Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Με γεια!
Ποσο σου βγήκε το πακέτο των ηχειων;
Όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο thread πριν λίγο καιρό, υπάρχει πλέον επίσημη αντιπροσωπεία και στην Ελλάδα για τα Geithain. Μπορείς να μιλήσεις με τον Ζαπάντη και σου στείλει τον πλήρη τιμοκατάλογο για όλη την γκάμα της εταιρείας.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Όπως έχει αναφερθεί και σε άλλο thread πριν λίγο καιρό, υπάρχει πλέον επίσημη αντιπροσωπεία και στην Ελλάδα για τα Geithain. Μπορείς να μιλήσεις με τον Ζαπάντη και σου στείλει τον πλήρη τιμοκατάλογο για όλη την γκάμα της εταιρείας.
Μου γεννάται όμως η εξής απορία...Πώς πήρε τόσο καιρό μέχρι να έλθουν τα ηχεία από τη στιγμή που αφήνεται να εννοηθεί ότι είχαν παραγγελθεί εδώ και αρκετούς μήνες;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Ωραίος χώρος. Πώς και δεν πήρες ένα σετ home cinema Sonos για τη σωστή πλευρά προς την τηλεόραση/προβολέα και να τελειώνεις; :tongue:
Μην το γελάς! Καθώς όπως είπα η μουσική και οι ταινίες είναι δύο ξεχωριστά συστήματα, αναζητώ κάτι (σε επόμενη φάση βέβαια, για οικονομικούς λόγους) που να καλύπτει "αξιοπρεπώς" και το θέμα του σινεμά. Με δεδομένα φυσικά τα ελαττώματα της διάταξης και άρα όχι τεράστιες απαιτήσεις.

Προς το παρόν έχω ένα σύστημα... τραβεστί (που είναι και της μόδας) με τρία μπροστινά από ένα πακέτο της Wharfedale (είναι μέσα στο έπιπλο της TV που είναι διάτρητο) και 2 πίσω από ένα πακέτο Sony Pascal, που ήταν πιο όμορφα, αφού τα έβαψα με σπρέι από ασημί σε μαύρα. Το sub ήταν μέχρι πρότινος πάντα κλειστό, τώρα λέω να συνεχίσω την παράδοση τραβεστί και να φτιάξω ένα switch που να κάνει το ένα geithain να παίζει ως sub στις ταινίες. Μην βαράτε, ετσι για την πλάκα του να φτιάξω το ασύρματο XLR switch και για τη δοκιμή. Εξάλλου σε σχέση με το τίποτα, καλύτερα θα παίζει!
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Μου γεννάται όμως η εξής απορία...Πώς πήρε τόσο καιρό μέχρι να έλθουν τα ηχεία από τη στιγμή που αφήνεται να εννοηθεί ότι είχαν παραγγελθεί εδώ και αρκετούς μήνες;
Απλο...Διοτι ενδεχεται ο Ζαπαντης να τσακωνοταν σε κανενα αλλο φορουμ και να αργησε να τα παραγγειλει...:p:p
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Μου γεννάται όμως η εξής απορία...Πώς πήρε τόσο καιρό μέχρι να έλθουν τα ηχεία από τη στιγμή που αφήνεται να εννοηθεί ότι είχαν παραγγελθεί εδώ και αρκετούς μήνες;
Χαχα, τους Γερμανούς ρώτα. Η παραγγελία έγινε τον Οκτώβριο με αρχική ημερομηνία παράδοσης πριν τα Χριστούγεννα. Μετά, επικαλούμενοι covid, ελλείψεις σε υλικά, καθυστερήσεις στην αλυσίδα κλπ., πήγαμε Φλεβάρη. Ε, τελικά ο Φλεβάρης έγινε αρχές Μαρτίου.

Πριν από αυτό, είχαν περάσει άλλοι 2-3 μήνες όπου περιμέναμε να γίνει η συνεννόηση για να πάρει ο Λάιος την ελληνική αντιπροσωπεία. Και σε αυτό το κομμάτι, δεν μπορείς να πεις ότι οι Γερμανοί κινήθηκαν με αστραπιαία ταχύτητα. Πότε ο Γιάννης (ο Olaf) δεν μπορούσε (ήταν σε άδεια), πότε ο κώλος του πονούσε... Αλλά τέλος καλό, όλα καλά!
Απλο...Διοτι ενδεχεται ο Ζαπαντης να τσακωνοταν σε κανενα αλλο φορουμ και να αργησε να τα παραγγειλει...:p:p
Δεκτό το χιούμορ μεν, θα πρέπει να επαναλάβω δε ότι ο Ζαπάντης ήταν άψογος από την αρχή έως το τέλος.
 

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Μην το γελάς! Καθώς όπως είπα η μουσική και οι ταινίες είναι δύο ξεχωριστά συστήματα, αναζητώ κάτι (σε επόμενη φάση βέβαια, για οικονομικούς λόγους) που να καλύπτει "αξιοπρεπώς" και το θέμα του σινεμά. Με δεδομένα φυσικά τα ελαττώματα της διάταξης και άρα όχι τεράστιες απαιτήσεις.

