Ποδήλατο

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Σήμερα που ήταν βροχερή μέρα έκανα μια πολύ βασική συντήρηση, τα φρένα!!
Ο περισσότεροι δεν γνωρίζουν, ούτε τους περνάει από το μυαλό ότι παίρνουν συντήρηση...

Σχεδόν 2 χρόνια πάνω στο ποδήλατο οι 8000 με σταματάνε με περίσσια άνεση και ευκολία αλλά η βρωμιά, τα νερά φθειρουν τα κινητά μέρη και είχαν πάρει λίγο τζόγο.
Οι 7000, 8000 & 9100 δαγκάνες παίρνουν φουλ συντήρηση, νομίζω και οι 6800.
Καθαρισμός, λάδωμα σε όλα τα κινητά μέρη λεπόν και ειδικά στα ρουλεμάν, η κάθε δαγκάνα έχει 3 ρουλεμάν, τέλος σύσφιξη για απόλυτη λειτουργία χωρίς τζόγους άρα καλύτερη αίσθηση και ομοιόμορφη φθορά στα τακάκια.

MVIMG_20210401_172405.jpg






Παρακάτω κάποιες φώτο με τις διαφορές single vs dual pivot δαγκάνες, το είχαμε συζητήσει στο παρελθόν και ήταν ευκαιρία σήμερα που τις είχα στο χέρι.
Η dual pivot δαγκάνα βάζει τη δύναμη ακριβώς στο κέντρο ενώ η single βάζει τη δύναμη στο στεφάνι υπό γωνία.

MVIMG_20210401_180936.jpg


IMG_20210401_181023.jpg
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Πριμ λίγο αντικατέστησα και εγώ το μπροστινό φρένο, ένα εισαγωγικό της shimano με ένα ultegra 8000 και επιβεβαιώνω το ότι υπάρχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση της μανέτας - το φρενάρισμα θα το δοκιμάσω το μεσημέρι αν και με τα shimano τακάκια. Επίσης το πίσω έχει αρχίσει να σκούζει στο release από τα χώματα που έχει φάει ενώ θα αντικατασταθεί άμεσα μάλλον...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Οφείλω να ομολογήσω ότι τα φρένα μου, με Ultegra δίσκους τους ψωμομένους, το φρενάρισμα είναι από άλλο πλανήτη. Τρομερη αίσθηση που δεν περίμενα να δω σε ποδήλατο. Όταν έλθει η ώρα να κάνω καμιά συντήρηση θα δω και τα ενδότερα.

Εκανα μια βολτίτσα σήμερα, εδώ https://strava.app.link/P3IyoWhX7eb

Ηταν η πρώτη βόλτα με τα νέα καλούδια, Garmin 530, ζώνη στήθους για παλμούς, cadence κτλ. Πρώτα συμπεράσματα, το ρολόι Samsung active sport 2, αξιοπρεπέστατο, πραγματικά αλλά μέχρι εκεί.
Σαν να είδα άλλη ακρίβεια στους παλμούς, ποιο πολύ ακολουθούσε τις αλλαγές πολύ γρήγορα, ποιο live κατάσταση.
Επίσης είδα ότι το cadence μου, είναι χαμηλό. Πρέπει να το ανεβάσω σιγά σιγά.
Η κλίση που λέει σαν ποσοστό πολύ στο περίπου. Εντάξει, χρήσιμα πραγματάκια βλέπεις, καλή και η εφαρμογή connect της Garmin, έχει ψωμάκι να δεις.

Αντικειμενικά όμως, έχει λειτουργίες που δεν πρόκειται να αξιοποιήσω ποτέ.
Αυτα. Από Δευτέρα κλείνουμε ραντεβού για fitting. Άντε να ετοιμαζόμαστε για καμιά βόλτα!!
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
σου δείχνει μέση κλίση γιατί την υπολογίζει από ότι κατάλαβα από την μεταβολή του υψομέτρου και όχι από κλισιόμετρο που δύσκολα θα δούλευε σε ποδήλατο που δεν μπορεί να κινηθεί με ομαλή ταχύτητα

φίτινγκ που;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Μάριε έχω το galaxy watch από τότε που βγήκε, δεν τι έχω δουλέψει ποτέ στο ποδήλατο γιατί είναι κουκουρούκου.
Όσο και να καμαρώνει η σάμι είναι έτη φωτός πίσω σε σχέση με τη garmin.
Ο λόγος απόκτησης ήταν καθαρά για τις σμαρτ λειτουργίες (που και εκεί έχει θέματα) και κυρίως για τη ανοιχτή ακρόαση στις τηλεφωνικές κλήσεις.

Ότι γράφει η περιγραφή... :roflmao:
Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/xTz1dB077eb

Ps
Σάκη άλλαξε τα τακάκια που ήρθαν με τη δαγκάνα της σχιμάνο άμεσα, είναι για πέταμα...
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Οφείλω να ομολογήσω ότι τα φρένα μου, με Ultegra δίσκους τους ψωμομένους, το φρενάρισμα είναι από άλλο πλανήτη. Τρομερη αίσθηση που δεν περίμενα να δω σε ποδήλατο. Όταν έλθει η ώρα να κάνω καμιά συντήρηση θα δω και τα ενδότερα.

