Παρουσίαση συστήματος... PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μη το γελάς καθόλου! :)

Οι "σύγχρονες" επιλογές, είναι αυτών των ανθρώπων που επιθυμούν να μπορούν να απολαύσουν τα (εκάστοτε) "σύγχρονα" φορμά, την "αιχμή" της τεχνολογίας τους, και οι απανωτές αλλαγές και αναβαθμίσεις των προηγούμενων ετών, πάντα ενέχουν την υποψία πως ένα "σύγχρονο" μηχάνημα του σήμερα, κινδυνεύει να μην είναι και τόσο "σύγχρονο" στα επόμενα χρόνια.

Έτσι, υπήρξαν κορυφαία μηχανήματα της εποχής τους, και πανάκριβα, τα οποία πλέον δεν υποστηρίζουν κανένα σύγχρονο φορμά και ως εκ τούτου έχουν απαξιωθεί πλήρως.

Η modular αρχιτεκτονική είναι η μόνη λύση ώστε με μικρές - τμηματικές "αναβαθμίσεις' hardware στα επόμενα χρόνια, να παραμένει "σύγχρονο" το μηχάνημα και να μην απαξιώνεται.

Ας ελπίσουμε να ακολουθήσουν αυτό το παράδειγμα και άλλοι κατασκευαστές.
Δεν το κοροϊδεύω όπως διάφοροι παραδοσιακοί δικαναλικοί.Ούτε όμως και σκοπεύω να προμηθευόμουν άμεσα από ένα τεμάχιο για καθένα εκ των setup που διαχειρίζομαι.Ιδίως εφόσον μου δίνει μόνο RCA ακροδέκτες,ενώ γνωρίζω πως θα εμπλέκονταν και αρκετά μεγάλα μήκη καλωδίων σε σχετική (πολυκάναλη) αρχιτεκτονική....
Με αφορμη το frequency response που βλεπουμε συνεχως μεσω του REW , αρκετοι θα θεωρουν οτι το συστημα του Τζιο παιζει χαλια .......!!!!!!!!!!!
''Εγω εχω καλυτερο f. r. με χαμηλοτερου επιπεδου συστημα !!!! και γ@μω.....'''!!!!!!

Μην ''τριβετε τα χερια σας σαν γριες ''..........!!!!!:onthequiet:,
ενα ΣΚΕΤΟ frequency response δεν λεει ΤΙΠΟΤΑ !!!!!!!!

Μπορει καποιος να εχει σχεδον ιδιο f. r. με ενα συστημα pmc, focal , edifier με το subακι του ..!!!! με μια συστοιχια
line array με 12 καμπινες στην πλευρα !!!!! και παει λεγοντας ......................

Λετε να ακουγονται ιδια αυτα τα συστηματα ???? Η ενεργεια , τα δυναμικα που εχουν τα συστηματα σαν του Τζιο ειναι τεραστια !!!!!! Κανενα 5'' η 6.5'' αρι δεν μπορει να σταθει διπλα ....... και ας μετραμε το ιδιο f. r. ..............
Δυναμικο περιθωριο !!!!!!!! τα λεει καποιος τζαμπα ( χωρις αμοιβη) !!!!! αλλα δεν τον ακουμε ..........

Τα μετρητικα συστηματα λοιπον , ειναι ΕΡΓΑΛΕΙΑ !!!! Βοηθουν αυτους που ΞΕΡΟΥΝ, να παρουν αποφασεις
και να βρουν λυσεις , παρατηρωντας ΟΛΕΣ τις παραμετρους που απεικονιζει το εκαστοτε μετριτικο συστημα !
Οι αποκρίσεις μέσω REW είναι ενδεικτικές του πόσο καλά θα συνεργαζόταν γενικώς δεδομένο ηχειακό setup με τη χωροταξία εγκατάστασής του.Κατά την απουσία χαρακτηριστικών ανισορροπιών δείχνουν συμπληρωματικά πόσο απροβλημάτιστη θα ήταν η ηλεκτρική συμβατότητα διαφορετικών κρίκων στην αλυσίδα κατά τη χρονική στιγμή της λήψης..
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
Φτάνει να ξέραμε ή έστω να είχαμε μια ελάχιστη μυρωδιά, για το τι θα χρειαζόταν ώστε δύο συστήματα με παρεμφερείς μετρήσεις απόκρισης συχνότητας να έπαιζαν τραγικά διαφορετικά και να μην αποδιδαμε αυτές τις ποιοτικές διάφορες σε μαγικές χροιές και θαυματουργά καλώδια. Και κυρίως να μην κυνηγούσαμε τον πολυπόθητο στόχο μέσω αυτών.
Δεν το λέω σε σένα βέβαια.
Είναι αυτό που λένε "τα λέω στη νύφη για να ακούει η πεθερά".
Η οποία πεθερά, είμαι σίγουρος πως περιμένει στη γωνία για να παρερμηνευσει ακούσια ή εκούσια το κομμάτι από το γραπτό σου που έχω κουοτάρει και να βγάλει τα δικά της "συμπεράσματα".
Ελα βρε.......!!!!!!!!!
Παρακολουθουμε δυο ανθρωπους καθημερινα να να μας λενε ''τι'' και ''πως'' ..!!!!! και ενας τριτος '' παλαβος'' :hi:να
παρουσιαζει με μετρησεις , σχηματα, παραδειγματα ,τα ΠΑΝΤΑ !!!!!!!!

