Ηχητική περιποίηση χώρου ακρόασης

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Παλιά έκανα μετρήσεις με οτιδήποτε...

Door.jpg

open.jpg
Untitled.jpg

Τότε ο χώρος ήταν τελείως διαφορετικός, και με λιγότερα treatments

Αλλά βλέπουμε κάποια ενδιαφέροντα ευρήματα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Παλιά έκανα μετρήσεις με οτιδήποτε...

View attachment 205954
View attachment 205955 View attachment 205956
Τότε ο χώρος ήταν τελείως διαφορετικός, και με λιγότερα treatments

Αλλά βλέπουμε κάποια ενδιαφέροντα ευρήματα
Υποθέτω πως έχει σε επόμενα στάδια εξομαλυνθεί το group delay από τις ανωτέρω μετρήσεις.
Οι ουσιαστικές διαφορές εντοπίζονται στην πρώτη οκτάβα και θα προτιμούσα ο ίδιος το...κλεισμένο δωμάτιο - με την κουρτίνα νο.3. :)
(΄΄Κεκλεισμένων των θυρών΄΄)
 

Μηνύματα
4.869
Reaction score
3.929
Πολύ ωραία τα γράφεις αν και το διάβασα 3-4 φορές για να το καταλάβω
Θαγραφα το ιδιο με τον Μπουτια με αλλα λογια. Αλλα το αφησα στον εμπειρο Μπουτια να το περιγραψει οσο πιο απλα μπορει!! :roflmao: :rofl:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θαγραφα το ιδιο με τον Μπουτια με αλλα λογια. Αλλα το αφησα στον εμπειρο Μπουτια να το περιγραψει οσο πιο απλα μπορει!! :roflmao: :rofl:
Έχει διατυπωθεί και σε προφητεία του...Νοστράγαμου :laugh:

Ανατολή και Εσπερία δεμένες στην κορώνα
βόρειοι και νότιοι να βρίσκουν νόημα
κλεισμένοι σε κρυφού γκουρού τα λόγια
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
@Dimifoot @Bhutia ,
Η παραθεση ενος γαφηματος απο τοτε που τα «μετραγες ολα» και χωρις να ξερουμε τιποτε αλλο για το που ειναι η πορτα που ανοιξες , ποσο μεγαλη ητανε , εαν σε αλλες περιπτωσεις αλλων ανθρωπων ειναι δυο , ή ειναι συμμετρικες και που, αλλα για να συνεχισω με το γραφημα το δικο σου : μη γνωριζοντας ουτε καν τις διαστασεις του δωματιου σου και εαν καποιες απο αυτες ήταν κοντα ή παραπλησιες κα παρα πολλα αλλα που πρεπει να συνεκτιμησει καποιος και να δει συνολικα ενα project και οχι στενα, .... δεν ειναι σωστη ωστε να βγουν συμπερασματα στο που και ποτε και σε ποια σημεια και σε ποιο συχνοτικο φασμα (υψηλα ή χαμηλα) συμβαλει ή οχι ενα ανοιγμα σε ολες τις ακουστικες παραμετρους , που «χαρακτηριζουν» εναν χωρο.

Ο Μπουτια (αλλα και εσυ που βλεπω βιαστηκες να συμφωνησες με το like σου) που παρολο το γραφημα μπορει φαινομενικα να δειχνει κατι πιο flat και σπευδετε να διαλεξετε την πορτα κλειστη , κανετε λαθος (ή οχι κατα αναγκη διαλεγετε σωστα – παντως σιγουρα χωρις αρκετα στοιχεια και χωρις συγκεκριμενοποιηση καθε μεμονωμενης υπο εξεταση καταστασης ως διαφορετικης).

