Βιβλία

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Υ.Γ.: Ξεκίνησα το "Confess" του Rob Halford - επιτέλους! :)
Έχει λίγες ημέρες που τελείωσα το "Confess". (αντιγράφω γραπτό άλλου χρήστη, σε άλλο forum, για να μην επαναλαμβάνω)
Ξεχωρίζει η ειλικρίνεια, η ωμότητα και η πολύ καλή ροή στην γραφή και στην αφήγηση που το κάνουν πολύ ευανάγνωστο. Είναι ξεκάθαρο ότι έχει χρησιμοποιηθεί ghostwriter. Must read για οποιονδήποτε οπαδό των Priest, του heavy metal, καθώς και οποιουδήποτε ενδιαφέρεται για τα "βάσανα" του LGBT community, ειδικά στο παρελθόν.
Η αυτοβιογραφία του Halford βρίθει από αναφορές σε προσωπική κι επαγγελματική ζωή, οι οποίες ισοβαρούν. Προσωπικά, κάπου με κούρασε η συνεχής περιστροφή γύρω από το γεγονός ότι είναι ομοφυλόφιλος και πόσο δύσκολη ήταν η ζωή του πριν 30-40 χρόνια. Από την άλλη, οτιδήποτε είχε να κάνει με την επαγγελματική του ζωή, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τους Judas Priest - εκτός από το διάστημα των ετών που ήταν εκτός του συγκροτήματος - δίνοντας στον αναγνώστη ένα ευκρινέστατο "insider's view", χωρίς καμία προσπάθεια ωραιοποίησης γεγονότων και καταστάσεων. Θα ήθελα, κάποια στιγμή, να διαβάσω και την αυτοβιογραφία του K.K. Downing, πιο πολύ επειδή θα ήθελα να δω και μια δεύτερη οπτική γωνία των γεγονότων που περιγράφει ο Halford και λιγότερο από περιέργεια.

Στο ενδιάμεσο, διάβασα ένα omnibus comic, το "Before Watchmen" και το "The truth is a cave in the Black Mountains" του Neil Gaiman. To comic ήταν ΟΚ, fun reading, αν κι ογκώδες.

Το "The truth..." ήταν καλό, αλλά μικρό. Το έχω σε μια περιορισμένη, μερικώς εικονογραφημένη έκδοση. Οι εικόνες αποτέλεσαν πολύ καλό συμπλήρωμα της ιστορίας. Μου άρεσε η ιστορία, το διάβασα στο πρωτότυπο (Αγγλικά) κι η γλώσσα, παρόλο που δεν ήταν "κοινά Αγγλικά" - ούτε σε έκφραση ούτε σε σύνταξη - δεν με δυσκόλεψε, ίσα ίσα "προσέθεσε πόντους" στη γενικά καλή εικόνα που μου άφησε. Θα το συνέστηνα σε αναγνώστες εξοικειωμένους με το έργο του Gaiman, αν και, τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ήταν κακό ως εναρκτήριο ανάγνωσμα για να συνεχίσει κάποιος με το υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα.
 

Μηνύματα
522
Reaction score
408
1611597682650.png


κάπου στη μέση είμαι...
Έχει λίγες ημέρες που τελείωσα το "Confess". (αντιγράφω γραπτό άλλου χρήστη, σε άλλο forum, για να μην επαναλαμβάνω)

Η αυτοβιογραφία του Halford βρίθει από αναφορές σε προσωπική κι επαγγελματική ζωή, οι οποίες ισοβαρούν. Προσωπικά, κάπου με κούρασε η συνεχής περιστροφή γύρω από το γεγονός ότι είναι ομοφυλόφιλος και πόσο δύσκολη ήταν η ζωή του πριν 30-40 χρόνια. Από την άλλη, οτιδήποτε είχε να κάνει με την επαγγελματική του ζωή, είναι άρρηκτα συνδεδεμένο με τους Judas Priest - εκτός από το διάστημα των ετών που ήταν εκτός του συγκροτήματος - δίνοντας στον αναγνώστη ένα ευκρινέστατο "insider's view", χωρίς καμία προσπάθεια ωραιοποίησης γεγονότων και καταστάσεων. Θα ήθελα, κάποια στιγμή, να διαβάσω και την αυτοβιογραφία του K.K. Downing, πιο πολύ επειδή θα ήθελα να δω και μια δεύτερη οπτική γωνία των γεγονότων που περιγράφει ο Halford και λιγότερο από περιέργεια.

Στο ενδιάμεσο, διάβασα ένα omnibus comic, το "Before Watchmen" και το "The truth is a cave in the Black Mountains" του Neil Gaiman. To comic ήταν ΟΚ, fun reading, αν κι ογκώδες.

