Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
πρόσφατα πήρα κάτι σκουπίδια φθηνής κατηγόριας που λέγονται Tannoy Gold 8 (με αξία 250 ευρώ το κάθε ενεργό)
Μια χαρά επιλογές.

Πάρε συνολικά 11 τέτοιους δορυφόρους στα 2.750€, καλώδια και βάσεις άλλα 1.100€, δύο σαμπ με 3,5 χιλιάρικα και είσαι έτοιμος για Ιμέρσιβ σεταπ με 7.350€, τα οποία θα ξεπεράσουν τα 10.000€ αν πάρεις 4-αδα σαμπ.

Και ένα av με 4 χιλιάρικα.

Και προβολέα άλλα 5 χιλιάρικα, και οθόνη δεξερωγωπόσα, ένα οππο, και υλικά ηχητικής περιποίησης άλλα 3 χιλιάρικα ρε αδερφέ.

Μία χαρά σοβαρό σεταπ, με 250€ δορυφόρο.

Εμένα πολύ λογικά μου φαίνονται όλα αυτά.

Σε κάποιους, είναι δύσκολο να τα δεχτούν έτσι.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
σκουπίδια
Φίλε μου επειδή κατάλαβα ότι σε πείραξε η λέξη που έγραψα πρέπει να σου πω ότι δεν αναφέρομαι στα τεχνικά θέματα αλλά στην εμφάνιση.
Επίσης το συγκεκριμένο είναι όμορφο οπότε υπάρχουν και τέτοια αλλά ελάχιστα.
Έπρεπε να γράψω "τα περισσότερα" και όχι "όλα".
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Φίλε μου επειδή κατάλαβα ότι σε πείραξε η λέξη που έγραψα πρέπει να σου πω ότι δεν αναφέρομαι στα τεχνικά θέματα αλλά στην εμφάνιση.
Μα για αυτό ζήτησα συγνώμη γιατί όπως φαίνεται δεν το κατάλαβα καλά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Τώρα εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος που έδωσε 250€ για ηχεία θα δώσει 10000€ για Pro και προβολέα. 😂

Που ζεις ρε Κώστα;
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.

Δεν είναι ότι δεν θέλει, δεν μπορεί.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Τώρα εσύ πιστεύεις ότι ο άνθρωπος που έδωσε 250€ για ηχεία θα δώσει 10000€ για Pro και προβολέα. 😂

Που ζεις ρε Κώστα;
Εντελώς φιλικά τα παραπάνω.
Αν είχα λεφτά για την σύνθεση που αναφέρει ο Doctor ναι θα τα συνδύαζα με τα gold γιατί λατρεύω και την εμφάνιση τους εκτός από τον ήχο.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Αν είχα λεφτά
Ευχαριστώ. Αυτό ακριβώς λέω. Δεν είναι τεχνικό το θέμα. Είναι οικονομικό.

Θα θυμίσω την έρευνα που δημοσιεύτηκε στον Ήχο πριν λίγα χρόνια και αφορά την Ελληνική ΑV αγορά. Η κατηγορία προϊόντων - αγορών ή όπως αλλιώς θέλετε πείτε το που κυριαρχεί στην Ελλάδα σε αρκετά μεγάλο ποσοστό είναι αυτή των 700€. Ούτε καν χιλιάρικο.

Υγ: Το "ο άνθρωπος που έδωσε 250€" είναι γενικό και όχι προσωπικό. Δεν έχω κανένα πρόβλημα για κάνω tag κάποιον αν πρέπει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Που ζεις ρε Κώστα;
Σαλόνικα Μπιτς! :lol:

Τες πα, δεν ξέρω και δε με νοιάζει τι λεφτά έχει ποιος για να πάρει τι.
Ο καθένας ξέρει την τσέπη του, κι ας φάει όσα λεφτά θέλει, μου είναι εντελώς αδιάφορα όλα αυτά.

Γενικά μιλάω.