Εκανα μια βολτίτσα σήμερα, εδώ https://strava.app.link/P3IyoWhX7eb

Ηταν η πρώτη βόλτα με τα νέα καλούδια, Garmin 530, ζώνη στήθους για παλμούς, cadence κτλ. Πρώτα συμπεράσματα, το ρολόι Samsung active sport 2, αξιοπρεπέστατο, πραγματικά αλλά μέχρι εκεί.
Σαν να είδα άλλη ακρίβεια στους παλμούς, ποιο πολύ ακολουθούσε τις αλλαγές πολύ γρήγορα, ποιο live κατάσταση.
Επίσης είδα ότι το cadence μου, είναι χαμηλό. Πρέπει να το ανεβάσω σιγά σιγά.
Η κλίση που λέει σαν ποσοστό πολύ στο περίπου. Εντάξει, χρήσιμα πραγματάκια βλέπεις, καλή και η εφαρμογή connect της Garmin, έχει ψωμάκι να δεις.

Αντικειμενικά όμως, έχει λειτουργίες που δεν πρόκειται να αξιοποιήσω ποτέ.
Αυτα. Από Δευτέρα κλείνουμε ραντεβού για fitting. Άντε να ετοιμαζόμαστε για καμιά βόλτα!!
Εγώ φαντάσου με garmin fenix 6s που είναι σεταρισμένο και για ποδήλατο και έχει σχεδόν τα πάντα δεν άντεξα και πήγα σε 530 τελικά. Ντάξ για 250 έψιλον και για κάτι που θα σε συντροφεύει χρόνια καταγράφοντας αυτά που έχεις πετύχει αξίζει η επένδυση νομίζω.

Χρήστο ξέρω για τα τακάκια ρε αλλά στο άμεσα είναι το θέμα. Θα μπεί παραγγελία κλασσικά...

Σήμερα τελικά δεν δοκίμασα τα φρένα, πήγα φλατ και ζήτημα να φρέναρα 2-3 φορές

 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
σου δείχνει μέση κλίση γιατί την υπολογίζει από ότι κατάλαβα από την μεταβολή του υψομέτρου και όχι από κλισιόμετρο που δύσκολα θα δούλευε σε ποδήλατο που δεν μπορεί να κινηθεί με ομαλή ταχύτητα
Θα ήταν καλά να είχε επιλογή, ποιο αργό η ποιο γρήγορο, ποιο ευαίσθητο. Καλά, με τόσα μενού, μπορεί και να την έχει βέβαια :laugh:

Μάριε έχω το galaxy watch από τότε που βγήκε, δεν τι έχω δουλέψει ποτέ στο ποδήλατο γιατί είναι κουκουρούκου.
Όσο και να καμαρώνει η σάμι είναι έτη φωτός πίσω σε σχέση με τη garmin.
Ο λόγος απόκτησης ήταν καθαρά για τις σμαρτ λειτουργίες (που και εκεί έχει θέματα) και κυρίως για τη ανοιχτή ακρόαση στις τηλεφωνικές κλήσεις.
Το δικό μου είναι το Active 2, δεν είναι και τόσο χαλια, βέβαια είναι η δεύτερη version, είναι και η sport έκδοση, μια βελτίωση πρέπει να υπάρχει. Αλλά ένα εξειδικευμένο μηχάνημα δεν μπορείς να το πιάσεις, fact of life.

Βρε σείς, ειναι ωραίο αυτό, βίντεο ούτε ημέρας από CGN
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Βρε σείς, ειναι ωραίο αυτό, βίντεο ούτε ημέρας από CGN

Φυσικά και είναι ωραίο. Έξυπνη ιδέα που έχει πρακτική εφαρμογή. Στους αγώνες δεν βρίζεις (ή και κερδίζεις) ενώ στην προπόνηση συνεχίζεις χωρίς να παιδεύεσαι σε στάσεις και δεν απαιτείται έξτρα βάρος ανταλλακτικών. Το θέμα της ασφάλειας είναι επίσης σημαντικό.

Αλλά... Φτάσαμε να έχουμε κόστος δύο καλών ελαστικών μαζί με την τεχνολογία αυτή γύρω στα 200€. Χρήματα που κοστίζει μία τετράδα ελαστικών σε ένα απλό αυτοκίνητο και θα βγάλει τετραετία...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Οι σαμπρέλες ζουν και βασιλεύουν!!
Η τεχνολογία αυτή υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια στο εντουρο, στα ποδήλατα είναι καθαρά για προώθηση των tubeless προϊόντων που σχεδόν κανένας θνητος δεν χρησιμοποιεί.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Θα ήταν καλά να είχε επιλογή, ποιο αργό η ποιο γρήγορο, ποιο ευαίσθητο. Καλά, με τόσα μενού, μπορεί και να την έχει βέβαια :laugh:


Το δικό μου είναι το Active 2, δεν είναι και τόσο χαλια, βέβαια είναι η δεύτερη version, είναι και η sport έκδοση, μια βελτίωση πρέπει να υπάρχει. Αλλά ένα εξειδικευμένο μηχάνημα δεν μπορείς να το πιάσεις, fact of life.

