Surround - Immersive. Συνεντευξη του RONALD PRENT απο τα VALHALLA STUDIOS


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
μρε συ Κωστα σε ποιον λες κατεβασετα στον ασχετο :O_o: :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Τα είδα, ωραία μπάντα. Μόνο αυτός με τη μεγαλη μύτη είναι λίγο βαρετός αλλά οκ :p
Ο ηχος πως σου φάνηκε;
μρε συ Κωστα σε ποιον λες κατεβασετα στον ασχετο :O_o: :)
Πατάς πάνω στο "download all", πες το γιο σου..


YΓ. Μπουτχιας; τα άκουσες - είδες;
Προφανώς οι περιορισμοί δυνατότητας ποιότητας εγγραφής του κινητού τηλεφώνου είναι σημαντικοί, αλλά.. μια καλή γεύση, την παίρνεις. Εφόσον ξέρεις πως παίζει το δικό σου σεταπ.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο ηχος πως σου φάνηκε;
Ε από το τηλεφωνο εγγραφή... παρ΄όλα αυτά στον "γάτο" το μπασάκι το ένιωθες ότι κατέβαινε χαμηλά στο χώρο.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Προτού να προβληματιστεί κάποιος πώς να στήσει το καλύτερο setup αναπαραγωγής στο χώρο του,θα έπρεπε να έχει ξεκαθαρίσει στο νου του πόσο τον νοιάζει και πόσο μακριά είναι διατεθειμένος να το πάει αυτό...:wink:
ολοι αυτο κανουν αλλα δεν ειναι αρκετο....

δεν χρειαζεται να προβληματιστει....κανει τα βασικα και το παει οσο μπορει...
....μηδενος εξαιρουμενου...

σιγα μην βαλουμε τον κοσμο σε τετοιο προβληματισμο για να ακουει μουσικη !!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο ηχος πως σου φάνηκε;

Πατάς πάνω στο "download all", πες το γιο σου..


YΓ. Μπουτχιας; τα άκουσες - είδες;
Προφανώς οι περιορισμοί δυνατότητας ποιότητας εγγραφής του κινητού τηλεφώνου είναι σημαντικοί, αλλά.. μια καλή γεύση, την παίρνεις. Εφόσον ξέρεις πως παίζει το δικό σου σεταπ.
Όχι,ενδεχομένως να τα παρακολουθήσω όταν με το καλό προμηθευτώ την Atmos ηχομπάρα.... :wink:
ολοι αυτο κανουν αλλα δεν ειναι αρκετο....

δεν χρειαζεται να προβληματιστει....κανει τα βασικα και το παει οσο μπορει...
....μηδενος εξαιρουμενου...

σιγα μην βαλουμε τον κοσμο σε τετοιο προβληματισμο για να ακουει μουσικη !!!
Η σημασία του προβληματισμού έχει αμφίδρομη φορά...Όποιος δεν έχει πρόθεση προβληματισμού για συγκεκριμένες συνθήκες υπό τις οποίες εισπράττει το περιεχόμενο των έργων που του αρέσουν,τότε δεν δικαιούται ο ίδιος να προβληματίζει άλλους σε διάφορους ιστοτόπους επιμόρφωσης με το πόσο του αρέσει κάθε τυχαίο αποτέλεσμα υπό δικές του ανεξέλεγκτες συνθήκες και συναφή προς αυτές παρελκόμενα.

