Auro 3D

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
Μπορεί να μην έχει αλλά για να μην αλλάζω διάταξη του χρόνου που θα αλλάξω ενισχυτή ένα μοντέλο πάνω λέω να το φροντίσω από τώρα

Οπότε προτείνεις να πάω σε διάταξη Auro έτσι ;
Height front και top middle δε βγαίνει :o
Ταινίες ή μουσική σε νοιάζει ? Γιατί στο 1ο η απάντηση δεν πάει στο VoG αντί 2 ή 4 Atmos.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ταινίες ή μουσική σε νοιάζει ? Γιατί στο 1ο η απάντηση δεν πάει στο VoG αντί 2 ή 4 Atmos.
Μουσική προτιμώ δικάναλλο μεχρι νεοτέρας :D Πιο πολύ ταινίες βλέπω.
Τι εννοεις ? Μπορεί να μη τα έγραψα σωστα η να μπερδεύτηκα :D
Απλα σκέφτηκα αν πάει καλλύτερα στο χώρο μου το auro να το στήσω έτσι για αρχή και οταν παρω τον ενισχυτη τον επόμενο να βάλω και ενα vog. Πρώτα βέβαια πρέπει να ξεκαθαρίσω τι πάει στο χώρο μου. Αν μπορώ να βολευτώ με 2 atmos kai 2 front height πάω και εκει.
Δεν γίνεται, θα μείνεις με 2 ηχεία για άτμος.

Αν θες να βάλεις επιπρόσθετα ηχεία, μπορείς να βάλεις κεντρικό οροφής (vog) και άνω κεντρικό.

Αν έχεις χώρο και αν το υποστηρίζει ο av, βάλε wide front.
οποτε όπως τα λες το atmos το ξεχνάω, μπορώ να βάλω rear heigt ,vog kai ενα wide dipression front ? για auro ετσι?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
Μουσική προτιμώ δικάναλλο μεχρι νεοτέρας :D Πιο πολύ ταινίες βλέπω.
Τι εννοεις ? Μπορεί να μη τα έγραψα σωστα η να μπερδεύτηκα :D
Απλα σκέφτηκα αν πάει καλλύτερα στο χώρο μου το auro να το στήσω έτσι για αρχή και οταν παρω τον ενισχυτη τον επόμενο να βάλω και ενα vog. Πρώτα βέβαια πρέπει να ξεκαθαρίσω τι πάει στο χώρο μου. Αν μπορώ να βολευτώ με 2 atmos kai 2 front height πάω και εκει.

οποτε όπως τα λες το atmos το ξεχνάω, μπορώ να βάλω rear heigt ,vog kai ενα wide dipression front ? για auro ετσι?
Το Auro 3D στις ταινίες είναι ανύπαρκτο.
Για ταινίες κυρίαρχος το Atmos και υπάρχει ας πούμε και το DTS ( κάθε μήνα, πρό covid, 20 ταινίες Atmos, 2-3 DTS:X, Auro 3D.... 0 :D ).
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Το Auro 3D στις ταινίες είναι ανύπαρκτο.
Για ταινίες κυρίαρχος το Atmos και υπάρχει ας πούμε και το DTS ( κάθε μήνα, πρό covid, 20 ταινίες Atmos, 2-3 DTS:X, Auro 3D.... 0 :D ).
To Auro όμως σε κλασικό 5.1 Dolby Digital ή DTS παίζει πολύ καλύτερα
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
To Auro όμως σε κλασικό 5.1 Dolby Digital ή DTS παίζει πολύ καλύτερα
Προσωπικά προτιμώ το upmix του Dolby Surround.

