Ηχητική αναβάθμιση... από καρδιάς!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Τα ηχεία είναι πολύ φτηνά. Άλλοι κι άλλοι έχουν δώσει 100.000+ για παθητικά και μιλάς εσύ για τα ενεργά καρδιοειδη σ'αυτό το κόστος; τσιπης είσαι, πολύ φτηνά την έβγαλες.

Τώρα που αυτό το θρεντ σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται εκνευριστικό, γιατί δεν έχει κάτι ενδιαφέρον, μήπως να αρχίσεις κάνα άλλο θρεντ με αυτοκίνητα;
Εκεί θα παίξουμε περισσότερο μπάλα.
Κάτι θα έχεις πάρει, αλλά δεν ανοίγω στόμα, κιχ δε λέω.
Πτασφράγιστο μυστικό, τάφος.
(θα τα πω όλα κανόνισε)
 
Last edited:





Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
Τα ηχεία είναι πολύ φτηνά. Άλλοι κι άλλοι έχουν δώσει 100.000+ για παθητικά και μιλάς εσύ για τα ενεργά καρδιοειδη σ'αυτό το κόστος; τσιπης είσαι, πολύ φτηνά την έβγαλες.

Τώρα που αυτό το θρεντ σιγά σιγά αρχίζει να γίνεται εκνευριστικό, γιατί δεν έχει κάτι ενδιαφέρον, μήπως να αρχίσεις κάνα άλλο θρεντ με αυτοκίνητα;
Εκεί θα παίξουμε περισσότερο μπάλα.
Κάτι θα έχεις πάρει, αλλά δεν ανοίγω στόμα, κιχ δε λέω.
Πτασφράγιστο μυστικό, τάφος.
(θα τα πω όλα κανόνισε)
Τωρα που δεν ψωνιζω με τον εγκλεισμο, τα μαζεψα τα 22 χιλιαρικα αλλά παλι σκεφτομαι να μην τα δωσω στους...παλιογερμαραδες. Θα περιμενω κανενα ελληνοπουλο να φτιαξει ενεργα να τους σβησει τους βαρβαρους... Εδω φτιανουμε χαιπερκαρ, ηχεια δε θα φτιασουμε;
Του Τζιο ποσο πιανουν βρε παιδια μεταχειρισμενα να τα δωσει ολα μαζι για να παρει...στερεοφωνικο; :D :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Μόνο μετρήσεις από Dirac προς το παρόν και αν δεν κάνω λάθος δεν μετράει καθόλου τα κανάλια μαζί.
Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι επόμενη "πίστα". Όπου το βασικό πρόβλημα (εκτός από το απαραίτητο διάβασμα) είναι να υπάρξουν οι απαραίτητες συνθήκες (ησυχία αλλά χωρίς να κοιμάται κανείς ταυτόχρονα).

Όλα θα γίνουν, αλλά με... πολλή υπομονή.
Τονίζω αυτά που ενδιαφέρουν,υποχρεωτικά με τα επιμέρους κανάλια να εκπέμπουν μαζί.
Από το Dirac όμως πρέπει να διαθέτεις ήδη Κρουστική & Βηματική απόκριση (Impulse - Step Response).Θα ήταν ενδιαφέρουσα η δημοσίευση.Σε αυτά ειδικώς θα συμβιβαζόμουν και με κανάλια μεμονωμένα. :biggrin:

Εφόσον παρουσιαστούν,παρακαλώ όπως η κλίμακα στον οριζόντιο άξονα του χρόνου να είναι διαρρυθμισμένη ώστε να εκτείνεται στα πρώτα 20 msec και πρόσθετη παράσταση στα πρώτα 100 msec από τον κρουστικό παλμό.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.322
Κρουστική & Βηματική απόκριση
Πόσο ακόμα θες να υποφέρεις;

Α, πες του να μετρήσει δυναμικό εύρος σε κομμάτι μου μέτρησες κι εσύ.
Εκεί να δεις κλάμα.
Μάβρο.
Είναι να σου πχιάνεται η ψυχή.

Ράους.



ΥΓ. Μόνο ακουστικές εντυπώσεις περιμένω, αυτά τα εύπεπτα έως και στο κλαμπ των καβλωδιολάγνων, κάτι γιουνιβέρσαλ κατανοητό ρε παιδί μου.
Να μην έχει περιθώρια παρερμηνειας.
Αντε σιμο, σα να μιλας σε 5-χρονο.
Απλα, κατανοητά, με ομοιοματαληξια αν θες.
Πχ (τραγουδιστά)
Τι μεσαίο είν'αυτό
Πωπωπω πωπωπώ
Απάραμόρφω-τό
Και ά-συ-μπί-ε-στό
Πολύ το αγαπώ
Τόσο πια γλυκό
Σα σωροπιαστό
Ένα θα σας πώ
Με πάει στον ουρανό
Δεν είναι μυστικό
Τραλαλο τραλαλό
 
Last edited:


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Καλά, δεν υπάρχει o_O
Δεν εχω ξαναδεί κάτι τέτοιο απο δυο ηχεία σε σαλόνι (και χάλια ακουστική από οσα κατάλαβα)

Δεν χρειάζεται καμία παρέμβαση πάνω απο τους 150Hz. Τρία φίλτρα αρκούν, και τέλος.

