L595A Special Edition

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή με στάδιο ισχύος σε καθαρή τάξη Α, ο οποίος σχεδιάστηκε για να τιμήσει τα 95 χρόνια της εταιρίας και, ταυτόχρονα, ως φόρος τιμής στην επιτυχημένη σειρά L-570, η οποία παρουσιάστηκε το 1989.

Ο ενισχυτής αποδίδει 30Wrms/60Wrms σε φορτία 8/4Ω με συμμετρικό στάδιο εξόδου, το οποίο χρησιμοποιεί διπολικούς ημιαγωγούς σε παράλληλη συνδεσμολογία τριών Darlington, υποστηριζόμενα από ένα βαρύ τροφοδοτικό με ξεχωριστά φίλτρα για κάθε κανάλι. Το κύκλωμα του ενισχυτή βασίζεται στη γνωστή τεχνολογία ODNF, στην τελευταία εκδοχή της, “-u”, και στο 88 βημάτων ρυθμιστικό στάθμης LECUA1000, το οποίο χρησιμοποιείται και στον κορυφαίο προενισχυτή της εταιρίας, C-900u





1625205725665.png


1625205741368.png


1625205838074.png




1625206061597.png





 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
To ρυθμιστικό "bass", για να δώσεις μπάσα ρε φίλε, είναι στα.. 100 χερτζ.

Κατό;
Πρίμα πιάσαμε μάστοραααααααα
Μια χαρά είναι.
Έτσι κ αλλιώς τα ηχεία που θα συνδεθούν δεν παν παρακάτ. :biggrin:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
. . . εξάλλου γύρω στα 100 ( ως κεντρική συχνότητα ) είναι τα μπάσα , από 60 και κάτω έχουμε τα χαμηλά ( όπως έχουμε συνηθίσει να τα λέμε μονολεκτικά ) . . .


 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
. . εξάλλου γύρω στα 100 ( ως κεντρική συχνότητα ) είναι τα μπάσα
Δηλαδή τα σαμπ που παίζουν μέχρι 80 θες να μου πεις πως δε βγάζουν μπάσα;

Στους 30 και 40 κύκλους δεν είναι Μπάσα; τι είναι; τυρόπιτες;

Ρε παιδιά;

Κι αν έχει ο άλλος ένα άχρηστο ηχείο που φουσκώνει τα 100 για να δώσει κάτι, θα φουσκωσουμε κι άλλο τα 100 να γίνουν τα 60 και τα 50 και τα 40 και τα 30 εντελώς τίποτα, χαμένα στο κενό;

Σταματήστε το.
Φτάνει.


Σσσσσσσσσςςςςςςςς


327572_f6e058c2d882f422698e34cb17b9a057.png


Η αίσθηση του μπάσου σε οποιοδήποτε ηχείο είναι κυρίως η δεύτερη οκτάβα, 40 με 80.
Κάποιος που θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για τετοιο σούπερ ντουπερ δήθεν τάχα μου ενισχυτή, θα δώσει περισσότερα για ένα ηχείο της προκοπής που να παίζει μέχρι 30 κύκλους ρε φίλε, δε θα πάρει τιβολι να σταματάει στους 150..

Και αυτό το ηχείο που θα πάρει, θα χρειαστεί λίγο μπουστ στη δεύτερη οκτάβα, για να γεμίσει το Μπάσο του, εντάξει ξεχνάμε την πρώτη οκτάβα, ντεφ να γίνει.

Στα 100 όμως, είναι μια αηδία και μισή, θα χαντακωσει ο, τι βγάζει το ηχείο στη δεύτερη.

Εκτός κι αν θεωρούν εντελώς μλκες τους αγοραστές τέτοιου ενισχυτή, που εκτιμούν ότι θα το συνδέσουν με καμιά 5-ιντση σούπερ χροιάτη ηχειοκλανιά, οπότε τους πανε κορδόνι μέχρι τέλους.
 