Να θυσιάσεις πάντως τα native και σωστά υλοποιημένα Atmos/DTS:X για να "χαίρεσαι" με Auro 3D Upmix τα κλασικά flat 5.1 old movies το θεωρώ άτοπο.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
Το Auro παίζει πολύ καλύτερα ως upmixer για δικάναλο.
Που για ταινίες σημαίνει... άντε, δες ταινίες πρίν το 1985 για να βρείς... δικάναλο soundtrack.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Το Auro παίζει πολύ καλύτερα ως upmixer για δικάναλο.
Κατάλαβα στη περίπτωση μου και στο χώρο μου με βλέπω για top middle και front height . Θα δοκιμάσω πρώτα top middle και με τα μπροστά θα τα βάλω upfiring που δε λέει και πολλά αλλά να το ακούσω μόνο να δω τι και πως πριν τρυπήσω πάνω μπροστά .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κάποιες απορίες που είδα τώρα σχετικά με το auro και στήσιμο ηχείων από τους rock relay και nkourouk το απόγευμα η αυριο..
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν πίσω υπάρχει τοίχος και είναι κολλημένος ο καναπές είναι καλύτερα τα surround να κοιτάνε αριστερά δεξιά όπως πρέπει τυπικά ή με κλίση προς την οθόνη όπως δείχνει η φωτογραφία; Υπόψιν ότι η Denon λέει ότι για να έχει συμβατότητα με όλα τα format πρέπει τα πίσω hight ηχειά να δηλωθούν σαν back surround
Με κλιση, υπολογισε οτι η θεση ακροασης ειναι περιπου 1μ μπροστα.
Οι denon - marantz εχουν συμβατοτητα με ολα τα formats οταν τα επανω ειναι δηλωμενα ως Height

Καλησπέρα. Έχω τον denon 3700 με διάταξη ηχείων 5.1.2 atmos και θέλω να το κάνω 5.1.4 δυστηχως η θέση ακρόασης είναι περί 60cm από το πίσω τοίχο και η μετακίνηση του καναπέ προς τα μπροστά είναι ανέφικτη .. δε έφαγα ξύλο με το ταβανιασμα αν κουνήσω καναπέ αυτή τη φορά θα φάω :p . Έχω 1 ζευγάρι Dali alteco ως top middle ακριβώς από πάνω μου και ένα Dali Spector 1 που δε χρησιμοποιώ, μπορώ να κάνω 5.1.4; αλλά καλύτερα auro 3d η atmos ; για atmos δεν έχω πολύ χώρο πίσω για 5.1.4 μπορώ να το κάνω υβριδικό front height +top middle η
? Έχετε καμία πρόταση ; Να πάω σε auro 3d και όταν πάω σε σειρά 4 denon βάλω κεντρικό ταβάνι πάνω από θέση ακρόασης ; Γενικότερα το dts ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μου η ιδέα μου;
να τα στησεις οπως δειχνει εδω...και δηλωμενα ως Height
......θα μπορεις να ακους ολα τα formats και αν θες βαζεις και ηχειο(α) πανω απο την θεση ακροασης...

Auro3D.jpg

Υποστηρίζει ο 4700 voice of god; Μια απορία σε 7.1 HD περιεχόμενο είτε Dolby είτε DTS το AURO 3D κάνει σωστά επεξεργασία και ακούγεται καλύτερα; Σε Atmos από ότι διάβασα δεν γίνεται.
Ναι υποστηριζει....απλα η εξοδος του ειναι απο μια εξοδο sub.
...μπορεις να χρησιμοποιησεις 1 ηχειο η 2 η 4 αναλογα ποσες θεσεις ακροασης εχεις.

Μπορεις να ακουσεις 2καναλο η πολυκαναλο 5.1 η 7.1 σε auro3d 9.1-10.1-11.1-13.1...
... αναλογα ποσα καναλια επεξεργασιας εχει ο AV ...πιθανον και 15.1 στο μελλον αφου μπορει...


αν θετε κατι ρωτατε...δεν νομιζω να ξεχασα κατι..
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Με κλιση, υπολογισε οτι η θεση ακροασης ειναι περιπου 1μ μπροστα.
Οι denon - marantz εχουν συμβατοτητα με ολα τα formats οταν τα επανω ειναι δηλωμενα ως Height



να τα στησεις οπως δειχνει εδω...και δηλωμενα ως Height
......θα μπορεις να ακους ολα τα formats και αν θες βαζεις και ηχειο(α) πανω απο την θεση ακροασης...

