Αναζήτηση fm/dab tuner Onkyo T-4030 ή Yamaha T-D500

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκομαι σε αναζήτηση ενός εκ των παραπάνω tuners αλλα δεν μπορώ μα τα βρω πουθενά. Έχω επικοινωνήσει με αρκετά σκρουτζομάγαζα και δεν υπάρχει πουθενά ούτε κατόπιν παραγγελίας. Εάν κάποιος φίλος γνωρίζει κάποιο κατάστημα που να τα έχει, ας στείλει ενα pm.
Και μία απορία:
Κάποια fm/dab tuners έχουν και αναλογική και ψηφιακή έξοδο ενώ κάποια άλλα μόνο αναλογικη. Αυτό σημαίνει πως τα δεύτερα χρειάζονται οπωσδήποτε συνδεση σε dac πριν συνδεθούν σε ενισχυτή ενώ τα πρωτα συνδεονται κατευθειαν σε ψηφιακες εισοδους του ενισχυτη (αν εχει)? Οποιος μπορει ας μου λυσει την απορία γιατί εχω ψιλομπερδευτει. Ευχαριστω και Χριστός Ανέστη παιδιά!
 

D

Deleted member 48513

Guest

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Πιθανώς να έχουν καταργηθεί.

Εδώ είδες;
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Πιθανώς να έχουν καταργηθεί.

Εδώ είδες;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ναι εχουν καταργηθεί αλλα λεω μπας και βρεθει κανενα ξεμπαρκο. Απ τα site που μου εστειλες φιλε, εχεις κανει αγορες; Ειναι αξιοπιστα; Το τελευταιο ειναι απο αγγλια λογικα. Αρα τελωνείο??!!
 

Μηνύματα
7
Reaction score
1
Σ ευχαριστω για την απαντηση. Υπαρχουν ομως και dab tuners τα οποια εχουν μονο αναλογικη εξοδο. Αυτα συνδεονται κανονικα στην αναλογικη εισοδο του ενισχυτη και βγαζουν και το ψηφιακο σημα (dab) και το αναλογικο (fm); Πως γινεται απο αναλογικη εξοδο rca να βγαινει σημα dab; sorry αλλα καπου εχω μπερδευτει μαλλον..
 

D

Deleted member 48513

Guest
"You can connect the tuner to the stereo amplifies tuner input connectors and this will give both FM and DAB, the digital to analogue conversion would be done by the tuner itself."
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ναι εχουν καταργηθεί αλλα λεω μπας και βρεθει κανενα ξεμπαρκο. Απ τα site που μου εστειλες φιλε, εχεις κανει αγορες; Ειναι αξιοπιστα; Το τελευταιο ειναι απο αγγλια λογικα. Αρα τελωνείο??!!
Δεν εχω αγοράσει κάτι από τα site, απλά τα έβαλα γιατί είδα να τα δείχνουν σαν να τα έχουν.
Αυτό από Αγγλία το έχει 82 λιρες!!!.
Και με το τελωνείο πολύ φτηνότερο από όλα τ' άλλα θα είναι λογικά.
... Πως γινεται απο αναλογικη εξοδο rca να βγαινει σημα dab; sorry αλλα καπου εχω μπερδευτει μαλλον..
Έχουν μέσα DAC τα tuners, οπότε βγάζουν και αναλογικό σήμα.
DAB είναι η εκπομπή από τον σταθμό, το tuner την λαμβάνει και την αποκωδικοποιεί είτε σε αναλογικό είτε σε ψηφιακό σήμα.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.135
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top