Windows 10

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
χωρίς να χρειαστεί επανεγκατάσταση των drivers των εκτυπωτών ?
Ναι, δεν έκανα καμία άλλη αλλαγή. Απλά δεν ήταν διαθέσιμο στο Windows Update και το κατέβασα χειροκίνητα.
Ήταν σε υπολογιστή γνωστού που είχε προλάβει να κάνει την προβληματική ενημέρωση, γιατί προφανώς δεν ήξερε τα προβλήματα. Κάθε φορά που προσπαθούσε να τυπώσει σε συγκεκριμένο εκτυπωτή κατέληγε σε BSOD.
Μετά το KB5001567 κανένα πρόβλημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Μου το έβγαλε χθες το βράδυ και το έκανα. Δεν είχα πρόβλημα με εκτυπωτές. Δεν έχω τσεκάρει ακόμα αν μου δημιούργησε κάποιο το update... :biggrin:
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Στο σπίτι που τους ξηλώσα στην προσπάθεια να εκτυπώσω, τους ξαναπέρασα την έκανα και όλα καλά...

Στο μαγαζί που δεν τα πείραξα (αλλά ούτε προσπάθησα να εκτυπώσω, να σκανάρω ή να δημιουργήσω pdf) την κατέβασα, την εγκατέστησα, επανεκκίνησα...και όλα καλά, δια μαγείας...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
Μου το έβγαλε χθες το βράδυ και το έκανα.
Μέχρι τις 01:54 σήμερα δεν μου το 'χε βγάλει.

Τώρα κοίταξα και το κατεβάζω.

2021-03-16 20_08_18-Ρυθμίσεις.jpg
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Εγω τσεκαρα χθες το βραδυ αργα και τους βρηκε τους περασα ολα οκ.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Το μεσημέρι ψάχνοντας για να διορθώσω ένα θέμα με USB drivers, δημιουργήθηκε ένα conflict και αποφάσισα να κάνω system restore στο point που είχα δημιουργήσει πριν αρχίσω τα πειράματα, περίπου ένα τέταρτο πριν.

Το system restore μού κρατάει τις περισσότερες φορές λίγα λεπτά. Αυτή τη φορά, ξεκίνησε γύρω στις 15:00, μετά από λίγα λεπτά μου έβγαλε τη γνωστή οθόνη:

IMG_20210329_195120.jpg


η οποία συνήθως κρατάει μέχρι ένα λεπτό. Πέρασαν 2-3-5-10 λεπτά και δεν άλλαξε τίποτα, με το λαμπάκι του NVME να δουλεύει δαιμονισμένα. Το άφησα και επέστρεψα μετά περίπου 4 ώρες, αντικρύζοντας την ίδια οθόνη και το ledάκι να δείχνει ότι "προσπαθεί".

Ξέρω εκ πείρας ότι στα Windows 10 αυτές οι καταστάσεις δεν είναι τόσο καταστροφικές όσο δείχνουν αλλά πριν κάνω hard reset έβλεπα ήδη οράματα με format. :biggrin:

Λοιπόν, ο ...Κιμ πάτησε το κουμπί και μετά λίγα δευτερόλεπτα ο υπολογιστής μπήκε στα Windows με το μήνυμα ότι το restore δεν ολοκληρώθηκε και το σύστημα ξεκίνησε όπως ήταν πριν το εγχείρημα. Με πιάνει να κάνω δεύτερη προσπάθεια για restore η οποία μετά από 2 περίπου λεπτά και 2 αυτόματες επανεκκινήσεις ολοκληρώνεται με επιτυχία! Ο κρυφός κόσμος των Windows...
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
Μήπως έφταιγε ο ssd εκείνη την ώρα;

Τα pc με apple κάνουν τέτοια κουλά;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Μήπως έφταιγε ο ssd εκείνη την ώρα;

Τα pc με apple κάνουν τέτοια κουλά;
Όχι και στα δύο.

