Μάλλον καλύτερα να το ανέβαζα στο Pinterest

Μηνύματα
335
Reaction score
209
Super Minimal + Ultra Fidelity από ένα σύστημα που ούτε καν φαίνεται!
Γεγονός είναι ότι από την δεκαετία του 70 (πιτσιρικάς) είχα μανία με τα miniatures.
(Ίσως από το σύστημα του τύπου στο κουρδιστό πορτοκαλί).

Ξεκινώντας από τέλη 80 με Naim Nait 1 + Linn Kan, σε δωμάτιο 4χ4 (φοιτητικό).
Μετά από αναρίθμητες αλλαγές και με την απογείωση του γαλλικού ολοκληρωμένου καθρέφτη νομίζω ότι έχω κλείσει.

Αναλυτικά :
  1. Devialet 250 Expert Pro
  2. Project CD Box RS2T
  3. Mac Mini + (Software : iTunes 10.7 + iBatch Music)
  4. Intona USB Isolator + Oyaide Continental 5S USB
  5. Boenicke W5 SE + Nordost Frey Cables
  6. Bowers & Wilkins ASW608
  7. Lessloss 640x Passive Power Filter
  8. Richard Gray RGPC 400 Pro CE + Nordost Valhalla with Furutech FI-E50 / FI-50 NCF
  9. Rockyin Schumann 7.83Hz + Stones
  10. Synergistic Research HFT
system.jpg




__________

και βέβαια το σημαντικότερο
(mostly, jazz, contemporary & experimental).

IMG_8392.jpg


cheers!
 
Last edited:


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Ωραια πραματα, μπραβο!
Πες μας και δυο πραγματα, εντυπωσεις, τι σου αρεσει, πως σου ακουγεται, τι θα κανεις στο μελλον, τη γνωμη σου κλπ!
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Super Minimal + Ultra Fidelity από ένα σύστημα που ούτε καν φαίνεται!
Γεγονός είναι ότι από την δεκαετία του 70 (πιτσιρικάς) είχα μανία με τα miniatures.
(Ίσως από το σύστημα του τύπου στο κουρδιστό πορτοκαλί).

Ξεκινώντας από τέλη 80 με Naim Nait 1 + Linn Kan, σε δωμάτιο 4χ4 (φοιτητικό).
Μετά από αναρίθμητες αλλαγές και με την απογείωση του γαλλικού ολοκληρωμένου καθρέφτη νομίζω ότι έχω κλείσει.

Αναλυτικά :
  1. Devialet 250 Expert Pro
  2. Project CD Box RS2T
  3. Mac Mini + (Software : iTunes 10.7 + iBatch Music)
  4. Intona USB Isolator + Oyaide Continental 5S USB
  5. Boenicke W5 SE + Nordost Frey Cables
  6. Bowers & Wilkins ASW608
  7. Lessloss 640x Passive Power Filter
  8. Richard Gray RGPC 400 Pro CE + Nordost Valhalla with Furutech FI-E50 / FI-50 NCF
  9. Rockyin Schumann 7.83Hz + Stones
  10. Synergistic Research HFT
View attachment 214642



__________

και βέβαια το σημαντικότερο
(mostly, jazz, contemporary & experimental).

View attachment 214643

cheers!
Συγχαρητηρια!Πρεπει να εχεις πολυ ευακουστο αποτελεσμα!

Επαιξες με την τοποθετηση των ηχειων προτου βαλεις σαμπ;

Τα Boenicke αντιπροσωπευονται Ελλαδα;

Εχεις δοκιμασει αλλο CD transport εκτος αυτου που εχεις τωρα;

Το 9 και το 10 τι ειναι;
 
Last edited:

Μηνύματα
335
Reaction score
209
... ευχαριστώ παιδιά

Από την αρχή του lock down, με εργασία στο σπιτι/γραφειο/music room, βρηκα χρόνο για ένα σωρό tweaks και δοκιμές (ας είναι καλά ορισμένα μαγαζιά που συμμετέχουν).
Το αποτέλεσμα είναι πραγματικά απίθανο ήχος ανοιχτός σχεδόν 3D, με απόλυτη ισορροπία σε όλο το φάσμα. Δίνει την εντύπωση ότι βρίσκεσαι ανάμεσα στους performers :)