Μπορεί να έχει κάποιος 15 χιλιάρικα σύνολο να φάει για όλα τα av μηχανήματα στο τσαρδί του.
Θα πρέπει να πάρει ενεργά με 250€, και AV με 4 χιλιάρικα, και σαμπ με 3,5 χιλιάρικα, και προβολέα ή τηλεόραση με τα ρέστα.

Αυτά είναι τα δεδομένα, αυτά λέω.

Διαφώνησα στο ότι δε θεωρείς σωστό ως συνδυασμό ένα δορυφόρο 500-700€ με av pro στα 4κ, και εξηγώ γλαφυρά όπως πάντα, γιατί τα θεωρώ λογικά αυτά να συνυπάρχουν σε ένα av σεταπ.

Τώρα βαριέμαι να μπω στη διαδικασία να συζητάω 3 το λάδι 3 το ξύδι, σε επίπεδο μιζέριας, όταν ένα σωρό τύποι εδώ μέσα έχουν ένα ζευγάρι παθητικά ηχεία με 5,5"-αρι σε ένα σκασμό λεφτά, κι ενισχυτικά επίσης πανάκριβα.

Α, και καλώδια ακριβά. Τσαρλατανισμοί.

Απλώς δε ξέρουν πως πρέπει να ξοδεύουν τα λεφτά τους στο χόμπι.

Τώρα αν πράγματι μιλάμε για έλλειψη χρημάτων για το χόμπι, παιδιά πάρτε μια ηχομπαρα. Βγάζει άψογα άτμος με λιγότερο από 1 χιλιάρικο.
Αφήστε τα υπόλοιπα να τα παίρνουν όσοι θέλουν να διαθέσουν περισσότερα λεφτά, οι γνωστοί βλαμμένοι.
Πιο λογική επιλογή από ηχομπαρα, δεν υπάρχει. Θα συμφωνήσει και η γυναίκα σας. Παίζει μια χαρά και μουσική και ταινίες. Πλέον έχω προσωπική εμπειρία, οπότε δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω να ειπωθεί.


Αν όμως έχεις 15 χιλιάρικα να φας, τότε πας σε ενεργά με 250€ το τεμάχιο.
Άμα θες πιο ακριβό δορυφόρο, θες πιο μεγάλο μπάτζετ άρχοντα. Όχι μαραντζ των 500€ με ακριβά ηχεία, και μετά να ψάχνεις ακριβά καλώδια...
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Διαφώνησα στο ότι δε θεωρείς σωστό ως συνδυασμό ένα δορυφόρο 500-700€ με av pro στα 4κ,
Αντε πάλι. Δεν είναι τεχνικό το θέμα. Είναι οικονομικό.
Και εννοείται πως δεν μιλάμε για αυτόν που έχει 5000€ ενισχυτή για 2 x 5" ηχεία.
Δεν με ενδιαφέρει αυτό.

Και εγώ βαριέμαι.

Παμ παρακάτ.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Οπότε τι πρέπει να κάνει ο φίλος μας για το θέμα του; Να τον πάρει τον AV; Ιδού η απορία.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Καλησπέρα Ιάκωβε,
Σε αυτό το δίλημμα είχα βρεθεί και εγώ, θα είναι δύσκολο να βγάλεις μία άκρη θα πρέπει να βάλεις το χέρι στη τσέπη.
Πριν κανά 1,5 χρόνο είχα στην κατοχή μου το προηγούμενο σετ Advance Acoustic με συνδυασμό AV ενισχυτή και επειδή ήθελα να τα χρησιμοποιώ και τα δυο μία λύση ήταν να τα συνδέσω με .........
Θα σε απασχολήσω περισσότερο για να καταλάβω όλη την φιλοσοφία - συνδεσμολογία αυτών που αναφέρεις.

Αν δε είχα λίγο καλύτερη .... συνεργασία των ηχείων μου με το sub στο δικάναλο, θα ήμουν υπέροχα ευχαριστημένος.
Την στιγμή αυτή, η συνδεσμολογία είναι: Φεύγει rca από τον pro και πάει στο sub. Από το sub φεύγει rca (αναγκαστικά) και μετατρέπεται σε xlr για τον τελικό, αφού η rca είσοδος δεσμεύεται από τον marantz.