Το "The truth..." ήταν καλό, αλλά μικρό. Το έχω σε μια περιορισμένη, μερικώς εικονογραφημένη έκδοση. Οι εικόνες αποτέλεσαν πολύ καλό συμπλήρωμα της ιστορίας. Μου άρεσε η ιστορία, το διάβασα στο πρωτότυπο (Αγγλικά) κι η γλώσσα, παρόλο που δεν ήταν "κοινά Αγγλικά" - ούτε σε έκφραση ούτε σε σύνταξη - δεν με δυσκόλεψε, ίσα ίσα "προσέθεσε πόντους" στη γενικά καλή εικόνα που μου άφησε. Θα το συνέστηνα σε αναγνώστες εξοικειωμένους με το έργο του Gaiman, αν και, τώρα που το σκέφτομαι, δεν θα ήταν κακό ως εναρκτήριο ανάγνωσμα για να συνεχίσει κάποιος με το υπόλοιπα βιβλία του συγγραφέα.
σιγά τις προσωπικότητες να ούμε...
 





Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
"Making the Music Glow": Το βιβλίο της Audio Research.

1612424228666.png


Ο ιστορικός κατασκευαστής, σε συνεργασία με τον δημοσιογράφο Ken Kessler παρουσίασαν μια πολυτελή έκδοση με την ευκαιρία εορτασμού των πενήντα χρόνων από την ίδρυση της εταιρίας. Το “Audio Research: Making the Music Glow” είναι μια αναδρομή στους ανθρώπους και τις μεθόδους που χρησιμοποίησε η εταιρία για να σχεδιάσει, να κατασκευάσει, να προωθήσει και, εν τέλει, να “φτιάξει” τον ήχο της, έναν από τους κορυφαίους του χώρου

Ο Ken Kessler είχε πρόσβαση στα αρχεία της εταιρίας, στους εργαζόμενους και την υποστήριξη της συζύγου του Johnson, Nancy και το αποτέλεσμα είναι μια πολυτελής έκδοση με σπάνιες φωτογραφίες, ανατυπώσεις συνεντεύξεων, πλήρη λίστα των προϊόντων και αναλυτική παρουσίαση των 25 μεγαλύτερων επιτευγμάτων της εταιρίας, συνοδευόμενα από νέες φωτογραφίες για κάθε συσκευή.

Το βιβλίο περιλαμβάνει την ιστορία της εταιρίας από την ίδρυσή της μέχρι σήμερα και αφορά, όχι μόνο τους ιδιοκτήτες συσκευών και τους φίλους της εταιρίας αλλά και κάθε φίλο του καλού ήχου


http://avmentor.gr/news/2021/audio research 50th anniversary_book.htm

1612424348368.png


1612424385880.png


“This isn’t just any book,” said Audio Research CEO Jeff Poggi, “The ‘reference’ quality history of Audio Research, authentic and honest in its storytelling is ‘hi-definition’ in content, art, and execution. It needed to bring Bill Johnson’s passion, creativity, and dedication to life, showcasing how Bill’s legacy lives on in the people and products that ARC continues to live and breathe today. Now more than ever, this book feels so right – it endures, it is timeless, it is the perfect reflection of an Audio Research product in that it will last a lifetime.”



1612424515030.png







 


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
6667BA70-EC29-4746-B3E0-8D8D7B90FFF1.png






Θέλοντας να ενισχύσω και το τοπικό βιβλιοπωλειο,ζητησα αυθόρμητα να μου δώσει — εξω από την εισοδο — ένα οποιοδηποτε βιβλίο του Φιτζεκ είχε μέσα στο κατάστημα διαθέσιμο.
Μου έδωσε το παραπάνω.Ήταν η πρώτη φορά που έπαιρνα βιβλίο δίχως να έχω κάνει πριν αναζήτησή στο διαδίκτυο .

Ξεκινησα να το διαβάζω - από περιέργεια κατ αρχας - δίχως μεγάλες προσδοκίες εξ αιτίας της απλοϊκήσ γλώσσας γραφής.

Εκατό σελίδες διαβασα στα όρθια σχεδόν...Μετά έκανα την αναζήτησή μου...

«Ο συγγραφέας Max είναι ένας νομοταγής πολίτης. Καθόλου δεν φαντάζεται ότι θα διαπράξει ένα έγκλημα τόσο εξωφρενικό Ωστόσο, άλλοι άνθρωποι φαίνεται να το γνωρίζουν ήδη και θέλουν να τον σταματήσουν πριν να είναι πολύ αργά....

