Η φαγούρα στον κ@λο επέστρεψε...

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Αγαπητή Μανίνα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου τις ανησυχίες μου... Αγόρασα του κουτιού καινούργια ηχεία, (Dali oberon 7) ο γάμος με τον ρωμαλαιο 2καναλο yamaha a-s701 έλαβε χώρα και όλα φαίνονταν καλά. Πηγή το εξαιρετικό cambridge audio cxn v2, σκληρός με αρχεία αγαπημένης μουσικής και spotify premium για τα παρανυφακια.
Μου μυρίζει προξενιό όμως... Ήδη ο κουμπάρος subwoofer yamaha ns-sw200 πήγε για τσιγάρα μιας και στην ουσία δε βοηθάει τα ηχεία να απαλλαγούν από τις χαμηλές συχνότητες. (παίζουν full range γιατί ο ενισχυτής δεν έχει τη δυνατότητα από το sub out να κροσαρει σε συγκεκριμένα hz)
Τι να κάνω λατρεμένη μου Μανίνα;
Να τα στείλω όλα στον αγύριστο και να γίνω "ενεργός" στα γεράματα?
Πάνω απ όλα λατρεύω να ακούω μουσική όσο ομορφότερα μπορεί να επιτρέψει ο χώρος και η τσέπη μου..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αγαπητή Μανίνα, θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σου τις ανησυχίες μου... Αγόρασα του κουτιού καινούργια ηχεία, (Dali oberon 7) ο γάμος με τον ρωμαλαιο 2καναλο yamaha a-s701 έλαβε χώρα και όλα φαίνονταν καλά. Πηγή το εξαιρετικό cambridge audio cxn v2, σκληρός με αρχεία αγαπημένης μουσικής και spotify premium για τα παρανυφακια.
Μου μυρίζει προξενιό όμως... Ήδη ο κουμπάρος subwoofer yamaha ns-sw200 πήγε για τσιγάρα μιας και στην ουσία δε βοηθάει τα ηχεία να απαλλαγούν από τις χαμηλές συχνότητες. (παίζουν full range γιατί ο ενισχυτής δεν έχει τη δυνατότητα από το sub out να κροσαρει σε συγκεκριμένα hz)
Τι να κάνω λατρεμένη μου Μανίνα;
Να τα στείλω όλα στον αγύριστο και να γίνω "ενεργός" στα γεράματα?
Πάνω απ όλα λατρεύω να ακούω μουσική όσο ομορφετερα μπορεί να επιτρέψει ο χώρος και η τσέπη μου..
Να πας να εξεταστείς για...αιμορροΐδες ή οξύουρους...

Ακόμα και κροσάρισμα να εκτελούσε ο ολοκληρωμένος από το sub out,η χρονική ευθυγράμμιση θέλει λογισμικό...
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Να πας να εξεταστείς για...αιμορροΐδες ή οξύουρους...
Πέρασα με άριστα... 😍😁😁
Να πας να εξεταστείς για...αιμορροΐδες ή οξύουρους...

Ακόμα και κροσάρισμα να εκτελούσε ο ολοκληρωμένος από το sub out,η χρονική ευθυγράμμιση θέλει λογισμικό...
Λο γι σμι κο... Μα πόσο χυδαίος μπορείς να γίνεις; 😂
Όπερ σημαίνει; Dirac και λοιπές Δημοκρατικές Δυνάμεις;
 
Last edited:



Μηνύματα
295
Reaction score
837
Μπήκα να δω τι γράφει ο φαλακρός γιατί νόμισα πως είχε φαγούρα στον κάλο, πελάτης λέω.
Αλλά όχι...:(
Ρε σεις, τελικά άκαρδοι είστε όλοι σας😂🤣Βοηθάτε ρε παιδιά να χαρούμε λίγο Screaming Jay... 🤣😂
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πέρασα με άριστα... 😍😁😁

Λο γι σμι κο... Μα πόσο χυδαίος μπορείς να γίνεις; 😂
Όπερ σημαίνει; Dirac και λοιπές Δημοκρατικές Δυνάμεις;
Όπερ μεθερμηνευόμενον σημαίνει...Πότε ο Γιάννης δεν μπορεί πότε ο κ*λος του πονεί...:p
miniDSP SHD για δικαναλικό...

Μπήκα να δω τι γράφει ο φαλακρός γιατί νόμισα πως είχε φαγούρα στον κάλο, πελάτης λέω.
Αλλά όχι...:(
Χαμένα πενηντάρικα...
 








Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Ήδη ο κουμπάρος subwoofer yamaha ns-sw200 πήγε για τσιγάρα μιας και στην ουσία δε βοηθάει τα ηχεία να απαλλαγούν από τις χαμηλές συχνότητες. (παίζουν full range γιατί ο ενισχυτής δεν έχει τη δυνατότητα από το sub out να κροσαρει σε συγκεκριμένα hz)
Τι να κάνω λατρεμένη μου Μανίνα;


Αφού ο κουμπάρος είναι μπάι, μάγκας στη βίδα μάγκας και στο παξιμάδι, δέχεται και παθητική σύνδεση, πού είναι το πρόβλημα; Σύνδεση του ενισχυτή στον κουμπάρο παθητικά και από εκεί σύνδεση των ηχείων (to speakers) στα ηχεία.

(Και γ@μώ το hi-fi
άμα ο κουμπάρος είναι bi)...
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
... απλα διαβαζω Μανινα, και ειναι μινιμουμ ρικουαρμεντζ (μαζι με το μινι μαους ντι εζ πι). :smoke:
Όταν ο Αλέξης και η Βάνα συναντιούνται, συγκλονίζονται από έντονα συναισθήματα και νιώθουν να παρασύρονται στη δίνη ενός ακατανίκητου πάθους. Πριν προλάβουν όμως να ζήσουν την αγάπη τους, η σκληρή πραγματικότητα ανατρέπει τα δεδομένα και τους οδηγεί από το όνειρο στη φωτιά του μίσους.
Θα καταφέρει ο έρωτας να νικήσει τα εμπόδια ή θα συντριβεί στη δύναμη του πεπρωμένου που αδυσώπητο παραμονεύει στο δρόμο τους; Η φροντίδα του χώρου να σταθεί αντάξια όλων των συναισθημάτων που τρέχουν στις καρδιές τους?Τι θα γίνει με τις διαχύσεις και τις αντιχήσεις που απαγορεύουν στα μπάσα να κατακλύσουν τις καρδιές τους?


Αφού ο κουμπάρος είναι μπάι, μάγκας στη βίδα μάγκας και στο παξιμάδι, δέχεται και παθητική σύνδεση, πού είναι το πρόβλημα; Σύνδεση του ενισχυτή στον κουμπάρο παθητικά και από εκεί σύνδεση των ηχείων (to speakers) στα ηχεία.

(Και γ@μώ το hi-fi
άμα ο κουμπάρος είναι bi)...
Νάου γιου αρ τόκιν!!!!Σώθηκε η πατρίς και η παρτίδα!
Ψάχνω να βρω τη Μανίνα και πέφτω σε εξαιρετικό σάιτ:



Ααααχ, Πασχάλης. Τι θυμήθηκα.




ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ........ο Μασχάληςςςςςςςςς!!!!!
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Μα τωρα... Φαλακρός να περιμένεις σωτηρία από φαλακρούς, είναι σαν να καταφεύγεις στην Ομοιοπαθητική.
Ενώ ο Κ. Κ. είδες πώς ξηγήθηκε αμέσως. Δυτική Ιατρική. Αυστριακή, συγκεκριμένα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806


Αφού ο κουμπάρος είναι μπάι, μάγκας στη βίδα μάγκας και στο παξιμάδι, δέχεται και παθητική σύνδεση, πού είναι το πρόβλημα; Σύνδεση του ενισχυτή στον κουμπάρο παθητικά και από εκεί σύνδεση των ηχείων (to speakers) στα ηχεία.

(Και γ@μώ το hi-fi
άμα ο κουμπάρος είναι bi)...
Δεν του εξηγείς όμως ότι ένα τέτοιο κροσάρισμα γίνεται σε σήμα υψηλού πλάτους με πυκνωτή στη διαδρομή του σήματος από την έξοδο του ενισχυτή προς ελατηριωτούς ακροδέκτες και ακολούθως προς τις μπόρνες των main και με κλίση υψιπερατού φίλτρου 12 dB ανά οκτάβα...Ακόμα σπουδαιότερα στοιχεία,αφενός μεν η βέλτιστη τοποθέτηση για το sub μπορεί να συνεπάγεται μεγάλα μήκη στα εμπλεκόμενα καλώδια ηχείων,αφετέρου δε από τη στιγμή που τα main δεν θα λογαριάζονταν ως σοβαρές πηγές χαμηλών στις δύο πρώτες οκτάβες,θα χρειαζόταν οπωσδήποτε και δεύτερο sub τεμάχιο...
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top