Άλλη λύση είναι να αλλάξω τα ηχεία μου chario cygnus με κάτι που να μην έχει ανάγκη sub, αλλά και αυτή δεν ξέρω αν είναι σωστή (απόφαση).
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.373
Reaction score
125.442
Οπότε τι πρέπει να κάνει ο φίλος μας για το θέμα του; Να τον πάρει τον AV; Ιδού η απορία.
Σωστά, στο δια ταύτα.

Στο δια ταύτα λοιπόν, πρέπει να ανέβει κατηγορία για να αντικαταστήσει επάξια το δικάναλο με ποιοτικό πολυκαναλο, και στα 4κ είναι μια καλή λύση αυτή που ειπώθηκε.

Στα 2-2.5 που έθεσε μπάτζετ, δεν υπάρχει καμία λύση για σοβαρό Ιμέρσιβ προσεσορα.

Στο ιμερσιβ, μιλάμε τυπικά για τουλάχιστον 10 κανάλια, και με hdmi πλακέτες και ισοσταθμιση, άρα με 2-2.5 χιλιάρικα για 10 κανάλια σημαίνει κάνα 100-ευρο το πολύ το κάθε κανάλι ισοτιμία αξίας με τυπικό απλό δικάναλο προενισχυτή.
Βέβαια θα έχει πάνω από 10 κανάλια ντακ μέσα, αλλά οκ, τα ντακ είναι φτηνά, πες 50€ το κανάλι.

Πολλά τα κανάλια, μη σας πιάνουν εκεί τα καβούρια στην τσέπη.
Στους τελικούς ενισχυτές να σας πιάνουν καβούρια, και στα ντακ. Α, και στα καλώδια.
 

Μηνύματα
3.089
Reaction score
8.864
Θα σε απασχολήσω περισσότερο για να καταλάβω όλη την φιλοσοφία - συνδεσμολογία αυτών που αναφέρεις.

Αν δε είχα λίγο καλύτερη .... συνεργασία των ηχείων μου με το sub στο δικάναλο, θα ήμουν υπέροχα ευχαριστημένος.
Την στιγμή αυτή, η συνδεσμολογία είναι: Φεύγει rca από τον pro και πάει στο sub. Από το sub φεύγει rca (αναγκαστικά) και μετατρέπεται σε xlr για τον τελικό, αφού η rca είσοδος δεσμεύεται από τον marantz.

Άλλη λύση είναι να αλλάξω τα ηχεία μου chario cygnus με κάτι που να μην έχει ανάγκη sub, αλλά και αυτή δεν ξέρω αν είναι σωστή (απόφαση).
Φίλε Ιακωβε, δε χρειάζονται ούτε rca ούτε xlr θα τα αφήσεις αυτά όπως τα έχεις,
Οι συγκεκριμένες συνδέσεις γίνονται μόνο από τα speaker out του Χ-160 EVO που θα συνδεθούν στις υποδοχές του AMP-1 και από τον Marantz τα front θα συνδεθούν στις υποδοχές AMP-2 και θα γυρνάς τον επιλογέα μπροστά ποιον από τους δύο ενισχυτές θέλεις να δουλεύεις.
Δε ξέρω αν σε κατατόπισα.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.027
Reaction score
8.051
Συμπέρασμα: Αλλαγή AV μιας και έχω και προβόλι, πάμε για 2 hdmi!

Από την άλλη, δεν με πολυ ενδιαφέρει η ποιότητα σε.... movies διότι είμαι υπέρ της θέασης ταινιών κοινωνικού περιεχομένου και μάλλον παλαιότερης κοπής( δεκαετία 70,80,90) , άρα χωρίς μεγάλες απαιτήσεις εδώ, και άρα θα μπορούσα άνετα και χωρίς τα 2 επί πλέον κανάλια. Να παραμείνω δηλαδή στο κλασικό 5.2! (Όπως είναι σήμερα δλδ. - Κάποια στιγμή έθεσα και 2 atmos και πραγματικά δεν κατάλαβα καμία απολύτως διαφορά σε αποτέλεσμα από το απλό 5, διότι όπως προ ανέφερα, το υλικό που με ενδιαφέρει δεν τα εκμεταλλεύτηκε και... πήγαν ξανά, στο πατάρι ) !