Αυτό το θρίλερ ασχολείται με ένα εκρηκτικό θέμα που είναι ήδη τρομακτικά πραγματικό: προληπτική αστυνόμευση.“


Εχει γυριστεί ήδη σε ταινία και έχει προβληθεί από την ΕΡΤ 3 με τον τίτλο

ΤΟ ΠΡΟΦΙΛ ΤΟΥ ΤΖΟΣΟΥΑ.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Destroyermen Series


Δεν ξερω ποσα θα διαβασω αλλα τελειωνω το δευτερο και συνεχιζω δυνατα :thumbsup:
 


Μηνύματα
215
Reaction score
243
ΡΩΤΑ ΤΗ ΣΚΟΝΗ

FANTE JOHN
"Το πιο αξιόλογο μυθιστόρημα που γράφτηκε με φόντο την πόλη του Λος Άντζελες, ένα από τα σημαντικότερα λυρικά μυθιστορήματα της αμερικανικής λογοτεχνικής παρακαταθήκης του εικοστού αιώνα". (Από το επίμετρο του Γιάννη Λειβαδά)


Αγαπάς Μπουκόφσκι; Αγαπάς Φάντε!

agapas-mpoukofski-agapas-fante.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Γενικά, είμαι άνθρωπος που δίνει δεύτερες ευκαιρίες. Όμως, από τους σύγχρονους Έλληνες συγγραφείς λογοτεχνίας τρόμου κι αστυνομικής λογοτεχνίας, έχω απογοητευθεί. Απογοητεύτηκα σε σημείο που πολύ δύσκολα θα δαπανήσω ξανά χρόνο και χρήμα για αντίστοιχες προσπάθειες.

Διάβασα πρόσφατα το "Επτά καταραμένες ιστορίες" του Ευάγγελου Ιωσιφίδη και το "Η αδελφότητα του Κθούλου" του Σωκράτη Μπουζούκα. Το πρώτο ήταν ένα, ας πούμε, σπονδυλωτό ανάγνωσμα επτά ιστοριών όπου ο πρωταγωνιστής της πρώτης ιστορίας εμφανίζεται ή/και συμμετέχει στις υπόλοιπες έξι ιστορίες, με τον ένα ή τον άλλον τρόπο. Θα έλεγα ότι είχε κάποιες καλές στιγμές, αλλά η γενική εντύπωση που μου άφησε ήταν κάτω του μετρίου. Το δεύτερο, χωρίς περιστροφές, ήταν μια απογοήτευση. Το επίπεδο γραφής, για μεγάλο μέρος του βιβλίου, μου θύμιζε έκθεση δεκατετράχρονου εφήβου, ο οποίος γράφει όπως ακριβώς μιλάει. Το τελείωσα με το ζόρι, μόνο και μόνο επειδή δεν μου αρέσει να αφήνω βιβλία στη μέση. Δεν θα συνέστηνα κανένα από τα δύο - ούτε καν για "χαλαρό/περνάω την ώρα μου" διάβασμα.

Αμέσως μετά από αυτά, διάβασα το "Ελύτικα & Αλήτικα" ενός πρωτοεμφανιζόμενου συγγραφέα, του Μηνά Πέτρου. Μου το έκαναν δώρο, δεν έχει καμία σχέση με αυτά που διαβάζω συνήθως, επειδή όμως ήταν εξόχως μικρό, δεν δίστασα να το ξεκινήσω. Στο πρώτο μέρος του βιβλίου (αριστερές σελίδες), ο συγγραφέας προβαίνει σε μία εκτενή και πολύπλευρη ανάλυση του ποιήματος του Κ. Καβάφη "Ο Μύρης". Στο δεύτερο μέρος του βιβλίου (δεξιές σελίδες), ο συγγραφέας κάνει αναδρομή στα παιδικά του χρόνια. Συμπτωματικά, γεννήθηκε στην Κύπρο, πριν την Εισβολή, όταν οι γονείς του μετανάστευσαν στην Αθήνα, μεγάλωσε στους Αμπελόκηπους (έμενε 5-6 δρόμους πριν από την οδό που μεγάλωσα!) και σε κάποια χρονική στιγμή, επέστρεψαν οικογενειακώς στην Κύπρο.