Προς το παρόν έχω ένα σύστημα... τραβεστί (που είναι και της μόδας) με τρία μπροστινά από ένα πακέτο της Wharfedale (είναι μέσα στο έπιπλο της TV που είναι διάτρητο) και 2 πίσω από ένα πακέτο Sony Pascal, που ήταν πιο όμορφα, αφού τα έβαψα με σπρέι από ασημί σε μαύρα. Το sub ήταν μέχρι πρότινος πάντα κλειστό, τώρα λέω να συνεχίσω την παράδοση τραβεστί και να φτιάξω ένα switch που να κάνει το ένα geithain να παίζει ως sub στις ταινίες. Μην βαράτε, ετσι για την πλάκα του να φτιάξω το ασύρματο XLR switch και για τη δοκιμή. Εξάλλου σε σχέση με το τίποτα, καλύτερα θα παίζει!
Έκανες που έκανες κίνηση ματ για ήχο, κάνε μια κίνηση ματ και σε πακέτο home cinema να είσαι κομπλέ.

Διώξε τη σαβούρα το πακέτο Sony που σου έμεινε, και πάρε Sonos Arc + 2x Sonos One για πίσω + 1 ή 2 Sonos Sub και δεν θα χρειάζεσαι τίποτε άλλο. Στον χώρο σου θα δέσουν άριστα. Κι αφού σου αρέσουν και οι αυτοματισμοί και ο έλεγχος από το κινητό, είναι ιδανική λύση.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Η Geithain εχει ελάχιστα καταστήματα/αντιπροσωπείες. Στο ιντερνετ ψάχνεις με τα κυάλια.
Υποθέτω πως οφείλεται σε μικρή παραγωγή και πολύ μικρά περιθώρια κέρδους για τους εμπόρους.
 

Μηνύματα
6.559
Reaction score
5.129
Ποσο σου βγήκε το πακέτο των ηχειων;
Δεν μιλάνε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου.

Χοντρικά υπολόγιζε όσο του βγήκαν του Ear και τα 9.4.4. του μαζί σε μτχ, βγαίνει μόνο ένα ζεύγος 801 καινούριο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
πολλα πολλα μπραβο και συγχαρητηρια για την αγορα και απο εμενα 🐒
extra cudos για τη γκρι τραπεζαρια ταπετσαρια :thumbsup:
αλλα δεν ειμαι λυσσα ετσι τυχαια, μετρησεις καποια στιγμη χωρις χρονικο περιορισμο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Δεν μιλάνε για σχοινί στο σπίτι του κρεμασμένου.

Χοντρικά υπολόγιζε όσο του βγήκαν του Ear και τα 9.4.4. του μαζί σε μτχ, βγαίνει μόνο ένα ζεύγος 801 καινούριο.
αντίστοιχα με του dimifoot πόσο δηλαδή? :roflmao:
 


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Με γεια!
Ποσο σου βγήκε το πακέτο των ηχειων;
Μου θυμίζει την ταινία fast and furious που πατούσαν ένα κουμπί και στο πορτ παγκαζ βγαίνανε τα ηχεία και έπαιζαν.
Γκουχου γκούχου :cry:
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Εντάξει, ήταν ακριβά, μπορούμε να το ξεχάσουμε τώρα; :whistling:

Πλάκα κάνω, προφανώς και η τιμή είναι σημαντική και θα είναι πάντα αντικείμενο συζήτησης.
Στη δική μου περίπτωση, όπως έγραψα δεν είχα κάνει ποτέ καμία σοβαρή επένδυση, επειδή ήξερα πως κατά πάσα πιθανότητα ό,τι και να έπαιρνα δεν θα δούλευε σωστά, αφού δεν είχα τις γνώσεις να κάνω τις σωστές επιλογές και την σωστή εγκατάσταση.

Οπότε, τώρα που είχα τις κατάλληλες συμβουλές και "εγγυήσεις" από το forum και κυρίως τον Ζαπ, είπα ας κάνω μια φορά (ή τέλος πάντων για πάρα πολλά χρόνια) την επένδυση, γνωρίζοντας όμως ότι αγοράζω ό,τι καλύτερο θα μπορούσα, για τις δικές μου ανάγκες και περιορισμούς. Οπότε τα έδωσα μαζεμένα.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Εντάξει, ήταν ακριβά, μπορούμε να το ξεχάσουμε τώρα; :whistling:

Πλάκα κάνω, προφανώς και η τιμή είναι σημαντική και θα είναι πάντα αντικείμενο συζήτησης.
Στη δική μου περίπτωση, όπως έγραψα δεν είχα κάνει ποτέ καμία σοβαρή επένδυση, επειδή ήξερα πως κατά πάσα πιθανότητα ό,τι και να έπαιρνα δεν θα δούλευε σωστά, αφού δεν είχα τις γνώσεις να κάνω τις σωστές επιλογές και την σωστή εγκατάσταση.