π.χ. elementary(ισως και η περιπτωση σου αλλα σιγουρα αλλων, για δες ομως και τη δικη σου μελλοντικη ή οχι) :

Οποιαδηποτε βυθιση σε καποια συχνοτητα μπορει να προκληθει απο πολλους λογους. Ειναι πιθανο να εχεις ενα μειγμα (σειρα) κορυφων και βυθισεων γυρω απο μια συχνοτητα και οπου μια απο αυτες τις κορυφες οφειλοταν στην πορτα που ηταν κλειστη. Ανοιγοντας την πορτα εμεινε η βυθιση. Καποια απο τις δυο διαστασεις του δωματιου σου ειναι παραπλησια, δημιουργοντας ενα mode που π.χ. οταν φυγει μενεις με τη βυθιση.

Θα πεις και τι με αυτο εγω θα διαλεξω την κοκκινη.

Εγω π.χ. (ο τρελος) θα διαλεγα αυτη με τη βυθιση καθως (παρολο τη βυθιση), το θεωρω πιο καλο, καθως προτιμω να εχω λυσει ενα προβλημα (την κορυφη) παρα να εχω την ψευδαισθηση μιας δηθεν flat response κα μαλιστα σε μια μονο θεση του μικροφωνου (οπου και εαν ειναι αυτη) (και παρολο που θα την ακουγα τη συγκεκριμενη συχνοτητα) ενω σε αρκετα αλλα σημεια του δωματιου θα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα, οσον αφορα αυτη τη συχνοτητα προκαλωντας κωδωνισμο που ειναι πολυ χειροτερο προβλημα αντικειμενικα (ή/και υποκειμενικα).

Το κακο ειναι οτι θα ηθελα να μου τα λετε εσεις αυτα που ειστε ειδικοι και οχι να τα λεω εγω και μαλιστα σε μια διαφενομενη μορφη «φαινομενικης» αντιπαραθεσης και ευκολου dismissal , εστω και εαν καποιος μπορει να εχει αδικο. Very discouraging γνωστικα (οχι ψυχολογικα)αλλα δε πειραζει υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια (θα παω οπως ειπα σε αυτους που στηνουν συναυλιες στο υπαιθρο χα χα ... ξερουν καλυτερα.)

Και οπως ειπε ο Μπουτια με περηφανα ¨Δια την ιστορια ...Pissing off audiophiles since 2010... εγω (χωρις καθολου περηφανια) απανταω σε περιπτωση που αναφεροταν σε μενα : Δια την ιστορια ... Pissing off gurus since yesterday ..
Αντε καλες γιορτες , ενωμενοι ... χα χα... Signing off – UB 40.
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
Σορρυ συμπληρωση : ++μη γνωριζοντας ουτε καν τις διαστασεις του δωματιου σου και εαν καποιες απο αυτες ήταν κοντα ή παραπλησιες ΣΕ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ++
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@Dimifoot @Bhutia ,
Η παραθεση ενος γαφηματος απο τοτε που τα «μετραγες ολα» και χωρις να ξερουμε τιποτε αλλο για το που ειναι η πορτα που ανοιξες , ποσο μεγαλη ητανε , εαν σε αλλες περιπτωσεις αλλων ανθρωπων ειναι δυο , ή ειναι συμμετρικες και που, αλλα για να συνεχισω με το γραφημα το δικο σου : μη γνωριζοντας ουτε καν τις διαστασεις του δωματιου σου και εαν καποιες απο αυτες ήταν κοντα ή παραπλησιες κα παρα πολλα αλλα που πρεπει να συνεκτιμησει καποιος και να δει συνολικα ενα project και οχι στενα, .... δεν ειναι σωστη ωστε να βγουν συμπερασματα στο που και ποτε και σε ποια σημεια και σε ποιο συχνοτικο φασμα (υψηλα ή χαμηλα) συμβαλει ή οχι ενα ανοιγμα σε ολες τις ακουστικες παραμετρους , που «χαρακτηριζουν» εναν χωρο.

Ο Μπουτια (αλλα και εσυ που βλεπω βιαστηκες να συμφωνησες με το like σου) που παρολο το γραφημα μπορει φαινομενικα να δειχνει κατι πιο flat και σπευδετε να διαλεξετε την πορτα κλειστη , κανετε λαθος (ή οχι κατα αναγκη διαλεγετε σωστα – παντως σιγουρα χωρις αρκετα στοιχεια και χωρις συγκεκριμενοποιηση καθε μεμονωμενης υπο εξεταση καταστασης ως διαφορετικης).

