Αλλαγή πλάνου μάλλον σε ενεργά ηχεία.

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Εντάξει, μπασοπριμαριστό είναι, ωραιότατο λαουντνες φίλτρο για χαμηλές στάθμες.

Για νορμάλ στάθμες, θέλει 4 ντεσιμπέλ κάτω τα μπάσα, κι άλλα τόσα τα πρίμα.

Κείνη η τρύπα στα 150 θέλει λίγη ενασχόληση.
Και στο σπεκτρο φαίνεται ωραία.
Πολύ ωραία thanks ,με οδηγίες κάτι θα κάνω
Για το μπάσο μάλλον πρέπει να χαμηλώσω κατευθείαν από τα sub. Είναι ρυθμισμένα στις 12 o’clock και το audyssey το βγάζει -12 (πολύ δυνατά ) και έτσι δεν μπορώ να κατεβάσω από το app, δεν παίρνει άλλο.
Στα πρίμα θα δώσω καμπύλη.
Τα 150 μου φαίνονται δύσκολα. 100-200 μάλλον είναι ο χώρος θέλει μετακινήσεις δυστυχώς ,από ότι συμπεραίνω
Το Audyssey έχει αυτο το αυτόματο Loudness, κάπως το λέει...αν η μετρηση έγινε σε σχετικά χαμηλή στάθμη, και δεν ηταν απενεργοποιημένο, τότε εξηγείται.
Μάλλον είναι και το midrange compensation ενεργοποιημένο, και και την βύθιση στα 2500Hz
Όχι το dynamic eq είναι κλειστό. Το midrange compensation είναι ενεργοποιημένο , θα το βγάλω
Να ρωτήσω και κάτι άλλο , μην κάνω βλακείες και δίνω λάθος στοιχεία ;
Έχω φορτώσει το 90 μοίρες calibration file και παίρνω μετρήσεις μόνο stereo με το μικρόφωνο να κοιτάει ταβάνι.
Σωστο η λάθος ;
 
Last edited:


Μηνύματα
1.491
Reaction score
2.787
Για το μπάσο μάλλον πρέπει να χαμηλώσω κατευθείαν από τα sub. Είναι ρυθμισμένα στις 12 o’clock και το audyssey το βγάζει -12 (πολύ δυνατά ) και έτσι δεν μπορώ να κατεβάσω από το app, δεν παίρνει άλλο.
Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης (μέσω app στο κινητό καλύτερα) το πρώτο πράγμα που κάνει το Audyssey είναι να ελέγξει την στάθμη του/των σαμπ. Εκεί σου εμφανίζει μια κόκκινη μπάρα με πράσινο στη μέση και ένα εικονίδιο ενός ηχείου. Παίξε με το ρυθμιστικό της έντασης του σαμπ έτσι ώστε το εικονίδιο του ηχείου να είναι στο άνω (δεξί) μέρος της πράσινης μπάρας και μετά συνέχισε την ισοστάθμιση. Με ένα μόνο σαμπ και χωρίς κατάλληλη φροντίδα του χώρου πιθανόν να χρειαστεί να βάλεις το ρυθμιστικό της έντασης του σαμπ λίγο πάνω από το μηδέν, όπως στη δική μου περίπτωση, σίγουρα η μέση που το έχεις (12 o'clock) είναι υπερβολική, γι΄ αυτό άλλωστε και το Audyssey στο βάζει -12dB (το ίδιο έκανε και σε μένα) και είμαι σίγουρος ότι το μπάσο μπουμάρει και δεν ακούγεται σωστά και από πλευράς στάθμης...
Το μικρόφωνο με calibration file 90 μοίρες και κάθετα (να κοιτάει το ταβάνι) για πολυκάναλο setup, για στερεοφωνικό calibration file 0 μοίρες και οριζόντια.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Επειδή είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, κατά τη διάρκεια της ισοστάθμισης (μέσω app στο κινητό καλύτερα) το πρώτο πράγμα που κάνει το Audyssey είναι να ελέγξει την στάθμη του/των σαμπ. Εκεί σου εμφανίζει μια κόκκινη μπάρα με πράσινο στη μέση και ένα εικονίδιο ενός ηχείου. Παίξε με το ρυθμιστικό της έντασης του σαμπ έτσι ώστε το εικονίδιο του ηχείου να είναι στο άνω (δεξί) μέρος της πράσινης μπάρας και μετά συνέχισε την ισοστάθμιση. Με ένα μόνο σαμπ και χωρίς κατάλληλη φροντίδα του χώρου πιθανόν να χρειαστεί να βάλεις το ρυθμιστικό της έντασης του σαμπ λίγο πάνω από το μηδέν, όπως στη δική μου περίπτωση, σίγουρα η μέση που το έχεις (12 o'clock) είναι υπερβολική, γι΄ αυτό άλλωστε και το Audyssey στο βάζει -12dB (το ίδιο έκανε και σε μένα) και είμαι σίγουρος ότι το μπάσο μπουμάρει και δεν ακούγεται σωστά και από πλευράς στάθμης...
Το μικρόφωνο με calibration file 90 μοίρες και κάθετα (να κοιτάει το ταβάνι) για πολυκάναλο setup, για στερεοφωνικό calibration file 0 μοίρες και οριζόντια.
Δεν μου βγάζει μπάρα , ίσως γιατί έχω το απλό xt και όχι το xt32
Τα sub είναι 2
Όχι δεν θεωρώ ότι έχω μπουμαρισματα , ίσως σε κάποια σημεία αλλά όχι στην θέση ακρόασης
Για αυτό μπλέκω με rew και για να μάθω σαν χόμπι αλλά και για να φτιάξω ότι μπορέσω....αν βγάλω άκρη
 