View attachment 205924



Ναι υποστηριζει....απλα η εξοδος του ειναι απο μια εξοδο sub.
...μπορεις να χρησιμοποιησεις 1 ηχειο η 2 η 4 αναλογα ποσες θεσεις ακροασης εχεις.

Μπορεις να ακουσεις 2καναλο η πολυκαναλο 5.1 η 7.1 σε auro3d 9.1-10.1-11.1-13.1...
... αναλογα ποσα καναλια επεξεργασιας εχει ο AV ...πιθανον και 15.1 στο μελλον αφου μπορει...


αν θετε κατι ρωτατε...δεν νομιζω να ξεχασα κατι..
Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα με κάλυψες! Απλά πράγματα. :bigboss: Σε σπίτι θεωρώ οτι αυτη η διάταξη ειναι πιο έυκολη και προσιτή, στο χώρο μου ειναι εφικτό, επίσης δε θα χρειαστει προς το παρών να κάνω έξτρα έξοδα τα ηχεια τα εχω και δένουν κιόλας μεταξύ τους. Έχω ακούσει επίσης για atmos top middle και Front height που είχε κάνει κάποιος αλλα να πω την αλήθεια είμουν σε σκέψη να το επιχειρήσω αλλά διστασα. Παίζει ακόμα και αν έχω αποσταστη απο τον πισω τοίχο 60cm και απο τα μπροστά 3 μετρα? Θα ακούγεται το atmos Ικανοποιητικά? Πες μου απο atmoς εντυπώσεις.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
μια χαρα θα εισαι με τις αποστασεις.....και εγω ετσι ταχω, μια χαρα θα ακους.
....προτεινω η κλιση των πανω ηχειων να βλεπουν πανω απο την θεση ακροασης 0.8μ
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα βρήκα κάτι ενδιαφέρον για διάβασμα μιας, είναι να βάλω τα ηχεία ύψους σε διάταξη Auro 3d είναι εφικτό στο δικό μου χώρο και έχω και 4 ηχεία που κάθονται συν του ότι θα ακούω atmos ικανοποιητικά λέω να το κάνω γιατι με το 5.1.2 δεν έχω δεις φως.

http://www.hifi-forum.de/viewthread-36-17329.html
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
καλο θα ειναι να ειναι ιδιας σειρας ηχεια ολα....
Τα κάτω ειναι Zensor όλα.... έχω 1 ζευγάρι "spektor 1" bookshelf και 1 ζευγάρι alteco c1 που θέλω να βάλω ψηλά . Αν μπορείς να μου προτείνεις 4 ίδια να είναι και ψείρες ακόμα καλύτερα. Εντω μεταξύ το ταβάνι μου ειναι 2.90μ. Επίσης αν και ειναι ευκολα στη τοποθέτηση κατά auro διάταξη και εφεικτό προσπαθώ να βρώ τα μετρα να μη φαίνεται ασχημο για τα μπροστα ψηλα, γιατι απο την αριστερη μεριά που θα μπει το ενα ηχείο ύψους, έχει κολώνα που βγάινει προς τα έξω 14cm και απο τη δεξιά μεριά επάνω ναι μεν έχει δοκάρι αλλα ειναι πιο μέσα κατα 3cm γιατι ειναι στραβος ο τοίχος και απο κάτω κενό, δεν εχει τοίχο και προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τα βάλω τοίχο δοκάρι η ταβάνι να κρέμονται... Αν τα βάλω ταβανι θα είναι ομοιόμορφα όλα αλλα δε ξέρω πως θα φαίνονται. Τα πίσω είναι κομπλέ πανω απο surround είναι όλο τοίχος. Βεβαια νομίζω οτι υπολογίζω να τα βάλω πιο ψηλα απ οτι προτείνεις και μάλλον θα χασω σε vertical coherence μάλλον. Bεβαια αν κρίνω απο το άρθρο ,με την αποσταση των μπροστινών μου ηχείων 3.20μ απο θέση ακρόασης και τις 30 μοιρες που θέλει βγαίνουν σε 2.80μ ύψος να τα βάλω . Όσο για την εσωχή μήπως βάλω κάτι πρόσθετο και φέρω το ηχέιο 17cm πιο εξω απο την δεξια μερια ψηλά. Γενικότερα προσπαθώ να υπάρχει μια ομοιομορφία στον ήχο και στο μάτι. Το έχω καιρό και με το 5.1.2 δεν έχω ακούσει κατι της προκοπής αντε να το κάνω μήπως δω φώς..
 