π.χ. elementary(ισως και η περιπτωση σου αλλα σιγουρα αλλων, για δες ομως και τη δικη σου μελλοντικη ή οχι) :

Οποιαδηποτε βυθιση σε καποια συχνοτητα μπορει να προκληθει απο πολλους λογους. Ειναι πιθανο να εχεις ενα μειγμα (σειρα) κορυφων και βυθισεων γυρω απο μια συχνοτητα και οπου μια απο αυτες τις κορυφες οφειλοταν στην πορτα που ηταν κλειστη. Ανοιγοντας την πορτα εμεινε η βυθιση. Καποια απο τις δυο διαστασεις του δωματιου σου ειναι παραπλησια, δημιουργοντας ενα mode που π.χ. οταν φυγει μενεις με τη βυθιση.

Θα πεις και τι με αυτο εγω θα διαλεξω την κοκκινη.

Εγω π.χ. (ο τρελος) θα διαλεγα αυτη με τη βυθιση καθως (παρολο τη βυθιση), το θεωρω πιο καλο, καθως προτιμω να εχω λυσει ενα προβλημα (την κορυφη) παρα να εχω την ψευδαισθηση μιας δηθεν flat response κα μαλιστα σε μια μονο θεση του μικροφωνου (οπου και εαν ειναι αυτη) (και παρολο που θα την ακουγα τη συγκεκριμενη συχνοτητα) ενω σε αρκετα αλλα σημεια του δωματιου θα ειναι πολυ χειροτερα τα πραγματα, οσον αφορα αυτη τη συχνοτητα προκαλωντας κωδωνισμο που ειναι πολυ χειροτερο προβλημα αντικειμενικα (ή/και υποκειμενικα).

Το κακο ειναι οτι θα ηθελα να μου τα λετε εσεις αυτα που ειστε ειδικοι και οχι να τα λεω εγω και μαλιστα σε μια διαφενομενη μορφη «φαινομενικης» αντιπαραθεσης και ευκολου dismissal , εστω και εαν καποιος μπορει να εχει αδικο. Very discouraging γνωστικα (οχι ψυχολογικα)αλλα δε πειραζει υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια (θα παω οπως ειπα σε αυτους που στηνουν συναυλιες στο υπαιθρο χα χα ... ξερουν καλυτερα.)

Και οπως ειπε ο Μπουτια με περηφανα ¨Δια την ιστορια ...Pissing off audiophiles since 2010... εγω (χωρις καθολου περηφανια) απανταω σε περιπτωση που αναφεροταν σε μενα : Δια την ιστορια ... Pissing off gurus since yesterday ..
Αντε καλες γιορτες , ενωμενοι ... χα χα... Signing off – UB 40.
Έχω ήδη απαντήσει με δεδομένα από το...παράλληλο Σύμπαν,αλλά βρίσκω εδώ την ευκαιρία να τονίσω πως η αξιολόγηση δεν βασίστηκε στις αποκρίσεις,αλλά στο Spectrogram.H εμφανής βύθιση στην πράσινη καμπύλη μπορεί κάλλιστα να μη γινόταν έντονα αισθητή χάρη στο στενό της εύρος.Οι διαφοροποιήσεις όμως της πρώτης οκτάβας ανάμεσα στ'αντίστοιχα spectro και στη μαύρη γραμμή του group delay με την χαρακτηριστική μετάπτωση είναι καταλυτικές και το σπουδαιότερο,μεταφράζονται σε πολύ αισθητές κατά την αναπαραγωγή....Όποιος έχει παρακολουθήσει το νήμα του Dimi με τη σταδιακή αναβάθμιση δεν θα είχε αμφιβολίες ως προς τη διαρρύθμιση του χώρου.

