Γιατί το πικάπ μου αρέσει πιο πολύ από τις υπόλοιπες πηγές μου?


Μηνύματα
175
Reaction score
146
Λύσε μου μια απορία, ποια ηχεία έχεις, και σε τι απόσταση ακρόασης;
Klipsch στήλες με 2 x 6.5" woofers και μπόλικο "βάθος" σε 20 τμ και απόσταση 3μ περίπου από τον καναπέ.
Ξέρω τι θα πείς - γνωρίζω τι υποστηρίζεις και από άλλα threads, δεν έχει νόημα, μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ, και ας έχεις και 1000 δίκια
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
τελικα ο Buckalis που ειναι? κραταει μουτρα επειδη δε μπορει να βαλει αγγελια πλεον?
Αν ναι, γιατι? αφου δεν τα πουλαει εδω.
Αβυσσος...
Πες μου τώρα ότι θα σου λείψει να τρελαθώ:eek:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ξέρω τι θα πείς - γνωρίζω τι υποστηρίζεις και από άλλα threads
εδώ τώρα κάνεις εσύ το λάθος να παρεξηγείς και να μπερδεύεις το σωστό με το γούστο

δεν υποστηρίζει τίποτα ο Εαρ...με τον τρόπο που το χρωματίζεις
απλά αναφέρεται σε αυτά που διαβάζει από τις μελέτες (όπως και άλλοι)

και που βάσει αυτών μπορεί πολύ εύκολα να σου πει έως ποιες συχνότητες τελικά ακούς με αυτά τα ηχεία σε αυτή την απόσταση....άρα και πόσο σωστά ή λάθος έχεις μάθει να ακούς...και άρα να σου αποδείξει πολύ απλά κ άμεσα το πόσο λάθος είναι τελικά το γούστο σε θέματα audio ;)
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Ξέρεις τι όμως, είναι λίγο κουραστικό.. κάποια στιγμή θέλουμε να αράξουμε και να ευχαριστηθούμε χωρίς να μας απασχολούν αυτά.
Είμαι σε αυτό το στάδιο τώρα, αν αρχίσει να με ξανατρώει, θα απευθυνθώ σε αυτούς που ξέρουν εννοείται!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξέρεις τι όμως, είναι λίγο κουραστικό.. κάποια στιγμή θέλουμε να αράξουμε και να ευχαριστηθούμε χωρίς να μας απασχολούν αυτά.
Είμαι σε αυτό το στάδιο τώρα, αν αρχίσει να με ξανατρώει, θα απευθυνθώ σε αυτούς που ξέρουν εννοείται!
Εύχομαι αν έρθει αυτή η ώρα, να διαβάσεις Κώστα, τον Μπούτχια ή κάποιον με τέτοιο επίπεδο γνώσεων και όχι κάποιο γκουρού των χροιών. Για το καλό της δικής σου τσέπης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Ξέρεις τι όμως, είναι λίγο κουραστικό.. κάποια στιγμή θέλουμε να αράξουμε και να ευχαριστηθούμε χωρίς να μας απασχολούν αυτά.
Είμαι σε αυτό το στάδιο τώρα, αν αρχίσει να με ξανατρώει, θα απευθυνθώ σε αυτούς που ξέρουν εννοείται!
φίλε μου...κανένας δεν έχει κριτικάρει ποτέ το γούστο κανενός εδώ πέρα...και το τι γουστάρει και πως να ακούει τι....

όταν όμως η κουβέντα είναι γύρω από την σωστή (δεν θα πω πιστή ) αναπαραγωγή και πετάγεται ένας να πει ότι το πικαπ μαμεί τα πάντα όλα στο σύστημα του
και το σύστημά του αποτελείται από ένα εντελώς ανεπαρκές σεταπ.... μέσα σε έναν εντελώς ακατάλληλο χώρο για ακροάσεις....ε τότε....θα τα λουστεί
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Εύχομαι αν έρθει αυτή η ώρα, να διαβάσεις Κώστα, τον Μπούτχια ή κάποιον με τέτοιο επίπεδο γνώσεων και όχι κάποιο γκουρού των χροιών. Για το καλό της δικής σου τσέπης.
Ναι, το ξέρω..

γκουρού των χροιών για μένα δεν υπάρχει, εφόσον είναι κάτι παντελώς υποκειμενικό - δεν άκουσα κανέναν πάνω σε αυτό.