ο Dimi που τον βλεπουμε να ασχολειται με τα pmc , προφανως ξερει τι λεει και σιγουρα εχει και αλλα στοιχεια!!!!
Δηλαδη δεν αναφερομαι σ αυτον !!!!!!! ειναι απο τα παιδια που εκτιμω !!!!!
Υπαρχουν και οι ''αυτοαπασχολουμενοι '' 😁😁😁😁😁😁😁😁
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ελα βρε.......!!!!!!!!!
Παρακολουθουμε δυο ανθρωπους καθημερινα να να μας λενε ''τι'' και ''πως'' ..!!!!! και ενας τριτος '' παλαβος'' :hi:να
παρουσιαζει με μετρησεις , σχηματα, παραδειγματα ,τα ΠΑΝΤΑ !!!!!!!!

ο Dimi που τον βλεπουμε να ασχολειται με τα pmc , προφανως ξερει τι λεει και σιγουρα εχει και αλλα στοιχεια!!!!
Δηλαδη δεν αναφερομαι σ αυτον !!!!!!! ειναι απο τα παιδια που εκτιμω !!!!!
Υπαρχουν και οι ''αυτοαπασχολουμενοι '' 😁😁😁😁😁😁😁😁
Μάλλον παρεξήγησες αυτό που έγραψα.
Δεν είπα βρε συ πως αναφέρθηκες σε κάποιον!
Αυτό που υπονοησα είναι πως υπάρχουν πολλοί συμφορουμιτες που θα έπαιρναν αποσπάσματικα τη φράση "ένα σκέτο fr δε λέει τίποτα" "και θα την επαναλαμβαναν αποδίδοντας της τελείως διαφορετικό νόημα από αυτό που ορθώς της απεδωσες εσύ.
 

T

Tadakis

Guest
Η modular αρχιτεκτονική είναι η μόνη λύση ώστε με μικρές - τμηματικές "αναβαθμίσεις' hardware στα επόμενα χρόνια, να παραμένει "σύγχρονο" το μηχάνημα και να μην απαξιώνεται.
Αυτά - εμείς της τεχνολογίας - τα λεγαμε εδώ και μια δεκαετία. Ακούγεται ωραιο αλλά δυστυχώς απέτυχε στη πράξη. Είναι πολύ ωραία η αρθρωτή αρχιτεκτονική καθότι το πλεονέκτημα της επέκτασης αλλά και του adoption φαντάζει future-proof. Αυτός ο χώρος ομως τρέχει πολύ γρήγορα και η οποία αρχιτεκτονική έχει και τα όρια της. Δυστυχώς η εξέλιξη και το hype υπερβαίνουν πολύ γρήγορα αυτά τα όρια. Παραδείγματα παρά πολλά που η modular architecture αντικαταστάθηκε πάλι με μονολιθικές οντότητες. Αυτό το βιώνουμε ήδη και στο audio οπου αρχιτεκτονική = πρωτόκολλο αποθήκευσης & αναπαραγωγής ήχου. Μεγάλη συζητηση.
 

Μηνύματα
215
Reaction score
336
Μάλλον παρεξήγησες αυτό που έγραψα.
Δεν είπα βρε συ πως αναφέρθηκες σε κάποιον!
Αυτό που υπονοησα είναι πως υπάρχουν πολλοί συμφορουμιτες που θα έπαιρναν αποσπάσματικα τη φράση "ένα σκέτο fr δε λέει τίποτα" "και θα την επαναλαμβαναν αποδίδοντας της τελείως διαφορετικό νόημα από αυτό που ορθώς της απεδωσες εσύ.

οχι δεν σε παρεξηγησα !!!!!!!!!!!:drinks:
βρηκα την ευκαιρια να αναφερθω στον dimi για να μην παρεξηγηθει ......!!! 😁

δεν τα παω καλα και με τον γραπτο λογο !!!!!!:smile:
 




Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
πολλα φιλιά στο φιλαράκι σου να στείλεις από μένα.....;)
δεκτον το "καρφι" καθοτι εγω ξεκινησα - ωστοσο δεν λειτουργουμε ολοι με τη λογικη τσι κλικας , απλα το αναφερω - ειπαμε δεκτον το "καρφι"
αυτα είναι ευχάριστα προβλήματα.....τέτοια να έχουμε να ασχολούμαστε....
αν σε αγγιξε το σχολιο μου , χαιρομαι που αντιμετωπιζεις ετσι τη ζωη !

το quote (υπογραμμισμενο μαλιστα σ' ενα κομματι) στο οποιο απαντησα ειναι απο σχολιο του bhutia ... τον οποιο προσπαθω να "διπλαρωσω" διαδικτυακα ωστε οταν βαρεθει τα παιγνιδια του να μου πουλησει κανα υποβαθυφωνο σε καλη τιμη (χωμα...)