Γι αυτό και ο υποφαινόμενος δεν προτίθεται προς το παρόν να παρουσιάσει αναλυτικά το δομημένο πεντακαναλικό setup,καθότι δηλώνει επανειλημμένα ότι οι δικές του δραστηριότητες ακρόασης δεν συμβαδίζουν επί καθημερινής βάσης με τις πολυκαναλικές συνθήκες που ευαγγελίζονται οι γνωστοί υπέρμαχοι του είδους.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Όχι,ενδεχομένως να τα παρακολουθήσω όταν με το καλό προμηθευτώ την Atmos ηχομπάρα.... :wink:

Η σημασία του προβληματισμού έχει αμφίδρομη φορά...Όποιος δεν έχει πρόθεση προβληματισμού για συγκεκριμένες συνθήκες υπό τις οποίες εισπράττει το περιεχόμενο των έργων που του αρέσουν,τότε δεν δικαιούται ο ίδιος να προβληματίζει άλλους σε διάφορους ιστοτόπους επιμόρφωσης με το πόσο του αρέσει κάθε τυχαίο αποτέλεσμα υπό δικές του ανεξέλεγκτες συνθήκες και συναφή προς αυτές παρελκόμενα.

Γι αυτό και ο υποφαινόμενος δεν προτίθεται προς το παρόν να παρουσιάσει αναλυτικά το δομημένο πεντακαναλικό setup,καθότι δηλώνει επανειλημμένα ότι οι δικές του δραστηριότητες ακρόασης δεν συμβαδίζουν στην καθημερινότητα με τις πολυκαναλικές συνθήκες που ευαγγελίζονται οι γνωστοί υπέρμαχοι του είδους.
Το προς το παρόν πόσες ώρες είναι ;
Δεν σας απειλώ αλλά σύντομα παρακαλώ ,γιατί θα στείλω τον φθουριωτη ε; :p

( θα ήταν πολύ ενδιαφέρον η παρουσίαση πολυκάναλου από την δίκη σας προοπτική )
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το προς το παρόν πόσες ώρες είναι ;
Δεν σας απειλώ αλλά σύντομα παρακαλώ ,γιατί θα στείλω τον φθουριωτη ε; :p

( θα ήταν πολύ ενδιαφέρον η παρουσίαση πολυκάναλου από την δίκη σας προοπτική )
Θα ήταν ενδιαφέρον άμα είχα να παρουσιάσω κάτι ανατρεπτικό ύστερα από ενδελεχή μελέτη δεδομένων επειδή ακριβώς θα είχε ενταχθεί η πολυκαναλική συνθήκη ακρόασης στη δική μου καθημερινότητα...Κάτι τέτοιο επί του παρόντος δεν ισχύει...Στο νήμα με τα Yamaha & Dynaudio έχουν ήδη αναλυθεί συνθήκες που προβλέπουν σύζευξη δορυφόρων-sub υπό καρδιοειδές μοτίβο στην τρίτη οκτάβα κατά τρόπον ώστε να μη χρειάζονταν ιδιαίτερες διορθώσεις με διαχείριση από βαρβάτα λογισμικά,οπότε κι ένας απλός φθηνός AV με στοιχειώδεις δυνατότητες θα έφθανε.Για τη δε διασύνδεση δορυφόρων στις αντίστοιχες εξόδους line από τον φθηνό AV χρησιμοποιούνται αντάπτορες RCA to TRS - τα Dynaudio διαθέτουν τα ίδια και RCA εκτός των XLR.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Όχι,ενδεχομένως να τα παρακολουθήσω όταν με το καλό προμηθευτώ την Atmos ηχομπάρα.... :wink:

Η σημασία του προβληματισμού έχει αμφίδρομη φορά...Όποιος δεν έχει πρόθεση προβληματισμού για συγκεκριμένες συνθήκες υπό τις οποίες εισπράττει το περιεχόμενο των έργων που του αρέσουν,τότε δεν δικαιούται ο ίδιος να προβληματίζει άλλους σε διάφορους ιστοτόπους επιμόρφωσης με το πόσο του αρέσει κάθε τυχαίο αποτέλεσμα υπό δικές του ανεξέλεγκτες συνθήκες και συναφή προς αυτές παρελκόμενα.

