Auro 3D



Μηνύματα
148
Reaction score
22
Αν πίσω υπάρχει τοίχος και είναι κολλημένος ο καναπές είναι καλύτερα τα surround να κοιτάνε αριστερά δεξιά όπως πρέπει τυπικά ή με κλίση προς την οθόνη όπως δείχνει η φωτογραφία; Υπόψιν ότι η Denon λέει ότι για να έχει συμβατότητα με όλα τα format πρέπει τα πίσω hight ηχειά να δηλωθούν σαν back surround
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Καλησπέρα. Έχω τον denon 3700 με διάταξη ηχείων 5.1.2 atmos και θέλω να το κάνω 5.1.4 δυστηχως η θέση ακρόασης είναι περί 60cm από το πίσω τοίχο και η μετακίνηση του καναπέ προς τα μπροστά είναι ανέφικτη .. δε έφαγα ξύλο με το ταβανιασμα αν κουνήσω καναπέ αυτή τη φορά θα φάω :p . Έχω 1 ζευγάρι Dali alteco ως top middle ακριβώς από πάνω μου και ένα Dali Spector 1 που δε χρησιμοποιώ, μπορώ να κάνω 5.1.4; αλλά καλύτερα auro 3d η atmos ; για atmos δεν έχω πολύ χώρο πίσω για 5.1.4 μπορώ να το κάνω υβριδικό front height +top middle η
? Έχετε καμία πρόταση ; Να πάω σε auro 3d και όταν πάω σε σειρά 4 denon βάλω κεντρικό ταβάνι πάνω από θέση ακρόασης ; Γενικότερα το dts ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μου η ιδέα μου;
 
Last edited:

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Υποστηρίζει ο 4700 voice of god; Μια απορία σε 7.1 HD περιεχόμενο είτε Dolby είτε DTS το AURO 3D κάνει σωστά επεξεργασία και ακούγεται καλύτερα; Σε Atmos από ότι διάβασα δεν γίνεται.
 

Μηνύματα
38
Reaction score
38
Υποστηρίζει ο 4700 voice of god; Μια απορία σε 7.1 HD περιεχόμενο είτε Dolby είτε DTS το AURO 3D κάνει σωστά επεξεργασία και ακούγεται καλύτερα; Σε Atmos από ότι διάβασα δεν γίνεται.
Για το πρώτο ναι υποστηρίζει απλά το pre-out είναι από την Δεύτερη έξοδο sub.
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Οπότε θες αυτοενισχυόμενο ηχείο για voice of God. Εγώ έχω κάνει εγκατάσταση 5.2.4 με τις 30 μοίρες υπολογισμένες. Τα πίσω ηχεία έπρεπε να μπούν πολύ μακρυά σε σχέση με τα μπροστινά. Πολύ σημαντικό είναι η θέσεις που θα βάλεις το μικρόφωνο κατά την εγκατάσταση του Audyssey
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Οπότε θες αυτοενισχυόμενο ηχείο για voice of God. Εγώ έχω κάνει εγκατάσταση 5.2.4 με τις 30 μοίρες υπολογισμένες. Τα πίσω ηχεία έπρεπε να μπούν πολύ μακρυά σε σχέση με τα μπροστινά. Πολύ σημαντικό είναι η θέσεις που θα βάλεις το μικρόφωνο κατά την εγκατάσταση του Audyssey
Στη περίπτωση μου που η θεση ακροασης είναι 60cm από το πίσω τοίχο και η απόσταση από τα ηχεία είναι 3.20μετρα από θέση ακροασης, τι μου προτείνεις να κάνω ; Έχω 5.1.2 atmos και θέλω να βάλω 5.1.4. Τα atmos θέλω να τα ξηλώσω γιατί φαίνονται πραγματικά άσχημα (alteco) και να ταβανιασω κουτί με ηχείο οροφής . Έχω βέβαια τα alteco καθώς και extra 1 ζευγάρι Spektor 1 . Δε ξέρω ποια κατεύθυνση να πάρω .
 