Στο δε χιουμοριστικό αφορισμό υπήρξε οπωσδήποτε μετριοπάθεια αντί υπερηφάνειας,αφού η επέκταση ανταποκρίνεται στο ...΄΄Pissin'off almost everyone since 2009...΄΄ :sneaky:
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
..κα παρα πολλα αλλα που πρεπει να συνεκτιμησει καποιος και να δει συνολικα ενα project και οχι στενα.
Αυτο εφτανε, τα λεει ολα.
Κολλαμε σε ορισμενες πλευρες της αναπαραγωγης.
Ολοι μας.
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
@Bhutia

ΟΚ. Δε το παρακολουθησα. Οι τοποθετησεις μου απο την αρχη, ηταν γενικες και μονο για το θεμα ανοικτα ή κλειστα "ανοιγματα" καθε ειδους μορφης και που αυτα τυγχανει να βρισκονται. Απο την αρχη διευκρινισα οτι γενικα (Θεωρητικα και πρακτικα) εχετε δικιο, το ιδανικο ειναι να μην υπαρχουν ανοιγματα, πρωτα απο ολα για να ειναι ο χωρος ελεγχομενος ακουστικα και ενας επαγγελματιας να μπορει να κανει τη δουλεια του και να παραξει αριστο ηχητικο αποτελεσμα. Ολοι οι αλλοι στα σαλονια μας ομως .... οτι μπορουμε κανουμε ... και ισχυουν αλλοι νομοι ... της ζουγκλας χαχα
Αυτο εφτανε, τα λεει ολα.
Κολλαμε σε ορισμενες πλευρες της αναπαραγωγης.
Ολοι μας.
Δεκτο. guilty
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@Bhutia

ΟΚ. Δε το παρακολουθησα. Οι τοποθετησεις μου απο την αρχη, ηταν γενικες και μονο για το θεμα ανοικτα ή κλειστα "ανοιγματα" καθε ειδους μορφης και που αυτα τυγχανει να βρισκονται. Απο την αρχη διευκρινισα οτι γενικα (Θεωρητικα και πρακτικα) εχετε δικιο, το ιδανικο ειναι να μην υπαρχουν ανοιγματα, πρωτα απο ολα για να ειναι ο χωρος ελεγχομενος ακουστικα και ενας επαγγελματιας να μπορει να κανει τη δουλεια του και να παραξει αριστο ηχητικο αποτελεσμα. Ολοι οι αλλοι στα σαλονια μας ομως .... οτι μπορουμε κανουμε ... και ισχυουν αλλοι νομοι ... της ζουγκλας χαχα
Ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία απευθύνονται τα σχόλια...Σκοπός δεν είναι ν'ανοίγεις πορτοπαράθυρα ΄΄στη ζού(γκ)λα΄΄ μπας και στρώσει το ακροαματικό αποτέλεσμα,αλλά να διαρρυθμίσεις μια ενιαία οντότητα υπό συνθήκες που θα μένουν σταθερές και καλύτερα ελεγχόμενες.
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
Ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία απευθύνονται τα σχόλια...Σκοπός δεν είναι ν'ανοίγεις πορτοπαράθυρα ΄΄στη ζού(γκ)λα΄΄ μπας και στρώσει το ακροαματικό αποτέλεσμα,αλλά να διαρρυθμίσεις μια ενιαία οντότητα υπό συνθήκες που θα μένουν σταθερές και καλύτερα ελεγχόμενες.
Το παραδεχτηκα απο την αρχη , και το απαντησα απο το πρωτο ποστ μου και νομιζα οτι εληξε εκει το θεμα. Το νημα και οι αναφοες του Ν.Κ. μετα ειδα οτι ειναι υψηλοενεργειακα αναφερομενες χα χα ...
 