Last edited:


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
Δηλαδή τα σαμπ που παίζουν μέχρι 80 θες να μου πεις πως δε βγάζουν μπάσα;

Στους 30 και 40 κύκλους δεν είναι Μπάσα; τι είναι; τυρόπιτες;
. . . χαμηλά είναι , οκ χαμηλά μπασα . . . με τις λέχεις παίζουμε
- εάν είχες αφήσει αυτούσιο το ποστ μου , δεν θα χρειαζόμουν περαιτέρω αποσαφήνιση
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
με τις λέχεις παίζουμε
Ο Αλέξης.

Άκου αυτό άνθρωπε κσι δώσε 100 χερτζ να γελάνε και οι πέτρες.


Δις ιζ Μπάσο.

Τα υπόλοιπα είναι ιστορίες χαϊενδικής παραφροσύνης.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εδώ έχουμε να κάνουμε με έναν ολοκληρωμένο ενισχυτή με στάδιο ισχύος σε καθαρή τάξη Α, ο οποίος σχεδιάστηκε για να τιμήσει τα 95 χρόνια της εταιρίας και, ταυτόχρονα, ως φόρος τιμής στην επιτυχημένη σειρά L-570, η οποία παρουσιάστηκε το 1989.

Ο ενισχυτής αποδίδει 30Wrms/60Wrms σε φορτία 8/4Ω με συμμετρικό στάδιο εξόδου, το οποίο χρησιμοποιεί διπολικούς ημιαγωγούς σε παράλληλη συνδεσμολογία τριών Darlington, υποστηριζόμενα από ένα βαρύ τροφοδοτικό με ξεχωριστά φίλτρα για κάθε κανάλι. Το κύκλωμα του ενισχυτή βασίζεται στη γνωστή τεχνολογία ODNF, στην τελευταία εκδοχή της, “-u”, και στο 88 βημάτων ρυθμιστικό στάθμης LECUA1000, το οποίο χρησιμοποιείται και στον κορυφαίο προενισχυτή της εταιρίας, C-900u





View attachment 216945

View attachment 216946

View attachment 216947



View attachment 216948




Έδιωξαν τα VUμετρα....Τεχνίτες ΄΄πουλημένοι΄΄,η Luxman δεν πεθαίνει... :lolsign:
Δηλαδή τα σαμπ που παίζουν μέχρι 80 θες να μου πεις πως δε βγάζουν μπάσα;

Στους 30 και 40 κύκλους δεν είναι Μπάσα; τι είναι; τυρόπιτες;

Ρε παιδιά;

Κι αν έχει ο άλλος ένα άχρηστο ηχείο που φουσκώνει τα 100 για να δώσει κάτι, θα φουσκωσουμε κι άλλο τα 100 να γίνουν τα 60 και τα 50 και τα 40 και τα 30 εντελώς τίποτα, χαμένα στο κενό;

Σταματήστε το.
Φτάνει.


Σσσσσσσσσςςςςςςςς


View attachment 216966

Η αίσθηση του μπάσου σε οποιοδήποτε ηχείο είναι κυρίως η δεύτερη οκτάβα, 40 με 80.
Κάποιος που θα δώσει ένα σκασμό λεφτά για τετοιο σούπερ ντουπερ δήθεν τάχα μου ενισχυτή, θα δώσει περισσότερα για ένα ηχείο της προκοπής που να παίζει μέχρι 30 κύκλους ρε φίλε, δε θα πάρει τιβολι να σταματάει στους 150..

Και αυτό το ηχείο που θα πάρει, θα χρειαστεί λίγο μπουστ στη δεύτερη οκτάβα, για να γεμίσει το Μπάσο του, εντάξει ξεχνάμε την πρώτη οκτάβα, ντεφ να γίνει.

Στα 100 όμως, είναι μια αηδία και μισή, θα χαντακωσει ο, τι βγάζει το ηχείο στη δεύτερη.