Μηνύματα
38
Reaction score
38
Δεν χρειάζεσαι υποχρεωτικα αυτό ενισχυόμενο απλά πρέπει να περάσεις το σήμα από τελικό ενισχυτή
 


Μηνύματα
148
Reaction score
22
Στη περίπτωση μου που η θεση ακροασης είναι 60cm από το πίσω τοίχο και η απόσταση από τα ηχεία είναι 3.20μετρα από θέση ακροασης, τι μου προτείνεις να κάνω ; Έχω 5.1.2 atmos και θέλω να βάλω 5.1.4. Τα atmos θέλω να τα ξηλώσω γιατί φαίνονται πραγματικά άσχημα (alteco) και να ταβανιασω κουτί με ηχείο οροφής . Έχω βέβαια τα alteco καθώς και extra 1 ζευγάρι Spektor 1 . Δε ξέρω ποια κατεύθυνση να πάρω .
Θέλει τριγωνομετρία για να υπολογίσεις το ύψος των ηχείων σε σχέση με την κεντρική θέση ακρόασης. Το ύψος ακρόασης το υπολογίζω στα 1.1 μέτρα με 30ο γωνία. Στο σημείο ακρόασης και με κάτω πλευρά του ορθογώνιου τριγώνου την απόσταση από τον τοίχο υπολογίζω την άλλη πλευρά που προσθέτω στο 1.1μ και βρίσκωτο ύψος του ηχείου. Για τα μπροστινά νομίζω η συνολική οριζόντια γωνία για Left Right είναι 45ο . Η απόσταση κεντρικής θέσης Left η Right ήχου είναι η κάτω πλευρά του τριγώνου για να υπολογίσεις το ύψος των front hight. Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η κλίσης των πίσω ηχείων προς την οθόνη
 

Μηνύματα
38
Reaction score
38
Για ένα κανάλι ολόκληρος ενισχυτής;
Προτιμήσεις ειναι αυτά! Εγω τα εβαλα ολα για να παιζει προενισχυτής.
Δεν ξερω αν εκει που θες να το βαλεις υπαρχει επιλογή για αυτοενισχυόμενο και σε τι κοστος σε σχεση με εναν τελικο κτλ (αν φυσικά το κοστος ειναι το θέμα και οχι ο χώρος πχ..)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Θέλει τριγωνομετρία για να υπολογίσεις το ύψος των ηχείων σε σχέση με την κεντρική θέση ακρόασης. Το ύψος ακρόασης το υπολογίζω στα 1.1 μέτρα με 30ο γωνία. Στο σημείο ακρόασης και με κάτω πλευρά του ορθογώνιου τριγώνου την απόσταση από τον τοίχο υπολογίζω την άλλη πλευρά που προσθέτω στο 1.1μ και βρίσκωτο ύψος του ηχείου. Για τα μπροστινά νομίζω η συνολική οριζόντια γωνία για Left Right είναι 45ο . Η απόσταση κεντρικής θέσης Left η Right ήχου είναι η κάτω πλευρά του τριγώνου για να υπολογίσεις το ύψος των front hight. Για το μόνο που δεν είμαι σίγουρος είναι η κλίσης των πίσω ηχείων προς την οθόνη
Καταρχάς Σε ευχαριστω , Να πάω σε διάταξη auro ? Η να ταβανιασω on ceiling με ταλαρο ορισμένο top middle και να βάλω και front height ? Επίσης δυστηχως τα e50 της dali που είναι μικρά και θέλω είναι στα 8οhm όλα τα ηχεία μου είναι 6ohm, δεν ξέρω αν θα έχω θέμα ..
Αν πάω σε auro έχω 4 ηχεία , 1 ζευγάρι alteco και ένα spektor 1. Αλλά λόγω ιδιομορφίας του χώρου είναι δύσκολο να τοποθετήσω πάνω από τα left n right από τη άριστερη μεριά τουλάχιστον ηχείο . Πάνω από surround δεν έχω θέμα μπαίνουν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Στη περίπτωση μου που η θεση ακροασης είναι 60cm από το πίσω τοίχο και η απόσταση από τα ηχεία είναι 3.20μετρα από θέση ακροασης, τι μου προτείνεις να κάνω ; Έχω 5.1.2 atmos και θέλω να βάλω 5.1.4.
Δεν γίνεται, θα μείνεις με 2 ηχεία για άτμος.