Μηνύματα
1.491
Reaction score
2.787
Δεν μου βγάζει μπάρα , ίσως γιατί έχω το απλό xt και όχι το xt32
Τότε θα πρέπει να το κάνεις πιο εμπειρικά, δοκίμασε διάφορες θέσεις του ρυθμιστικού στα σαμπ κατεβαίνοντας (πχ παρά δέκα, παρά τέταρτο, παρά είκοσι κλπ) με ισοστάθμιση κάθε φορά μέχρι να σου τα βάλει το Audyssey σε μια στάθμη μεγαλύτερη από -12db (πχ -8.0dB).
Μετά βάλε ένα pink noise 80Hz στο REW στο ένα μπροστινό ηχείο (δεξί ή αριστερό) και ρύθμισε το volume του ενισχυτή μέχρι να δείξει το spl meter του REW περίπου 75dB. Κατόπιν, με το ρυθμιστικό του ενισχυτή στην ίδια θέση μέτρησε και τα δύο σαμπ ταυτόχρονα, αν σου δείξει περίπου 75-80dB είσαι εντάξει (οι ειδικοί λένε ότι είναι καλύτερα να μετράνε τα σαμπ περίπου 4-5dB περισσότερο από τα ηχεία), σε αντίθετη περίπτωση αυξομείωσε την ένταση των σαμπ από το Audyssey (subwoofer level) μέχρι να πιάσεις τον στόχο.
Ελπίζω να τα είπα σωστά, οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Τότε θα πρέπει να το κάνεις πιο εμπειρικά, δοκίμασε διάφορες θέσεις του ρυθμιστικού στα σαμπ κατεβαίνοντας (πχ παρά δέκα, παρά τέταρτο, παρά είκοσι κλπ) με ισοστάθμιση κάθε φορά μέχρι να σου τα βάλει το Audyssey σε μια στάθμη μεγαλύτερη από -12db (πχ -8.0dB).
Μετά βάλε ένα pink noise 80Hz στο REW στο ένα μπροστινό ηχείο (δεξί ή αριστερό) και ρύθμισε το volume του ενισχυτή μέχρι να δείξει το spl meter του REW περίπου 75dB. Κατόπιν, με το ρυθμιστικό του ενισχυτή στην ίδια θέση μέτρησε και τα δύο σαμπ ταυτόχρονα, αν σου δείξει περίπου 75-80dB είσαι εντάξει (οι ειδικοί λένε ότι είναι καλύτερα να μετράνε τα σαμπ περίπου 4-5dB περισσότερο από τα ηχεία), σε αντίθετη περίπτωση αυξομείωσε την ένταση των σαμπ από το Audyssey (subwoofer level) μέχρι να πιάσεις τον στόχο.
Ελπίζω να τα είπα σωστά, οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν.
Καλός οδηγός ,θα το δοκιμασω
Thanks
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μετά βάλε ένα pink noise 80Hz στο REW στο ένα μπροστινό ηχείο (δεξί ή αριστερό) και ρύθμισε το volume του ενισχυτή μέχρι να δείξει το spl meter του REW περίπου 75dB.
Ελπίζω να τα είπα σωστά, οι πιο έμπειροι ας με διορθώσουν.
:o :o :o :o

