Το νέο μου hi fi , ειναι σωστα στημενο?

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Ε οχι ειναι κ μικρη αποσταση το ηχειο απο τον τοιχο
Συνηθως τα dali τοποθετουνται χωρις κλιση . Δοκιμασετο για λιγο καιρο
και το σαμπ στη μεση των ηχειων μετα .
δεν το ήξερα , τα εχω στους 60 ποντους δεξια -αριστερά, και αο τον τοιχο αποσταση. να τα φερω στο 1 μετρο?
 



Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
δοκίμασε να πλησιάσεις εσύ τα ηχεία , και να έχεις ισόπλευρο τρίγωνο.
Δλδ ξέρεις, α=β=γ. Ολες οι πλευρές ίδιες.
Το σαμπ στην μέση για αρχή μέχρι να πάρεις και το δεύτερο. Μετά βλέπεις που θα τα βάλεις.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πες μας και για το σαμπ. Piccolo το βλέπω σε σχέση με τα ηχεία, αλλά μπορεί να ξεγελάει η φώτο.
Ο ενισχυτής, αν δεν κάνω λάθος, είναι πολυκάναλος και δίνει δυνατότητα cross. Το έχεις δοκιμάσει ή παιζουν full range τα ηχεία;
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Πες μας και για το σαμπ. Piccolo το βλέπω σε σχέση με τα ηχεία, αλλά μπορεί να ξεγελάει η φώτο.
Ο ενισχυτής, αν δεν κάνω λάθος, είναι πολυκάναλος και δίνει δυνατότητα cross. Το έχεις δοκιμάσει ή παιζουν full range τα ηχεία;
το σαμπ βγαζει ωραια χαμηλα για τα δικα μου αφτια ,γεμιζει καποιες συχνοτητες 10 ιντσο ειναι . ο ενισχυτης διζωνικος ειναι , τετρακαλωδιωμενος ειναι αν εννοεις αυτο. καλυτερα ειναι με βραχυκύκλωση λες?
 

Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
Ο ενισχυτης διαβαζω μπορει να κανει κροσαρισμα χερατο οπως και τις αποστασεις μεταξυ ηχειων -ακροατη
Εχει και pre out
Κριμα που δεν εβαλε ουτε την βασικη ισοσταθμιση τπυ aydessey αλλα κατι ειναι και αυτο
Κατα εκει παει ομως
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
το σαμπ βγαζει ωραια χαμηλα για τα δικα μου αφτια ,γεμιζει καποιες συχνοτητες 10 ιντσο ειναι . ο ενισχυτης διζωνικος ειναι , τετρακαλωδιωμενος ειναι αν εννοεις αυτο. καλυτερα ειναι με βραχυκύκλωση λες?
Το ζητούμενο είναι να δώσεις ανάσα στα ηχεία και τον ενισχυτή κόβοντας τις χαμηλές (από π.χ. 80 ΗΖ και κάτω) αφήνοντας να τις παίζουν αυτές μόνο τα σαμπς.
Θα ήταν καλύτερο, αν δεν σε χαλάει αισθητικά και χωροταξικά, να έφερνες τον καναπέ σε απόσταση 1,6 από τα ηχεία, για να μην έχεις τοίχο ακριβώς πίσω από τη θέση ακρόασης.
Για το ταβάνι, που είναι όντως πολύ ψηλά, υπάρχουν και κρεμαστά πάνελς, όμως δεν τα κατέχω και καλά αυτά, υπάρχουν άλλοι εδώ να σού τα πουν σωστά.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
ο ενισχυτης διζωνικος ειναι , τετρακαλωδιωμενος ειναι αν εννοεις αυτο. καλυτερα ειναι με βραχυκύκλωση λες?
Όχι, μιλάω για τη δυνατότητα που έχουν οι avr ενισχυτές να κόβουν τις χαμηλές συχνότητες από τα ηχεία και να τις στέλνουν στο σαμπ, κάνοντας πιο εύκολη τη ζωή και του ενισχυτή και του ηχείου. Αλλά τώρα που το ξαναβλέπω, ο δικός σου είναι stereo, οπότε λογικά δε θα έχει αυτή τη δυνατότητα, αν και έχει sub out.
Δες το πάντως. Αν μπορεί να κροσάρει τα ηχεία, δοκίμασε το, αν και νομίζω πως το ένα δεκάρι σαμπ θα είναι ανεπαρκές.
 