Γι αυτό και ο υποφαινόμενος δεν προτίθεται προς το παρόν να παρουσιάσει αναλυτικά το δομημένο πεντακαναλικό setup,καθότι δηλώνει επανειλημμένα ότι οι δικές του δραστηριότητες ακρόασης δεν συμβαδίζουν επί καθημερινής βάσης με τις πολυκαναλικές συνθήκες που ευαγγελίζονται οι γνωστοί υπέρμαχοι του είδους.
Ο καθένας φτάνει εκεί που μπορεί, ακόμα και σε ειδικούς χώρους υπαρχει συμβιβασμός.
Τα βλέπουμε και εδώ μέσα εξάλλου ;).. αφήστε τον κόσμο να ακούσει μουσική και όταν θέλει αναβάθμιση ξέρει τι να κάνει.
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Ο καθένας φτάνει εκεί που μπορεί, ακόμα και σε ειδικούς χώρους υπαρχει συμβιβασμός.
Τα βλέπουμε και εδώ μέσα εξάλλου ;).. αφήστε τον κόσμο να ακούσει μουσική και όταν θέλει αναβάθμιση ξέρει τι να κάνει.
Μα το όλο ενδιαφέρον στα άρθρα του mr buthia ,εκτος των γνώσεων που προσφέρει, είναι που σου δείχνει τρόπους να πάρεις το μέγιστο από αυτά που έχεις
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο καθένας φτάνει εκεί που μπορεί, ακόμα και σε ειδικούς χώρους υπαρχει συμβιβασμός.
Τα βλέπουμε και εδώ μέσα εξάλλου ;).. αφήστε τον κόσμο να ακούσει μουσική και όταν θέλει αναβάθμιση ξέρει τι να κάνει.
Ο υποφαινόμενος κάθε άλλο παρά...καταπιέζει τους αναγνώστες ως προς τις συνθήκες ακρόασης...

Υπάρχει όμως αναπόφευκτη διαφοροποίηση - και μη ανατάξιμη από δημοφιλή παρελκόμενα - στο πώς θα εισπράττεται το ίδιο έργο λ.χ. υπό τις εξής αποκρίσεις - τακτοποιημένες κατά τρόπον ώστε να λαμβανόταν το καλύτερο δυνατόν πάντα από τους ίδιους δορυφόρους σκέτους η κόκκινη,με προσθήκη μονού sub σε καρδιοειδή διάταξη προς τα μπροστινά ηχεία η καφετιά και καρδιοειδή διπλού sub με μπροστινούς δορυφόρους- όπου τα επιμέρους κανάλια εκπέμπουν μαζί,εννοείται χωρίς την παραμικρή διορθωτική επέμβαση :
1620637811110.png


Μην παραλειφθεί εμφάνιση υπό την τυπική κλίμακα στάθμης:
1620638264691.png
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κοίτα.. Όταν παίζεις στο 1.5μ και με συγκεκριμένη τοποθέτηση στον χώρο βγαίνουν πολλά εκτός.

Αυτά δεν υπάρχουν στους σύνηθες χώρους για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εγώ λέω να φτιάξει ο καθένας ότι μπορει και αν θέλει αναβάθμιση την κάνει οπότε θέλει.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Κοίτα.. Όταν παίζεις στο 1.5μ και με συγκεκριμένη τοποθέτηση στον χώρο βγαίνουν πολλά εκτός.

Αυτά δεν υπάρχουν στους σύνηθες χώρους για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εγώ λέω να φτιάξει ο καθένας ότι μπορει και αν θέλει αναβάθμιση την κάνει οπότε θέλει.
Απ'όσα setup έχω παρουσιάσει ,το εναρκτήριο με τα Fluid από το νήμα της διόρθωσης βρισκόταν στα 167 εκατοστόμετρα απόσταση δορυφόρων,που ήταν η μικρότερη ως προς την επίτευξη του επιθυμητού στο συγκεκριμένο χώρο.
Εκείνο των Vecteur σταθερά 180 cm τουλάχιστον από το sweet spot,τα Yamaha σε 185 υπό την πεντακαναλική σύνθεση και παραπάνω υπό δικαναλική,τα Triton κλειδωμένα crossfired στα 230 cm και οι κόρνες μεταξύ 280 - 300 cm.