Έτσι, καλοβλέπω τον παρακάτω (σε περίπτωση που επιβάλλεται αλλαγή AV)!
540
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.639
Budget 30k για ήχο και εικόνα , πολλά λεφτά θα πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Κύκλος ζωής 7-10 χρόνια, δηλαδή 3 με 3.5 χιλιάρικα το χρόνο για ένα χόμπι που θα ευχαριστηθεί όλη η οικογένεια. Οκ δεν είναι μηδενικό αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου ρε παιδιά ! Προσωπια πιο πολύ κλαίω ένα φοκους που αγόρασα για να κάνω οικονομία παρά τα φράγκα για ένα χομ σινεμά πλέιρουμ.

Το πρόβλημα ειναι ένα για μενα, η ύπαρξη dedicated χώρου.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Marantz av7705 av 7706

11.2 κανάλια υποστηρίζει τα πάντα.

Στα 2500

Εγώ είμαι υπέρ ευχαριστημένος.

Τώρα αυτά περί audyssey τα γνωστά.

Έχω ποστάρει τα πάντα σε μετρήσεις, και σε εμένα όπως και σε πολλούς άλλους που δεν είναι κολλημένοι δουλεύει και κάνει τα πάντα.

Θέλει ψάξιμο όπως κάθε πρόγραμμα.

Υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά όπως σε κάθε πρόγραμμα....

Ο καθένας διαβάζει και κρίνει τι τον καλύπτει.

Να πω για εμένα να βάλουμε μέση τιμή ηχείου 720 euro

750 χ 7 = 5250
2000 για τελικούς used
2500 προσεσορας
3500 τα sub
~3000 tv
~3000 pc
250 shield
250 minidsp
~400 καλώδια
Σύνολο ~ 20150

Και δεν έχω ταβάνι ακόμη...
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Budget 30k για ήχο και εικόνα , πολλά λεφτά θα πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Κύκλος ζωής 7-10 χρόνια, δηλαδή 3 με 3.5 χιλιάρικα το χρόνο για ένα χόμπι που θα ευχαριστηθεί όλη η οικογένεια. Οκ δεν είναι μηδενικό αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου ρε παιδιά ! Προσωπια πιο πολύ κλαίω ένα φοκους που αγόρασα για να κάνω οικονομία παρά τα φράγκα για ένα χομ σινεμά πλέιρουμ.

Το πρόβλημα ειναι ένα για μενα, η ύπαρξη dedicated χώρου.
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά άτομα που θα δώσουν με την μια 30 χιλιάδες για χομ σινεμά .
Από χλωμό έως πολύ δύσκολο
Και εάν υπάρξει θα πάει σε μαγαζί .
Δεν νομίζω να ψάχνει σε σάιτ κλπ.
Σιγά σιγά να το ολοκληρώσει σε 5-6 χρόνια ίσως .
Κομμάτι κομμάτι .
Βημα βήμα .
Με την μία με τίποτα
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.506
Reaction score
5.680
Εγώ δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά άτομα που θα δώσουν με την μια 30 χιλιάδες για χομ σινεμά .
Από χλωμό έως πολύ δύσκολο
Και εάν υπάρξει θα πάει σε μαγαζί .
Δεν νομίζω να ψάχνει σε σάιτ κλπ.
Σιγά σιγά να το ολοκληρώσει σε 5-6 χρόνια ίσως .
Κομμάτι κομμάτι .
Βημα βήμα .
Με την μία με τίποτα
Το αυτό.
Ειδικά Ελλάδα πελάτης που θα πει "έχω, 20, 30, 40, 50χιλ για το ηχοσύστημα + εικόνα" είναι το ίδιο σπάνιος με πολιτικό που δεν λέει ψέμματα :D
Υπάρχουν πολλοί που μπορούν να διαθέσουν και μύριο... αλλά δεν το κάνουν.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.647
Reaction score
27.990
Budget 30k για ήχο και εικόνα , πολλά λεφτά θα πει κάποιος και θα έχει δίκιο. Κύκλος ζωής 7-10 χρόνια, δηλαδή 3 με 3.5 χιλιάρικα το χρόνο για ένα χόμπι που θα ευχαριστηθεί όλη η οικογένεια. Οκ δεν είναι μηδενικό αλλά δεν είναι το τέλος του κόσμου ρε παιδιά ! Προσωπια πιο πολύ κλαίω ένα φοκους που αγόρασα για να κάνω οικονομία παρά τα φράγκα για ένα χομ σινεμά πλέιρουμ.

