Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πάντως, με τέτοιες ικανότητες ψυχολογικού profiling που έχετε μερικοί, έχω να πω ότι χαραμίζεστε εδώ μέσα. Το FBI θα σας χρυσοπλήρωνε.
Δεν θεωρώ ότι έχω ικανότητες στο ψυχολογικό profiling. Απλά, έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο με κόμπλεξ.
 


Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Δεν θεωρώ ότι έχω ικανότητες στο ψυχολογικό profiling. Απλά, έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο με κόμπλεξ.
Κι εγώ. Επίσης έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο με δισκοθήκη χωρίς κόμπλεξ. Επίσης έχω γνωρίσει αρκετό κόσμο με κόμπλεξ που μισεί το βινύλιο. Καταλήγουμε κάπου;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.. με βινυλιο που να αδιαφορει (απο το indiference, το αντιμετωπιζει με την μικροτητα που του αρμοζει αν το πει καποιος περιφραστικα) ? 🐒
παντως πιθανο και να ειμουν κομπλεκσικος γνωριζα τι ειναι κομπλεξ.. ειχα πει στην πσυχιατρο (ή τουλαχιστων ετσι μου συστηθηκε)... 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
αποφάσισα να πάρω το ίδιο cd player που άκουγα τότε των 1500 € και να πάω να το συγκρίνω στο σπίτι του Λεάνδρου με το πικάπ του Λεάνδρου σε δίσκους του Λεάνδρου και cd δικά μου.
Εγώ είχα πάει εκεί για να αποδείξω ότι το cd ακούγεται καλύτερα από το πικάπ.
Δυστυχώς εκτός από έναν ή δύο δίσκους που ισχύει αυτό σε όλους τους υπόλοιπους το πικάπ ακούστηκε πολύ πιο όμορφα. Οι φωνές πιο ωραίες τα τύμπανα πιο ωραία η μουσική πιο ωραία και γενικά όλο το άκουσμα Ήταν πιο ευχάριστο όταν το άκουγες από το πικάπ. Σε άμεση σύγκριση το cd ακουγόταν να τσιρίζει στα ψηλά ....
Το αντίθετο, αν και δύσκολο, το κάνατε; Να πάρει ο Λέανδρος το πικάπ του και το phono stage και να έρθει σπίτι σου, να ακούσετε το χώρο σου με τα ηχεία σου (που ξέρεις το άκουσμα) και να κάνετε τη σύγκριση;
Βέβαια κάποιος θα πει ότι το πικάπ θα υποστεί καταστροφική απορρύθμιση από τη μεταφορά...
 





Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
$ 79,999 :o :o :o :o

Οι υπολογιστές ας πούμε μπορούν να παίξουν με ακρίβεια μια παρτιτούρα που θα τους δώσουμε, αλλά συνεχίζουμε να ακούμε ανθρώπους να παίζουν και μάλιστα έχουμε προτιμήσεις σε εκτελέσεις
Άλλο η παραγωγή μουσικής, άλλο η αναπαραγωγή της. Ισχύει για όλες τις τέχνες. Πώς θα δεις (τεχνικά εννοώ) έναν πίνακα ζωγραφικής λόγου χάρη? Πώς θα τον αξιολογήσεις αν είναι λάθος ο φωτισμός? Και τι σχέση έχει αυτό με τον τρόπο και τα μέσα που χρησιμοποίησε ο ζωγράφος?
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
$ 79,999 :o :o :o :o