όχι. τα ηχεία τα μετράμε πέριξ του 1khz

το rew σου έχει έτοιμο sub cal και speaker cal

τα ηχεία περίπου 75 και τα sub 89-90db είναι +10db το lfe

Στιγμιότυπο οθόνης 2021-04-07 154624.jpg
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πολύ ωραία thanks ,με οδηγίες κάτι θα κάνω
Για το μπάσο μάλλον πρέπει να χαμηλώσω κατευθείαν από τα sub. Είναι ρυθμισμένα στις 12 o’clock και το audyssey το βγάζει -12 (πολύ δυνατά ) και έτσι δεν μπορώ να κατεβάσω από το app, δεν παίρνει άλλο.
Στα πρίμα θα δώσω καμπύλη.
Τα 150 μου φαίνονται δύσκολα. 100-200 μάλλον είναι ο χώρος θέλει μετακινήσεις δυστυχώς ,από ότι συμπεραίνω

Όχι το dynamic eq είναι κλειστό. Το midrange compensation είναι ενεργοποιημένο , θα το βγάλω
Να ρωτήσω και κάτι άλλο , μην κάνω βλακείες και δίνω λάθος στοιχεία ;
Έχω φορτώσει το 90 μοίρες calibration file και παίρνω μετρήσεις μόνο stereo με το μικρόφωνο να κοιτάει ταβάνι.
Σωστο η λάθος ;
To ίδιο το KH120 δεν πρέπει να ευθύνεται,όπως συμπεραίνεται από την απόκριση πλάτους με flat ρυθμιστικά:
1617819161698.png


Γιατί όμως επελέγη κροσάρισμα των sub με βαθυπερατό στα 40 Hz;

Επίσης κρίνεται χρήσιμη μια κάτοψη χώρου με θέσεις δορυφόρων,καθότι υποψιάζομαι ότι ευθύνεται κάποιο τοιχωματικό όριο ή μεγάλη σε έκταση ανακλαστική επιφάνεια κοντινά σε αυτούς.

:o :o :o :o

όχι. τα ηχεία τα μετράμε πέριξ του 1khz

το rew σου έχει έτοιμο sub cal και speaker cal

τα ηχεία περίπου 75 και τα sub 89-90db είναι +10db το lfe

View attachment 208020
Ωραίος και χρήσιμη η πληροφορία,όμως όσοι παίζουν με ηχεία - sub πάνω στην τρίτη οκτάβα,πρέπει να κάνουν δικό τους αυτοσχέδιο calibration.
 


Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
To ίδιο το KH120 δεν πρέπει να ευθύνεται,όπως συμπεραίνεται από την απόκριση πλάτους με flat ρυθμιστικά:
View attachment 208055

Γιατί όμως επελέγη κροσάρισμα των sub με βαθυπερατό στα 40 Hz;