Πούλα το Dirac.
Συμφωνώ με dimi. Εντυπωσιακή μέτρηση σε σχέση με το χώρο/ τοποθέτηση.... Θα έχεις θέματα που θα δεις στις φουλ μετρήσεις (RT, κτλ) αλλά δεν νομίζω ότι ένα ηχείο "μπορεί να κάνει" κάτι παραπάνω από αυτό. Πραγματικά εντυπωσιακή. Δεν το περίμενα τόσο. Μπράβο George.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
Θα έχεις θέματα που θα δεις στις φουλ μετρήσεις (RT, κτλ)
Καλά, εννοείται. Εδώ μέσα αν βαρέσεις παλαμάκι το μεσημέρι, το ακούς μέχρι το βράδυ που θα πας για ύπνο.
Και (δυστυχώς) μάλλον κάτι θα πρέπει να γίνει για αυτό. Είχα πει ότι δεν υπάρχει περιθώριο για treatment (από αισθητικής πλευράς κυρίως αλλά και γιατί δεν ήθελα να μπλέξω) αλλά, εεεεε, ξέρετε τώρα, είναι να μην κάνεις την αρχή 😁

Αυτός ήταν και ο λόγος που πήγα σε Geithain. Ήθελα να έχω ό,τι καλύτερο μπορούσα να έχω χωρίς να χρειαστεί treatment, ώστε (ακόμα και αν φυσικά δεν είναι τέλειο) να μπορώ τουλάχιστον να ακούσω επιτέλους μουσική. Και αυτό το πέτυχα. Ναι, είναι αντιληπτά τα προβλήματα, αλλά όχι τόσο μεγάλα που να μην μπορείς να κάτσεις να ακούσεις. Άρα είτε κάνω τελικά treatment είτε όχι, είμαι happy!
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
καλοακουστα ;)
......μαλλον πρεπει να σκεφτεις να κανεις καπως ετσι τα atmos :biggrin:

κανε και κατι στον χωρο.....
.... οτι και να δειχνουν οι καμπυλες θελει λιγο δουλεια στον χωρο για να ακουσεις.

σε τι αποσταση ακους ;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.404
Τα ηχεία είναι πολύ φτηνά
Έτσι.
Θέλω να μου πείτε άλλη επιλογή στα 20.000€, είτε ενεργό είτε παθητικό+ενισχυτικά, που θα παίξει έτσι στο σαλόνι σας. Και στα 30.000.
Και τόσο δυνατά. Γιατι και το Kii και το D&D μπορούν να παίξουν έτσι σε σαλόνι, αλλά σε πολυ πιο μικρη δυναμική περιοχή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.780
ΥΓ. Μόνο ακουστικές εντυπώσεις περιμένω, αυτά τα εύπεπτα έως και στο κλαμπ των καβλωδιολάγνων, κάτι γιουνιβέρσαλ κατανοητό ρε παιδί μου.
Να μην έχει περιθώρια παρερμηνειας.
Πίσω από το αριστερό στη βάση της κολώνας (ανάμεσα από τις τζαμαρίες) είδα ότι το σοβατεπί έχει φουσκώσει. Δεν ξέρω, θα μπορούσε να είναι και από υγροποίηση στα αλουμίνια, αλλά δεν το είχα δει πριν. Οπότε νομίζω... όχι, είμαι πεπεισμένος, ότι είναι από το ηχείο.

Δεν ξέρω αν αυτό σου λέει κάτι.
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πόσο ακόμα θες να υποφέρεις;

Α, πες του να μετρήσει δυναμικό εύρος σε κομμάτι μου μέτρησες κι εσύ.
Εκεί να δεις κλάμα.
Μάβρο.
Είναι να σου πχιάνεται η ψυχή.

Ράους.
Dear Ear - ή καλύτερα Ear dear για να μη φέρνει σε...(λογο)διάρροια - μάλλον προβάλλεις δικά σου συναισθήματα πάνω σ'εμένα...Ο ίδιος έχω υποδεχθεί με παρρησία τα δικά σου setup,του Jio,του JFK κ.τ.τ.,όπως και όλα τα βαρβάτα των φίλων του Home Cinema...Δεν κάμπτομαι με MeG,ούτε με πιάνει Σοκ και Δέος από περασμένες εκθεσιακές επαφές...Ίσως με τα Beolab 90 να ένιωθα για λίγο τη ματαιότητα ενασχόλησης με κάτι κατώτερο,αλλά μέχρις εκεί. :wink:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.492
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top