Attachments

  • 117,1 KB Προβολές: 0
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
4.614
Το ότι δεν έχεις δει διαφορά με το 5.1.2 ακούγεται λίγο περίεργο.
Πριν κάνεις τοποθέτηση μήπως να φωνάξεις κανένα ειδικό ?
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
Τα κάτω ειναι Zensor όλα.... έχω 1 ζευγάρι "spektor 1" bookshelf και 1 ζευγάρι alteco c1 που θέλω να βάλω ψηλά . Αν μπορείς να μου προτείνεις 4 ίδια να είναι και ψείρες ακόμα καλύτερα. Εντω μεταξύ το ταβάνι μου ειναι 2.90μ. Επίσης αν και ειναι ευκολα στη τοποθέτηση κατά auro διάταξη και εφεικτό προσπαθώ να βρώ τα μετρα να μη φαίνεται ασχημο για τα μπροστα ψηλα, γιατι απο την αριστερη μεριά που θα μπει το ενα ηχείο ύψους, έχει κολώνα που βγάινει προς τα έξω 14cm και απο τη δεξιά μεριά επάνω ναι μεν έχει δοκάρι αλλα ειναι πιο μέσα κατα 3cm γιατι ειναι στραβος ο τοίχος και απο κάτω κενό, δεν εχει τοίχο και προσπαθώ να αποφασίσω αν θα τα βάλω τοίχο δοκάρι η ταβάνι να κρέμονται... Αν τα βάλω ταβανι θα είναι ομοιόμορφα όλα αλλα δε ξέρω πως θα φαίνονται. Τα πίσω είναι κομπλέ πανω απο surround είναι όλο τοίχος. Βεβαια νομίζω οτι υπολογίζω να τα βάλω πιο ψηλα απ οτι προτείνεις και μάλλον θα χασω σε vertical coherence μάλλον. Bεβαια αν κρίνω απο το άρθρο ,με την αποσταση των μπροστινών μου ηχείων 3.20μ απο θέση ακρόασης και τις 30 μοιρες που θέλει βγαίνουν σε 2.80μ ύψος να τα βάλω . Όσο για την εσωχή μήπως βάλω κάτι πρόσθετο και φέρω το ηχέιο 17cm πιο εξω απο την δεξια μερια ψηλά. Γενικότερα προσπαθώ να υπάρχει μια ομοιομορφία στον ήχο και στο μάτι. Το έχω καιρό και με το 5.1.2 δεν έχω ακούσει κατι της προκοπής αντε να το κάνω μήπως δω φώς..
Αποκλείεται να μην αντιληφθείς διαφορά μεταξύ Dolby TrueHD / DTS-HD MA 5.1/7.1 και Atmos/DTS:X
Δεν είναι βεβαίως όλες οι ταινίες με Atmos/DTS:X φουλ στα εφέ ή τέλεια mastered, αλλά έχει πολλές με δυνατές σκηνές που έχουν ουσιαστική διαφορά.