Εκτός κι αν θεωρούν εντελώς μλκες τους αγοραστές τέτοιου ενισχυτή, που εκτιμούν ότι θα το συνδέσουν με καμιά 5-ιντση σούπερ χροιάτη ηχειοκλανιά, οπότε τους πανε κορδόνι μέχρι τέλους.
Οι άνθρωποι έχουν υπ'όψιν πράγματα σαν αυτά που υποστηρίζει ο υποφαινόμενος,ότι το μεγάλο παιγνίδι με την αίσθηση αντικτύπου εδρεύει στην τρίτη οκτάβα,μόνο που τους διαφεύγει ότι κανονικά παίζεται ανάμεσα στις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες του ηχείου και την ανταπόκριση από τη χωροταξία,χωρίς παρεμβατική εμπλοκή από τον ενισχυτή.
. . . χαμηλά είναι , οκ χαμηλά μπασα . . . με τις λέχεις παίζουμε
Κάποιοι τεχνικοί φαίνεται να παίζουν με τη...νοημοσύνη μας.
 






costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τι ακούς μαρή? :roflmao: :biggrin:
Να, και κάτι τέτοια τα ακούω ευχαρίστως.
Μπάσο ρε, είναι ευχάριστο πράμα, pure απόλαυση.

Τώρα όσον αφορά τα στέρεα, αν μου πει κανένας πως έχει και γ@μω το στέρεο και ωραίο Μπάσο και να πα να κούσω, ε, βάζω λίγο ένα τέτοιο, όπως αυτό του γουιζ, να δω τι πσάργια πχιάνει το στερεοφωνικό του στο Μπάσο, διότι εύκολα ξεβρακώνεις σεταπ με τέτοια μουσική σε 5 δευτερόλεπτα, ακόμα και σε "ταπεινή" στάθμη αναφοράς.

Βεβαίως αυτά τα κομμάτια τα χαίρεσαι καμιά 10-αρια ντεσιμπέλ πάνω από αναφοράς, αλλά.. Εκεί πέφτει κλάμα στους χαϊενταδες.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
To ρυθμιστικό "bass", για να δώσεις μπάσα ρε φίλε, είναι στα.. 100 χερτζ.

Κατό;
Πρίμα πιάσαμε μάστοραααααααα
μα δεν είναι παραμετρικό Peaking με Q 10....
συνήθως είναι κάτι σαν Low Shelf οπότε κάνει και την καμπύλη που γουστάρεις

1625220013070.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
μα δεν είναι παραμετρικό Peaking με Q 10....
συνήθως είναι κάτι σαν Low Shelf οπότε κάνει και την καμπύλη που γουστάρεις

View attachment 216986
Έτσι είναι άριστο.

Μακάρι να είναι όντως έτσι.

Νομίζω πάντως πως συνήθως πρόκειται για ένα παραμετρικό φίλτρο, εντάξει, όχι με πολύ στενό q.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Να πα να τα βάλεις αυτά τσι εκθέσεις.
Τα τρέχουν σα το Flash να βρουν το volume :lolsign:

Μετά ευγενικά θα σου δείξουν τσι πόρτα και θα λεν τσι άλλους ότι έβαλες χάλια αρχείο και ότι όλοι αυτοί το παίζουν έξυπνοι και βάζουν αυτά τα μπίτια λες και είναι μουσική.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Έτσι είναι άριστο.

Μακάρι να είναι όντως έτσι.

Νομίζω πάντως πως συνήθως πρόκειται για ένα παραμετρικό φίλτρο, εντάξει, όχι με πολύ στενό q.
πάντως... όπως και να είναι....
καλά που βάζουν ακόμη bass / treble και δεν τα καταργήσαν τελείως για να μη χαλάει το αγνό παρθένο σήμα! :p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Βεβαίως αυτά τα κομμάτια τα χαίρεσαι καμιά 10-αρια ντεσιμπέλ πάνω από αναφοράς, αλλά.. Εκεί πέφτει κλάμα στους χαϊενταδες.
μρε χερ ντοκτορ εγω εβαλα τσιτα τα γκαζια στο ΄΄μουσικον'' τεμαχιον και κινδυνεψε η σωματικη μου ακεραιοτητα συζυγου γαρ στην οικια :p
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top