Ούτε η τσέπη μου αντέχει άλλες δοκιμές (προς το παρόν τουλάχιστον)
 


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Υπαρχει καποιος εκ των συμμετεχόντων που να διαθετει πανω απο 500 ή 1000 ή 2000 βινύλια και να μην κανει το μαγκα με 50 κομματια και να ισχυριζεται οτι το πικαπ παιζει καλυτερα; Υπαρχει λόγος που ρωτώ...
Εγώ!!!
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
όταν όμως η κουβέντα είναι γύρω από την σωστή (δεν θα πω πιστή ) αναπαραγωγή και πετάγεται ένας να πει ότι το πικαπ μαμεί τα πάντα όλα στο σύστημα του
και το σύστημά του αποτελείται από ένα εντελώς ανεπαρκές σεταπ.... μέσα σε έναν εντελώς ακατάλληλο χώρο για ακροάσεις....ε τότε....θα τα λουστεί
Συμφωνούμε.. θα έπρεπε "αυτός ο ένας" να το θέσει αλλιώς..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν λέμε ότι είναι καλύτερα, γιατί πάτε εκεί την κουβέντα?
Μάλλον χρειάζεται να ξαναδείς τι γράφτηκε, διότι έχω την εντύπωση πως γράφτηκε ότι είναι καλύτερος ο ηχος του πικάπ.
Οπότε, επειδή αυτά γράφονται, είμαστε στη δυσάρεστη θέση να επαναλαμβανουμε τι ισχύει.. Μη νομίζεις, βαρετό είναι, έχει ξεχειλωσει.

Αν ξεκαθαριζατε εξαρχής πως σας είναι αδιάφορη η ποιότητα, κι απλώς κάνετε το γούστο σας, δε τίθεται θέμα φυσικά.
Κι εγώ μαζί σας..

μην το συνεχίσουμε
Ναι, όσον αφορά τα ηχεία σου και τα ενισχυτικά, δε συνεχίζω τίποτα, είναι γνωστά τα πράγματα, χιλιοειπωμενα.

Δεν σκόπευα να πω τίποτα, μη νομίζεις..
γκουρού των χροιών για μένα δεν υπάρχει, εφόσον είναι κάτι παντελώς υποκειμενικό
Δεν είναι υποκειμενικό..
Τες πα.
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Μάλλον χρειάζεται να ξαναδείς τι γράφτηκε, διότι έχω την εντύπωση πως γράφτηκε ότι είναι καλύτερος ο ηχος του πικάπ.
Οπότε, επειδή αυτά γράφονται, είμαστε στη δυσάρεστη θέση να επαναλαμβανουμε τι ισχύει.. Μη νομίζεις, βαρετό είναι, έχει ξεχειλωσει.

Αν ξεκαθαριζατε εξαρχής πως σας είναι αδιάφορη η ποιότητα, κι απλώς κάνετε το γούστο σας, δε τίθεται θέμα φυσικά.
Κι εγώ μαζί σας..


Ναι, όσον αφορά τα ηχεία σου και τα ενισχυτικά, δε συνεχίζω τίποτα, είναι γνωστά τα πράγματα, χιλιοειπωμενα.

Δεν σκόπευα να πω τίποτα, μη νομίζεις..

Δεν είναι υποκειμενικό..
Τες πα.
Έπεσαν απανωτά τα Posts και δεν πρόλαβες.. απάντησα λίγο νωρίτερα πάνω σε αυτά.. no offence
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ξέρεις τι όμως, είναι λίγο κουραστικό.. κάποια στιγμή θέλουμε να αράξουμε και να ευχαριστηθούμε χωρίς να μας απασχολούν αυτά.
Είμαι σε αυτό το στάδιο τώρα, αν αρχίσει να με ξανατρώει, θα απευθυνθώ σε αυτούς που ξέρουν εννοείται!
Αυτό που σου λέει ο καραφλογιατρος είναι ότι όλοι εμείς που ακούμε λάθος, τείνουμε να επιλέγουμε το πιο ευχάριστο στα αυτιά μας λάθος.
Αυτό λοιπόν δεν είναι γούστο ή προτίμηση.
Είναι μαθηματικά σίγουρο, πως σε ένα τυφλό τεστ ανάμεσα σε 3-4 συστήματα, σε έναν σωστό χώρο, θα επιλέγαμε το πιο άρτιο από τα συστήματα αυτά, όλοι ανεξαιρέτως. Και κάπου εδώ τελειώνει η θεωρία περί γούστου και προτιμήσεων.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Επίσης @costas EAR και λοιποί "τεχνοκράτες" , όσο δίκιο και γνώσεις και να έχετε, είναι τουλάχιστον "άκομψο" να λέτε σκουπίδια ότι μπορεί να αρέσει σε άλλους - ότι και να είναι αυτό, γενικώς ως συμπεριφορά και ας έχετε και δίκιο!
Καλά, ας το γράψω πιο ολοκληρωμένα, πληρέστερα. Η θέση των πικάπ με τροχαλία είναι στα σκουπίδια, μαζί με τις κεφαλές που έχουν σφαιρική ακίδα, τη ζάχαρη, το μέλι, το σιρόπι αγαύης, τη μπύρα, τη μαργαρίνη, το soft βούτυρο και όλα τα σπορέλαια.-
 