Δες π.χ. στο Resident Evil: Apocalypse (2004, UHD, Dolby Atmos) την σκηνή στην εκκλησία με το τέρας να κόβει βόλτες στην οροφή περιτριγυρίζοντας τους πρωταγωνιστές, ακόμα και με μόλις 2 κακά τοποθετημένα Atmos ηχεία (όχι ανακλάσεων πάνω στα μπροστά ηχεία μόνο!) θα ακούσεις διαφορά ξεκάθαρη.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Το ότι δεν έχεις δει διαφορά με το 5.1.2 ακούγεται λίγο περίεργο.
Πριν κάνεις τοποθέτηση μήπως να φωνάξεις κανένα ειδικό ?
Ο ειδικός δεν είναι κακή ιδέα γενικότερα .
ίσως φταίει το υλικό ίσως φταίει το 5.1.2 πάντως γενικότερα έχω κατεβάσει και ακούσει από της Dolby τα αρχεία του site αλλά δε τρελάθηκα κιόλας μπορεί με 5.1.4 να κάνει εμφανή διαφορά αλλά 5.1.4 στο χώρο μου δε πάει καλύτερα Auro layout .
Αποκλείεται να μην αντιληφθείς διαφορά μεταξύ Dolby TrueHD / DTS-HD MA 5.1/7.1 και Atmos/DTS:X
Δεν είναι βεβαίως όλες οι ταινίες με Atmos/DTS:X φουλ στα εφέ ή τέλεια mastered, αλλά έχει πολλές με δυνατές σκηνές που έχουν ουσιαστική διαφορά.

Δες π.χ. στο Resident Evil: Apocalypse (2004, UHD, Dolby Atmos) την σκηνή στην εκκλησία με το τέρας να κόβει βόλτες στην οροφή περιτριγυρίζοντας τους πρωταγωνιστές, ακόμα και με μόλις 2 κακά τοποθετημένα Atmos ηχεία (όχι ανακλάσεων πάνω στα μπροστά ηχεία μόνο!) θα ακούσεις διαφορά ξεκάθαρη.
Συμφωνώ έχω ακούσει και σε ταινία πχ το underground 6, όπως και τα αρχεία της Dolby πχ leaf αλλά δεν είναι και αυτό που λέω φοβερό, μπορεί να φταίει το 5.1.2 . Θεωρώ το Auro 3D θα είναι πιο ολοκληρωμένο στο χώρο μου. Αν είναι να ακούω μια χαρά τα πάντα τείνω προς τα εκεί.

γενικοτερα όμως το θέμα είναι τι θα κάνω με τα μπροστά ύψους για το χώρο μου. Είναι λίγο περίεργο το σημείο
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.495
Reaction score
5.652
Ο ειδικός δεν είναι κακή ιδέα γενικότερα .
ίσως φταίει το υλικό ίσως φταίει το 5.1.2 πάντως γενικότερα έχω κατεβάσει και ακούσει από της Dolby τα αρχεία του site αλλά δε τρελάθηκα κιόλας μπορεί με 5.1.4 να κάνει εμφανή διαφορά αλλά 5.1.4 στο χώρο μου δε πάει καλύτερα Auro layout .


Συμφωνώ έχω ακούσει και σε ταινία πχ το underground 6, όπως και τα αρχεία της Dolby πχ leaf αλλά δεν είναι και αυτό που λέω φοβερό, μπορεί να φταίει το 5.1.2 . Θεωρώ το Auro 3D θα είναι πιο ολοκληρωμένο στο χώρο μου. Αν είναι. Αν είναι να ακούω μια χαρά τα πάντα τείνω προς τα εκεί.
Σε ταινίες ?
Ούτε καν.
Βασικά πρέπει να το στήσεις σωστά για αρχή.
Αν είναι ότι να 'ναι η τοποθέτηση και ο χώρος, θα παραμείνει... ότι να 'ναι και το αποτέλεσμα.
Ιδανικά θες βεβαίως πέραν της σωστής τοποθέτησης και 4 ηχεία οροφής για να έχει δυνατότητα πειστικού panning front to rear & rear to front και στα top layers.

Δεν ξέρω γιατί χωρίς να τα έχεις ακούσει έχεις πορωθεί με το Auro.

Αν δεν είχα το θέμα με το αυτί θα σου έλεγα να έρθεις στο demo room μου να τα ακούσεις όλα όπως πρέπει και να έχεις πλέον σωστή βάση και προσωπική εμπειρία.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.457
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top