Οι ανακρίβειες - ιδίως δια λόγους εντυπώσεων - δεν περνάνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Όχι,ενδεχομένως να τα παρακολουθήσω όταν με το καλό προμηθευτώ την Atmos ηχομπάρα.... :wink:
Δεν έχει νόημα αυτό που λες, ήταν στερεοφωνική η συναυλία και ηχογραφήθηκε από στέρεο μικρόφωνο (του κινητού τηλεφώνου).

Μπορείς να το ακούσεις με ακουστικά. 8-)

Τη στάθμη που έπαιζε η συναυλία στο σπίτι μου, μπορείς να την καταλάβεις από την φωνή της γυναίκας μου, που σε διάφορα σημεία τραγουδούσε (με δυνατή φωνή όπως σε συναυλία), κι ήταν 40cm απόσταση από το κινητό στον δίπλα καναπέ, κι εγώ ακούγομαι σε ένα σημείο που ήμουν εντελώς μπροστά σε αυτό, το κρατούσα και φώναζα κανονικά..

Προσωπικά, ακούγοντάς το με ακουστικά, μου θυμίζει πολύ το πως ακουγόταν εκεί μέσα, παρότι δε μεταφέρεται έτσι με το κινητό η ποιότητα ήχου που έπαιζε εκεί..

Αυτό που δε μπορείς να αντιληφθείς με τίποτα από αυτά τα λίγα βιντεακια, είναι το πόσο υπέροχα περάσαμε 5 άνθρωποι (είχα και τα 3 παιδιά μου να κάθονται στις υπόλοιπες διαθέσιμες πολυθρόνες του χώρου) βλέποντας σε μεγάλη οθόνη 117" λαιβ μια συναυλία σε στάθμες πραγματικές, συναυλιακές, χορταστικές, με μπύρες, πατατάκια, σκατς και κοκακολες. Σούπερ. :party:
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγώ λέω να φτιάξει ο καθένας ότι μπορει και αν θέλει αναβάθμιση την κάνει οπότε θέλει.
Κώστα νομίζω δεν έχει πει ποτέ εμφατικά ο monsieur Bhutia τίποτα που να αναιρεί το παραπάνω.
Οδηγίες προς ναυτιλωμένους δίνει απλόχερα από προσωπική εμπειρία-πειραματισμό.
Όποιος θέλει διαβάζει-ασχολείται..
Παίρνω το θάρρος διότι έχουμε φάει κι έναν κιοφτέ μαζί κάποτε.. ε? :rolleyes:
:drinks:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν έχει νόημα αυτό που λες, ήταν στερεοφωνική η συναυλία και ηχογραφήθηκε από στέρεο μικρόφωνο (του κινητού τηλεφώνου).

Μπορείς να το ακούσεις με ακουστικά. 8-)
Μα γίνεσαι...καταπιεστικός,μπορεί να θέλω να το ακούσω με...upmixing. :wink:

Κώστα νομίζω δεν έχει πει ποτέ εμφατικά ο monsieur Bhutia τίποτα που να αναιρεί το παραπάνω.
Οδηγίες προς ναυτιλωμένους δίνει απλόχερα από προσωπική εμπειρία-πειραματισμό.
Όποιος θέλει διαβάζει-ασχολείται..
Παίρνω το θάρρος διότι έχουμε φάει κι έναν κιοφτέ μαζί κάποτε.. ε? :rolleyes:
:drinks:
Εννοείται τον κεφτέ μαζί με τον...Κ.Κεφάλα,όχι με τον υποφαινόμενο.:lolsign:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Σιγά να μην θυμάμαι ακριβες αποστάσεις από τα setup βρε... στο περίπου το είπα και εννοώ ότι είναι κοντά με ιδιαίτερη τοποθετηση στον χωρο και ιδιαίτερα αντικείμενα σε αυτόν.. πχ κρεβάτι κλπ. :biggrin:

Δεν υπάρχουν αυτα, τεστ μοναδικά μπορείς να τα πεις μόνο.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top