Μηνύματα
206
Reaction score
221
Για αρχή εγω θα τα έβαζα 70 εκατοστά από τον πλαϊνό τοίχο και 85 εκατοστά απο τον μπροστά τοίχο(μετρημένα απο το κέντρο της μπροστινής πλευράς του ηχειου), θεση ακρόασης(εκεί που θα είναι το κεφάλι σου) 85 εκατοστά απο τον πίσω τοίχο.

IMG_20210322_022912.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Βασικά σε περνει οικονομικά- αισθητικά να βάλεις μια διάτρηση γυψοσανίδα στο ταβάνι με απορρόφηση από πίσω; Δεύτερον οπωσδήποτε ισόπλευρο τρίγωνο όπως είπε ο Μαρκου.
Στην απέναντι πλευρά από το άνοιγμα συμμετρικα υποχρεωτικά απορρόφηση. Πίσω από τα ηχεία δύο μπασοπαγιδες οπωσδηποτε.
Επίσης σκέψου πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο για ένα ακόμα σαμπ και avr στη θέση του marantz ώστε να ενσωματώνονται σωστά τα σαμπ και να έχεις μια ισοστάθμιση.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
142
μπορεις να αγορασεις λιγο aritherm και να κατασκευασεις δυο πανελ 60 εκατοστα χ 2 μετρα κενο επι 6-7 εκατοστα παχος το γυρο γυρο το φτιαχνεις απο σανιδα 6-7 εκατοστα επι 2 εκατοστα κατα προτιμηση σε ολο το μηκος της σανιδας τρυπες στρογγυλε φ40 πισω ολο αυτο το τελαρο του βαζεις μια πλατη απο 4 χιλιοστα κοντρα πλακε βιδωνεις καρφωνεις τις σανιδες ορθιες εννοειτε για να διμιουργηθει η σκαφη κι εκει μεσα απλωνεις το aritherm μετα μπροστα αγοραζεις ενα IMG_20210322_064650.jpg
IMG_20210322_064650.jpg
διατρητο καλυμα καφασωτο της αρεσκειας σου και τα βαφεις πριν μπει το αποροφητικο μεσα το χρωμα που θες εσυ.ολο αυτο το στερεωνεις ορθιο ενα σε καθε γωνια διπλα η πισω απο τα ηχεια σου στον τοιχο με δυο βιδες ουπατ.θα εχεις δυο πλαισια 60χ200χ7 το αποτελεσμα σε εντυπωσιασει.μπορεις να προσθεσεις ενα η δυο πισω απο την θεση ακροασης η πλαγιως η παλι ορθια..δοκιμασμενο σε εντελως γυμνο δωματιο με τρελες ανακλασεις με αριστα αποτελεσματα και κυριως φθηνα..το μονο που θελει ειναι λιγη δουλιτσα προσωπικη..παραθετω μια φωτο πως δειχνει η κατασκευη χωρις το μπροστινο διατρητο καφασωτο.μπορεις και το παχος να το κανεις 8 εκατοστα.οι τρυπες γινονται και φ50 ανετα...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλησπέρα σας !

Λέγομαι Βασίλης , είμαι νέος στο χώρο .... Αγόρασα πριν λίγους μήνες τα dali ikon 7 ,marantz nr1200 kai Perpetuum Ebner PE 800 για τα βινύλιά μου. περιττό να πω ότι ο ενθουσιασμός μου καλά κρατεί ακόμα.

