Tidal

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χρησιμοποιώ το tidal app για μακ (MacOS BigSur). Δεν αλλάζει αυτόματα το sampling rate στο dac παρόλο που έχω ενεργοποιήσει exclusive access. To audirvana αλλάζει. Καμία ιδέα;
Αφού έχεις audirvana τι κλαίγεσαι;
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Αφού έχεις audirvana τι κλαίγεσαι;
Ποιός κλαίγεται; o_O

M΄ αρέσει το tidal app γιατί μου δίνει recommendations.

Εσύ χάνεις. :lol:
Νταξ, συμβιβάζομαι και με βήτα καταστάσεις, δε φτάνει το ρουν για όλους. :fuckyou:

Έλα πίσω στο θέμα μας: Για δοκιμάστε ρε παίκτες, το πάει το γράμμα το tidal app ή να το στείλω στον κάλαθο;
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.533
Ελέω προσφοράς (2 € για 2 μήνες) είπα να δοκιμάσω κι εγώ το Tidal να δούμε τι θα δούμε...
Αυτό που πρόσεξα είναι ότι η ένταση του ήχου είναι πολύ χαμηλή στη συντριπτική πλειοψηφία των κομματιών, τι παίζει ?
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
μετά από 2-3 βδομάδες που έκανα το 2μηνο στο tidal...σήμερα έβαλα να ακούσω qobuz
και έπεσα πάνω σε συλλογή 192/24

νταξ....τι να λέμε τώρα

πρέπει να είναι πολύ μλκες εκεί στη qobuz
έχουν 2 πράματα να κάνουν και να τελειώσουν το θέμα στρίμινγκ

1. να το δουν σοβαρά και να στρώσουν το κwλο τους να σιάξουν όλα τα bug που μια στο τόσο αρκούν για να σου τα σπάσουν κ να σε ξενερώσουν
2. να μοιράσουν χωρίς περιορισμούς χωρών....Ε.Ε. είμαστε μη σέσω....που καθόμαστε να βρίσκουμε άδειες στην φουστιά ....οίκτο>:(
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
μετά από 2-3 βδομάδες που έκανα το 2μηνο στο tidal...σήμερα έβαλα να ακούσω qobuz
και έπεσα πάνω σε συλλογή 192/24

νταξ....τι να λέμε τώρα

πρέπει να είναι πολύ μλκες εκεί στη qobuz
έχουν 2 πράματα να κάνουν και να τελειώσουν το θέμα στρίμινγκ

1. να το δουν σοβαρά και να στρώσουν το κwλο τους να σιάξουν όλα τα bug που μια στο τόσο αρκούν για να σου τα σπάσουν κ να σε ξενερώσουν
2. να μοιράσουν χωρίς περιορισμούς χωρών....Ε.Ε. είμαστε μη σέσω....που καθόμαστε να βρίσκουμε άδειες στην φουστιά>:(
Αγορι εγω παιζω μεσω Audirvana με το Mac mini και μεχρι τωρα παιζει super χωρις bugs....οσο για το δευτερο συμφωνω και ευχομαι συντομα να βαλλουν και το Ελλαντα στο κολπο...κριμα ειναι να μας εχουν στην απεξω...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Αγορι εγω παιζω μεσω Audirvana με το Mac mini και μεχρι τωρα παιζει super χωρις bugs....οσο για το δευτερο συμφωνω και ευχομαι συντομα να βαλλουν και το Ελλαντα στο κολπο...κριμα ειναι να μας εχουν στην απεξω...
κάποια στιγμή πρέπει να το δω αυτό το μαραφέτ....
αφού κανένας κιορατάς δεν κάνει μια παρουσίαση σε ένα νήμα.... >:( :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Είναι πολύ καλό το Audirvana, ξέρω όμως κάτι τύπους που το αναβάθμισαν σε roon.
Χωρίς επιστροφή.
Qobuz & Tidal, γίνονται ένα.
Και γίνονται ένα, προστιθέμενης της δισκοθήκης σου από σκληρούς.
One ring to rule them all.
My precious..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Είναι πολύ καλό το Audirvana, ξέρω όμως κάτι τύπους που το αναβάθμισαν σε roon.
Χωρίς επιστροφή.
Qobuz & Tidal, γίνονται ένα.
Και γίνονται ένα, προστιθέμενης της δισκοθήκης σου από σκληρούς.
One ring to rule them all.
My precious..
δεν ξέρω ρε συ Κωστα...το roon δεν....δεν..δεν....έχασα την εργονομία μου με τις δισκοθήκες....με τις συλλογές που είχα....ακόμα και με το search box του....
δεν μπόρεσα να το συνηθίσω....(παίζω από pc) ....
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Και πάλι προσφορά τριών μηνών δωρεάν στο Tidal. Έτσι που το πάνε, τη βλέπω τη δουλειά να έχω δωρεάν Tidal όλο το χρόνο.
Δεν ξέρω αν παρουσιάστηκε σε κανέναν άλλο...και δεν πιστεύω να είναι θέμα συνδρομής-προσφοράς...
αλλά στο τελευταίο 3μηνο προσφορά που πήρα...κάθε φορά που το ανοίγω μου χάνει τις ρυθμίσεις στο στρίμινγγκ
δηλαδή την εξκλούσιβ λειτουργία...την απενεργοποίηση του mqa κλπ

παίζω από το app στα windows

έτυχε σε άλλον?
παίζει να ευθύνεται το qobuz?
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.566
Και πάλι προσφορά τριών μηνών δωρεάν στο Tidal. Έτσι που το πάνε, τη βλέπω τη δουλειά να έχω δωρεάν Tidal όλο το χρόνο.
Iσχυει και για όσους είχαν ξαναπάρει προσφορά ή κανείς εγγραφή με άλλο μειλ και άλλη πιστωτική προφανώς....
 


