω πριν έρθει η vividstorm.....
λοιπόν , είναι αυτό που λέμε .....η μέρα με την νύχτα κυριολεκτικά.


Εκτός του ότι είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ.....αμέσως καταλαβαίνεις γιατί κάποιοι από αυτούς Που είχα ρωτήσει επέμεναν σε ειδικη οθόνη.... ( @Kostas Kefalas , @loggeo , @SOCO ,@makis.pol , @Μανώλης Κ. ). Θενκ γιου γκαιζζ!!!

Ειναι πολύ λεπτό υλικό , φαίνεται ευαισθητο, οι ζάρες του διπλώματος φεύγουν μεσα σε λιγα λεπτά από το άνοιγμα.

το κάτω από την οθόνη διχτάκι είναι ηχοπερατο.

740BDBDA-43F5-424D-919B-6AB1D5DA4A1E.jpeg




8146620B-51FA-477D-887C-5588298960EE.jpeg



CA46EA24-3044-47B6-A677-B19397EDFF87.jpeg



634D9D3D-1909-4494-AEA3-E11EF1D9EDBA.jpeg

18FE885C-10F5-41AF-B3C3-7F2EEFBEE03A.jpeg

7BCF5E34-F0CD-4EEE-8FFB-0F35EB2B6AE3.jpeg

1D55AD2F-892D-45BA-9FEA-90360D7D31D2.jpeg
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Τα πάντα όλα εξαιρετικά.
Ίσως, το ομορφότερο σαλονατο σύστημα.
Η αισθητική σε χώρους ψυχαγωγίας είναι το πρώτο πράγμα..
Ειδικα σε έναν κοινόχρηστο χώρο.
Ακόμα και σε χώρους ειδικούς θέλει την ομορφιά του όταν τελειώσει η παράσταση;)
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ολοκληρωσες ενα αξιοζηλευτο συστημα εικονας -ηχου πολυ υψηλων επιδοσεων
χωρις να θυσιασεις τιποτα απο την ανεση και την ζεστη αισθηση
που επιβαλλεται να εχει ενα σαλονι.
Ειναι μεγαλη επιτυχια!!
 

P

PMC

Guest
συγχαρητήρια, φαίνεται εξαιρετικό.
Επίσης, δένει πολύ όμορφα με το χώρο.

Μου κίνησε την περιέργεια το ρακ, μπορείτε να μοιραστείτε πληροφορίες (υλικό, μοντέλο,εταιρεία)
ή/και κάποιο link;

Γύρισα λίγο πίσω (στο thread), αλλά δε βρήκα κάτι.
το έπιπλο το έκανα μόνος μου.......:idk:
τρεις δρυς μασίφ πάγκοι κουζίνας είναι .....80 κιλά έκαστος :p
Κολωνάκια μασίφ από τον μηχανουργείο που φτιάχνουμε ότι θελουμε για τα σκάφη ....
τριψημο, βερνίκι, όλα στο σπίτι έγιναν τώρα στην καραντίνα.....
ειναι πολύ βαρύ. Μαζί με τα μηχανάκια ......δεν θέλω να ξέρω!
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Ω ρε φίλε, τεράστια είναι.
H Εικόνα δείχνει να σκοτώνει ακόμα και out of the box. :drinks:

Μου αρέσει πολύ και το ηχοπερατό κομμάτι κάτω.

Ξέρεις, βγαίνει όπως είναι σε ALR αλλά κανονική (όχι για UST);
 
  • Like
Reactions: PMC



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.288
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top