Άλλο η παραγωγή μουσικής, άλλο η αναπαραγωγή της. Ισχύει για όλες τις τέχνες. Πώς θα δεις (τεχνικά εννοώ) έναν πίνακα ζωγραφικής λόγου χάρη? Πώς θα τον αξιολογήσεις αν είναι λάθος ο φωτισμός? Και τι σχέση έχει αυτό με τον τρόπο και τα μέσα που χρησιμοποίησε ο ζωγράφος?
Η μουσική όμως έχει κανόνες. Νότες, παύσεις, τιμές, τέμπο. Κανόνες που ένας υπολογιστής μπορεί να ακολουθήσει και να εκτελέσει πιστά. Δεν θα ακούσουμε όμως κλασική μουσική σε εκτέλεση από υπολογιστή.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Η μουσική όμως έχει κανόνες. Νότες, παύσεις, τιμές, τέμπο. Κανόνες που ένας υπολογιστής μπορεί να ακολουθήσει και να εκτελέσει πιστά. Δεν θα ακούσουμε όμως κλασική μουσική σε εκτέλεση από υπολογιστή.
Το ίδιο πράγμα λέμε, προσπάθησε να καταλάβεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.920
Reaction score
7.992
Δε χρειαζεται καν να κανεις blind test για να ακουσεις τη διαφορα. Ο ηχος απο το βινυλιο ειναι πιο διαυγης, πιο καθαρος και πιο πλουσιος, κυριως στις μεσαιοψηλες, σε βαθμο που νομιζεις ακους τη μπαντα λαιβ μπροστα σου.
Το πικαπ μου ειναι απλο τιμιο Rega Planar 1.
Σιγουρα δεν ειναι πρακτικο να αλλαζεις καθε λιγο πλευρα, γιαυτο και θα βαλω βινυλιο να παιξει οταν θελω να αφοσιωθω στη μουσικη χωρις να κανω κατι αλλο παραλληλα
Αυτό ακριβώς νοιώθω και εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά το ταπεινό dual! Όποιος έχει δισκοθήκη που αποτελείται από ''παλιάς κοπής'' κομμάτια, πιστεύω θα συμφωνήσει!
Ήμουν τυχερός διότι έχω έναν καλό αριθμό από τέτοια, όταν το 1983 αποφάσισα να κλείσω το δισκάδικο και να ασχοληθώ (μπορεί κακώς) με αυτό που σπούδασα. Όσα λοιπόν τότε ήταν του γούστου μου, δεν πωλήθηκαν μαζί με την επιχείρηση . Οι σημερινές εκδόσεις μου φαίνεται ότι..... cdίζουν :) , θεωρητικά θα αντιγράφονται από ψηφιακά μέσα. Όσες φορές προσπάθησα να αγοράσω από το public πχ, απογοητεύτηκα.

Υπάρχει ακόμη όμως λύση, με αρκετό ίσως ρίσκο, αλλά παρά τα ολότελα.. : Μοναστηράκι!
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Όσα λοιπόν τότε ήταν του γούστου μου, δεν πωλήθηκαν μαζί με την επιχείρηση . Οι σημερινές εκδόσεις μου φαίνεται ότι..... cdίζουν :) , θεωρητικά θα αντιγράφονται από ψηφιακά μέσα. Όσες φορές προσπάθησα να αγοράσω από το public πχ, απογοητεύτηκα.
Δεν είναι πάντα έτσι. Υπάρχει βέβαια εξήγηση στην αίσθησή σου ότι cdίζουν. Από τα τέλη της δεκαετίας του '80, τα στούντιο άρχισαν να δουλεύουν ψηφιακά, επομένως όλη η αλυσίδα παραγωγής (ηχογράφηση, μίξη, mastering) περνάει από σκληρό δίσκο στις 9 των 10 περιπτώσεων. Από κει και πέρα, υπάρχουν όντως και βινύλια που παράγονται από ψηφιακό μάστερ (οι περισσότεροι δίσκοι τζαζ του public π.χ. που ανέφερες προέρχονται από τέτοια μάστερ, άλλωστε πόσες κόπιες του ορίτζιναλ μάστερ του kind of blue να υπάρχουν; ). Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν νέες κυκλοφορίες σε βινύλιο που δεν ακούγονται υπέροχα. Ένας καλός μπούσουλας είναι οι κριτικές στο discogs, καθώς και το label (υπάρχουν labels που κατά κύριο λόγο παράγουν "ψηφιακά" βινύλια, είναι εύκολο να τα μάθεις και να τα αποφεύγεις).
 

N

nickmitro

Guest
Αυτό ακριβώς νοιώθω και εγώ κάθε φορά που βάζω μπροστά το ταπεινό dual! Όποιος έχει δισκοθήκη που αποτελείται από ''παλιάς κοπής'' κομμάτια, πιστεύω θα συμφωνήσει!
Ήμουν τυχερός διότι έχω έναν καλό αριθμό από τέτοια, όταν το 1983 αποφάσισα να κλείσω το δισκάδικο και να ασχοληθώ (μπορεί κακώς) με αυτό που σπούδασα. Όσα λοιπόν τότε ήταν του γούστου μου, δεν πωλήθηκαν μαζί με την επιχείρηση . Οι σημερινές εκδόσεις μου φαίνεται ότι..... cdίζουν :) , θεωρητικά θα αντιγράφονται από ψηφιακά μέσα. Όσες φορές προσπάθησα να αγοράσω από το public πχ, απογοητεύτηκα.

Υπάρχει ακόμη όμως λύση, με αρκετό ίσως ρίσκο, αλλά παρά τα ολότελα.. : Μοναστηράκι!
Συν τα Εξαρχεια.
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top