Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;

P

panag 505

Guest
Τσιρος καλέ..

Κοίτα, πρόκειται για μικρή ταβέρνα δίπλα στο κύμα. Απ'εξω αραγμενες ψαροβαρκες, και δεξιά αριστερά, προβλήτες για ψαράδικα.

Πήγα στο ψυγείο αφού πρώτα με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι ιχθυοτροφείου. Είχε ένα τεμάχιο κοντά στο κιλό, κι ένα κοντά στο 1,5 κιλό, μου φάνηκε μικρό του κιλού, ζύγισε το άλλο 1,7 λέω οκ βάλτο. Πιο μικρά δεν είχε, τα είχε δώσει. Μετά είχε μια συναγρίδα 2 κιλη κι ένα ακόμα πιο μεγάλο σε άλλο ψυγείο, ούτε το είδα. Δεν είχε άλλα ψάρια, μόνο κάτι ψιλά για τηγάνι.

Λες να ήταν ιχθυοτροφείου; Μπορεί, δε τον κόβω κιόλας. Ωστόσο το έφαγα χωρίς λαδολέμονο, ήταν σκέτο όνειρο.
Άνοιξα κεφάλι, έφαγα μάτια μυαλά, όλα σούπερ σκέτο άρωμα λέμε, και ψάρι στάνταρ τρώω με μαχαιροπίρουνο, ποτέ δε λερώνω χέρι, ούτε αφήνω να μου το καθαρίσουν..
Έχουμε και μια α εμπειρία..

Τιμή, 50 το κιλό. Φτηνό δε το λες.
Ευχαρίστως θα ξαναπάω.
Εάν θυμάσαι έντονα ροζ- πορτοκαλί χρώματα στα μάγουλα ίσως, εάν ήταν σταχτί προς το μαύρο τότε σίγουρα, πάντως το σχήμα της δηλώνει την καταγωγή της. Τσίρος – σκουμπρί πάει στο τηγάνι. Στο δια τάυτα τώρα όταν και εγώ κάνω παραγγελία απαγορεύω στον εστιάτορα (αφού πρώτα δω τη φωτιά στα καρβουνά του) να βάλει μαιντανούς κρεμύδια λάδια λεμόνια κλπ, στο ψάρι, λαδελέμονο ξεχωριστά. Να είσαι καλά τέτοια ταβερνάκια που περιγράφεις είναι ιδανικά.
 







Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.656
Επειδή το μεσημέρι σήμερα έφαγα κάτι πενιχρά και καχεκτικά ντολμαδάκια κονσέρβας σκέτα, για το βράδυ έσερνα για κάτι πιο αξιοπρεπές.
Οπότε έψησα συκώτι μοσχαρίσιο με ελαιόλαδο και λεμόνι (ζουμάκι για βουτιά) και μπόλικα μπαχαρικά, πατάτες τηγανιτές, σαλάτα μαρούλι και τυροσαλάτα.
Και μετά λίγη σοκολάτα υγείας με αμύγδαλα για γλύκισμα.

a.jpg

b.jpg

c.jpg
 










Μηνύματα
3.044
Reaction score
10.101
Σήμερα στραπατσάδα, 2 βραστά αυγουλακια, σαλάτα εποχής και πολύσπορο ψωμι.
Αν έχω παρενέργειες από το εμβόλιο, να έχω δικαιολογία, ότι δεν έφαγα κρέας :whistling:
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αναμεικτα θαλασινα (κατεψυγμενα - ενα μεροκαματο παιρνω) με πατατες
IMG_20210518_124539.jpg

μου βγηκαν ολιγον λασπωδη αλλα που θα μου παει - δα το δαμασω ! :drinks:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top