Βρε σείς, ειναι ωραίο αυτό, βίντεο ούτε ημέρας από CGN
Η μέση κλίση πάντως είναι ενδεικτική της επιβάρυνσης, δηλαδή αν παενεις μια ανηφόρα με μέση κλίση 3% και στιγμιαία έχεις για 10 μέτρα κλίση 15% όπου εσύ θα δεις στο 530 να γράφει πχ 11% ουσιαστικά η μέση επιβάρυνση που θα ανταπεξέλθεις είναι κοντά στη μέση τιμή που βλέπεις στην οθόνη.
 

Μηνύματα
296
Reaction score
546
Καλημέρα καλές βόλτες! Πρώτη σεβαστή απόσταση χωρίς πόνους σε γόνατο... Σωθήκαμε απ ότι φαίνεται. Υπέροχη μέρα!

Είχα πατήσει έναν αλητη αχινό χθες και με πέθανε σήμερα όπως πεταλούσα αλλά χαλάλι!

(PS: Οποιος κάνει παραγγελία πουθενά και έχει swissstop κάντε ένα pm και για μας)

IMG-f59be81802a9ba6d241be3627f654866-V.jpg
strava1384665131783151827.jpg
IMG_20210404_073902.jpg
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Εγώ εψες έκανα μια γνωστή διαδρομή προς Διόνυσο αλλά είχα λίγο όρεξη παραπάνω και πήγα μέχρι Πανόραμα και λίγες κ@υλες παραπάνω και πίεσα στις ανηφόρες ( οπότε δεν έμεινε να πατήσω στην κατηφόρα αλλά χαλάλι)

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/y1OeO5eHbfb
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Πήγα εψές παραλιακή όπου και το μετάνιωσα στη βουλιαγμένη και γύρσα πίσω, πολύ αμάξι στους δρόμους, λάθος επιλογή...

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/rYGup78Kbfb

Σήμερα είχε βουνό, πολύ κίνηση και σήμερα αλλά τουλάχιστον είσαι στη φύση!!

Check out my activity on Strava: https://strava.app.link/RUC3JFfLbfb
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Δλειά και προπόνηση μαζί, η Καραντίνα έχει χτυπήσει στο κεφάλι, δεν βρίσκω άλλη εξήγηση...
Αυτό που σε βλέπουν να έρχεσαι και βγαίνουν από στενό, από στοπ, από όπου γουστάρουν ρε αδερφέ και πρέπει εσύ να πέσεις στα φρένα επειδή είσαι ποδήλατο πρέπει να είναι μια ακόμα ελληνική πρωτιά...
Δεν φτάνει που βγαίνουν μετά πάνε και με το πάσο... >:(
Πρέπει σήμερα να μου έτυχε και 5 φορές, μάλιστα τη μία με καμιά 65 χλμ/ω...
Έχω και Day Light μπροστά να φανταστεί κανείς

IMG_20210407_153700.jpg
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δλειά και προπόνηση μαζί, η Καραντίνα έχει χτυπήσει στο κεφάλι, δεν βρίσκω άλλη εξήγηση...
Αυτό που σε βλέπουν να έρχεσαι και βγαίνουν από στενό, από στοπ, από όπου γουστάρουν ρε αδερφέ και πρέπει εσύ να πέσεις στα φρένα επειδή είσαι ποδήλατο πρέπει να είναι μια ακόμα ελληνική πρωτιά...
Δεν φτάνει που βγαίνουν μετά πάνε και με το πάσο... >:(
Πρέπει σήμερα να μου έτυχε και 5 φορές, μάλιστα τη μία με καμιά 65 χλμ/ω...
Έχω και Day Light μπροστά να φανταστεί κανείς
Σε βλέπουν ποδήλατο και σε θεωρούν αργό. Ακόμα κι εγώ έχω πρόβλημα με αυτό, κυρίως με πεζούς, που δύσκολα πιάνω +30χλμ/ω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Σε βλέπουν ποδήλατο και σε θεωρούν αργό. Ακόμα κι εγώ έχω πρόβλημα με αυτό, κυρίως με πεζούς, που δύσκολα πιάνω +30χλμ/ω.
Και εμένα εκεί πάει το μυαλό για να το δικαιολογήσω κάπως, τεσπα θέλει τεράστια προσοχή γιατί μόνο ο ποδηλάτης γνωρίζει πως είναι να πέφτεις στα φρένα πανικού από τέτοιες ταχύτητες, το σκ@το στη κάλτσα είναι πολύ Light χαρακτηρισμός...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.036
Reaction score
41.304
Γι' αυτό έπεσε η ταχύτητα.... :biggrin:
Όχι μόνο γιαυτό, διανύω περίοδο αλαφρού πατήματος αλλά και γιατί μετά τη δλειά έχω και ένα backpack που με ενοχλεί και με διαολίζει...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top