Αν θες να βάλεις επιπρόσθετα ηχεία, μπορείς να βάλεις κεντρικό οροφής (vog) και άνω κεντρικό.

Αν έχεις χώρο και αν το υποστηρίζει ο av, βάλε wide front.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Δεν γίνεται, θα μείνεις με 2 ηχεία για άτμος.

Αν θες να βάλεις επιπρόσθετα ηχεία, μπορείς να βάλεις κεντρικό οροφής (vog) και άνω κεντρικό.

Αν έχεις χώρο και αν το υποστηρίζει ο av, βάλε wide front.
γίνεται vog όταν έχεις 2 άτμος σε γήινους avr? :oops:

νόμιζα μόνο αφού βάλεις 4 μπορείς να βάλεις και vog
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Καλησπέρα. Έχω τον denon 3700 με διάταξη ηχείων 5.1.2 atmos και θέλω να το κάνω 5.1.4 δυστηχως η θέση ακρόασης είναι περί 60cm από το πίσω τοίχο και η μετακίνηση του καναπέ προς τα μπροστά είναι ανέφικτη .. δε έφαγα ξύλο με το ταβανιασμα αν κουνήσω καναπέ αυτή τη φορά θα φάω :p . Έχω 1 ζευγάρι Dali alteco ως top middle ακριβώς από πάνω μου και ένα Dali Spector 1 που δε χρησιμοποιώ, μπορώ να κάνω 5.1.4; αλλά καλύτερα auro 3d η atmos ; για atmos δεν έχω πολύ χώρο πίσω για 5.1.4 μπορώ να το κάνω υβριδικό front height +top middle η
? Έχετε καμία πρόταση ; Να πάω σε auro 3d και όταν πάω σε σειρά 4 denon βάλω κεντρικό ταβάνι πάνω από θέση ακρόασης ; Γενικότερα το dts ακούγεται καλύτερα στα αυτιά μου η ιδέα μου;
Ρε παιδιά, πιωμένοι είστε ?
Δεν έχει Auro 3D ο 3700H.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
γίνεται vog όταν έχεις 2 άτμος σε γήινους avr?
Δε ξέρω τι δυνατότητες έχει κάθε av, αν είναι δυνατόν..
Όσοι τους έχουν, ας δουν στο μανιουαλ χρήσης τι μπορούν να βάλουν.

Πάντως με καναπέ τέρμα πίσω στον τοίχο, τα πίσω άτμος αποκλείονται.

Ακόμα και τα πίσω σαραουντ είναι προβληματικά έτσι, οπότε 7.χ δε γίνεται, μένεις σε 5.χ.
 



Μηνύματα
354
Reaction score
137
Ρε παιδιά, πιωμένοι είστε ?
Δεν έχει Auro 3D ο 3700H.
Μπορεί να μην έχει αλλά για να μην αλλάζω διάταξη του χρόνου που θα αλλάξω ενισχυτή ένα μοντέλο πάνω λέω να το φροντίσω από τώρα
Δεν γίνεται, θα μείνεις με 2 ηχεία για άτμος.

Αν θες να βάλεις επιπρόσθετα ηχεία, μπορείς να βάλεις κεντρικό οροφής (vog) και άνω κεντρικό.

Αν έχεις χώρο και αν το υποστηρίζει ο av, βάλε wide front.
Οπότε προτείνεις να πάω σε διάταξη Auro έτσι ; rear height, voice of god και κεντρικό height?
Height front και top middle δε βγαίνει :o
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top