Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.606
......kαί αυτό γιά τα σκουπίδια ....:errwhat:
-
View attachment 212803

-
.....εχω πάθει εγκεφαλικό πνευματομπούκομα και ψυχικό πέρα δώθε .
.... ήμαρτον !
Μμμμμ, δε μου λες; Διαβάζεις αυτά που γράφω και καταλαβαίνεις αυτά που θέλεις, ή αυτά που σε βολεύουν;
 

Μηνύματα
7.272
Reaction score
11.820
Astronaut Jr.
-Ποιο είναι το καλυτερο βινυλιακό σύστημα που έχεις ακούσεο;
-Ποιο είναι το καλυτερο σύστημα που έχεις ακούσει ανεξαρτήτου πηγής;
-Σε σχέση με το δικό σου πως συγκρίνεις τα 2 ανω συστήματα;
Ό,τι έχω ακούσει σε μέλη του forum, άντε και κανένα μυθικό σε έκθεση. Μη μου πεις όμως πως δεν έχω εμπειρία, γιατί αυτά που αναφέρω δεν έχουν να κάνουν με την εμπειρία και το πλήθος των συστημάτων που έχω ακούσει. Εδώ μιλάμε για βασικές παραμέτρους όπως είναι ο θόρυβος και οι αδυναμίες σωστής ανάγνωσης απο πλευράς του βινυλιακού συστήματος που οδηγεί όπως εξηγήθηκε παραπάνω σε αυτόν τον ιδιαίτερο και ζεστό χαρακτήρα στου οποίου το όνομα αρκετοί πίνουν νερό. Κρύβονται πολλές πληροφορίες στα χαμηλά περάσματα ( τις οποίες βέβαια για να ακούσει κανείς πρέπει να παίξει σε στάθμες που περιγράφει ο Κώστας ). Έχω ακούσει λοιπόν βινύλιο σε αρκετά υψηλές στάθμες. Έλα μου όμως που άκουγα και τα χρατς χρουτς και το σύρσιμο της βελόνας μέσα στο αυλάκι...
Αρκετοί απο αυτούς, αν τους ρωτήσεις θα σου πουν ότι οι Bryston ή τα monitor ηχεία είναι ξερά, τσιρίζουν και γενικότερα δεν είναι για ακρόαση στο σπίτι γιατί "δεν έχουν μουσικότητα". Αν το αυτί κάποιου έχει συνηθίσει στο να εκτιμά τον ( πολύ ) χρωματισμό, λογικό να του φταίνε τα φλατ συστήματα και οι φλατ πηγές. Αν έχει συνηθίσει στις αδυναμίες του πικάπ, λογικό είναι να του ξενίσει ο πιο πιστός ήχος απο όπου κι αν προκύψει ( απο το ψηφιακό μέσο που συζητάμε τώρα ).
 





Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.689
Κώστα μας ,
Καλά τα γράφεις , και καλά τα λέγεις .
Εγώ σε διαβάζω πάντως , έχω λίγο χρόνο ακόμα στην Γή . ( γιατί όσος και να είναι ...πάντα λίγος θα είναι ) .
Μην αρπάζεις σαν " στουπί από βενζίνη " μαζί μου .
Τώρα αν σε καταλαβαίνω , ....δεν ακολουθώ ποτέ μου αυτό που λένε " κανε ότι κατάλαβες , για να καταλάβουν οι άλλοι ότι κατάλαβες ...κατάλαβες " .
Το πικάπ είναι πικάπ , τι σαν έχει τροχαλία , τι και αν στέκεται στον αέρα .
Το πικάπ ή το πάς ή δεν το πάς . Τι και αν κάνει 100e ,τι και αν κάνει μύρια .
Άλλωστε το θέμα μας εδώ είναι ... Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?

Σε μενα μου αρέσει γιατι οπως γυρίζει ζαλίζομε ....και του ρίχνω το φταίξιμο οτι αυτό φταίει και όχι το μπουκάλι της τεκίλα που έχω δίπλα μου .

- ....με καταλαβαίνεις ;
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ωστόσο το βινύλιο έχει μια χάρη διαφορετική από την μαζικότητα του ψηφιακού
Το αντίθετο μάλιστα! Η παραγωγή δίσκων βινυλίου έχει μια μαζικότητα. Εξηγώ:
Κόβει η μηχανή το Lacquer από το οποίο βγάζουν ένα μεταλλικό αρνητικό αντίγραφο (Father). Από αυτό βγάζουν 3 θετικά αντίγραφα (Mothers) και από κάθε Mother 5 αρνητικά "stampers".
Από κάθε stamper βγάζουν 300-700 δίσκους βινυλίου. Αλήθεια, γιατί μέχρι 700; Γιατί όχι 10000; Μήπως φθείρονται τα stampers και έχουν όριο πόσα αντίγραφα μπορούν να τυπώσουν; Και αν αγοράσεις τον 1ο δίσκο από την πρέσσα και τον 700στό (τελευταίο) και τους συγκρίνεις, παίζουν το ίδιο;

Αντίθετα, το ψηφιακό αρχείο είναι αυτό που βγαίνει από το master. Το ίδιο παίρνει και ο πρώτος, το ίδιο και ο 1000000ός αγοραστής του.
 
Last edited:


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.132
Αντίθετα, το ψηφιακό αρχείο είναι αυτό που βγαίνει από το master. Το ίδιο παίρνει και ο πρώτος, το ίδιο και ο 1000000ός αγοραστής του.
και ίδιο θα μείνει ακόμα και αν το παίξεις 100000 φορές...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.132
Πάντως (και για να μην αστειεύομαι/τρολλάρω μόνο) το βρίσκω απόλυτα φυσιολογικό να αρέσει σε κάποιους το πικάπ.
Καμιά αντίρρηση... και εγώ αν και είμαι μόνιμα με τα άυλα για πάνω από 15 χρόνια, από καμιά φορά μ' αρέσει να πάω στου γείτονα να ακούω λίγο Lynyrd Skynyrd στο πικάπ του ή να βάζω μια στο τόσο καμιά ...κασσέτα!.
Και γιατί το βρίσκω φυσιολογικό; Γιατί μπορεί όλοι εδώ να μοιραζόμαστε την αγάπη για τα μηχανήματα και τη μουσική αλλά δεν έχουμε όλοι το ίδιο χόμπυ...
Ο καθένας υπερβάλει αλλού... άλλος θέλει να γκρεμίζει θεμέλια, άλλος να μυρίζει το εξώφυλλο ...και πάει λέγοντας...
Ακόμη και η συζήτηση ποιο παίζει καλύτερα στο τέλος δεν έχει νόημα....
 





Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.398
Reaction score
125.569
..ούτε 70 ετών δεν είναι!
Η γριά η κότα έχει το ζουμί.
Γι'αυτο οι κλασσικοί χαϊενταδες κυνηγάνε μιλφαρες 70-χρονες.
Με ένα μποτοξακι βολεύονται.

Να, έτσι ακούν πικαπ, η πολυθρόνα στη θέση ακρόασης:

252088_93035bfea9511cddf69964f1bd1a3efb.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.843
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top