Οπότε, τώρα που είχα τις κατάλληλες συμβουλές και "εγγυήσεις" από το forum και κυρίως τον Ζαπ, είπα ας κάνω μια φορά (ή τέλος πάντων για πάρα πολλά χρόνια) την επένδυση, γνωρίζοντας όμως ότι αγοράζω ό,τι καλύτερο θα μπορούσα, για τις δικές μου ανάγκες και περιορισμούς. Οπότε τα έδωσα μαζεμένα.
Η τιμή τους είναι οκ για αυτό που δίνουν.
Μην περιμένετε με τσιφουτιες να πάρετε κάτι αντίστοιχο σε ζεύγος.
Σίγουρα υπάρχουν και κάποιες εξαιρέσεις.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Και μετά από παλλαϊκή απαίτηση (του @Dimifoot δηλαδή), παρακάτω και οι μετρήσεις από Dirac.

Δεξί:
dirac_right.PNG


Αριστερό:
dirac_left.PNG


Ήμουν λίγο επιφυλακτικός στο να ανεβάσω μετρήσεις, καθώς ο χώρος έχει προφανώς αρκετά θέματα και δεν ήθελα τα όποια προβλήματα στις μετρήσεις να μεταφραστούν για κάποιους (έστω και υποσυνείδητα) σε αμφιβολές όσον αφορά το ηχείο. Γιατί καμιά φορά, όσο και η λογική μας να λέει το Α, αν με τα μάτια μας βλέπουμε το Β, όσο να'ναι μας επηρεάζει. Και ο λόγος δεν ήταν φυσικά γιατί το αγόρασα εγώ και θέλω να μου λένε ότι είναι φανταστικό, αλλά γιατί πιστεύω ότι πραγματικά θα αδικηθεί το ίδιο το ηχείο.

Παρ'όλα αυτά, ελπίζω ότι θα συμβεί το αντίθετο, θα είναι δηλαδή άλλη μια ευκαιρία να εμπεδωθεί ότι την μεγαλύτερη σημασία πλην του ηχείου την έχει ο χώρος και δεν μπορείς να πετύχεις τέλειο αποτέλεσμα χωρίς να εξασφαλίσεις και τα δύο!
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Εντάξει, ήταν ακριβά, μπορούμε να το ξεχάσουμε τώρα; :whistling:

Πλάκα κάνω, προφανώς και η τιμή είναι σημαντική και θα είναι πάντα αντικείμενο συζήτησης.
Στη δική μου περίπτωση, όπως έγραψα δεν είχα κάνει ποτέ καμία σοβαρή επένδυση, επειδή ήξερα πως κατά πάσα πιθανότητα ό,τι και να έπαιρνα δεν θα δούλευε σωστά, αφού δεν είχα τις γνώσεις να κάνω τις σωστές επιλογές και την σωστή εγκατάσταση.

Οπότε, τώρα που είχα τις κατάλληλες συμβουλές και "εγγυήσεις" από το forum και κυρίως τον Ζαπ, είπα ας κάνω μια φορά (ή τέλος πάντων για πάρα πολλά χρόνια) την επένδυση, γνωρίζοντας όμως ότι αγοράζω ό,τι καλύτερο θα μπορούσα, για τις δικές μου ανάγκες και περιορισμούς. Οπότε τα έδωσα μαζεμένα.
Και μπράβο σου που κινήθηκες προς τον σωστό δρόμο και δεν έπεσες στην παγίδα της, όμορφης λουστραρισμένης βιβλιοθήκης και του οπτικού εντυπωσιασμού
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
τα όποια προβλήματα στις μετρήσεις
Ποιά προβλήματα οέο; :roflmao:

Μόνο οι ιδιορυθμοί του δωματίου θέλουν διόρθωση, και λίγο στους 100Hz.

Πολύ καλές μετρησεις, λάβετε υπόψιν σας πως (μάλλον... Για πες, πόσες θέσεις μετρήσατε?) αυτη δεν ειναι μόνο η on axis απόκριση αλλά η σούμα όλων των θέσεων.

(Βάλε και τα δυο ηχεία σε ένα γράφημα καλυτερα).

Μια χαρά παίζει απο τους 25Hz
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Πολύ καλές μετρησεις, λάβετε υπόψιν σας πως (μάλλον... Για πες, πόσες θέσεις μετρήσατε; ) αυτη δεν ειναι μόνο η on axis απόκριση αλλά η σούμα όλων των θέσεων.

Βάλε και τα δυο ηχεία εσένα γράφημα καλυτερα.
13 θέσεις, την "μεσαία" επιλογή του Dirac δηλαδή (Focused Imaging).
Απόσταση μεταξύ των ακραίων θέσεων πάνω από 1 μέτρο.

Ορίστε και τα δύο μαζί:

dirac_both.PNG
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλά, δεν υπάρχει o_O
Δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο απο δυο ηχεία σε σαλόνι (και χάλια ακουστική από οσα κατάλαβα)

Δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση πάνω απο τους 150Hz. Τρία φίλτρα αρκούν, και τέλος.

Πούλα το Dirac.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top