Επίσης κρίνεται χρήσιμη μια κάτοψη χώρου με θέσεις δορυφόρων,καθότι υποψιάζομαι ότι ευθύνεται κάποιο τοιχωματικό όριο ή μεγάλη σε έκταση ανακλαστική επιφάνεια κοντινά σε αυτούς.
Τα άφησα 40hz όπως τα έβγαλε το audyssey. Το παίρνω από την αρχή να βγάλω μια άκρη.
Τωρα θα κάνω μέτρηση με cross στα 80 και χαμήλωμα στα sub.
Τώρα από αντανακλαστικές επιφάνειες ένα σωρό έχω. Από που το κατάλαβες αυτό; (Έτσι για να μαθαίνω)
thanks, ωραίο που είναι !!!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
και ένα wavelet όπως το θέλει ο Bhutia!!!!

spectro wavelet.jpg

Γιατί όμως επελέγη κροσάρισμα των sub με βαθυπερατό στα 40 Hz;
το audyssey διαβάζει το κατώτερο όριο που μπορεί να παίξει το εκάστοτε ηχείο και το κροσαρει εκεί.
αν το δει ότι μπορεί να παίξει fullrange θα το βάλει και large.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
και ένα wavelet όπως το θέλει ο Bhutia!!!!

View attachment 208059


το audyssey διαβάζει το κατώτερο όριο που μπορεί να παίξει το εκάστοτε ηχείο και το κροσαρει εκεί.
αν το δει ότι μπορεί να παίξει fullrange θα το βάλει και large.
Δεν χρειάζεται να σου επισημάνω σε ποια ζώνη την παθαίνεις υπό την τρέχουσα κατάσταση,είναι οφθαλμοφανές.Είναι κρίμα δε,αφού οι οκτάβες κάτω από αυτή μαζί με την ανώτερη αυτής οκτάβα βγαίνουν ικανοποιητικά...
(Πρόθεσή μου δεν είναι να λυπάται κάποιος,αλλά να μην επαναπαυόταν...)
...
Τώρα από αντανακλαστικές επιφάνειες ένα σωρό έχω. Από που το κατάλαβες αυτό; (Έτσι για να μαθαίνω)
...
Το εικάζω χωρίς να έχω άποψη του χώρου,επειδή έχει το χάσμα μεγάλο βάθος με μικρό σχετικά εύρος κι εμφανίζεται ΄΄ξεκάρφωτο΄΄,ενώ παράλληλα η απόκριση των δορυφόρων δεν προδιαθέτει για τέτοιο φαινόμενο.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν χρειάζεται να σου επισημάνω σε ποια ζώνη την παθαίνεις υπό την τρέχουσα κατάσταση,είναι οφθαλμοφανές.Είναι κρίμα δε,αφού οι οκτάβες κάτω από αυτή μαζί με την ανώτερη αυτής οκτάβα βγαίνουν ικανοποιητικά...
περιμένω την GIK να μου βγάλει το σχέδιο και την πρότασή της, αλλά ο Luca (GIK) ζητάει συνεχώς μετρήσεις εδώ και ένα μήνα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
περιμένω την GIK να μου βγάλει το σχέδιο και την πρότασή της, αλλά ο Luca (GIK) ζητάει συνεχώς μετρήσεις εδώ και ένα μήνα
Πληροφοριακά,τα...φαλλικά σύμβολα στη μαύρη γραμμή πάνω στις πρώτες ειδικά οκτάβες όταν το εύρος του spectro επεκτείνεται μεταξύ 20-20000 είναι άκρως ανεπιθύμητα...Συνοδεύονται όπως βλέπεις και με ανομοιογένεια στις χρωματικές ζώνες.
 



Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Μέχρι εδώ έφθασα χωρίς παρεμβάσεις στον χώρο
Οι μόνες αλλαγές που έγιναν
cross στα 120
Κατάργηση βάσεων των LR και τοποθέτηση τους πάνω στα sub στα 15cm της πλάτης τους από τον τοίχο.
Μου αρέσει αυτό που ακούω.
Σταματάω εδώ μέχρι την γενική ανακαίνιση του χώρου.

BF73A216-7E51-4506-B7D6-96B99FEE2A30.jpeg
8D2D24F9-9884-49F7-9088-B6DFB7D0F25D.jpeg
AD40CFEA-517D-4BAB-A3DB-18DB2FE8516E.jpeg
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.601
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top