Επιλογή AV με στόχο την όσο το δυνατόν πιο πιστή απόδοση σε Μουσικά Αρχεία.

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.991
Εγώ θα έλεγα να πάρεις ένα sub ακόμα και να ρωτήσεις έναν καλιμπράτορα πιο minidsp να αγοράσεις για να έρθει να στα ρυθμίσει όλα και να ακούς από ένα πρώτης τάξεως 2.2 σύστημα τις μουσικές σου να γουστάρεις.
Τα ηχεία μπορεί να είναι μουσικότατα αλλά δεν έχουν punch που θα σε καθηλώσει.Δε μπορούν χαμηλά. Βοήθησέ τα.Βάλτους από ένα sub να παίζουν τις χαμηλές.

Και πού ξέρεις...

μπορεί να μην σου χρειάζεται ο προ πια. :)
Υπάρχουν ήδη 2 sub όμοια. Βέβαια αναγκαστικά τώρα το ένα συνδέεται με τον pro και το άλλο με τον Marantz για το homecinema. Γιαυτό λοιπόν άνοιξα αυτό το θέμα. O Marantz στο σημείο αυτό (της διαχείρισης δλδ του sub) τα καταφέρνει καλά όπως είναι φυσικό. Αν γινόταν και με τον pro το ίδιο, θα ήμουν ok!
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Φέρε έναν καλιμπράτορα αφού τον ρωτήσεις πιο minidsp να πάρεις και βγάλτον τον προ.Θα στο ρυθμίσει όπως πρέπει-θέλεις και θα γουστάρεις!
Προτεραιότητα,κατά την άποψή μου αφού θες μουσικές,είναι να φτιάξεις 2.2 και τα υπόλοιπα μετά απ'τη στιγμή που παρακολουθείς παλαιάς κοπής ταινίες.
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Μπα, νομίζω πως όλοι εσείς, εκτός από μένα, το βλέπετε λάθος. 8-)

Ομοίως στα σαμπ.

Ποιοι από σας με δορυφόρους των 200 και 300€ θα πάρετε 2 σαμπ 18s αξίας σχεδόν 4.000 ευρώ;

Εγώ σας λέω ότι δεν είναι καθόλου λάθος αυτή η επιλογή.

Ξέρω, κι αυτό λάθος το βλεπετε.

(εξαίρεση ο μπουτχιας, που το βλέπει σωστό και το έχει κάνει ήδη)


Πρέπει να καταλάβετε πως το ακριβότερο πράμα στο οικιακό σεταπ είναι τα σαμπ και ο av pro.
Με τα ρέστα, όλα τα υπόλοιπα.
Μονολεκτικά εγώ
2 χ18s
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Εντάξει, συμφωνώ σε γενικές γραμμές, με τις προτάσεις σας. :drinks: .


Αυτό με το mini dsp μου το έχουν προτείνει και άλλα παιδιά του site. Ίσως εκεί να κινηθώ. Δεν είναι και πολύ ακριβό το σπόρ, επίσης επειδή θα είμαι άσχετος με το θέμα, πράγματι, είναι σωστή η πρόταση να το δει κατόπιν καλιμπράτορας.
(αν κινηθώ στο θέμα, επαναλαμβάνω).
πάρετε NAD T778 φοβερό μηχάνημα
 

Μηνύματα
535
Reaction score
435
Ταπεινή μου γνώμη και άποψη, σε ένα σωστό setup, είτε πρόκειται για Μουσική, είτε για AV, η κατεύθυνση και ο ήχος καθορίζεται κυρίως από τον preamp / surround processor και τα κυρίως ηχεία (subs και μή).

Κατά συνέπεια, εγώ θα έδιωχνα και τον Marantz και τον X-Preamp, θα εστίαζα στην αγορά ενός (modular κατά προτίμηση) AV Prοcessor της τάξης των 4-6K και θα έπαιρνα σωστά subs και 1-2 ακόμη X-A160 Evo, ή έστω 2 τελικούς του κ@λου (βλέπε Crown κλπ) να οδηγώ τα περιφερειακά και τελειώνει το πανηγύρι...

Τώρα ως AV Processor/Preamp, αναμένεται να κυκλοφορήσει ο Primare SP35 (ουσιαστικά 8α είναι σαν τον modular Pre35 Prisma, αλλά σε πολυκάναλο).

Υπάρχει ο Anthem AVM70 και AVM90 και ο μέτριος (για τα λεφτά που ζητάει πάντα) NAD M17.

Με ερωτηματικό Emotiva (λόγω μή επίσημης αντιπροσώπευσης στην Ελλάδα, sortage σε spare parts που έχει αναφερθεί τώρα τελευταία για το κομμάτι των επισκευών, καθώς και ξαφνικών προβλημάτων που έχουν αναφερθεί πως ψοφάνε εντελώς ξαφνικά, γενικά είναι παράγοντες αποτρεπτικοί, παρά την χαμηλή τιμή και τις λειτουργίες τους).
Με ερωτηματικό επίσης και για Rotel (δεδομένου ότι demo δεν υπάρχει ούτε για αστείο και είναι ρουλέτα η αγορά τους γενικά λόγω design σε ορισμένα flagship μοντέλα).