Το πρώτο μέρος δεν με τράβηξε ιδιαίτερα, κυρίως επειδή η ποίηση κι οι αναλύσεις ποιημάτων δεν είναι το φόρτε μου. Ενδιαφέρουσα γραφή, εκτενής ανάλυση, απλώς δεν με τράβηξε. Αντιθέτως, το δεύτερο μέρος το απόλαυσα. Μέσα από τις αφηγήσεις του συγγραφέα, "έζησα" ξανά την παιδική μου ηλικία μέσα από τα μάτια ενός άλλου παιδιού. ΟΚ, εξ όσων αντιλήφθηκα, ο συγγραφέας πρέπει να είναι ηλικιακά 8-9 χρόνια μεγαλύτερός μου, οπότε, γεγονότα που προσωπικά έμαθα αργότερα, ο συγγραφέας τα έζησε από πρώτο χέρι. Αυτό, όμως, δεν αφαίρεσε κάτι από το συναίσθημα που περιγράφω πιο πάνω. Το δεύτερο μέρος, σταματάει κάπως απότομα, μαθαίνω όμως ότι ο συγγραφέας έχει στα σκαριά το επόμενο βιβλίο, το οποίο λογίζεται η συνέχεια αυτού που διάβασα. Για να δούμε! Το συστήνω σε όλους όσους θέλουν να διαβάσουν κάτι διαφορετικό από τα συνηθισμένα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Συμπλήρωμα στο προηγούμενο post: Ξεκίνησα να διαβάζω το "Damn the machine - the story of Noise Records" - επιστροφή στα γνώριμα "λημέρια" των βιογραφιών σημαντικών οντοτήτων της αγαπημένης μου μουσικής. Μέχρι στιγμής, πάει καλά - αξιοσημείωτο είναι το πλούσιο φωτογραφικό υλικό!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- στην κάτωθι βιογραφία της ...


380806.jpg


... αναφέρει τό εν λόγω βιβλίο του Έρικ Φρομ ... αποτέλεσε σημαντικό για αυτήν ανάγνωσμα στο νά απεμπλακεί και πνευματικά από τίς εξαρτήσεις της , αλλά και να ανακαλύψει τις ομορφιές της ζωής ...

IMG_20210312_091801.jpg


IMG_20210312_091821.jpg


... ελεύθερο σέ pdf ...

IMG_20210312_091743.jpg




 



Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
"Ένας αναγνώστης ζει χίλιες ζωές πριν πεθάνει... Ο άνθρωπος που δεν διαβάζει ποτέ ζει μόνο μια". ❤

GEORGE R.R. MARTIN
«Read one Book a day».— .»..Διάβασε ένα βιβλίο την ημέρα…»

»Διαβαζε τουλάχιστον 30 λεπτά κάθε μέρα.»

Αυτες κι άλλες παρόμοιες προτροπές για νέους τίτλους βιβλίων με οδήγησε στο «speed reading„.

Πιστευα για τον εαυτό μου πως διάβαζα γρήγορα,όταν είχα σωστή αυτοσυγκεντρωση.
Στην μητρική μου γλώσσα 300-400 λέξεις το λεπτό.Σε άλλες γλώσσες ο ρυθμός αναγνωσης μου μειώνεται.

Επειδη τα βιβλια που θέλω να διαβασω στοιβάζονται στο πάτωμα - εψαξα λίγο στο νετ και απ όλους τους εξπερτς,κατέληξα στα μαθήματα του Jim Kwik.Με εντυπωσίασε η προσωπική του ιστορία,καθώς σαν πεντάχρονο παιδί είχε ένα ατύχημα που του δημιούργησε μαθησιακές δυσκολίες.Τα τελευταία χρόνια είναι από τους πρωτοπόρους δασκάλους της μεθόδου του ταχείας ανάγνωσης.

Εκτός από τα ελεύθερα βίντεο και podCasts,προσφέρει και μαθήματα επι πληρωμή στο mindvalley.com

Ο επιθυμητός και εφικτός στόχος είναι οι 1200 λέξεις το λεπτο!


 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Destiny's Crucible Series 4.5 στα 5 !!!

Πως θα ηταν αν καποιος συγχρονος ανθρωπος βρισκοταν σε μια κοινωνια του 1700 προ βιομηχανικης επαναστασης και χρησιμοποιουσε τις γνωσεις του για νεοτερισμους !

Διαβασα και τα εξι (το πεμπτο μικρο και σχετικα βαρετο) και περιμενω το 7 τωρα τον Απριλιο .

Μαζι διαβαζω και αυτα :biggrin:
53284192._SY475_.jpg 8497966.jpg 52668915._SX318_SY475_.jpg
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ξεκίνησα να διαβάζω το Bright Lights του Χρήστου Τερζίδη που μου χαρίσανε.
Σαν βιβλίο είναι αρκετά καλό και διαβάζεται με άνεση.
Διαβάζοντας ως την σελίδα περίπου είκοσι πέντε, κατάλαβα ότι το είχα διαβάσει σε ebook και μάλιστα σε ebook reader. Οι προσπάθειες που είχα κάνει να διαβάσω σε ipad (δεν χρησιμοποιώ πλέον) ή macbook είχαν αποβεί μάταιες.
Συνέχισα και σχεδόν το τελείωσα.
Έγινε το πείραμα που δεν αποφάσιζα ή δεν βόλεψε εδώ και καιρό.
Καταλήγω ότι καμία σχέση δεν έχει η ανάγνωση σε χαρτί σε σχέση με το ebook.
Ναι φυσικά και στα δυο διαβάζεται. Αλλά είναι διαφορετικό. Φυσικά προτιμώ το χαρτί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top