Αυτό πάει περισσότερο σε κατόχους που καμαρώνουν σαν αθίγγανα σκεπάρνια για πανάκριβα ηχοσυστήματα που υστερούν όμως σε στοιχειώδεις ιδιότητες ως προς την απόδοση υψηλής πιστότητας,λ.χ. λάμπες να οδηγούν εξαμισάρια μεγάφωνα χωρίς κροσαρισμένα sub και προβλεπόμενα δυναμικά περιθώρια,με θέση ακρόασης σε αποστάσεις ανώτερες των δύο μέτρων,με άσχετη χωροταξία,...k.o.k.
"περισσοτερο" , ναι ...

Φιλιά απο 'μενα !!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
τον οποιο προσπαθω να "διπλαρωσω" διαδικτυακα ωστε οταν βαρεθει τα παιγνιδια του να μου πουλησει κανα υποβαθυφωνο σε καλη τιμη (χωμα...)
Δεν πουλάει μρε κουμπάρε ολντυ ο ημιεμφανισθείς μασκοφόρος γκουρού.
Κρατάει όλα του τα παιχνίδια προκειμένου να σιαχνει συνεχώς νέες ενιαίες οντότητες σε παράλληλα σύμπαντα..
 


Μηνύματα
215
Reaction score
336
Εγώ τώρα παρεξηγηθηκα..


Φιλικά πάντα...!
δεν πειραζει ........................!!!!!!!!!!!!!!!!
Πες, έστω και από μέσα σου : η καλυτερα ολοι μαζι !!!!!

ΔΕΝ υπαρχει hiend.......!!!!!
ειναι ολα φτιαγμενα στο studio !!!!!!!
δεν υπαρχει αερας αναμεσα στα οργανα !!!!! ειναι εφε........
υπαρχει πραγματικο βαθος σκηνης .....!!!! ειναι εφε ........
μην κλεινεις τα ματια για να '' δεις '' το πλατος ..!!!! ειναι εφε......
ΔΕΝ υπαρχει hiend !!!!!!

:hi::hi::hi::hi::hi::hi:
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν πουλάει μρε κουμπάρε ολντυ ο ημιεμφανισθείς μασκοφόρος γκουρού.
Κρατάει όλα του τα παιχνίδια προκειμένου να σιαχνει συνεχώς νέες ενιαίες οντότητες σε παράλληλα σύμπαντα..
Καλώς ή κακώς,sub που μπαίνει στο σπίτι...δεν ξαναβγαίνει.Και τελείως να μη λειτουργούσε,θα το έβαζα σε κατάλληλη τοποθεσία σε ρόλο...συνηχητή.

Οι μόνες συσκευές που έχουν βγει είναι εκείνες με τις οποίες πλέον θα έχει επέλθει πλήρης...ασυμφωνία χαρακτήρων.
Σιγά να μην ηταν αυτός. Τον γιο του είδαμε. Ο @Bhutia είναι παππούδι
Μου έκανες το καλύτερο...κοπλιμέντο.Ούτε...πενηντάευρο να σου είχα δώσει...:wink:
 
Last edited:


Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Δεν πουλάει μρε κουμπάρε ολντυ ο ημιεμφανισθείς μασκοφόρος γκουρού.
Κρατάει όλα του τα παιχνίδια προκειμένου να σιαχνει συνεχώς νέες ενιαίες οντότητες σε παράλληλα σύμπαντα..
Μη μρε ! μη μου τονε αγριευεις ...
>:( >:( >:(
Οριστε ! μου τονε αγριεψες ...
1303835677445.gif

Καλώς ή κακώς,sub που μπαίνει στο σπίτι...δεν ξαναβγαίνει.
😢
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Σιγά να μην ηταν αυτός. Τον γιο του είδαμε. Ο @Bhutia είναι παππούδι
Μα και ο Υψιστος μέσω του Υιού του ενεφανίσθη εις τους ανθρώπους!
Δε θα περίμενα τίποτε λιγότερο από το ον Bhutia!
 

Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
Εγώ πιστεύω ότι πάντα στον Λέανδρο θα αρέσει η αναπαραγωγή απο τον Bryston, εκτώς αν δοθεί στον Trinnov μια γλυκίζουσα target curve. Ο Bryston είναι ένα μηχάνημα που αποδίδει 1:1 αυτό που παίρνει στην είσοδό του και στην είσοδό του ερχόταν σήμα απο ένα "γλυκίζον" cd player ( ή κάνω λάθος; ). Απο την άλλη, ο trinnov πάντα έκανε τα δικά του σύμφωνα με την εκάστοτε target curve που εκτελούσε, άρα πάντα άλλαζε τον χαρακτήρα του cd player.
Υ.Γ. Δεν έχω ακούσει το dac της Bryston, αλλά δεν πιστεύω ότι ξεφεύγει απο την ηχητική ταυτότητα της Bryston ( = φλατ ). Αν λοιπόν άκουγε ένα full Bryston σύστημα, υποψιάζομαι ότι δεν θα του άρεσε και τόσο πολύ.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.473
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top