Τέλος, υπάρχει και ο Marantz AV8805, ο οποίος από όσο βλέπω, παίρνει και παραπάνω πείραγμα (αλλά και πάλι δε ξέρω αν αξίζει τον κόπο και εκτοξεύεται γενικά το κόστος αρκετά):


Ξαναλέω, τα παραπάνω απότελούν την προσωπική μου γνώμη και μόνο.
Δε σημαίνει απαραίτητα ότι είμαι σωστός, απλά σε αυτή την κατεύθυνση θα επέλεγα να κινηθώ γενικά.

Αυτά κι ελπίζω να βοήθησα.
 
Last edited:


Μηνύματα
362
Reaction score
387
Με ποια ηχεία των 300€ έχεις συνδυάσει τα 18s;
Σαράουντ πίσω και πλάγια Η αλήθεια είναι ότι θα έπαιρνα 4 18s
Αλλά πριν μια βδομάδα άλλαξα τα μπροστινά ηχεία που έχουν ενεργά sub Πήρα τα GoldenEar Triton One Και έτσι θα πάρω μόνο δύο

Klipsch RP-500M
Klipsch RP-600M
 


Μηνύματα
362
Reaction score
387
ωραιο τεριασμα θα κανεις με τα GoldenEar Triton One :rolleyes:
Παρήγγειλα και το κεντρικό θα έρθεις σε καμιά 10 μέρες.GoldenEar SuperCenter XXL


Μπροστινή τριάδα θα είναι μια χαρά ( Μόλις το παραλάβω)
Όλα τα υπόλοιπα περιφερειακά ηχεία είναι
klipcsh και τα atmos
Εγώ μια χαρά τα ακούω
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
οτι και ναχεις μια χαρα θα τακους οπως βλεπω....
....αφου σπρωχνεις χρημα παρε ιδια σειρα ....
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
οτι και ναχεις μια χαρα θα τακους οπως βλεπω....
....αφου σπρωχνεις χρημα παρε ιδια σειρα ....
Πιστεύω μέχρι τα Χριστούγεννα να έχει ολοκληρωθεί αυτό που έχω στο μυαλό
Σαν χρήματα τα έχω υπολογίσει 5000€ αυτά που υπολείπονται να αγοράσω
Ήδη όλα παίζουνε super αλλά με τα υπόλοιπα θα ανέβω επίπεδο
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σαράουντ πίσω και πλάγια Η αλήθεια είναι ότι θα έπαιρνα 4 18s
Αλλά πριν μια βδομάδα άλλαξα τα μπροστινά ηχεία που έχουν ενεργά sub Πήρα τα GoldenEar Triton One
Εξαιρετικη επιλογη κατα την αποψη μου. Συγχαρητηρια!
Η ερωτηση ειναι γιατι δεν πας στα ιδιας εταιριας σαραουντ?
Ο χωρος ειναι αποκλειστικα για χομ? Αν ναι γιατι δεν το κανεις επτακαναλο (εστω και σταδιακα)
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Εξαιρετικη επιλογη κατα την αποψη μου. Συγχαρητηρια!
Η ερωτηση ειναι γιατι δεν πας στα ιδιας εταιριας σαραουντ?
Ο χωρος ειναι αποκλειστικα για χομ? Αν ναι γιατι δεν το κανεις επτακαναλο (εστω και σταδιακα)
Καλησπέρα το σύστημα που έχω είναι 7,1,4 και θα γίνει 7,2,4
περιμενω τα σαμπ
Τώρα εννοείται ότι καλύτερα να είναι όλα GoldenEar Αλλά για να τ’ αλλάξω όλα χρειάζονται πολλά χρήματα.
Πρέπει να αγοράσω 4 ζευγάρια aon 3
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σωστα οσον αφορα το οικονομικο. Ειμαι σιγουρος ομως, οτι καποτε θα το κανεις.
Το αποτελεσμα απ τα κυριως ηχεια θα σε εντυπωσιασει. Αν δεν κανω λαθος μονο το γουφερ τους ειναι ενεργο. Αρα χρειαζεσαι και ενισχυτη. Κανω λαθος?
 

Μηνύματα
362
Reaction score
387
Σωστα οσον αφορα το οικονομικο. Ειμαι σιγουρος ομως, οτι καποτε θα το κανεις.
Το αποτελεσμα απ τα κυριως ηχεια θα σε εντυπωσιασει. Αν δεν κανω λαθος μονο το γουφερ τους ειναι ενεργο. Αρα χρειαζεσαι και ενισχυτη. Κανω λαθος?
Μια χαρά τα λες,ναι χρειάζεται θα κάνω ένα πεντα κάναλο hypex
Τώρα τα δουλεύω με τον NAD T778 Φοβερό μηχάνημα και είμαι πολύ ευχαριστημένος
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οκ, πας καλα! Περα απ τα βατ, προσωπικα μ εχουν εντυπωσιασει απ την ποιοτητα. Ωραιο και το δεσιμο με το κεντρικο.

Απαντησε μου αν θελεις και σ αυτο που εγραψα πιο πανω. Ο χωρος ειναι μονο για home η σαλονι?
Εχεις εντοπισει καποιο προβλημα απ τον χωρο σου (ειδικα στις χαμηλες συχνοτητες)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top