Μηνύματα
12.384
Reaction score
14.584
Ακριβώς σε αυτήν την κατηγορία απευθύνονται τα σχόλια...Σκοπός δεν είναι ν'ανοίγεις πορτοπαράθυρα ΄΄στη ζού(γκ)λα΄΄ μπας και στρώσει το ακροαματικό αποτέλεσμα,αλλά να διαρρυθμίσεις μια ενιαία οντότητα υπό συνθήκες που θα μένουν σταθερές και καλύτερα ελεγχόμενες.
Ενταξει μην εισαι τοσο dismissive για την ζουγκλα ... οτι μπορει ο καθενας κανει... βλεπω ομως οτι εχεις βαλει αυτοσκοπο να βγαλεις καμια 10 αρια διαδακτορες ακουστικης απο το σαιτ χα χα ... (για να τσεκαρω το χιουμορ σου λιγο)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Η παραθεση ενος γαφηματος
Έγινε μόνο για να δείξω σε όλους, και κυρίως σε όσους δεν γνωρίζουν το θέμα σε βάθος, (αλλά νομίζουν πως γνωρίζουν), πως πράγματι μια πόρτα μπορεί να αλλάζει τα χαρακτηριστικά ενός χώρου.
Και πως αυτό μπορούμε να το μελετήσουμε, και να επιλέξουμε παρεμβάσεις.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Στη θέση σου εάν δεν υπήρχε παράπονο ούτε ακροαματικό ούτε από...μετρήσεις δεν θα ΄΄τρωγόμουν με τα ρούχα μου΄΄...
(Υποθέτοντας ότι διαθέτεις ισχυρά sub...Αν μας έδειχνες και Spectrogram...)

Από τη στιγμή που θα περιοριζόταν ο χώρος όπου διαδίδεται ελεύθερα η ενέργεια ιδίως στις πρώτες οκτάβες,θα πρέπει να εξασφαλιζόταν και πιο σφικτός έλεγχος πάνω σε αυτήν...
Έκανα κάποιες μετρήσεις
Άμα έχεις την διάθεση και χρόνο ....
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.944
Reaction score
20.445
Τρία σχετικά σύντομα, απλά κι επεξηγηματικά videos, τα οποία είδα πρόσφατα:

How Sound Works (in rooms)


How BASS Works (in rooms)

(η αναφορά στο λογισμικό Olive Tree είναι, για μένα, πολύ σημαντική, διότι είναι το software δημιούργησε και χρησιμοποίησε ο μηχανικός ακουστικής που σχεδίασε το χώρο μου)

Acoustic Panels - What & Where

(OK, ο τύπος διαφημίζει την εταιρία του, αυτά που λέει και κυρίως δείχνει, είναι κοινώς αποδεκτά κι αποδεδειγμένα)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.037
Hello!

Σχετικά με μπασοπαγίδες από πετροβάμβακα.

Οι γκουρού στο gearspace λένε ότι το λιγότερο πυκνό, πιο φθηνό και με χαμηλή αντίσταση αέρα υλικό είναι το καλύτερο εφόσον σε παίρνει να έχεις βάθος, 30εκ και πάνω λένε.

Δεδομένου οτι θα αγορασθούν και τοποθετηθούν ως έχουν σε γωνίες δωματίου, χωρίς καν να ανοιχτεί το περιτύλιγμα, τί θα αγοράζατε με στόχο την καλύτερη δυνατή απορρόφηση μεσο-χαμηλών συχνοτήτων;




 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Αλήθεια είναι πάνω από 30 να αρχίζει η απόλυτα ενεργή επιφάνεια σε πάχος .
Στις γωνιές όμως ,πρώτον έχεις μόνο το κέντρο της δεύτερον και γι'αυτό το λόγο δε θες αραιή πυκνότητα αλλά πυκνή που πλέον αποκτά ιδιότητες μεμβράνης αφού και ως μέτρηση η γωνιά θα σου δώσει με μέγιστο πλάτος τα στάσιμα του χώρου.
Η γωνιά έχει συσωρευμενα αυξημένη πίεση αφού τείνουν όλα προς το μηδέν ως ταχύτητα αφού τα ινώδη δουλεύουν με ροή /ταχύτητα οπότε και μιδαμινη αποτελεσματικότητα .
Ότι γράφω είναι επιβεβαιωμένη από μένα θεωρία ....
Οπότε η καλύτερη επιλογη είναι με φύλλο αλουμινίου 50+κιλών ή 100 Άρι εάν θες να συνδυάσεις και απορρόφηση σε υψηλότερες συχνότητες..
100αρι σκέτο χωρίς φύλλο αλουμινίου
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.486
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top