Boenicke : δεν αντιπροσωπεύονται εδώ.
Γνώρισα τον Sven Β. σε μια έκθεση στην Αγγλία (κάτι χρόνια), και είχα παλιότερα το W8. όμως ο χώρος μου δεν δένει με τα floorstanders (είχα και ένα Neat παλιότερα). Maximum boom (ιδιαίτερα ηλεκτρονική Ambient, etc). Ήθελε πολύ δουλειά μετρήσεις κτλ. To W5 έλυσε όλα τα προβλήματα με την ίδια ολογραφική εικόνα. Είναι και τόσο light που σου δίνουν την δυνατότητα να πειραματιστείς οσο θες με την τοποθέτηση.

Για τα χαμηλά <=50Hz έχω τον Sub σε χαμηλή ένταση και γεμίζει υπέροχα. (300 εύρω well spent από έναν τύπο στην Ζάκυνθο!). Deep House είναι πραγματικά Deep.

Επίσης ο Sven μου πρότεινε να δοκιμάσω Lessloss Firewall (για ηχεία), τελικά πήρα για δοκιμή το 640x που κολάει πάνω στον ενισχυτή. Απιθανο! Το αγόρασα. Η απόδοση (μαζί με το καλώδιο ρεύματος) κάνει την χρεία super natural και στα πιο "δύσκολα" κομμάτια.
H δοκιμή A/B/C ήταν με συνδεση στον τοιχο / και σε ένα πολύ κάλο (δανικό) power distributor της Vibex (που ηταν όντως άψογο, αλλά απαγορευτικά ακριβό).

USB transport
To Intona USB Isolator κανει πολυ καλη δουλεια. (Εχω δοκιμασει διαφορα στο παρελθον ifi etc.). Jazz / σαξόφωνο ιδιαίτερα. στις χαμηλο-μεσαίες. πρώτη φορα εχω τετοιο ηχο απο το Mac.

CD transport
εδώ έχω λίγο πρόβλημα.
Δεν ακούω συχνά CD, αλλά ο Νaim που είχα (CD5x), σταμάτησε να βλέπει CDR. και CD γενικότερα. To Laser στα τελευταια του (συμφωνα με το tech support της Naim) δεν φτιάχνεται πλέον (!).
Tο Project RS2T ειναι ακριβό player, αλλά εχει κριτικές TOP. προϊόν της χρόνιας '19 για πολλά περιοδικά.
Το πήρα δανεικό, και ο ήχος είναι πραγματικά τέλειος (συγκρίνεται με το Naim CDS3 που είχα παλιότερα 6x πιο ακριβό). Όμως built quality είναι απαράδεκτο (για την τιμή). Είμαι στην τρίτη συσκευή (!) και μάλλον πάει και αυτή για επιστροφή. (Κρίμα).

Το 9 και το 10 τι είναι;
Άσε black magic ;-) Ξέχασα και το Nordost QV2που έχω στο πολύμπριζο. black magic επίσης.
Transport και Mac είναι στα αρχικά τους καλώδια (καμιά διαφορά με aftermarket).

αυτά!
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Συγχαρητήρια και μπράβο για τις ηχοακουστικές σου επιλογές. :thumbsup:
Να χαίρεσαι τον χώρο σου.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
ελα , πες μας και για μαγικα λιγο, και για τις πετρες κλπ, μη τα κρυβεις!
 

