Marantz AV receivers




Μηνύματα
266
Reaction score
66
If a direct sound wave is in phase and a second or reflected sound wave are in antiphase they cancel out and you get a room node, which in many cases can be better than a room mode
αυτό γράφει στην σελίδα της xtz... αν κατάλαβα σωστά μπορεί μία αλλαγή φάσης να λειτουργήσει σαν ακύρωση και έτσι να βοηθήσει
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
If a direct sound wave is in phase and a second or reflected sound wave are in antiphase they cancel out and you get a room node, which in many cases can be better than a room mode
αυτό γράφει στην σελίδα της xtz... αν κατάλαβα σωστά μπορεί μία αλλαγή φάσης να λειτουργήσει σαν ακύρωση και έτσι να βοηθήσει
δεν έχει σχέση αυτό...
το rt60 έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος-όγκο του χώρου και τις επιφάνειες απορρόφησης

είχες κανένα παράθυρο ανοιχτό μήπως?
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
δεν έχει σχέση αυτό...
το rt60 έχει να κάνει μόνο με το μέγεθος-όγκο του χώρου και τις επιφάνειες απορρόφησης

είχες κανένα παράθυρο ανοιχτό μήπως?
όχι παράθυρο όχι, το μόνο που θυμάμαι διαφορετικό από την αλλαγή φάσης στο ένα σαμπ ήμουν εγώ που βρισκόμουν σε άλλο σημείο σε σχέση με την πρώτη μέτρηση... λές να έπαιξε τόσο πολύ ρόλο? Στην πρώτη ήμουν όρθιος αριστερά από το μικρόφωνο και στην δεύτερη καθιστός στον καναπέ
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
Μια ερώτηση:
Οι μετρήσεις αυτές (πριν - μετά) έγιναν από μία φορά ή ήταν επαναλαμβανόμενες με σταθερά σε κάθε περίπτωση αποτελέσματα;
Είχα παλιότερα το XTZ room analyzer για λίγο καιρό και για κάποιο λόγο που δε κατάλαβα ποτέ, οι μετρήσεις RT60 είχαν αρκετές φορές αποκλίσεις μεταξύ τους. Εννοώ φυσικά την ίδια μέρα, με σταθερό μικρόφωνο, καμία αλλαγή, απλά πατώντας ξανά το κουμπί μετά από λίγο! Λέγοντας αποκλίσεις εννοώ σημαντικές διαφορές.
Δε θυμάμαι πως το διαπίστωσα, απλά τελικά κατάλαβα οτι ήταν καλύτερα να πάρω 2-3 φορές παρόμοιο αποτέλεσμα για να βεβαιωθώ...
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Μια ερώτηση:
Οι μετρήσεις αυτές (πριν - μετά) έγιναν από μία φορά ή ήταν επαναλαμβανόμενες με σταθερά σε κάθε περίπτωση αποτελέσματα;
Είχα παλιότερα το XTZ room analyzer για λίγο καιρό και για κάποιο λόγο που δε κατάλαβα ποτέ, οι μετρήσεις RT60 είχαν αρκετές φορές αποκλίσεις μεταξύ τους. Εννοώ φυσικά την ίδια μέρα, με σταθερό μικρόφωνο, καμία αλλαγή, απλά πατώντας ξανά το κουμπί μετά από λίγο! Λέγοντας αποκλίσεις εννοώ σημαντικές διαφορές.
Δε θυμάμαι πως το διαπίστωσα, απλά τελικά κατάλαβα οτι ήταν καλύτερα να πάρω 2-3 φορές παρόμοιο αποτέλεσμα για να βεβαιωθώ...
όχι οι μετρήσεις του ρτ60 έγιναν 3 φορές μόνο, οπότε ίσως αυτό να έχει παίξει το ρόλο του..
θα ξανά φωνάξω τον φίλο μου αυτές τις ημέρες οπότε πείτε μου αν θέλετε τι να προσέξουμε όταν κάνουμε μετρήσεις...
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Νέος Προενισχυτής AV8805A

 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Νέος Προενισχυτής AV8805A

4300€ με audyssey!!?? χαχα... Μεγάλη επιτυχία θα έχει.... Χαχαχ
Θα κάνει σκόνη nad (φθηνότερος και με Dirac) , anthem .. arcam και άλλα μηχανικά κατσαρόλες... Χαχα... Αφού είναι φθηνότερος από τους Trinovv πάλι καλά γιατί στην Γαλλία τους ελλουσε κρύος ιδρώτας.. Χαχα
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Εντάξει μην τα ισοπέδωσυμε ολα.
Άχρηστο δεν είναι
Όπως ισχύει για όλα τα προϊόντα .
Το θέμα είναι εάν ξέρεις τι παίρνεις γιατί το αγοράζεις και αν το χρησιμοποιήσεις σωστά και στο μέγιστο
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Εντάξει μην τα ισοπέδωσυμε ολα.
Άχρηστο δεν είναι
Όπως ισχύει για όλα τα προϊόντα .
Το θέμα είναι εάν ξέρεις τι παίρνεις γιατί το αγοράζεις και αν το χρησιμοποιήσεις σωστά και στο μέγιστο
Φυσικά και δεν ειναι άχρηστο. Αλλά τιμολογιακα νομίζω είναι εκτός τόπου και χρόνου.
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Αλλά τιμολογιακα νομίζω είναι εκτός τόπου και χρόνου.
Έχεις δει τιμές άλλων προενισχυτών το Marantz τουλάχιστον είναι μια μέση λύση ως προς τα χρήματα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Αν είχε Dirac, θα ήταν κάνα χιλιάρικο ακριβότερος.
Οπότε, πιθανώς να έχει περισσότερες πωλήσεις στα 4.300 με όντισι πάρα στα 5.300 με Ντιράκ, άρα μάλλον κάτι ξέρουν αυτοί που το φτιάχνουν..
 

Μηνύματα
1.469
Reaction score
1.407
Πέστε μου ένα λόγο που κάποιος θα προτιμήσει τον marantz από τον arcam V40 πχ στα ίδια χρήματα.. η τον Anthem MRX-1140
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Πέστε μου ένα λόγο που κάποιος θα προτιμήσει τον marantz από τον arcam V40 πχ στα ίδια χρήματα.. η τον Anthem MRX-1140
o 1140 είναι ολοκληρωμένος....μην τον συγκρίνεις
στα υπόλοιπα....
αν δώσεις ,για αρχή, βάση στα πρωτόκολλα εικονας του μαραντζ θα καταλάβεις το γιατί....

το φόρτωσαν με 2.1 κ hdcp2.3 αυτό κ μόνο ανεβάζει το κοστολόγιο
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.071
Πάντως βλέποντας γενικά τον ακριβότερο receiver και τον φθηνότερο processor των εταιριών, αναρωτιέμαι γιατί κάποιος να πάρει τον processor. Είναι σαν να σου κάνουν δώρο τους τελικούς...
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Μία Διαφορά είναι τα XLR που κακώς δεν έχουν οι ολοκληρωμένοι , ενώ κάλλιστα θα μπορούσαν.
Και καθόλου RCA αφού αυτά υποκαθίστανται άνετα από το XLR με σύνδεση μόνο HOT - GND.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
οι ανταγωνιστες ειναι:

arcam av40
anthem avr70
emotiva rmc1 L

o καθε ενας με τα μειονεκτήματα και τα πλεονεκτήματα του...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.216
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top