NAD T778

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Σίγουρα. Και το ΑRC όμως μια χαρά είναι και έρχεται όλο το πακέτο στην τιμή. Στον NAD πρέπει να αγοράσεις την άδεια του Dirac και αν δεν κάνω λάθος και το UMIC. Σύνολο +200€.

Αnyway. Και τα δύο μια χαρά είναι. Ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
Σίγουρα. Και το ΑRC όμως μια χαρά είναι και έρχεται όλο το πακέτο στην τιμή. Στον NAD πρέπει να αγοράσεις την άδεια του Dirac και αν δεν κάνω λάθος και το UMIC. Σύνολο +200€.

Αnyway. Και τα δύο μια χαρά είναι. Ανάλογα τι θέλει ο καθένας.
ναι οκ...περι ορέξεως,,,,

βασικο μείον του nad ειναι το ενα hdmi 4k. χρειαζεσαι spliter μετα.
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Ναι αυτό λέω, θέλει την άδεια. Ο NAD έχει μέσα το UMIC;
Εννοείς το μικρόφωνο UMIC 1 αυτό δεν το έχει έχει δικό του μικρόφωνο
Εννοείς το μικρόφωνο UMIC 1 αυτό δεν το έχει έχει δικό του μικρόφωνο
ο Arcam θέλει 500$ για το Dirac
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
ναι οκ...περι ορέξεως,,,,

βασικο μείον του nad ειναι το ενα hdmi 4k. χρειαζεσαι spliter μετα.
Σωστά, το ξέχασα. Άλλα έξτρα λεφτά από εκεί για 4Κ splitter. Γενικά τα πολλά κουτάκια τα συχαίνομαι πλέον. Μηχανάκι για να κάνει αυτό, άλλο μηχανάκι για κάτι άλλο κλπ κλπ.
Κάποτε είχα φτάσει τα 8 μηχανήματα κάτω από την TV, χώρια τους 3 εξωτερικούς δίσκους. Πλέον δεν θέλω να τα βλέπω.
Έναν AV, κάτι να κάνει stream μουσική, κάτι να παίζει ταινίες και τέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
όντως η οθόνη είναι touch στον NAD, η άδεια κοστίζει 85 ευρω το umic δεν είναι απαραίτητο μιά χαρα μικρόφωνο έχει μέσα εάν θές κάτι καλύτερο το πληρώνεις .
Ο arcam έχει full dirac live άδεια ,
ως αναφορά την ομορφιά είναι εντελώς υποκειμενική για τον καθένα , σαφως και κάνω πλάκα περι ομορφιάς εντάξει μια χαρά μηχάνημα η έλλειψη μπροστινής εισόδου είναι καραφαουλ όμως.
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Σωστά, το ξέχασα. Αλλά έξτρα λεφτά από εκεί για 4Κ splitter. Γενικά τα πολλά κουτάκια τα συχαίνομαι πλέον. Μηχανάκι για να κάνει αυτό, άλλο μηχανάκι για κάτι άλλο κλπ κλπ.
Ένα για όλα.
απλα ελπίζεις στο upgade καρτα που να το αλλαζει αυτο
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
όντως η οθόνη είναι touch στον NAD, η άδεια κοστίζει 85 ευρω το umic δεν είναι απαραίτητο μιά χαρα μικρόφωνο έχει μέσα εάν θές κάτι καλύτερο το πληρώνεις .
Ο arcam έχει full dirac live άδεια ,
ως αναφορά την ομορφιά είναι εντελώς υποκειμενική για τον καθένα , σαφως και κάνω πλάκα περι ομορφιάς εντάξει μια χαρά μηχάνημα η έλλειψη μπροστινής εισόδου είναι καραφαουλ όμως.
Νομίζω ότι κάνεις λάθος δεν επιμένω όμως γιατί δεν είμαι σίγουρος και εγώ αλλά με έναν ιδιοκτήτη που μίλησα από τη Λάρισα μου είπε ότι η άδεια είναι 500 $
 


Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Εννοείς το μικρόφωνο UMIC 1 αυτό δεν το έχει έχει δικό του μικρόφωνο


ο Arcam θέλει 500$ για το Dirac
ο arcam έχει φουλ ντιρακ άδεια.
το Dirac live bass managment ( DLBC )κάνει κάποια αρκετά χρήματα αλλά δεν είναι αναγκαίο εαν έχεις minidsp .
Εαν δεν υπάρχει minidsp στο υπάρχων σεταπ με πολλαπλά sub ( pou pa re karamitro ) τοτε η αγορα του σχεδόν διακαιολογεί αντι αυτού την αγορά της άδειας DLBC .
dollars to euros είναι σημαντική διαφορά ;)
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
ο arcam έχει φουλ ντιρακ άδεια.
το Dirac live bass managment ( DLBC )κάνει κάποια αρκετά χρήματα αλλά δεν είναι αναγκαίο εαν έχεις minidsp .
Εαν δεν υπάρχει minidsp στο υπάρχων σεταπ με πολλαπλά sub ( pou pa re karamitro ) τοτε η αγορα του σχεδόν διακαιολογεί αντι αυτού την αγορά της άδειας DLBC .
dollars to euros είναι σημαντική διαφορά ;)
Σωστά αυτό μου είπε και ο φίλος συγγνώμη άμα το μετάφρασα λάθος
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
fotiad
Εγώ πλήρωσα 85 € για όλο το πακέτο Dirac
Φιλε μου αν σου ειναι ευκολο να μοιραστεις μαζι μας , απο που προμηθευτηκες τον ενισχυτη, τιμη λιανικης, καθως και να μοιραστεις μαζι μας καποιες πρωτες εντυπωσεις(θετικα/αρνητικα) θα ηταν πολυ χρησιμο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προβω κ εγω στην αγορα μιας κ φαινεται ενα πολυ ολοκληρωμενο προιον για αυτα που προσφερει.
 