Μηνύματα
335
Reaction score
209
let me google that for you
ένα old-time hippie σαν κι εσενα σιγουρα ξερει την μαγικη συχνοτητα. :errwhat:
(it's big in Japan :) , Germany too)

12 euro στο Αμαζον. αξίζει τον κόπο. (φτιάχνει και ένα η Synergistic. μια περιουσια!)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εγώ πάντως το Like το έβαλα για την αισθητική και τη δισκοθήκη... αυτά με τις μαγικές συχνότητες, τα μαγικά βατ και τα μαγικά καλώδια δεν τα κατέω :p
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μια χαρά
Σούπερ .
Super...tweeters.:lolsign:
Super Minimal + Ultra Fidelity από ένα σύστημα που ούτε καν φαίνεται!
Γεγονός είναι ότι από την δεκαετία του 70 (πιτσιρικάς) είχα μανία με τα miniatures.
(Ίσως από το σύστημα του τύπου στο κουρδιστό πορτοκαλί).

Ξεκινώντας από τέλη 80 με Naim Nait 1 + Linn Kan, σε δωμάτιο 4χ4 (φοιτητικό).
Μετά από αναρίθμητες αλλαγές και με την απογείωση του γαλλικού ολοκληρωμένου καθρέφτη νομίζω ότι έχω κλείσει.

Αναλυτικά :
  1. Devialet 250 Expert Pro
  2. Project CD Box RS2T
  3. Mac Mini + (Software : iTunes 10.7 + iBatch Music)
  4. Intona USB Isolator + Oyaide Continental 5S USB
  5. Boenicke W5 SE + Nordost Frey Cables
  6. Bowers & Wilkins ASW608
  7. Lessloss 640x Passive Power Filter
  8. Richard Gray RGPC 400 Pro CE + Nordost Valhalla with Furutech FI-E50 / FI-50 NCF
  9. Rockyin Schumann 7.83Hz + Stones
  10. Synergistic Research HFT
View attachment 214642



__________

και βέβαια το σημαντικότερο
(mostly, jazz, contemporary & experimental).

View attachment 214643

cheers!
Οι εντυπώσεις από τα επιδαπέδια Boenicke στην έκθεση Μονάχου ήταν συνήθως εξαιρετικές.Η δε κατασκευή με την αρχιτεκτονική καμπίνας σε όλα τα μοντέλα υπόσχεται εντυπωσιακή στερεοφωνική απεικόνιση - εφόσον θα ήταν εγκατεστημένα μακριά από τοιχωματικά όρια.

Από πλευράς αισθητικής το setup σου είναι πολύ όμορφο και ωραία δεμένο με τον απεικονιζόμενο οικιακό χώρο.Αυτό πάντως που θα μου έκανε εντύπωση είναι η απουσία βινυλίων,αφού υπάρχουν οι αναγκαίες προϋποθέσεις ένταξης στην εκλεκτή τάξη των...βινυλιόφιλων με τα tweeter main. :sneaky:

Δε λέω,το W5 διαθέτει κι ένα mid-woofer 5,25 ΄΄ στο πλάϊ,αλλά το ζεύγος ζητά 4700 ευρά από τον υποψήφιο αγοραστή...


Θα μου επιτρέψεις βεβαίως να σχολιάσω ότι δίχως μετρητικά δεδομένα και λεπτομερή περιγραφή ως προς τον τρόπο ενσωμάτωσης του μονού sub,αμφισβητώ εντόνως την ομαλότητα απόκρισης στις χαμηλές οκτάβες καθώς και την ποιότητα ενσωμάτωσης εκείνου υπό τις συνθήκες που εμφανίζονται στη φωτογραφία...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Από πλευράς αισθητικής το setup σου είναι πολύ όμορφο και ωραία δεμένο με τον απεικονιζόμενο οικιακό χώρο.
Προσωπικά μου φαίνονται σα τσόντες τα καλώδια των ηχείων. Πολύ άχαρα και αταίριαστα με την αισθητική του δωματίου.

Θα έδειχνε πολύ πιο όμορφο ένα καλώδιο λεπτό, σε μπεζάκι, στα χρώματα του δαπέδου.