Το πρόβλημα ειναι ένα για μενα, η ύπαρξη dedicated χώρου.
Έδωσα σταδιακά περίπου τα μισά και το έχω 20 χρόνια. Και δεν καίγομαι για αλλαγές.
Αν έφτιαχνα πάλι σταδιακά και θα έδινα 30 θα ήταν End of the Road.
 

Μηνύματα
22.268
Reaction score
15.543
Δεν επείγομαι, οπότε θέλω να το ψάξω όσο το δυνατόν καλύτερα.
Στον Χώρο μου υπάρχει εκτός του τελικού A-160 Evo , ένας δικάναλος (ο x-preamp) και ο γνωστός και μη εξαιρετέος Marantz sr 7009.

Πολλές φορές το έχω αναφέρει, ο x-preamp υπερτερεί του Marantz κατά την ακρόαση μουσικών αρχείων.
Φυσικά, όταν ο μάραντζ στηθεί σωστά (με μικρόφωνα, ρυθμίσεις κλπ), καταφέρνει να γίνει εντυπωσιακός και με καθώς πρέπει τελικό αποτέλεσμα, το οποίο όμως πάλι υπολείπεται (προσωπικά και μη) τουλάχιστον στην φυσικότητα και την πειστικότερη αναπαραγωγή (μουσική) .

Και μάλλον αυτό είναι φυσικό, αν λάβουμε υπ όψη τα σχετικά κόστη των 2 αυτών συσκευών.

Κάπου λοιπόν θα ήθελα να απαλλαγώ από αυτό το πρόβλημα! Δηλαδή να μην σκέπτομαι κάθε φορά που ανοίγω το σύστημα με ποιον pro να ακούσω τα αγαπημένα μου μουσικά κομμάτια! Με τον preamp ή τον marantz?
Μόνη λύση είναι η Πώληση και των 2, και η Αγορά ενός AV ο οποίος αν είναι δυνατόν να γίνει με βάση την μουσική ακρόαση, και δευτερευόντως την απόδοση στο home cinema.

Ας βάλουμε και ένα πλαφόν : 2000 -2500 €.

Και η μάχη πια κρίνεται ως εξής: Κλασικοί γιαπωνέζοι (marantz, yamaha, denon) ή λοιποί (arcam, nad, Anthem).
Το σύστημα max θα έχει την μορφή 5.2.2.
παλι τα ιδια βρε !!!

αφου δεν ακους πανω απο 75db peak.. γιατι θελεις αλλαγες ?
......αν θες αλλαγη παρε marantz 7706 και εναν 5καναλο + τον δικαναλο που εχεις για 5.2.2
θα μαζευτεις και θα εισαι κουκλος....

το audyssey camay :dance2:.....δεν εχουν επαφη ο οχτροι του audyssey....:lolsign:
....οπως εσυ δεν μπορεις να το δουλεψεις, ετσι και οι υπολοιποι....
η δεν ξερουν πως να το δουλεψουν η τους λειπει το συστημα διορθωσης καμπυλης ;)
....το πιο πιθανον και τα δυο :biggrin:
κοιτα μην παρεις κατι αλλο και μουρθεις σα κλαμμενο μετα :lolsign:
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.871
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top