Μηνύματα
362
Reaction score
387
fotiad


Φιλε μου αν σου ειναι ευκολο να μοιραστεις μαζι μας , απο που προμηθευτηκες τον ενισχυτη, τιμη λιανικης, καθως και να μοιραστεις μαζι μας καποιες πρωτες εντυπωσεις(θετικα/αρνητικα) θα ηταν πολυ χρησιμο. Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να προβω κ εγω στην αγορα μιας κ φαινεται ενα πολυ ολοκληρωμενο προιον για αυτα που προσφερει.
Τα θετικά το νούμερο ένα για μένα είναι σαν επεξεργαστής και για home cinema και για μουσική είναι το δυνατό του χαρτί
2 Το Dirac
3. Τα ενισχυτικά
4 To BluOS
5 upgrade
6 Είναι πανέμορφος

κατα 1 Μία έξοδο HDMI 4Κ απαράδεκτη
2. Κάποια θέματα στο software που ακόμα δεν θέλω να πω κάτι γιατί μπορεί να μην κάνω κάτι σωστά εγώ δηλ. Στο μενού κάνω μία ρύθμιση παράδειγμα πώς να φαίνεται το πάνελ μπροστά και όταν κλείνω τον ενισχυτή και το ξανανοίγω έχει πάει στην αρχική του θέση αλλά μου είπανε ότι πρέπει να πατήσω και το save current που εγώ δεν το βλέπω Θα έχω επικοινωνία τις επόμενες ημέρες με τον άνθρωπο μου για να μου πει πως θα το κάνω

Όσο αφορά την τιμή το πήρα από ελληνική αντιπροσωπεία Λάιος μέσω ενός φίλου
2700€ Επειδή δεν θέλω να κάνω διαφήμιση όποιος θέλει μπορώ να δώσω το τηλέφωνό του με PM
 

Μηνύματα
1.972
Reaction score
3.331
Πάγαινε στα AV preset και κανε ένα σενάριο μετα βάλε το preset το συγκεκριμένο στην είσοδο που θέλεις να φαίνετε η οθόνη κατα τον τρόπο που επιθυμείς .
ελπιζω να βοήθησα
 

Μηνύματα
62
Reaction score
42
Aυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν για να δειξει τα δοντια του θελει κ αντιστοιχης οικονομικης ταξης ηχεια.
Το παρον σεταπ μου ειναι η σειρα prime της svs.
Prime center, prime bookshelves για front l c r.
Prime satellites για ls και rs
prime elevations για ατμος.
Subwoofer περιμενω το pb1000 pro.Ο χωρος ακροασης μου ειναι μικρος 13 τμ κ σχετικα ακαταλληλος (ανοιχτος χωρος διπλα με κουζινα κ τραπεζαρια- συνολο 32 τμ).
Για ενισχυτη χρησιμοποιω εναν εισαγωγικο της sony τον dn1080, αλλα δεν με πειθει το αφτερ calibration αποτελεσμα ειτε στην ενταση των εφε στις ταινιες, ειτε στις ηχητικες λεπτομεριες.
Θα παρατηρησω διαφορα με τον nad, ή πιστευετε οτι με περιοριζουν τα ηχεια ?
 


Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Aυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν για να δειξει τα δοντια του θελει κ αντιστοιχης οικονομικης ταξης ηχεια.
Το παρον σεταπ μου ειναι η σειρα prime της svs.
Prime center, prime bookshelves για front l c r.
Prime satellites για ls και rs
prime elevations για ατμος.
Subwoofer περιμενω το pb1000 pro.Ο χωρος ακροασης μου ειναι μικρος 13 τμ κ σχετικα ακαταλληλος (ανοιχτος χωρος διπλα με κουζινα κ τραπεζαρια- συνολο 32 τμ).
Για ενισχυτη χρησιμοποιω εναν εισαγωγικο της sony τον dn1080, αλλα δεν με πειθει το αφτερ calibration αποτελεσμα ειτε στην ενταση των εφε στις ταινιες, ειτε στις ηχητικες λεπτομεριες.
Θα παρατηρησω διαφορα με τον nad, ή πιστευετε οτι με περιοριζουν τα ηχεια ?
σοβαρα τωρα συγκρίνεις ενισχυτη των 500 ευρω με μηχανημα των 3000?!!!!

και κατσαρολες να εχεις αντι για ηχεια η διαφορα ειναι χαοδης.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top