Μου έχει ξανατύχει 2-3 φορές στο παρελθόν αλλά κάθε φορά είναι διαφορετική στο άγχος μέχρι τη θετική ολοκλήρωση.
Εννοείται ότι κάνω system restore point για ασφάλεια πριν οποιοδήποτε σκάλισμα και τελικά κινδυνεύω περισσότερο από τη διαδικασία προστασίας. :biggrin:
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Παιδιά καλημέρα!
Πώς μπορώ να παρακάμψω τον edge ώστε κάθε φορά που ανοίγω το pc να μην βγαίνει πρώτος και καλύτερος στην οθόνη μου και να με ρωτάει εάν θέλω να συνάψω μονογαμική σχέση μαζί του...
Καταλαβαίνω ότι δύσκολα ξηλώνεται, μια και η μαμά του μας τον έχει δώσει προίκα, μαζί με τα άλλα καλούδια της...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Παιδιά καλημέρα!
Πώς μπορώ να παρακάμψω τον edge ώστε κάθε φορά που ανοίγω το pc να μην βγαίνει πρώτος και καλύτερος στην οθόνη μου και να με ρωτάει εάν θέλω να συνάψω μονογαμική σχέση μαζί του...
Καταλαβαίνω ότι δύσκολα ξηλώνεται, μια και η μαμά του μας τον έχει δώσει προίκα, μαζί με τα άλλα καλούδια της...
Στις ρυθμίσεις βάλε ως προεπιλεγμένο browser αυτόν που προτιμάς.

Screenshot 2021-03-30 102112.png
 


Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Στις ρυθμίσεις βάλε ως προεπιλεγμένο browser αυτόν που προτιμάς.

View attachment 206696
Τον έχω, παρόλα αυτά πρώτη σελίδα που ανοίγει είναι ο edge με το msn και την πρόταση του...
Κατέβασε το δωρεάν
και λογικά θα τον ξηλώσεις.
Θα το δοκιμάσω!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.110
Μπορείς να δοκιμάσεις να αλλάξεις μία τιμή στο registry.


Είναι συνηθισμένο πρόβλημα των Windows, από αυτά που δεν έχουν γενική λύση για όλους.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Δεν πρέπει να τον ξηλώσεις γιατί τον χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες των Windows.
Και γιατί δεν σου αρέσει; Εκδοση του Chrome είναι και τον βρίσκω καλύτερο στις λεπτομέρειες.
 

Μηνύματα
1.375
Reaction score
4.149
Το ότι δεν πρέπει να τον ξηλώσω το καταλαβαίνω, ότι σώνει και καλά πρέπει να κάνω τον edge προεπιλεγμένο browser επειδή το θέλει η μαμά του είναι που ψάχνω πως θα αποφύγω...
Στο δικό μου pc με ρωτάει κάθε φορά που το ανοίγω, στα άλλα της δουλειάς που φοράνε και εκείνα δεκάρια όχι...
Στο σπίτι ναι...
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Δεν ξέρω γιατί στο βγάζει. Εμένα με ρώταγε κάθε φορά που ξεκινούσε ο Edge, αλλά απλά του είπα να μην με ξαναρωτήσει. Μπας και ξεκινά αυτόματα ο browser μαζί με το πισί;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
Δεν πρέπει να τον ξηλώσεις γιατί τον χρησιμοποιούν οι υπηρεσίες των Windows.
Γιατί, δε μπορούν να χρησιμοποιούν τον chrome για παράδειγμα;

Εγώ τον έχω απεγκαταστήσει καιρό τώρα και δεν έχω κάποιο πρόβλημα!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
Και γιατί δεν σου αρέσει; Εκδοση του Chrome είναι και τον βρίσκω καλύτερο στις λεπτομέρειες.
Εσύ, γιατί ακόμη θέλει δουλειά, εγώ! :)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.981
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top