Μηνύματα
4.847
Reaction score
25.677
Δεν ξέρω αν παρουσιάστηκε σε κανέναν άλλο...και δεν πιστεύω να είναι θέμα συνδρομής-προσφοράς...
αλλά στο τελευταίο 3μηνο προσφορά που πήρα...κάθε φορά που το ανοίγω μου χάνει τις ρυθμίσεις στο στρίμινγγκ
δηλαδή την εξκλούσιβ λειτουργία...την απενεργοποίηση του mqa κλπ

παίζω από το app στα windows

έτυχε σε άλλον?
παίζει να ευθύνεται το qobuz?
Ναι και σε μένα το έκανε συχνά μέχρι που άλλαξα λάπτοπ και ανεξήγητα πως, δεν το ξανά παρουσίασε.Το προηγούμενο λάπτοπ αν και έγινε φορμάτ δεν έπαιρνε asio drivers με τίποτα και ήταν 3 χρόνων σύγχρονο....
 

D

Deleted member 35

Guest
Πριν 2 εβδομάδες έληξε η συνδρομή στο roon και είμαι στο τσακ να ανανεώσω μόνο και μόνο για το Tidal. Ψάχνω να βρω εναλλακτική για Windows και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το πλησιάζει.

Το αγαπημένο Foobar2000 δεν το υποστηρίζει καν. Οι του Jriver το ίδιο. Τα 2 Audirvana είναι επιεικώς τραγικά σε θέματα επιδόσεων και πιστέψτε με δεν έχω καθόλου αργό υπολογιστή. Η κανονική εφαρμογή δε μου αρέσει καθόλου αν και υποστηρίζει τα πάντα και μένω στο τέλος με το Plex που ακολουθεί κατά πόδας το Roon αλλά έχει θέματα στο Tidal. Πχ ξαφνικά "χάνει" άλμπουμ. Ενώ δείχνει 100 άλμπουμ δισκογραφίας αν πατήσω για τον οποιονδήποτε λόγο την επιλογή στα αριστερά της λίστας εμφανίζει μόνο 20. Και είναι αρκετά αργό στην πλοήγηση. Όχι βέβαια σαν το Audirvana.

Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πριν 2 εβδομάδες έληξε η συνδρομή στο roon και είμαι στο τσακ να ανανεώσω μόνο και μόνο για το Tidal. Ψάχνω να βρω εναλλακτική για Windows και δεν μπορώ να βρω κάτι που να το πλησιάζει.

Το αγαπημένο Foobar2000 δεν το υποστηρίζει καν. Οι του Jriver το ίδιο. Τα 2 Audirvana είναι επιεικώς τραγικά σε θέματα επιδόσεων και πιστέψτε με δεν έχω καθόλου αργό υπολογιστή. Η κανονική εφαρμογή δε μου αρέσει καθόλου αν και υποστηρίζει τα πάντα και μένω στο τέλος με το Plex που ακολουθεί κατά πόδας το Roon αλλά έχει θέματα στο Tidal. Πχ ξαφνικά "χάνει" άλμπουμ. Ενώ δείχνει 100 άλμπουμ δισκογραφίας αν πατήσω για τον οποιονδήποτε λόγο την επιλογή στα αριστερά της λίστας εμφανίζει μόνο 20. Και είναι αρκετά αργό στην πλοήγηση. Όχι βέβαια σαν το Audirvana.

Υπάρχει κάποια άλλη εναλλακτική;
Daphile αλλά ξεχνάς τα windows ( αν και υπάρχει τρόπος είτε για dual boot σε επίπεδο menu επιλογής λειτουργικού ή για dual boot με χρήση δύο ξεχωριστών δίσκων ). Χρησιμοποιώ χωρίς πρόβλημα τόσο το tidal όσο και το qobuz ( αλλά ξεχνάς το γραφικό περιβάλλον των σχετικών εφαρμογών τους ).
Όπως έχω πει και σε άλλα νήματα, απο πλευράς ποιότητας, θα κρατήσω μικρό καλάθι και θα πω ότι δεν υστερεί σε τίποτα σε σχέση με foobar και jriver ενώ δεν χρειάζεται παραμετροποίηση κανενός πρόσθετου για να παιξει. Δεν έχω δοκιμάσει roon βέβαια. Κάτι σημαντικό, δεν συνεργάζεται με .iso αρχεία, ενώ τα dsd τα παίζει όλα για πλάκα με επιλογή είτε μετατροπής σε pcm είτε σε native dsd αν το dac το υποστηρίζει.
 

D

Deleted member 35

Guest
Θέλω Windows εφαρμογή. Δε με ενδιαφέρει κάτι άλλο. Άλλωστε με τα δικτυακά ηχεία που έχω υποστηρίζεται μέσω musiccast αλλά δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Έχω και ένα Rpi το οποίο κάθεται για τον ίδιο λόγο.
 

D

Deleted member 35

Guest
Το έψαξα λίγο παραπάνω το απόγευμα και τα πράγματα δεν είναι και τόσο ενθαρρυντικά. Δυστυχώς πριν 1-2 χρόνια έκοψαν την πρόσβαση σε τρίτους με αποτέλεσμα να χρειάζεται χακερια για να αποκτήσει πρόσβαση κάποια εφαρμογή. Και επειδή κάτι τέτοιο κινείται στα όρια της νομιμότητας δεν το κάνουν.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Το daphile δεν έχει άμεση πρόσβαση στο Tidal, αλλά μέσω plug-in που ενεργοποιειται στο mysqueezebox. Μήπως υπάρχει πρόσθετο στο foobar ή το jriver που χρησιμοποιεί το mysqueezebox?
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.228
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top