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Αυτό που σου λέει ο καραφλογιατρος είναι ότι όλοι εμείς που ακούμε λάθος, τείνουμε να επιλέγουμε το πιο ευχάριστο στα αυτιά μας λάθος.
Αυτό λοιπόν δεν είναι γούστο ή προτίμηση.
Είναι μαθηματικά σίγουρο, πως σε ένα τυφλό τεστ ανάμεσα σε 3-4 συστήματα, σε έναν σωστό χώρο, θα επιλέγαμε το πιο άρτιο από τα συστήματα αυτά, όλοι ανεξαιρέτως. Και κάπου εδώ τελειώνει η θεωρία περί γούστου και προτιμήσεων.
Μέχρι ένα βαθμό έχεις δίκιο - αυτό το "άρτιο" πως ερμηνεύεται, πόσο κοστίζει και πόσο εφικτό είναι?
Επίσης αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ αρτιότητα ηχητικά?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
αντιλαμβανόμαστε όλοι το ίδιο ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ αρτιότητα ηχητικά?
Ναι.

Η θέση των πικάπ με τροχαλία είναι στα σκουπίδια, μαζί με τις κεφαλές που έχουν σφαιρική ακίδα, τη ζάχαρη, το μέλι, το σιρόπι αγαύης, τη μπύρα, τη μαργαρίνη, το soft βούτυρο και όλα τα σπορέλαια.-
Το μέλι;
Ε παναΐτσα'μ...
Ούτε γιαούρτι με μέλι και κάνα ψιλό δε θα μας αφήσει να φάμε.
Ένα μελομακαρονάκι;
Πωωωω, ένα μόνο δε γίνεται.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Klipsch στήλες με 2 x 6.5" woofers και μπόλικο "βάθος" σε 20 τμ και απόσταση 3μ περίπου από τον καναπέ.
Ξέρω τι θα πείς - γνωρίζω τι υποστηρίζεις και από άλλα threads, δεν έχει νόημα, μην το συνεχίσουμε σε παρακαλώ, και ας έχεις και 1000 δίκια
Διαθέτει ο λαμπάτος σου στην έξοδο ηχείων ακροδέκτη ανταποκρινόμενο σε φορτίο 4Ωμ από σχετικό τύλιγμα δευτερεύοντος στο μετασχηματιστή εξόδου του;Τέτοια Klipsch δεν λογαριάζονται 8ωμα φορτία όπως ενδεχομένως διατυμπανίζεται στις προδιαγραφές τους για ονομαστική εμπέδηση.
Καλά, ας το γράψω πιο ολοκληρωμένα, πληρέστερα. Η θέση των πικάπ με τροχαλία είναι στα σκουπίδια, μαζί με τις κεφαλές που έχουν σφαιρική ακίδα, τη ζάχαρη, το μέλι, το σιρόπι αγαύης, τη μπύρα, τη μαργαρίνη, το soft βούτυρο και όλα τα σπορέλαια.-
Μαζί και το ketchup - λόγω περιεκτικότητας σε ζάχαρη - καθώς και balsamico σε μορφή κρέμας όπως και το λεπτόρρευστο σκούρο ως καραμελωμένο...Να μην παραλείψουμε και τα πολλά οινοπνευματώδη - άχρηστες θερμίδες και κίρρωση ήπατος.
 
Last edited:

Μηνύματα
175
Reaction score
146
Διαθέτει ο λαμπάτος σου στην έξοδο ηχείων ακροδέκτη ανταποκρινόμενο σε φορτίο 4Ωμ από τύλιγμα δευτερεύοντος στο μετασχηματιστή εξόδου του;Τέτοια Klipsch δεν λογαριάζονται 8ωμα φορτία όπως ενδεχομένως διατυμπανίζεται στις προδιαγραφές τους για ονομαστική εμπέδηση.
Ναι έχει, να τα βάλω εκεί δηλαδή?
Υπόψιν ότι τον πήρα αυτόν τον ενισχυτάκο επειδή ήθελα να ακούσω πρώτη φορά λαμπάτο, για δοκιμή και για πείραμα, και εκτίμησα - μου άρεσαν κάποια πράγματα που δεν έχω ακούσει από transistor.
Εννοείται ότι έχω και τον Yamaha standby - δεν κολλάω.. έχω ποικιλία :biggrin:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top