Μάλλον καλύτερα να το ανέβαζα στο Pinterest

Reaction score
177
Εδώ όμως θα δει (εκτός από κολακειες) και καμία συμβουλή για ουσιαστική βελτίωση.
ένα, δυο like δεν βλάπτουν. αλλά δεν το ανέβασα για να πάρω κολακείες.
περισσότερο έμπνευση για άλλους (στέρεο / fidelity / χώρος).
ευχαριστώ πάντως. όλα μετράνε....

(άλλη μια, λίγο παλιότερη)
system_3-1.jpg

αρχικά το είχα στην μέση από την απέναντι πλευρά του δωμάτιου. Αλλά ήταν σε άλλη μπριζα και βομβιζε κάθε που έκλεινα τον ενισχυτή. Μικρή η διαφορά όμως, αφού σε τόσο χαμηλες δεν καταλαβαίνω από που έρχετε ο ήχος.

Last edited:

Reaction score
177
απουσία βινυλίων
χμ.,
πούλησα 2000+ δίσκους το 1990/91 σε 3 ογκώδεις κουτες (και το Lynn πικάπ). Δεν μου έλειψαν ποτέ, αφού, δεν ήμουνα ποτέ επιμελης με το σκουπάκι!!! σκόνη, θόρυβος, σκέβρωμα. δε βαριέσαι!
.

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Reaction score
40.532

View attachment 214765

αρχικά το είχα στην μέση από την απέναντι πλευρά του δωμάτιου. Αλλά ήταν σε άλλη μπριζα και βομβιζε κάθε που έκλεινα τον ενισχυτή. Μικρή η διαφορά όμως, αφού σε τόσο χαμηλες δεν καταλαβαίνω από που έρχετε ο ήχος.
Υπάρχουν διαθέσιμες μετρήσεις ως προς την απόκριση συχνότητας ;
Θα γινόταν να έμπαινε το μονό sub ανάμεσα στα ηχεία από την εικονιζόμενη όμως πλευρά;
Επίσης,ποια είναι η απόσταση καθενός εκ των main από το κοντινότερο προς εκείνο (δεξί-αριστερό αντιστοίχως ) πλευρικό τοίχωμα;

Reaction score
177
Υπάρχουν διαθέσιμες μετρήσεις ως προς την απόκριση συχνότητας ;
Θα γινόταν να έμπαινε το μονό sub ανάμεσα στα ηχεία από την εικονιζόμενη όμως πλευρά;
Επίσης,ποια είναι η απόσταση καθενός εκ των main από το κοντινότερο προς εκείνο (δεξί-αριστερό αντιστοίχως ) πλευρικό τοίχωμα;
είχα κάνει παλιότερα μετρησεις όταν είχα τα W8 και το πρόβλημα στα χαμηλά, και το Devialet πρόσθεσε την τεχνολογία devialet sweet room σε ενα firmware update.
Επιφανειακά τις καταλαβαινω, και ο τρόπος που τις εκανα ήταν λίγο ερασιτεχνικός (μικρόφωνο γενικών ηχογραφήσεων κτλ.)

δεν χρειάστηκε κάτι από τότε που άλλαξα τα ηχεία .

Screenshot 2021-06-05 at 2.45.05 PM.png

το Sub θα το βαλω στη μεση στο επιπλο. (thnx 🙏!)
βολευει και με την καλωδιωση απο πισω. το μόνο πρόβλημα ότι δεν έχει remote, και το volume knob ειναι απο πισω.
νομίζω όντως είναι ιδανική θέση...

_________
το αριστερό είναι λίγο ξέμπαρκο αφού δεν υπάρχει τοίχος αριστερά! (για αυτό και έβαλα εκεί το sub)το δεξί ηχείο είναι 1μ + 1μ απόσταση πίσω και δεξι τοίχο.
επίσης ο χώρος δεξιά έχει ένα ξύλινο μεσοταβανο πάνω που τον κάνει "δυσκολο" για hi-fi.

Reaction score
702

View attachment 214765

Ωραιος χωρος! Τα φυτα δεξια στο ηχειο ειναι μπουκαρνεες;

Reaction score
177
Ναι μπουκαρνεες :)

Re: Μετρήσεις
Βασικά, δεν κάνω μετρήσεις, λόγω του ότι ο χώρος που είναι το σύστημα δεν είναι studio.
Έτσι παίζουν 2 εναλλακτικές:
(1) το κανείς σα studio, panels, absorbers, diffusers, etc.
(2) διαλέγεις ένα ηχείο που είναι συμβατό με τον χώρο σου.

Είμαι στο 2 (γιατί θεωρώ το 1 ένα τριπάκι που δεν έχει νόημα, για τον τρόπο που ακούω). Παρότι ομολογούμενος έχω κάνει λάθη σε επιλογές, πιστεύοντας ότι ένα ηχείο που ακουγόταν τέλεια στον πωλητή θα ακούγεται και τέλεια στον χώρο.

____
Υ.Γ..
έχω κάνει ένα προγραμματάκι (SineTone, το είχα κάνει share εδώ πριν λίγους μήνες), που μου επιτρέπει να "ακούσω" την απόκριση των ηχείων σε διαφορετικές συχνότητες.
Aς πούμε ένα ένα βήμα (1Hz) από 45Hz μέχρι 300.

Είναι εύκολο να εντοπιστούν τα highs και drops στην ένταση σε σχέση με το που κάθομαι, όπως επίσης και προβλήματικες περιοχές που το ηχείο μπορεί να κάνει rattle. (απαραίτητο το κατσαβίδι για λάσκα βίδες στο woofer η στην βάση).

Staff online

• abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
160.176
Members
36.080
Νεότερο μέλος
Risen Beats