Όμως θέλω να βελτιώσω το χώρο μου καθώς μένω σε ψηλοτάβανο σπίτι (ύψος ταβανιού 3.90μ) διακρινω έκο

το σαλόνι είναι 4,5 Χ3.5 μ. Θα ήθελα σας παρακαλώ τη γνώμη σας για τη θέση των ηχείων και πώς γίνονται οι μετρησεις για να βελτιωθεί η ακουστική στο χώρο μου, θα ηταν καλυτερα να μπαιναν τα ηχεία στο μεγαλύτερο μήκος του δωματίου ? View attachment 205565 View attachment 205566 View attachment 205567
Καταρχάς η απορία...Όταν αντιλαμβάνεσαι τα φαινόμενα ηχούς είναι οι μεσόπορτες προς τους παράπλευρους χώρους ανοιχτές ή κλειστές;

Επίσης να κάνεις και την εξής δοκιμή...Βάλε κάποιον να σταθεί εναλλακτικά στη θέση καθενός ηχείου και να χτυπήσει δυνατό παλαμάκι μ'εσένα ευρισκόμενο σταθερά στη θέση ακρόασης.Μήπως αντιλαμβάνεσαι τότε και κάποιο πρόσθετο φαινόμενο με τον ήχο από το παλαμάκι ν'ακούγεται ξανά και ξανά σβήνοντας σιγά σιγά αντί αμέσως;;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Το πάτωμα είναι ξύλινο? Δεν εννοώ αν έχει παρκέ (γιατί παρκέ έχει), αλλά αν η πλάκα είναι από μπετόν ή από ξύλινο σκελετό, πάνω στο οποίο πατάει το παρκέ. Το ταβάνι σίγουρα δεν είναι από μπετόν, αλλά από κάποιο υλικό (νοβοπαν,λεπτό ξύλο, κάτι τέτοιο). Το σπίτι πρέπει να είναι κάποιο νεοκλασσικο κτίριο, σε ποια περιοχή πόλη είσαι? (το τελευταίο άσχετο με το θέμα μας).
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Γεία σου φίλε - τυχερέ γιατι δεν μένεις στην Αθήνα , ....αλλά και γιατί μένεις σε μονοκατοικία - από την Καλαμάτα .
Αν είναι δικός σου ό χώρος ...πρέπει να τον φτιάξεις με πολλλυ Αγάπη . Σιγά σιγά αλλά .....όχι ράβε ξήλωνε .
Διάβασμα , διάβασμα και πάλι διάβασμα . .
----.jpg

-

-

-
καλώς ήρθες .
 

Μηνύματα
72
Reaction score
63
Το πάτωμα είναι ξύλινο? Δεν εννοώ αν έχει παρκέ (γιατί παρκέ έχει), αλλά αν η πλάκα είναι από μπετόν ή από ξύλινο σκελετό, πάνω στο οποίο πατάει το παρκέ. Το ταβάνι σίγουρα δεν είναι από μπετόν, αλλά από κάποιο υλικό (νοβοπαν,λεπτό ξύλο, κάτι τέτοιο). Το σπίτι πρέπει να είναι κάποιο νεοκλασσικο κτίριο, σε ποια περιοχή πόλη είσαι? (το τελευταίο άσχετο με το θέμα μας).
ναι η πλακα κάτω απ το πάτωμα μπετόν είναι, το σπιτι ειναι τυπου νεοκλασσικο στην Καλαμάτα οποτε δεν ξερω και απο μετρησεις αν μπορει να κανει κι ενας απλος ηχοληπτης???
Γεία σου φίλε - τυχερέ γιατι δεν μένεις στην Αθήνα , ....αλλά και γιατί μένεις σε μονοκατοικία - από την Καλαμάτα .
Αν είναι δικός σου ό χώρος ...πρέπει να τον φτιάξεις με πολλλυ Αγάπη . Σιγά σιγά αλλά .....όχι ράβε ξήλωνε .
Διάβασμα , διάβασμα και πάλι διάβασμα . . View attachment 205596
-

-

-
καλώς ήρθες .
πες μου οτι γνωριζομαστε ???
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
ναι η πλακα κάτω απ το πάτωμα μπετόν είναι, το σπιτι ειναι τυπου νεοκλασσικο στην Καλαμάτα οποτε δεν ξερω και απο μετρησεις αν μπορει να κανει κι ενας απλος ηχοληπτης???

πες μου οτι γνωριζομαστε ???
-
Σίγουρα όχι .
Είμαι Αθήνα .
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top