Επίσης δε μου αρέσει ο σταυρός στο πάτωμα των βάσεων των ηχείων. Μια όμορφη ξύλινη βάση θα ήταν ωραιότατη.
αμφισβητώ εντόνως την ομαλότητα απόκρισης στις χαμηλές οκτάβες καθώς και την ποιότητα ενσωμάτωσης εκείνου υπό τις συνθήκες που εμφανίζονται στη φωτογραφία...
Εσύ αμφισβητείς εντόνως, εγώ πιο εντόνως, εντονωτάτως. :tongue:

Το σαμπακι δείχνει να χωράει μέσα στο έπιπλο, σε ένα ράφι κεντρικά, εκεί κάτω από τη γλάστρα, ώστε να ισαπεχει από τα 2 ηχεία. Αυτή η τοποθέτηση, θα είναι μια καλή αρχή.

ΥΓ. Μια καλύτερη αρχή, θα ήταν ένα σαμπ ακόμα, και μινιντιεσπι, για επαρκές κρος ένθεν κι ένθεν, και ομαλή ενσωμάτωση, αλλά και διόρθωση απόκρισης..
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Προσωπικά μου φαίνονται σα τσόντες τα καλώδια των ηχείων. Πολύ άχαρα και αταίριαστα με την αισθητική του δωματίου.

Θα έδειχνε πολύ πιο όμορφο ένα καλώδιο λεπτό, σε μπεζάκι, στα χρώματα του δαπέδου.

Επίσης δε μου αρέσει ο σταυρός στο πάτωμα των βάσεων των ηχείων. Μια όμορφη ξύλινη βάση θα ήταν ωραιότατη.

Εσύ αμφισβητείς εντόνως, εγώ πιο εντόνως, εντονωτάτως. :tongue:
Τα καλώδια θα μπορούσαν ν'αλλάξουν ή να επενδυθούν με ταπετσαρία - ως πλακέ - οποιαδήποτε στιγμή.Οι δε βάσεις είναι οι αυθεντικές που συνοδεύουν το συγκεκριμένο ηχείο.Όσο για το βαθμό αμφισβήτησης,σκοπός είναι να μην ΄΄πιάνουμε από το λαιμό΄΄ κάποιον που είναι ήδη ευτυχισμένος με το setup του έχοντας κάνει και τον κόπο να το δημοσιεύσει εδώ αντί στο...pinterest. ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Για το βαθμό αμφισβήτησης,σκοπός είναι να μην ΄΄πιάνουμε από το λαιμό΄΄ κάποιον που είναι ήδη ευτυχισμένος με το setup του έχοντας κάνει και τον κόπο να το δημοσιεύσει εδώ αντί στο...pinterest.
Εδώ όμως θα δει (εκτός από κολακειες) και καμία συμβουλή για ουσιαστική βελτίωση.
Ιδίως από φαλακρούς "μη δημοσιοσχεσίτες των πτι φουρ". :gotcha:

Οπότε, αναλόγως τι ζητάει, θα πρέπει να κρίνει που να το "δημοσιεύσει". 8-)
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αυτό το Devialet ίσως εχει δυνατότητες ενσωμάτωσης σαμπ.
Μπορεί να έχει ήδη εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, γι αυτό και ζητείται περιγραφή ως προς τον τρόπο ενσωμάτωσης του υπάρχοντος sub...

Εδώ όμως θα δει (εκτός από κολακειες) και καμία συμβουλή για ουσιαστική βελτίωση.
Ιδίως από φαλακρούς "μη δημοσιοσχεσίτες των πτι φουρ". :gotcha:

Οπότε, αναλόγως τι ζητάει, θα πρέπει να κρίνει που να το "δημοσιεύσει". 8-)
1622877890077.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μπορεί να έχει ήδη εφαρμοστεί κάτι τέτοιο, γι αυτό και ζητείται περιγραφή ως προς τον τρόπο ενσωμάτωσης του υπάρχοντος sub...
Με τόσο έκκεντρη τοποθέτηση του 1 σαμπ, μερικά συμπεράσματα είναι δεδομένα. :)
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top